آیا عصب کشی دندان شیری امکان پذیر است؟

132

همه می دانیم که دندان های هر فرد در طول زندگی دو بار رشد پیدا می کند. که به اولین سری دندان های شیری و به دومین هم دندان های دائمی گفته می شود. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که در صورت مواجهه با چالش های مرتبط با سلامت دهان و دندان آیا نحوه مقابله با این چالش در دندان های شیری نسبت به دندان های دائمی یکسان است یا خیر. در واقع می توان اینطور گفت که این دو سری دندان چه تفاوت ها و چه شباهت هایی نسبت به یکدیگر دارند. به طور مثال می دانیم که دندان های دائمی افراد بزرگسال گاها به عصب کشی نیاز پیدا می کنند.

اما آیا روند عصب کشی در دندان های شیری هم امکان اجرا دارد و یا عصب کشی برای دندان شیری غیرممکن است؟ همانطور که می دانیم روند عصب کشی دندان یک راهکار شایع در مقابله با تهدیدهای موجود در برابر سلامت دهان و دندان افراد به حساب می آید که بعضا اجرای آن بر روی دندان های دائمی ضروری ست. حال اگر تهدید مشابهی برای دندان شیری وجود داشته باشد، آیا این قابلیت وجود دارد که از این روند برای مقابله با این تهدید استفاده کرد؟ در جواب این سوال باید گفت که عصب کشی دندان شیری اگر ضروری باشد، امکان پذیر است.

اما برای جواب کامل به سوال های موجود باید ابتدا شناخت بهتری نسبت به مراحلی که دندان های هر شخص در طول زندگی او طی می کنند داشته باشیم تا تفاوت ها و شباهت های هر کدام از این بازه ها را بیشتر درک کنیم. علاوه بر این موضوع یک مرور کوتاه بر چگونگی روند عصب کشی به ما کمک خواهد کرد تا پیچیدگی های اجرای آن بر روی دندان های شیری و دندان های دائمی را کاملا متوجه شویم. اگر شما هم کسی را با دندان های شیری مدنظر داشته و سوالاتی در این مورد در ذهن خود دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دندان های شیری و دائمی

اگر بخواهیم به طور ساده روند تکامل دندان های هر فرد را توضیح دهیم باید بگوییم که دو سری دندان در طول زندگی افراد در دهان آن ها رشد پیدا می کند که به آن ها دندان شیری و دندان دائمی می گویند. در نتیجه این موضوع هر فرد از نوزادی تا بزرگسالی سه دوره دندانی را تجربه خواهد کرد. به این سه دوره شیری، مخلوط و دائمی اطلاق می شود. به طور معمول از شش ماهگی که اولین دندان شیری رشد پیدا کرده تا شش سالگی که اولین دندان دائمی رشد پیدا می کند را دوره دندان شیری در نظر می گیریم.

از شش تا دوازده سالگی که دندان های دائمی به مرور جایگزین دندان های شیری می شود را دوره مخلوط و از آن پس که تمام دندان ها دائمی است را دوره دائمی می گوییم. این بازه های زمانی تقریبی بوده و ممکن است بعضا در افراد مختلف تا چندین ماه متفاوت باشد. در اولین دوره در دهان هر شخص در هر دو ردیف بالا و پایین تعداد ده دندان و در مجموع بیست دندان رشد پیدا خواهد کرد که به مرور این دندان ها با سی و دو دندان دائمی جایگزین خواهند شد. حال شاید فکر کنید به دلیل اینکه در نهایت دندان های شیری هر فرد با دندان دائمی جایگزین می شود، سلامت آن دارای اهمیت کمتری نسبت به دندان های دائمی داراست.

باید بگوییم که این موضوع صحت نداشته و سلامت دندان های شیری همانند دندان های دائمی کاملا دارای اهمیت می باشد. زیرا در طول زمانی که دندان های شیری شروع به افتادن کنند، عدم توجه به سلامت آن ها می تواند عواقب متعددی برای شخص به وجود بیاورد. زیرا تهدید های موجود برای سلامت دهان و دندان در برابر هر دو یکسان بوده و می تواند برای شما خطر آفرین باشد.

نباید فراموش کرد که طبق آمار سازمان بهداشت جهانی نرخ شیوع پوسیدگی دندان شیری بین شصت تا نود درصد بوده که این موضوع را به یک مشکل همه گیر در بین کودکان تبدیل می کند. باید در نظر داشته باشیم که عدم رسیدگی به سلامت دندان های شیری کودک، ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به سلامت دهان و دندان او وارد شود. در ادامه با مروری کوتاه بر چگونگی روند عصب کشی دندان، چگونگی این روند را بر روی دندان های شیری بررسی خواهیم کرد.

