برای افراد سالخورده ایمپلنت انتخاب بهتری است یا پروتز دندان؟

356

می توان گفت که همه ی ما دیر یا زود با مشکلات ناشی از سالخوردگی دست و پنجه نرم خواهیم کرد. یکی از این مشکلات از دست دادن دندان های طبیعی است. نزدیک به ۷۰% افراد سالخورده با مشکل بی دندانی مواجه می شوند و یکی از مهم ترین دغدغه های آنان رفع این مسئله است. این اتفاق معمول اما بسیار ناخوشایند است. بی دندانی می تواند مسائل و مشکلات مختلفی از قبیل تغذیه ای، زیبایی و غیره برای فرد به وجود بیاورد. البته افرادی هم وجود دارند که تا ۸۰ سالگی دندان های سالمی دارند و همچنان با بی دندانی مواجه نشده اند. اما طبق آمار و ارقام، تعداد افراد مسنی که با بی دندانی رو به رو می شوند، به هیچ عنوان کم نمی باشد.

خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی، دندان پزشکی راه های بسیاری را برای جایگزینی بی دندانی ارائه می دهد. افراد سالخورده باید به خوبی این انتخاب ها را بررسی کنند و طبق شرایطی که دارند، بهترین راه را انتخاب کنند. البته که در انتخاب بهترین روش، دندان پزشکان بهترین مشاوره ها را به این افراد خواهند داد. چندین روش برای جایگزینی بی دندانی وجود دارد که در این مقاله به بررسی آن ها به طور مختصر خواهیم پرداخت.

یکی از مهم ترین نکاتی که در تقسیم بندی روش های جایگزین بی دندانی وجود دارد، ثابت و متحرک بودن این روش هاست. دیگر مسئله ای که می تواند در انتخاب روش تعیین کننده و موثر باشد، جنبه ی اقتصادی و هزینه ای است که فرد باید متحمل آن شود. همچنین شرایط جسمی و سوابق پزشکی افراد نیز در انتخاب روش مناسب تاثیر دارد. پس باید با دقت درباره روش های در دسترس تحقیق کنید و مناسب ترین آن ها را برگزینید.

بی دندانی چه تاثیراتی بر سلامت زندگی فرد سالخورده می گذارد؟

بی دندانی می تواند تاثیرات مخربی بر کیفیت زندگی فرد بگذارد. اثرهایی که می توان با تصمیم گیری درست و به موقع از پیش آمدن آن ها به خوبی جلوگیری کرد. دو اثر مخرب و مهم بی دندانی بر افراد سالخورده شامل موارد زیر هستند؛

تحلیل رفتن استخوان فک

از دست دادن یک یا بیش از یک دندان می تواند بر استخوان فک و لثه و همچنین بر سلامت دندان های کناری تاثیرات شگرفی بگذارد. از آن جایی که دندان بر روی استخوان فک می نشیند و نبود دندان سبب در معرض قرار گرفتن استخوان می شود و استخوان آغاز به تحلیل رفتن می کند و البته این اتفاقی است که به مرور زمان می افتد. هر چه از زمان بی دندانی بگذرد تاثیرات منفی بر تحلیل رفتن استخوان و عقب نشینی آن افزایش می یابد. البته که هنگامی که فضای زیادی از لثه باز می ماند (به علت نبود دندان) امکان رشد باکتری ها و آسیب رسیدن به سایر دندان ها افزایش می یابد.

مشکلات تغذیه ای

نداشتن یک یا چند دندان می تواند جویدن را با مشکلات جدی مواجه کند. از آن جایی که گوارش از دهان آغاز می شود، عدم توانایی تبدیل کردن تکه های بزرگ غذا به تکه های کوچک می تواند در کار انزیم های دستگاه گوارش مشکل ایجاد بکند و به دنبال آن جذب نیز تحت تاثیر قرار گیرد. نتیجه ی آن سوء تغذیه و سوء جذب مواد ضروری بدن خواهد بود.

مشکلات بی دندانی

راه حل های جایگزینی بی دندانی برای افراد سالخورده کدام اند؟

روش های مختلفی برای جایگزینی بی دندانی افراد مسن وجود دارد که در چهار دسته تقسیم بندی می شوند؛

دندان های مصنوعی جزئی متحرک

همان طور که از اسم این روش به نظر می رسد، برای افرادی مناسب است که تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند. ظاهر دندان های مصنوعی جزئی متحرک بسیار شبیه به دندان های واقعی افراد است. برای این که دندان های جزئی متحرک به خوبی عمل کنند، نیازمند تعدادی دندان های سالم و طبیعی هستند تا به عنوان پایه و بستر قرارگیری این دندان های مصنوعی قرار گیرند. این پروتزها از قالب گرفته شده از دهان و دندان فرد ساخته می شوند و بنابراین برای هر فرد مخصوص خودش است. دندان های این پروتز مشابه رنگ دندان های طبیعی فرد ساخته خواهند شد، زیرا معمولا افراد سالخورده دندان های زردتری نسبت به سایر افراد دارند.

