آیا امکان درمان بیرون زدگی با کامپوزیت وجود دارد؟

20

یکی از عواملی که می تواند چه در وضعیت سلامت دهان و دندان و چه در ظاهر لبخند هر شخص تاثیر به سزایی داشته باشد، موقعیت دندان های هر فرد محسوب می شود. وجود هر نوع بی نظمی در موقعیت دندان و یا دندان های هر شخص علاوه بر تهدید سلامت دهان و دندان او، می تواند یک چالش برای سلامت ذهنی اشخاص به شمار آید. تحقیقات نشان داده کاهش اعتماد به نفس در افرادی که نسبت به ظاهر دندان ها و لبخند خود رضایت ندارند، می تواند زمینه ساز ایجاد مشکلات گوناگونی در سلامت روان افراد شده و این اشخاص را با چالش های مختلفی در این باره روبه‌رو کند.

اما علل به وجود آمدن این بی نظمی و یا بیرون زدگی در دندان ها چیست و چه راهکارهایی برای برطرف کردن آن پیش روی افراد قرار دارد؟ می توان گفت که تعداد زیادی از افراد در طول زندگی خود به گونه ای با چالش مواجه می شوند و بعضا ممکن است در صورت عدم رسیدگی به آن با مشکلات متعددی رو به رو شوند.

حال یکی از راهکارهایی که پیشنهاد آن توسط دندان پزشک به این دسته از اشخاص محتمل است، استفاده از کامپوزیت دندان به شمار می آید اما استفاده از کامپوزیت دندان در تمام موقعیت های مرتبط امکان پذیر است؟ سوال دیگر این است که آیا کامپوزیت دندان جایگزین مناسبی برای ارتودنسی به شمار می رود؟ در اینجا سعی می کنیم با بررسی ریشه ای بیرون زدگی و بی نظمی دندان ها، پس از مرور دلایل ظهور این مشکل در افراد، بهترین راهکارهای مقابله با آن را نام برده و محاسن و معایب هر کدام از آن ها را ذکر کنیم. اگر سوالی در ذهن خود دارید پیشنهاد می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

بیرون زدگی و بی نظمی دندان ها

بیرون زدگی و یا بی نظمی دندان ها در گستره های گوناگونی در افراد دیده می شود و این گستره می تواند از یک دندان تا تمام دندان ها را در برگیرد. تعداد زیادی از این موارد صرفا در مسئله زیبایی چالش بر انگیز بوده و تاثیر مستقیمی بر روی سلامت فرد ندارد. اما در بعضی از موارد ممکن است شدت این بیرون زدگی یا بی نظمی به گونه ای باشد که سلامت دهان و دندان شخص به طور مستقیم تحت خطر قرار گیرد.

برای مثال طبق تحقیقات انجام گرفته احتمال آسیب دندان در کودکان بالای ۶ سالی که دندان های آن ها بیش از ۳ میلی متر بیرون زدگی دارد، ۳ برابر دیگر کودکان می باشد. تاثیر این عامل به حدی ست که اگر این بیرون زدگی از ۵ میلی متر بیشتر شود، این احتمال نیز دو برابر خواهد شد. از دیگر خطراتی که این افراد را تهدید می کند می توانیم از احتمال گاز گرفتگی زبان، آسیب به دندان ها و لثه، خلل در صحبت کردن و یا مشکل در تنفس نام ببریم. مواردی همچون تجربه درد و سختی در جویدن و تغییر فرم صورت نیز گاها در افرادی که به درمان این مشکل اقدام نمی کنند، دیده شده است. اما دقیقا چه عواملی این قابلیت را دارند تا به بیرون زدگی یا بی نظمی در دندان یا دندان ها منجر شوند و آیا راهکارهای مقابله به انواع مختلف آن یکسان است؟

ونیر کامپوزیت دندان

دلایل بیرون زدگی و بی نظمی دندان ها

همان طور که اشاره کردیم، وسعت این مشکل بازه گسترده ای را شامل شده و می تواند از یک دندان تا ردیف کامل را درگیر کند. به طور کلی ریشه های بروز این مشکل را می توان به ۷ عامل تقسیم کرد که در ادامه به مرور هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت.

