مهم ترین تفاوت بلچینگ و جرم گیری دندان چیست؟

93

ظاهر دندان ها و لبخند در سال های گذشته توجه افراد بیشتری را به خود جلب کرده است و روزانه افراد زیادی برای اصلاح طرح لبخند خود و تقویت زیبایی دندان هایشان به دنبال یک راهکار مناسب می گردند. می توان رایج ترین راهکارهایی که در این زمینه در اختیار افراد قرار گرفته است را جرم گیری دندان و بلچینگ در نظر گرفت. اما مهم ترین تفاوت بلچینگ و جرم گیری دندان چیست؟ تعداد زیادی از افراد تصور می کنند که نتیجه و روند جرم گیری و بلچینگ با یکدیگر یکسان می باشد اما باید گفت که این دو روند نسبت به هم دارای تفاوت هستند و در اینجا قصد بررسی این تفاوت ها را داریم. برای درک بهتر تفاوت های جرم گیری و بلچینگ دندان، هر کدام از آن ها را به طور جداگانه مرور کرده و به بررسی جزئیات آن می پردازیم. پیشنهاد می کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

جرم گیری دندان چیست؟

دندان پزشک شما در طول روند جرم گیری دندان، به تمیز کردن دندان ها و محیط اطراف آن ها می پردازد. جرم گیری دندان در ذهن بعضی افراد یک روند دردناک محسوب می شود، در صورتی که شما در طول این روند کمترین تجربه ناخوشایند را پشت سر خواهید گذاشت. در راستای آشنایی بیشتر شما با روند جرم گیری دندان در ادامه به بررسی جزئیات و مراحل آن خواهیم پرداخت.

هدف از جرم گیری دندان

رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان یکی از مهم ترین شاخصه های سلامت کلی اشخاص محسوب می شود و در صورت عدم توجه به اهمیت آن، شما با چالش های گوناگونی مواجه خواهید شد. استفاده از مسواک، نخ دندان و دهان شویه، پایه های رعایت بهداشت دهان و دندان هستند اما ممکن است برای حفظ سلامت این قسمت مهم کافی نباشند.

روزانه محیط دهان و دندان ها در معرض انواع باکتری و جرم قرار دارد و قسمتی از این باکتری ها حتی پس از استفاده شما از مسواک، بر روی سطح دندان ها و نقاطی که دسترسی به آن ها دشوار است باقی می ماند. از همین رو معمولا با گذشت زمان رنگ دندان های افراد تغییر کرده و گاها سلامت دهان و دندان آن ها در معرض خطر قرار می گیرد.

شما با انجام روند جرم گیری به دندان پزشک خود اجازه دسترسی به این جرم و باکتری ها را داده و آن ها را از بین می برید. در طول این روند دندان پزشک سطح روی دندان و درزهای اطراف آن را کاملا نظافت کرده و تمام باکتری های موجود را از بین می برد. اما در طول جرم گیری دندان، باید انتظار چه مراحلی را داشت؟ با ما همراه باشید.

بلیچینگ یا جرم گیری دندان

مراحل جرم گیری دندان

مراحلی که شما در طول جرم گیری دندان باید پشت سر بگذارید، به شرح ذیل می باشد :

معاینه دندان ها و لثه

قبل از شروع جرم گیری دندان، شرایط لثه و دندان های شما توسط متخصص مورد بررسی قرار می گیرد. به طور معمول دندان پزشک با استفاده از یک آینه کوچک سطح دندان ها و محیط اطراف آن را به دقت مشاهده کرده و به دنبال هر گونه نشانه مشکل در سلامت دندان ها، التهاب لثه و وجود باکتری یا لکه در این محیط می گردد.

دندان پزشک با بررسی نقاط ضعف و بخش های آسیب پذیر، توجه خود را به آن ها معطوف خواهد کرد. در صورت وجود هر گونه اشکال در سلامت دهان و دندان از قبیل پوسیدگی دندان، بیماری لثه و یا بیماری پریودنتال، دندان پزشک به برطرف مشکل قبل از شروع جرم گیری اقدام می کند.

آغاز جرم گیری دندان

در این مرحله دندان پزشک با استفاده از یک ابزار قلاب دار به نام جرم گیر هر گونه باکتری، جرم و پلاک را از سطح دندان ها، اطراف خط لثه و بین دندان ها از بین برده و پاکیزه می کند. وابسته به میزان ساختار باکتری و یا سختی لکه، ممکن است دندان پزشک شما از جرم گیر دستی و یا جرم گیر اولتراسونیک استفاده کند. جرم گیر دستی حس تراشیدن سطح دندان را به شما منتقل می کند اما در صورت استفاده از جرم گیر اولتراسونیک شما یک لرزش آرام و مقداری آب را برای از بین رسوبات بزرگ احساس خواهید کرد.

