بریج دندان چیست و چه زمانی مورد استفاده قرار می گیرد؟

163

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای هر فردی رخ دهد، از دست دادن دندان است. از دست دادن دندان ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد و یکی از آن ها روند طبیعی افزایش سن و از دست رفتن دندان هاست. هرچند تعداد کمی از افراد وجود دارند که تا سنین بالا هم دندان های طبیعی و سالم خود را حفظ کرده اند و مشکلی برایشان اتفاق نیفتاده است. اما اکثریت قریب به اتفاق حداقل یک دندان از دست رفته دارند و در تلاش برای پیدا کردن بهترین راه برای جایگزینی دندان از دست رفته هستند.

یکی از بهترین راه های جایگزینی دندان از دست رفته ایمپلنت دندان است. ایمپلنت روشی مطمئن و ماندگار است و یکی از بهترین ویژگی هایی که دارد، حفظ استخوان فک و در نتیجه جلوگیری از پیری زودرس صورت است که در اثر تحلیل رفتن استخوان رخ می دهد. اما در صورتی که نتوانید از این روش استفاده کنید (به علت هزینه ی سنگین و یا سایر مشکلاتی که شما را به کاندید نامناسبی برای ایمپلنت تبدیل می کند)، می توانید به روش های جایگزینی که دندان پزشکی و تکنولوژی های پیشرفته ی آن ارائه می دهد فکر کنید.

بریج ها یکی از روش های جایگزینی دندان های از دست رفته هستند و می توانید به آن ها بیندیشید. اگر تعداد از دندان های خود را از دست داده اید و می خواهید به سریع ترین شکل ممکن و با هزینه ای نسبتا مناسب آن ها را جایزگین کنید، می توانید از بریج های دندانی استفاده کنید. بریج های روش هایی دائمی برای جایگزینی دندان از دست رفته هستند. در این مقاله با بریج های دندانی آشنا می شویم و به بسیاری از سوالاتی که ذهن شما را درباره ی بریج دندان درگیر کرده است، پاسخ داده خواهد شد. با ما همراه باشید!

بریج دندان چیست؟

اگر یک یا بیش از یک دندان خود را به دلایل متعدد از دست داده اید، دنتال بریج می تواند این فضای خالی را با یک یا چند دندان مصنوعی بین دندان های طبیعی یا ایمپلنتتان پر کند. بریج ها از دو کراون (روکش دندان) در طرفین این پل دندانی تشکیل شده اند که بر روی دندان هایتان قرار می گیرند و دندان از دست رفته را در بین باز می گردانند.

بریج ها بهترین جایگزین دندانهای از دست رفته

بریج دندان چگونه به نظر می رسد؟

یک بریج دندان معمول به شکل زیر است؛

 • دندان اباتمنت – دندان پزشک متخصص دو کراون یا روکش را بر روی دندان های کناری فاصله ی موجود در لثه قرار می دهد و برای حمایت و پشتیبانی گرفتن از دندان های کناری است. این دندان های حمایتگر می توانند دندان های طبیعی یا ایمپلنت دندانی باشند.
 • پونتیک – دندان های مصنوعی که در میان دندان های حمایتگر قرار می گیرند و می توانند یک یا چند عدد باشند.
دندانهای حمایتگر در ابانتمنت دندان

بریج دندان برای چه کسانی مناسب است؟

کسانی که به دلایل مختلفی دندان های خود را از دست داده اند و نمی توانند از ایمپلنت دندان  استفاده کنند، کاندید مناسبی برای بریج دندان هستند. این دلایل عبارت اند از؛

 • پوسیدگی های وسیع و شدید که سبب ایجاد حفره و از بین رفتن کامل دندان می شوند.
 • افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت می کنند. همچنین باید از سلامت قابل قبول دهان و دندان برخوردار باشند تا این روش موفقیت آمیز باشد.
 • بیماری های لثه که منجر به از دست رفتن دندان شده است. البته که باید بیماری برطرف شده باشد.
 • آسیب تروماتیک وارد شده به دندان ها که سبب از دست رفتن دندان شده است، مثلا در ورزش های سنگین و یا در تصادفات و حوادث مشابه.
 • ممکن است فرد به علل مادرزادی با دندانی که از ابتدا وجود نداشته است متولد شده باشد.
 •  این دندان ها باید توانایی ساپورت بریج را به خوبی داشته باشند.