ژنتیک

از آن جایی که فاکتور ژنتیک در تعیین اندازه و شکل استخوان فک هر شخص تاثیرگذار است، اگر استخوان فک والدین فرد دچار مشکل بیرون زدگی باشد، احتمال انتقال این چالش به فرزند بسیار بالا می باشد. به طور معمول اگر عامل بیرون زدگی دندان ها ژنتیک فرد باشد، این بیرون زدگی در چند تن از اعضای خانواده دیده می شود.

مکیدن ( NNSB )

این مشکل را می توان به طور گسترده ای در بین کودکان و خردسالان مشاهده کرد. اگر میزان این رفتار در فرد از بازه سالم فراتر باشد، شانس منحرف شدن دندان ها از خط طبیعی خودشان، به صورت قابل ملاحظه ای افزایش پیدا می کند. این رفتار مخرب بیشتر به شکل مکیدن انگشت ها و یا مکیدن افرطی پستونک در کودکان دیده می شود که در صورت عدم کنترل به موقع این رفتار، می تواند چالش های مختلفی را برای دندان های فرد ایجاد کند. معمولا کودکان تا بعد از ۴ سالگی خود و به دلیل رشد دندان های دائمی شان به این رفتار روی می آورند و در نتیجه این مکش دندان های دائمی کودک به مرور از زاویه طبیعی خود منحرف شده و شانس بروز این مشکل به شدت افزایش پیدا می کند.

رانش زبان ( Tongue thrusting )

اگر محل استراحت زبان بیش اندازه جلو باشد و به ردیف جلویی دندان ها از پشت فشار وارد کند، دندان های فرد به مرور از خط طبیعی خودشان خارج خواهند شد. عواملی همچون استرس می تواند شانس بروز این مشکل را با سیر صعودی رو به رو کند.

افتادن دندان یا دندان اضافه

تعداد دندان های هر فرد به طور مستقیم در موقعیت دندان ها تاثیرگذار است. وجود جای خالی دندان در دهان شما می تواند دندان های اطراف خود را منحرف کند و باعث بروز بی نظمی در آن ها شود. همچنین رشد تعداد بیشتر دندان نسبت به اندازه فک شخص نیز باعث ایجاد بی نظمی و بیرون زدگی دندان ها خواهد شد.

تومور یا کیست

با این که این عامل کمتر از موارد دیگر دیده می شود اما در صورت وجود داشتن تومور و یا کیست در دهان یا فک، موقعیت دندان ها و شکل فک شخص از حالت طبیعی خارج خواهد شد. در صورت رشد در فک بالا ردیف بالایی دندان فرد به سمت جلو منحرف خواهد شد و اصلاحا شخص دچار بیرون زدگی دندان ها می شود.

ضربه و فشار

وارد شدن ضربه و یا فشار بر روی دهان و دندان ها می تواند به مرور زمان موقعیت دندان های شما را منحرف کرده و از خط طبیعی خودشان خارج کند و به کج شدن تدریجی آن ها منتهی شود.

دلایل بی نظمی دندان ها

کمی بیشتر درباره دلایل کجی دندان بدانیم

عوارض احتمالی بیرون زدگی دندان ها

این مشکل می تواند در زیبایی هر فرد تاثیر زیادی داشته باشد و با کاهش اعتماد به نفس، سلامت روحی او را به مرور با مشکل مواجه کند اما در اینجا از چند عارضه دیگر که در بیرون زدگی دندان ها احتمال بروز آن ها بسیار بالاست، نام خواهیم برد :

 • اختلال در تکلم
 • مشکل تنفسی
 • اختلال در جویدن
 • آسیب به دیگر دندان ها و لثه
 • تجربه درد هنگام گاز زدن و یا جویدن
 • تغییر فرم صورت