پولیش و نخ دندان

بعد از اتمام جرم گیری، دندان پزشک به وسیله یک ابزار الکتریکی دستی و یک خمیر شن مانند به نام خمیر پروفیلاکسی دندان ها را جلا داده و هر گونه لکه را کاملا از بین می برد. شما در طول پولیش شدن دندان هایتان یک سایش آهسته را تجربه خواهید کرد. در نهایت دندان پزشک با استفاده از نخ دندان باقی مانده خمیر و یا پلاک ها را از برده و از دهان خارج می کند.

فلوراید درمانی

برخی از دندان پزشک ها بعد از اتمام جرم گیری، درمان فلوراید را به شما پیشنهاد می دهند. شما می توانید طعم فلوراید دریافتی را شخصا انتخاب کرده تا در طول استفاده از آن احساس خوشایندی داشته باشید. در این درمان ژل فلوراید بعد از وارد شدن به یک قالب، بر روی سطح دندان های شما قرار می گیرد و شما می توانید بعد از گذشت تقریبا یک دقیقه این قالب را از دهان خود خارج کنید.

آیا جرم گیری دندان درد دارد؟

تقریبا اکثر افراد در حین روند جرم گیری، درد حداقلی را تجربه کرده و احساس ناخوشایند زیادی نخواهند داشت. اما ممکن است این رویه برای برخی از افراد متفاوت باشد. میزان دردی که شما در حین جرم گیری دندان حس خواهید کرد، به چند عامل وابسته می باشد. عوامل موثر در این موضوع عبارت اند از :

 • حساسیت دندان ها به دلیل التهاب
 • بیماری لثه
 • پوسیدگی دندان ها
 • فاصله زمانی زیاد نسبت به جرم گیری قبلی
 • اختلالات مفاصل گیجگاهی فکی

در صورت وجود هر کدام از عوامل ذکر شده، شما احتمالا درد بیشتری را در طول روند جرم گیری دندان هایتان تجربه خواهید کرد. در نتیجه حتما این موارد را با دندان پزشک خود در میان بگذارید.

فلوراید درمانی

آیا درباره جرم گیری دندان با روش ایرفلو و معایب و مزایای آن میدانید؟

بلچینگ دندان و انواع آن

دندان های ما ممکن است با گذشت زمان دچار تغییر رنگ شده و یا روی آن ها لکه بیافتد. حال اگر شما قصد از بین بردن این لکه ها و برطرف کردن تغییر رنگ دندان های خود را داشته باشید، می توانید با استفاده از بلچینگ دندان، زیبایی را به آن ها بازگردانید. امروزه بلچینگ دندان به دو صورت کلی انجام می شود که در ادامه این دو روش را نام برده و توضیح مختصری راجع به هر کدام خواهیم داد.

 • بلچینگ حرفه ای توسط دندان پزشک در مطب
 • بلچینگ در منزل ( تجویز شده توسط دندان پزشک )

شما می توانید با در نظر گرفتن چند شاخص، روش مناسب بلچینگ برای خود را انتخاب کنید. عوامل موثر در این انتخاب عبارت اند از :

 • نوع تغییر رنگ دندان ها
 • هزینه مدنظر شما برای بلچینگ
 • سن افراد ( کودک و بزرگسال )
 • تاریخچه سلامت دهان و دندان اعم از دندان های پر شده و یا دندان های روکش شده

برای رسیدن به یک انتخاب هوشمندانه شرایط  خود را با دندان پزشک مطرح کرده و نظر تخصصی وی را جویا شوید. دندان پزشک با در نظر گرفتن مسائل تاثیرگذار بهترین روش را به شما پیشنهاد خواهد داد. در نظر داشته باشید که میزان زمانی که برای بلچینگ دندان های هر شخص نیاز است، به شرایط، میزان تغییر رنگ و سختی لکه های دندان های فرد وابسته بوده و زمان دقیق آن بعد از معاینه دندان ها توسط دندان پزشک به شما اطلاع داده خواهد شد.

بهتر است قبل از بررسی این روش ها به بررسی عوامل تغییر رنگ دندان ها و ایجاد لکه بر روی آن ها بپردازیم.

عوامل تغییر رنگ دندان ها

تغییر رنگ دندان ها را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد.

 • تغییر رنگ بیرونی
 • تغییر رنگ داخلی

عوامل موثر در هر کدام از این دسته ها به شرح ذیل می باشد:

 • تغییر رنگ بیرونی دندان ها: این نوع تغییر رنگ دندان ها بر اثر مصرف برخی از مواد غذایی مثل قهوه، شراب و … و یا مصرف دخانیات و تنباکو به وجود آمده و ممکن است در ادامه باعث ایجاد لکه بر روی سطح دندان ها بشود. برطرف کردن تغییر رنگ بیرونی دندان ها نسبت به تغییر رنگ داخلی آن ها روند ساده تری داشته و شما می توانید حتی با استفاده به موقع از خمیر دندان سفید کننده این تغییر رنگ را تا میزان زیادی از بین ببرید.
 • تغییر رنگ داخلی دندان ها: عوامل موثر در این تغییر رنگ که در محیط داخلی دندان ها به وجود می آید شامل استفاده از برخی داروها، بیماری ژنتیکی، عفونت، وارد شدن ضربه و فشار به دندان ها و یا سن افراد می باشد. در صورتی که تغییر رنگ دندان های شما در این دسته بندی قرار می گیرد، باید از دندان پزشک خود برای برطرف کردن آن کمک بخواهید و معمولا به تنهایی قادر به رفع آن نخواهید بود.