چرا فرد به بریج دندان نیاز دارد؟

فعالیت مناسب دندان ها به وجود همگی آن ها بستگی دارد. در صورتی که یک یا چندتا از آن ها نباشند، هم فعالیت سایر دندان ها را دچار مشکل می کنند و در کنار نقص در زیبایی باعث تحلیل رفتن استخوان و لثه هم می شود. در صورتی که یک یا چند دندان از دست بروند، دندان های کناری تمایل به رفتن به سمت فضای خالی ایجاد شده در اثر فقدان دندان مذکور می شوند. همین مسئله نظم و ترتیب دندان ها را به هم می زند. حتی دندان های فک مقابل هم می توانند چنین حرکتی را از خود نشان دهند. چنین اتفاقی می تواند باعث موارد زیر بشود؛

 • در گزیدن دچار مشکل خواهد شد.
 • در جویدن دچار مشکلات متعدد خواهد شد.
 • ممکن است در خوردن با مشکل مواجه شود و تاثیران منفی در تغذیه ی فرد و جذب مواد مورد نیاز داشته باشد.
 • ممکن است فرد در اثر فشردن فک به هم درد احساس کند.
 • نبود دندان در تضعیف اعتماد به نفس نقش بسیاری دارد.
حمایت دندانهای اصلی از بریج سنتی ثابت

انواع بریج های دندانی در دسترس کدام اند؟

چهار نوع بریج دندان رایج در دندان پزشکی وجود دارد که عبارت اند از؛

۱-بریج های سنتی ثابت

این بریج رایج ترین نوع بریج موجود است. این بریج از دو یا بیشتر از دو کراون دارد و با دندان های فیلر در بین آن ها که همگی به هم متصل هستند، تشکیل شده است. کراون ها باعث می شوند که بریج در جای خود قرار بگیرد. بریج های سنتی ثابت از پرسلن، فلز، پرسلن متصل به فلز و سرامیک تشکیل شده اند. بریج های سنتی ثابت به دندان های طبیعی متصل می شوند و از آن ها حمایت می گیرند.

۲-بریج های کنسول

در این نوع از بریج، دندان های مصنوعی به یک اباتمنت یا دندان پایه اتصال دارند. بریج کنسول برای افرادی مناسب است که تنها در یک طرف فضای خالی دندان و یا ایمپلنت دندانی دارند.

۳-بریج مریلند (بریج باند شده به رزین)

در صورتی که دندان های جلویی خود را از دست داده اید می توانید از این بریج استفاده کنید. این بریج از دندان های مصنوعی ساخته شده از پرسلن متصل به فلز و سرامیک ساخته شده اند و در توسط یک فریم پشتیبانی می شوند و در طرفین دندان ها بال هایی وجود دارد که به دندان های موجود در طرفیت فضای خالی متصل می شوند.

۴-بریج متکی بر ایمپلنت

بریج متکی بر ایمپلنت بسیار شبیه به بریج های فیکس سنتی هستند اما به جای این که به دندان های طبیعی متصل شوند و از آن ها حمایت بگیرند، به ایمپلنت ها متصل می شوند.

بریج مریلند مناسب دندان های جلویی

به جای بریج های دندانی از چه روش های جایگزین دیگری می توان استفاده کرد؟

برخی افراد از دندان های مصنوعی جرئی متحرک استفاده می کنند و آن را به بریج ها ترجیح می دهند. می توان از ایمپلنت دندان هم استفاده کرد که بهترین و اولین روش پیشنهادی جایگزینی دندان از دست رفته است. برای انتخاب بهترین روش جایگزینی دندان های از دست رفته باید موارد بسیاری بررسی شوند و بهترین راهنمایی را دندان پزشک می تواند به شما بکند.

فرایند جایگذاری بریج های دندانی چگونه است؟

به طور معمول به دو مراجعه برای انجام این فرایند نیاز دارید. قدم هایی که برای انجام این فرایند انجام می شوند عبارت اند از؛

۱-آماده سازی اباتمنت

در اولین مراجعه ی شما به دندان پزشکی، دندانی که قرار است دندان حمایت گر بریج شما باید را شکل می دهد. بخشی از مینای دندان تراشیده می شود تا فضا برای جایگیری کراون حمایت گیرنده ی بریج باشد.

۲-قالب گیری

متخصص از دندان های شما قالب می گیرد (و یا اسکن دیجیتال). اسکن دیجیتال یا قالب گرفته شده به ازمایشگاه فرستاده می شود تا تکنسین بریج مناسب بیمار را بسازد. ممکن است برای بازه ای که بریج دائمی شما آماده می شود برای شما یک بریج متحرک و موقت قرار داده شود تا از دندان های آماده شده و فضای خالی محافظت به عمل آید.

