بهترین زمان کشیدن دندان و مراقبت های پس از آن

177

می توان گفت که تقریبا تمام افراد تجربه یک بار کشیدن دندان را در زندگی خود داشته و یا خواهند داشت. این آمار باعث می شود که این مسئله اهمیتی بیش از پیش پیدا کند. اهمیتی که باعث می شود افراد نیاز داشته باشند که اطلاعاتی حداقل راجع به آن کسب کنند. اما چه زمانی باید انتظار این را داشته باشیم که دندانمان کشیده شود و از دهان ما خارج گردد؟

همان طور که اشاره کردیم این موضوع می تواند ریشه های گوناگونی داشته باشد. اما اگر بخواهیم به رایج ترین عاملی که به کشیدن و یا تخلیه دندان منجر شود، اشاره کنیم باید از کشیدن دندان عقل نام ببریم. کشیدن دندان عقل در بین بزرگسالان بسیار متداول است اما تنها دلیلی نیست که به این امر منجر می شود. در اینجا از دلایلی که به کشیدن دندان منجر می شود نام خواهیم برد و روند کشیدن دندان را از آمادگی برای شروع آن تا اقدامات لازم پس از کشیدن دندان را قدم به قدم مرور خواهیم کرد تا برای سوالاتی که ممکن است در ذهن شما شکل گرفته باشد، جوابی متناسب فراهم کنیم. اگر شما نیز از دسته افرادی هستید که در این زمینه سوالات مختلفی دارید، پیشنهاد می کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

کشیدن دندان، فرایندی که معمولا ما را می ترساند!

کمتر کسی را می بینیم که از شنیدن “دندان شما باید کشیده شود” دلهره نگیرد و نترسد! همان طور که از نام آن پیداست، در این روند دندان پزشک شما به کشیدن و اصطلاحا حذف دندان شما اقدام می کند. تعیین کننده ترین عامل در تعیین نوع این روند، موقعیتی است که دندان و یا دندان های شما در آن قرار دارد. کشیدن دندان می تواند نشات گرفته از عوامل گوناگونی باشد. فارغ از افتادن و در برخی از موارد کشیدن دندان های کودکی، ممکن است افراد در بزرگسالی نیز نیاز پیدا کنند که دندان خود را کشیده و یا تخلیه کنند. اگر بخواهیم به عواملی که به کشیدن یا تخلیه دندان منجر می شوند اشاره کنیم، می توانیم از موارد زیر نام ببریم؛

 • دندان عقل
 • پوسیدگی شدید
 • عفونت دندان
 • ازدحام دندان ها
 • ارتودنسی
 • شکسته شدن دندان بسته به میزان آن

روند کشیدن یا تخلیه دندان ممکن است توسط دندان پزشک و یا جراح انجام بپذیرد. در اکثر موارد برای کشیدن دندان به جراحی نیاز نیست ولی ممکن است در بعضی از موارد شما به جراحی نیاز پیدا کنید. در ادامه به تفاوت های این دو خواهیم پرداخت. دلیلی که به لزوم این امر منجر شده است، نقش بسیار تعیین کننده در مشخص شدن نوع این روند و مراقبت های پس از آن خواهد داشت. دلیل دیگری که می تواند در این بین تاثیرگذار باشد، برنامه شما برای بعد از کشیدن دندان می باشد که قبل از شروع این روند، با مشورت با متخصص دندان پزشک تصمیمات لازم راجع به این موضوع گرفته خواهد شد.

کشیدن دندان

بهترین زمان کشیدن دندان چه موقع است؟

اینکه چه بازه ای مناسب ترین زمان برای کشیدن دندان شماست، کاملا به شرایطی که در آن قرار دارید وابسته است. دلیلی که باعث شده شما به کشیدن دندان نیاز داشته باشید، مهم ترین عاملی ست که بهترین زمان را برای کشیدن دندان شما معین می کند. عامل دیگر که می تواند بر روی این مسئله تاثیرگذار باشد، برنامه ای است که شما برای بعد از کشیدن دندان خود دارید. به طور مثال اگر شما قصد داشته باشید بعد از کشیدن دندان از ایمپلنت دندان کنید، دندان پزشک شما باید با در نظر گرفتن شرایط سلامت دهان و وضعیت لثه و استخوان فک شما، یک زمان مشخص را برای کشیدن دندان شما معین کند.

بهترین زمان کشیدن دندان عقل

آمادگی برای کشیدن دندان

قبل از شروع هر گونه اقدامی دندان پزشک شما را برای تهیه ی عکس ایکس ری ارجاع خواهد داد، تا بتواند محیط موردنظر را کاملا بررسی کند. در نظر داشته باشید که در این مرحله دندان پزشک خود را از مصرف هرگونه دارویی مطلع کنید. این موضوع بسیار مهم است و در مواردی ممکن است تداخل داروها و روند کشیدن دندان، برای شما عوارض داشته باشد و شما را با مشکل مواجه کند. همچنین دندان پزشک خود را از شرایطی که در ادامه ذکر خواهیم کرد، مطلع کنید.