درمان بیرون زدگی دندان

امروزه راهکارهای مختلفی پیش روی افرادی که دچار بیرن زدگی و بی نظمی دندان هستند قرار دارد که هر شخص می تواند با توجه به موقعیت خود از آن ها استفاده کند. هر فرد برای انتخاب مناسب ترین درمان باید عواملی همچون سن و وسعت این مشکل را در نظر داشته باشد تا در بلندمدت بهترین نتیجه حاصل شود. می توان از رایج ترین روش های درمانی که شما می توانید از آن استفاده کنید به ارتودنسی و استفاده از کامپوزیت و لمینت اشاره کرد. عوامل اصلی که در چگونگی روند درمان هر شخص بیشترین تاثیر را دارد، تعداد و موقعیت دندان های منحرف شده و ریشه بروز آن در شخص می باشد. اگر شما با چالش بیرون زدگی و بی نظمی دندان مواجه هستید، راهکار های درمانی ذیل در اختیار شما قرار دارد.

ارتودنسی

ارتودنسی یکی از این راه های درمانی بیرون زدگی دندان هاست که چه در موارد خفیف و چه در موارد نسبتا حاد قابلیت استفاده دارد و گستردگی انواع مختلف آن باعث شده بیشترین رواج را در بین افراد داشته باشد. البته در بعضی از موارد پیشرفته که سلامت فرد با خطر مواجه است احتمالا پزشک شما راهکارهای درمانی دیگری را قبل از ارتودنسی مدنظر داشته باشد. بیشتر افراد در سنین پایین از ارتودنسی استفاده می کنند اما این گزینه در اختیار بزرگسالان نیز قرار دارد. علت این مسئله را می توان انعطاف پذیری بیشتر لثه در خردسالی ذکر کرد که باعث افزایش شانس موفقیت کامل ارتودنسی می شود. در این درمان با استفاده از سیم های فلزی و نصب آن ها به دندان، موقعیت دندان ها به مرور تغییر کرده و به خط طبیعی خود باز می گردند. امروزه ارتودنسی به روش های مختلفی اانجام می شود که می توانیم از بین آن ها به موارد زیر اشاره کنیم :

 • ارتودنسی با سیم فلزی
 • ارتودنسی با سیم سرامیکی
 • ارتودنسی با سیم نامرئی

در بعضی از موارد که تعداد دندان های شخص بیشتر از ظرفیت دهان اوست، دندان پزشک قبل از انجام ارتودنسی، کشیدن دندان را پیشنهاد داده تا فضای کافی برای دیگر دندان ها فراهم شود و فشار بیش از اندازه ای به هیچ کدام از دندان ها وارد نشود.

انبساط کام

این روند درمانی اکثرا برای افرادی که سایز فک بالای آن ها برای دندان های دائمی شان کافی نیست، استفاده می شود. هدف از وسیع کننده کام ایجاد فضای کافی برای رشد دندان های دائمی در خط طبیعی خودشان می باشد.

جراحی فک

از این روش درمانی صرفا در موارد بسیار حاد استفاده شده و برای موارد خفیف مورد نیاز نمی باشد. در این جراحی نسبت استخوان فک بالا و پایین نسبت به یکدیگر تنظیم شده تا هر نوع بیرون زدگی در فرد از بین برود.

کامپوزیت

در جواب این سوال که آیا امکان درمان بیرون زدگی با کامپوزیت وجود دارد یا خیر باید گفت در مواردی که شدت بیرون زدگی و کج بودن دندان ها زیاد نباشد، شما می توانید از کامپوزیت برای برطرف کردن این مشکل استفاده کنید. البته به طور معمول این روش همراه با ارتودنسی موقت انجام شده تا بهترین نتیجه برای فرد حاصل شود.

در مواردی که میزان بیرون زدگی زیاد باشد، احتمالا دندان پزشک ارتودنسی را گزینه بهتری برای شما خواهد دانست و استفاده از کامپوزیت و لمینت را به شما پیشنهاد نمی کند. زیرا فارغ از کیفیت موادی که برای کامپوزیت یا لمینت مورد استفاده قرار می گیرند، در صورت زیاد بودن کجی و بیرون زدگی دندان ها، کامپوزیت و لمینت دندان برای شما گزینه مناسبی نخواهند بود. در نتیجه کامپوزیت دندان را نمی توان جایگزین ارتودنسی  در نظر گرفت.