۳-جایگذاری دائمی بریج

طی دومین مراجعه ی شما به دندان پزشکی، بریج موقتی از روی دندان شما برداشته می شود و بریج نهایی با مواد مخصوص در جای خود ثابت می شود. قرارگیری و مناسب بودن جایگاه بریج توسط دندان پزشک چک می شود و در صورت وجود ناراحتی بیمار دندان پزشک را در جریان قرار می دهد. بریج باید به خوبی در جای خود قرار بگیرد و کاملا فیکس باشد.

دندانهای مصنوعی بین دندانهای حمایتگر

نقاط قوت و ضعف استفاده از بریج های دندانی

هر روشی در دندان پزشکی دارای ویژگی های مثبت و ضعف هایی است که در این مورد هم صدق می کند. در صورتی که متقاضی استفاده از بریج ها هستید باید به خوبی با آن ها آشنا باشید و نقاط ضعف و قوت آن ها را بشناسید.

۱-نقاط قوت استفاده از بریج های دندان

 • بریج دندان به جویدن و گزیدن بیمار کمک می کند و از ایجاد مشکلات تغذیه ای که پیش تر در خطر آن بودند پیشگیری می شود.
 • از تجاوز دندان های اطراف به فضای خالی جلوگیری می شود و نظم آن ها به هم نمی ریزد.
 • توانایی صحبت کردن را به طور کامل به بیمار باز می گرداند و در ادای حروف و کلمات با مشکل مواجه نخواهد شد.
 • زیبایی از دست رفته را به دهان شما باز می گرداند و اعتماد به نفس شما را تقویت می کند.
 • نسبت به ایمپلنت روش ارزان تری به نظر می رسند.
 • از دندان های مصنوعی بهتر در جای خود فیکس می شوند و از ثباتی به مراتب بالاتر برخوردارند.
 • از نظر اقتصادی به صرفه هستند.

۲-نقاط ضعف استفاده از بریج های دندان

بریج های دندانی دارای برخی نقاط ضعف هم هستند که عبارت اند از؛

 • اگر دندان های حمایتگر آسیب ببینند و دچار فرسودگی شوند، ساختار بریج دچار مشکل خواهد شد.
 • اگر کراون و یا روکش دندان به خوبی روی دندان قرار نگیرد، فضا برای ورود و رشد باکتری ها وجود خواهد داشت و در این صورت دندان به سوی پوسیدگی خواهد رفت!
 • روکش بر دندان شما تاثیر می گذارد و نیازمند ایجاد تغییراتی در دندان های طبیعی شماست. همچنین ممکن است بر جویدن و گزیدن شما تاثیرگذار باشد.
 • ممکن است دندان های پایه ضعیف شوند و نیازمند جایگزینی با ایمپلنت شوند.
بریج متکی بر ایمپلنت

مراقبت های بعد از جایگذاری بریج

بریج های دندانی دائمی در نظر گرفته می شوند اما این بدان معنی نیست که آسیب ناپذیرند. اگر به خوبی از آن ها مراقبت نکنید، این روش موفقیت امیز نخواهد بود و باید مجددا به فکر روشی برای جایگزینی دندان از دست رفته باشید. در حالی که مراقبت کردن از بریج های دندانی به سادگی امکان پذیر است. این بخش را با دقت بخوانید تا از بریج های خود تا همیشه محافظت کنید. بریج های متوسط طول عمری بین ۵ تا ۷ سال دارند اما در صورتی که از آن ها به خوبی مراقبت شود، بیش از یک دهه می توانند عمر کنند. بریج های مرغوب تر بیش تر هم عمر می کنند.

نحوه صحیح نخ دندان کشیدن

۱-افزایش طول عمر بریج دندان

مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان در حفظ سلامت دندان های اباتمنت یا حامی و در نتیجه طولانی تر بودن عمر بریج دندان موثر است.

توجه داشته باشید که با وجود بریج اهمیت نخ دندان کشیدن از پیش بیشتر می شود و باید پیوسته روزی دوبار از نخ دندان استفاده کنید.

۲-تغییرات رژیمی در جهت افزایش طول عمر بریج

از خوردن برخی مواد غذایی باید اجتناب کنید زیرا ممکن است به دندان های اباتمنت و خود بریج آسیب برسانند. این مواد غذایی شامل موارد زیر هستند؛

 • آبنبات های جویدنی چسبناک (که می توانند باعث جدا شدن روکش از دندان های حامی شوند.)
 • اسنک ها و شکلات های سخت
 • مواد غذایی شکری (جهت کاهش احتمال پوسیدگی دندان های زیر روکش)
 • اجیل های سخت و پاپ کورن

توجه داشته باشید که در روزهای اولیه ی جایگذاری بریج دندان، باید مراقب آنچه می خورید باشید تا این روش موفقیت آمیز باشد.

منبع: alldentaltravel

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.