 • نقص مادرزادی قلب
 • دیابت
 • بیماری کبد
 • بیماری تیروئید
 • بیماری کلیوی
 • فشار خون
 • مفصل مصنوعی
 • دریچه آسیب دیده قلب
 • نقص در سیستم دفاعی

دندان پزشک تان احتمالا از شما می خواهد که قبل از شروع روند، از تحت کنترل و درمان بودن هرگونه شرایطی که در قرار دارید اطمینان حاصل کنید. در مواردی که ذکر می کنیم ممکن است دندان پزشک برای چند روز قبل از شروع روند کشیدن دندان، برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

 • طولانی بودن روند کشیدن دندان
 • نقص و یا عفونت در سیستم دفاعی بدن
 • داشتن شریط خاص پزشکی

همچنین دندان پزشک خود را در صورت داشتن هر گونه بیماری مثل سرماخوردگی و داشتن علائمی همچون حالت تهوع و استفراغ، مطلع کنید.

انواع روند کشیدن دندان

کشیدن دندان شما به طور کلی به دو صورت انجام می پذیرد. نوع اول مدل ساده و نوع دوم مدل جراحی، که موقعیت دندان شما آن را مشخص خواهد کرد. اگر دندان شما نمایان باشد، دندان پزشک به صورت ساده آن را خواهد کشید. ولی اگر دندان شما پنهان بوده و نمایان نباشد، جراح در طول یک جراحی دندان شما را اصطلاحا تخلیه می کند. در ادامه به توضیح هر کدام از این روش ها خواهیم پرداخت.

کشیدن ساده دندان

در این روش دندان پزشک از بی حس کننده موضعی در ناحیه موردنظر استفاده خواهد کرد تا در نتیجه آن شما صرفا فشار را حس کرده و هیچ دردی را تجربه نکنید. در مرحله بعد دندان پزشک با استفاده از ابزاری به نام (elevator) دندان شما را شل کرده و در نهایت آن را می کشد.

کشیدن دندان با جراحی

در این روش، جراح احتمالا از دو نوع بی حس کننده استفاده خواهد کرد تا در طول روند جراحی شما کاملا آرامش داشته و هیچ نوع دردی را متحمل نشوید. البته در بعضی از موارد خاص ممکن است جراح بیهوشی را به شما پیشنهاد دهد که در این صورت شما تا انتهای روند جراحی بیهوش خواهید بود. این که جراح از چه روشی استفاده کند، کاملا به شرایط پزشکی شما وابسته خواهد بود. در مرحله بعد جراح با ایجاد یک برش کوچک لثه شما را شکافته تا دندان نمایان شود. در بعضی از موارد ممکن است جراح برای دسترسی به دندان و قبل از کشیدن و تخلیه آن نیاز داشته باشد مقداری از استخوانی که اطراف دندان را پوشانده است، بتراشد.

روش کشیدن دندان

ریسک های احتمالی کشیدن دندان

باید گفت که ممکن است در طول روند کشیدن دندان شما با مشکلاتی رو به رو شوید ولی نباید فراموش کرد که اگر دندان پزشک به شما کشیدن دندان را پیشنهاد کرده است، از ایمن بودن آن اطمینان حاصل کرده است و به این نتیجه رسیده که مزایای آن از مضراتش بیشتر خواهد بود. بعضی از این شرایط کاملا بی خطر بوده و فقط در بعضی از موارد ممکن است شما با چالش رو به رو شوید. یکی از رایج ترین عوارضی که ممکن است بعد از روند کشیدن دندان برای فرد پیش بیاید حفره ی خشک ( dry socket ) نام دارد که بعد از نام بردن برخی دیگر از عوارض های احتمالی توضیح جامعی از آن خواهیم داشت. در زیر به بعضی از این عوارض احتمالی اشاره می کنیم.

 • خون ریزی که ممکن است تا دوازده ساعت به طول بیانجامد.
 • تب کردن که ممکن است نشان دهنده عفونت باشد.
 • حالت تهوع و یا استفراغ
 • سرفه
 • درد در قفسه سینه و یا تنگی نفس
 • ورم و قرمزی در ناحیه ای مذکور

در صورت تجربه هر کدام از این موارد، دندان پزشک خود را حتما از شرایط خود مطلع کنید و نظر وی را جویا شوید.

حفره خشک ( dry socket )