بلچینگ حرفه ای توسط دندان پزشک

دندان پزشک شما می تواند از روش های مختلفی برای بلچینگ دندان شما استفاده کند که انتخاب نوع روش آن بعد از معاینه دندان های شما صورت می گیرد. رایج ترین روشی که دندان پزشک ها برای بلچینگ دندان از آن استفاده می کنند، بلچینگ با کارباماید پروکساید محسوب می شود. در این روش با ایجاد یک واکنش شیمیایی بر روی سطح دندان، تغییر رنگ آن ها برطرف خواهد شد.

به طور کلی انجام بلیچینگ در مطب و توسط دندان پزشک نسبت به دیگر روش ها زمان کمتری را صرف کرده و نتیجه بهتری در اختیار شما خواهد گذاشت. همچنین ماندگاری بلچینگ شما با استفاده از این روش افزایش قابل توجهی خواهد داشت. علت این ماندگاری بیشتر را می توان استفاده از مواد قوی تر و حرفه ای تر برای بلچینگ دانست که اثرات طولانی تری بر روی دندان ها به جا خواهد گذاشت. اگر شما شرایطی همچون لثه تحلیل رفته و سایش دندانی را تجربه می کنید، استفاده از بلچینگ حرفه ای در مطب به شما پیشنهاد می شود. بعد از اتمام بلچینگ شما می توانید به روند روزمره خود بازگشته و نیاز به استراحت مطلق نخواهید داشت.

بلچینگ در منزل (تجویز شده توسط دندان پزشک)

در این روش دندان پزشک یک قالب مناسب برای دندان هایتان را در اختیار شما خواهد گذاشت. شما روزانه مقداری ژل مخصوص که توسط دندان پزشک تجویز شده است را وارد این قالب کرده و بر روی دندان های خود قرار می دهید. بنا به نظر دندان پزشک این قالب بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت در دهان شما باقی مانده و سپس می توانید آن را خارج کنید.

عوارض بلچینگ دندان ها

عوارضی که ممکن است بعد از بلچینگ دندان تجربه کنید را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 • حساسیت دندان ها: احتمال افزایش حساسیت دندان ها بعد از بلچینگ دور از انتظار نبوده و احتمالا در درمان اول و یا دوم آن را تجربه خواهید کرد. دندان پزشک شما می تواند برای برطرف کردن حداکثری این حساسیت درمان های حاوی پتاسیم نیترات و یا سدیم فلوراید را برای شما تجویز کند.
 • تحریک شدن لثه: عارضه دیگری که بعد از بلچینگ دندان ها ممکن است برای شما به وجود بیاد، تحریک شدن لثه می باشد. علت بروز این عارضه را می توان برخورد مواد بلچینگ با لثه دانست. با گذشت چند روز این مشکل حل خواهد شد اما در صورت عدم برطرف شدن آن حتما نظر دندان پزشک خود را جویا شوید.
بلچینگ دندان

مهم ترین تفاوت بلچینگ و جرم گیری دندان

مهم ترین تفاوتی که می توان بین جرم گیری و بلچینگ دندان قائل شد، این موضوع است که جرم گیری دندان صرفا یک روند زیبایی نیست و علیرغم تقویت ظاهر دندان ها برای سلامتی دهان و دندان ها بسیار حائز اهمیت می باشد. بر خلاف جرم گیری، بلچینگ صرفا برای تقویت ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار گرفته و تاثیر چندانی بر سلامت دندان های شما نخواهد داشت. در واقع در جرم گیری صرفا با از بین بردن باکتری ها و پلاک دندان، ظاهر دندان تغییر کرده، در صورتی که در بلچینگ تنها هدف اصلاح ظاهر دندان ها می باشد. همچنین در روند بلچینگ از مواد سفید کننده استفاده می شود ولی در جرم گیری از این مواد استفاده ای نخواهد شد.

در نهایت پیشنهاد می کنیم که به صورت منظم برای جرم گیری دندان های خود اقدام کرده تا فارغ از شاخص زیبایی، سلامت دندان های شما تقویت شده و هر گونه ساختار باکتریایی در این محیط از بین برود. اما صرفا در شرایطی که از ظاهر و رنگ دندان های خود رضایت کامل ندارید، بلچینگ دندان را در لیست گزینه های خود قرار دهید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید سپاسگذاریم و برای شما سلامتی و روزهایی پر از لبخند را آرزو می کنیم.

منبع: healthline

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.