دندان های مصنوعی جزئی متحرک

دست دندان های مصنوعی کامل

این روش یکی از روش هایی است که بسیاری از پدربزرگ ها و مادربزرگ های ما با آن آشنا هستند و از آن ها استفاده کرده اند. دست دندان ها پروتزهای مصنوعی کاملی هستند که برای افرادی که همه ی دندان های خود را از دست داده اند استفاده می شوند. دندان مصنوعی کامل متحرک هم رنگ دندان های طبیعی ساخته می شود و بر روی لثه ها قرار می گیرد. مکشی که بین لثه و فضای مقعر پروتز ایجاد می شود دندان مصنوعی را سر جای خود ثابت نگه می دارد. این دندان ها نباید به طور دائم در دهان قرار بگیرند و شب ها باید از دهان خارج شوند. رعایت بهداشت دهان در این روش مهم است و شست و شوی مداوم دندان های مصنوعی باید صورت گیرد.

دندان های مصنوعی کامل و جزئی نیازمند رعایت نکات جویدن و گزیدن بسیاری هستند. از آن جایی که این دندان ها همچون ایمپلنت تحت حمایت قرار نمی گیرند و متحرکند، نیازمند مراقبت بیشتر و رعایت دقیق تر هستند. همچنین در ابتدای جایگذاری ممکن است فرد تا مدت ها احساس ناراحتی و ناخوشایندی بکند. اما به مرور با جا گرفتن و نشستن این پروتزها بر لثه، شرایط فرد بهتر خواهد شد.

دست دندان های مصنوعی کامل

بریج های ثابت

بریج های فیکس همچون یک پل فاصله ی بین دندان ها را پر می کنند. گاهی یک یا چند دندان در یک ردیف از دست می روند و در این صورت بریج ها می توانند این خلا را پر کنند. بریج های ثابت به دو روش در جای خود قرار می گیرند. در گذشته بریج د رمیان دندان های سالم قرار می گرفت و کراون بر روی دندان های حامی قرار می گرفت و به آن ها می چسبید و به این شکل فضای خالی پر و بریج در جای خود محکم می شد.

اخیرا بریج های ثابت با حمایت ایمپلنت در اختیار مراجعه کنندگان قرار گرفته اند که در صورتی که فرد کاندید مناسبی برای ایمپلنت باشد، این بریج ها بسیار محکم تر در جای خود قرار می گیرند و عمر طولانی تری خواهند داشت. روش دوم بسیار پر مخاطب تر و کارآمد تر است زیرا آسیبی به دندان های مجاور وارد نمی کند. همان طور که می دانید، قرار گرفتن کراون (روکش) بر روی دندان نیازمند تراشیدن دندان است، اما در ایمپلنت چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ی “روکش دندان” را در وب سایت دکتر محمد نیک زاد بخوانید.

بریج های ثابت دندان

ایمپلنت

از بهترین و پرمخاطب ترین روش های جایگزینی بی دندانی ایمپلنت دندان است. برخلاف سایر روش های جایگزین، ایمپلنت ها نیازمند یک جراحی کوچک برای کاشت ایمپلنت در استخوان فک هستند که طی آن یک ریشه ی پیچ مانند در داخل لثه قرار می گیرد و و استخوان با رشد در اطراف آن از آن حمایت می کند. پس از گذران دوران نقاهت و آماده شدن ایمپلنت، یک کراون بر روی پایه ی ایمپلنت قرار می گیرد که همچون دندان طبیعی که ریشه دارد عمل می کند.

ایمپلنت ها نزدیک ترین ویژگی ها را به دندان طبیعی دارند و در صورت مراقبت مناسب و رعایت نکات بهداشتی ساده می توان تا آخر عمر از آن ها بهره برد. تنها دلایلی که ممکن است فرد این روش را انتخاب نکند، هزینه ی بالاتر آن نسبت به سایر روش ها و یا نداشتن شرایط مناسب کاندید ایمپلنت بودن است.

آیا همه ی افراد کاندیدای مناسب برای ایمپلنت هستند؟

برای افراد سالخورده کدام بهتر است، پروتز یا ایمپلنت؟

برای دانستن این نکته باید به خوبی ها و ضعف های هر کدام به طور جداگانه بپردازیم.

نقاط مثبت و منفی پروتز دندان برای افراد سالخورده

پروتزهای دندان یا دندان های مصنوعی برای زمان های طولانی در دسترس بوده اند و اغلب افراد زیادی با آن ها آشنایی دارند. اکثر پروتزها (به جز آن هایی که تحت حمایت ایمپلنت ثابت می شوند)، قابلیت تحرک دارند. با وجود این که پروتزهای مصنوعی طی سال های اخیر پیشرفت های بسیار کرده اند و کیفیت آن ها بهبود یافته است، همچنان برای متقاضیان مشکلاتی را ایجاد می کنند.

در ادامه نمونه‌کاری از دکترمحمد نیکزاد را مشاهده میکنید.

ایمپلنت و پروتز دندان

منبع : canohealth

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.