در انواع جزئی بیرون زدگی و کجی دندان، دندان پزشک بعد از استفاده از بی حس کننده موضعی مقداری از سطح دندان را تراشیده تا کامپوزیت روی آن قرار گیرد و بعد از فرم دادن، دندان به خط طبیعی خود بازگردد. همچنین لمینت سرامیکی دندان نیز در این شرایط قابل استفاده می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر از چگونگی روند انجام کامپوزیت دندان پیشنهاد می کنیم به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

فواید ارتودنسی

کامپوزیت ونیر و دانستنی های جامع در مورد آن

زندگی با بیرون زدگی دندان

در اینجا قصد داریم چند راهکار به افرادی که بیرون زدگی دندان هایشان چالشی برای سلامتی آن ها ایجاد نکرده و تصمیم به برطرف کردن آن ندارند، پیشنهاد دهیم تا در بلندمدت سلامت دهان و دندان آن ها با خطر رو به رو نشود و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

 • رعایت کامل بهداشت دهان و دندان ( استفاده منظم از مسواک، نخ دندان و دهان شویه )
 • معاینه منظم توسط دندان پزشک برای بررسی دقیق سلامت دهان و دندان
 • استفاده از محافظ دندان در حین استراحت و یا در بازه زمانی تجربه استرس زیاد
 • استفاده از محافط دهان در حین انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی

در نهایت باید اشاره کرد که دندان ها نیز همچون انسان ها در شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارند و در نوع خود منحصر به فرد هستند. درمان بیرون زدگی دندان ها تنها در شرایطی که سلامتی شما تحت خطر دارد و یا زمانی که ظاهر آن باعث ایجاد نارضایتی در شما شده است، الزامی­ ست. سعی کنید قبل از تصمیم گیری بعد از بررسی تمام گزینه های موجود، با دندان پزشک خود مشورت کرده و نظر تخصصی او را جویا شوید تا در بهترین نتیجه ممکن برای شما حاصل شود. از این که تا انتها با ما همراه بودید از شما سپاسگذاریم و برای شما سلامتی و روزهایی پر از لبخند را آرزومندیم.

زندگی با بیرون زدگی دندان

در اینجا قصد داریم چند راهکار به افرادی که بیرون زدگی دندان هایشان چالشی برای سلامتی آن ها ایجاد نکرده و تصمیم به برطرف کردن آن ندارند، پیشنهاد دهیم تا در بلندمدت سلامت دهان و دندان آن ها با خطر رو به رو نشود و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

 • رعایت کامل بهداشت دهان و دندان ( استفاده منظم از مسواک، نخ دندان و دهان شویه )
 • معاینه منظم توسط دندان پزشک برای بررسی دقیق سلامت دهان و دندان
 • استفاده از محافظ دندان در حین استراحت و یا در بازه زمانی تجربه استرس زیاد
 • استفاده از محافط دهان در حین انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی

در نهایت باید اشاره کرد که دندان ها نیز همچون انسان ها در شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارند و در نوع خود منحصر به فرد هستند. درمان بیرون زدگی دندان ها تنها در شرایطی که سلامتی شما تحت خطر دارد و یا زمانی که ظاهر آن باعث ایجاد نارضایتی در شما شده است، الزامی­ ست. سعی کنید قبل از تصمیم گیری بعد از بررسی تمام گزینه های موجود، با دندان پزشک خود مشورت کرده و نظر تخصصی او را جویا شوید تا در بهترین نتیجه ممکن برای شما حاصل شود. از این که تا انتها با ما همراه بودید از شما سپاسگذاریم و برای شما سلامتی و روزهایی پر از لبخند را آرزومندیم.

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر محمد نیکزاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

منبع: healthline

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.