بعد از کشیدن دندان باید روی سطح حفره ای که بعد از کشیدن دندان در لثه ایجاد شده، یک لخته به وجود بیاید تا استخوانی که در این حفره وجود دارد، در معرض نباشد و لخته از آن محافظت کند. حال در بعضی از موارد ممکن است این لخته به درستی شکل نگرفته و این ناحیه را در معرض خطر قرار دهد. البته باید گفت با اینکه حفره خشک در بین عوارض شایع تر است ولی با این حال بسیار نادر است. طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۶ انجام گرفته، تنها ۴۰ نفر در بین ۲۲۱۸ نفری که تحت نظر بوده اند، دچار حفره خشک شدند که این میزان معادل ۱.۸ درصد کل افراد می باشد. نوع روندی که دندان شما کشیده شده است در اینکه احتمال تشکیل حفره خشک چقدر است تاثیرگذار بوده و معمولا در مواردی همچون کشیدن دندان عقل این عارضه بیشتر دیده شده است. در اینکه دقیقا چه عواملی باعث ایجاد حفره خشک می شود، تفاهم نظری دقیقی وجود ندارد ولی می توان گفت که دو دلیل اصلی می تواند به ایجاد حفره خشک منجر شود. اولین عامل، وارد شدن هرگونه ضربه به ناحیه موردنظری ست که دندان کشیده شده است، می باشد. حال این ضربه ممکن است در طول روند کشیدن دندان وارد شده باشد و یا بعد از انجام روند کشیدن دندان. به همین دلیل است که بسیار حائز اهمیت است که در حین مسواک زدن به هیچ عنوان نباید به ناحیه مذکور نزدیک شد و به آن ضربه وارد کرد. دیگر عامل نیز تجمع برخی از باکتری های خاص است که می تواند در اثر مصرف برخی از مواد غذایی و نوشیدنی تشکیل شده باشد. در ذیل به چند عامل موثر دیگر نیز اشاره خواهیم کرد.

 • مصرف سیگار و یا انواع تنباکوها: نه تنها مواد شیمیایی موجود در دخانیات و تنباکو، روند بهبود شما را به تاخیر می اندازد، بلکه عمل مکش نیز به تنهایی می تواند باعث شود لخته به درستی شکل نگیرد.
 • مصرف داروهای ضدبارداری خوراکی: برخی از داروهای ضدبارداری حاوی مقدار زیادی استروژن (estrogen) می باشند که در نتیجه مصرف آن روند بهبودی طبیعی فرد به میزان زیادی به تاخیر می افتد.
 • عدم مراقبت مناسب از ناحیه مذکور: نادیده گرفتن توصیه هایی که دندان پزشک و یا جراح به شما می کند و عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان می تواند به ایجاد پدیده حفره خشک منجر شود.

عوارضی که بر اثر این پدیده می تواند ایجاد شود شامل تاخیر چشمگیر روند بهبود، ایجاد عفونت در حفره و یا عفونت در استخوان می باشد. برای درمان این پدیده، دندان پزشک با استفاده از یک پوشش سعی می کند عدم ایجاد لخته روی حفره را جبران کند. البته قبل از نصب این پوشش نیاز است که این حفره به صورت کامل پاکسازی شود و عاری از هرگونه مواد غذایی و … باشد. در برخی موارد نیز ممکن است بعد از نصب این پوشش برخی از داروهای خاص برای شما تجویز شود تا از هرگونه مشکل احتمالی جلوگیری شود.

حفره خشک دندان

روند بهبود بعد از کشیدن دندان

به طور معمول بعد از کشیدن دندان، چند روز طول خواهد کشید تا شما بهبودی کامل پیدا کنید. اقدام هایی که از آن ها نام خواهیم برد، به شما در این روند کمک خواهد کرد تا با سرعت بیشتری به بهبودی کامل دست پیدا کنید.

 • استفاده از کیسه یخ روی صورت. این کار به شما کمک خواهد کرد تا ورم را به حداقل برسانید. ده دقیقه زمان مناسبی برای هر مرحله استفاده از کیسه یخ می باشد.
 • بعد از اینکه دندان پزشک روی ناحیه ای که دندان از آن جا کشیده شده است، گاز ( باندیج ) قرار داد، سعی کنید آن را فشار دهید تا از خون ریزی و ایجاد لخته جلوگیری کنید. سه تا چهار ساعت زمان مناسبی برای این اقدام است. در صورتی که گاز به خون آغشته شده است، آن را تعویض کنید.
 • داروهایی که برای شما تجویز شده است از جمله مسکن را به طور منظم مصرف کنید.
 • تا بیست و چهار ساعت از نی برای نوشیدن استفاده نکنید.
 • تا بیست و چهار ساعت استراحت کنید و بعد از کشیدن دندان سریعا به روند روزمره خود بازنگردید.
 • از مصرف هر گونه دخانیات قبل و بعد از روند کشیدن دندان خودداری کنید.
 • از بالشت مناسب هنگام دراز کشیدن استفاده کنید.
 • می توانید از مسواک و نخ دندان استفاده کنید ولی به ناحیه ای که دندان کشیده شده است، نزدیک نشوید.
 • تا روز بعد از کشیدن دندان، از غداهای نرم مثل پوره و یا ماست استفاده کنید. بعد از بیست و چهار ساعت می توانید به مرور به رژیم غذایی معمول خود برگردید.
مراقبت بعد از کشیدن دندان

اگر درد شما به مرور کاهش پیدا نکرد و تا چند روز ادامه پیدا کرد، ممکن است ناحیه مذکور دچار عفونت شده باشد. در این شرایط و یا در صورت تجربه تب و ترشح در این ناحیه حتما به دندان پزشک خود مراجعه کنید و او را از شرایطی که در آن قرار دارید، مطلع کنید.

ممنون که تا انتها با ما همراه بودید. برای شما روزهایی پر از لبخند و سلامتی را آرزومندیم.

منابع:

webmd.com

bupa.co.uk

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.