دندان های شیری و دائمی

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان یک روند پزشکی ست که در آن مرکز نرم دندان که عصب ها در آن قرار دارند، حذف می شود. هر شخص زمانی نیازمند اجرای این روند بر روی دندان های خود است که این قسمت از دندان او آسیب دیده و یا دچار التهاب یا عفونت شده باشد. باید گفت که حتی اگر این قسمت از دندان اصطلاحا مرده باشد هم تاج دندان که برای افراد قابل مشاهده است، بدون مشکل به نظر می رسد. در این موارد حذف قسمت آسیب دیده ای دچار التهاب یا عفونت شده است، بهترین راهکار برای حفظ ساختار کلی دندان به شمار می آید. در ذیل از عواملی که می تواند هر شخص را به عصب کشی دندان نیازمند کند، نام خواهیم برد.

  • پوسیدگی عمیق در نتیجه وجود حفره درمان نشده
  • اجرای روندهای متعدد درمانی بر روی یک دندان
  • وجود ترک یا شکستگی در دندان
  • آسیب به دندان بر اثر وارد شدن ضربه یا فشار

باید این نکته را اضافه کرد که ممکن است بعد از وارد شدن ضربه یا فشار نامتعارف بر روی دندان، با وجود ظاهر سالم دندان، به قسمت نرم مرکزی دندان آسیب وارد شده باشد. در نتیجه پیشنهاد می کنیم که در صورت تجربه هر گونه ضربه نامتعارف در ناحیه دهان و دندان خود یا کودکتان، برای معاینه به دندان پزشک مراجعه کنید. علائمی که در صورت آسیب به قسمت مرکزی دندان معمولا قابل مشاهده می باشند به شرح ذیل است.

  • احساس درد در ناحیه دندان مذکور
  • ایجاد ورم در ناحیه مورد نظر
  • حس گرما در لثه

دندان پزشک با تهیه عکس ایکس ری از محل مدنظر، نسبت به سلامت آن اطمینان حاصل خواهد کرد.

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان شیری

ممکن است در نگاه اول عصب کشی دندان شیری مقداری زیاده روی به نظر برسد. این نگرانی از آن جایی کاملا طبیعی است که روند پیچیده عصب کشی دندان ممکن است یک کودک را در شرایط ناراحت کننده ای قرار دهد ولی در اینجا نباید فراموش کرد که اجرای روند عصب کشی برای دندان شیری صرفا در صورتی به شما پیشنهاد خواهد شد که دندان پزشک از این موضوع که اجرای این روند بهترین راهکار پیش روی شماست اطمینان حاصل کرده باشد.

باید در نظر گرفت زمانی که گزینه عصب کشی دندان مطرح می شود مطمئنا شرایط سلامت دهان ودندان فرد مورد نظر تحت خطر قرار گرفته و در صورت عدم رسیدگی به موقع ممکن است این فرد با عوارض احتمالی بعدی رو به رو شود. در ادامه باید گفت که این گزینه مناسب ترین راهکار برای مواقعی ست که پوسیدگی و حفره های به وجود آمده به عصب های دندان شخص بسیار نزدیک شده است. در این مواقع این مشکل باعث ایجاد درد در دهان شخص شده و عصب دندان او مورد آزار قرار خواهد گرفت.

همچنین اگر حذف کردن پوسیدگی و حفره ها منجر به این شود که بعد از اجرای آن عصب دندان در معرض خطر احتمالی قرار گیرد، پر کردن یا استفاده از روکش دندان نمی تواند از آسیب به عصب دندان جلوگیری کند. در واقع می توان گفت که اگر در این زمان عصب دندان مورد درمان قرار نگیرد، پر کردن یا روکش دندان به مرور زمان باعث تجربه درد بیشتر در ناحیه مذکور خواهد شد. نباید این نکته را نیز نادیده گرفت که اگر عدم درمان به از دست دادن و یا کشیدن زود هنگام دندان منجر شود، احتمال اینکه عوارض احتمالی در انتظار کودک شما باشد به میزان زیادی افزایش پیدا خواهد کرد.

هدف از عصب کشی دندان شیری در این موقعیت ها، حفظ ساختار دندان و از بین بردن هر گونه درد در ناحیه مدنظر می باشد. در نتیجه اهمیت مسئله زمان در این موضوع بیش از پیش بوده و درمان در سریع ترین زمان ممکن بهترین راهکار موجود پیش روی شماست.

عصب کشی دندان شیری

جایگزین عصب کشی دندان شیری

برای جواب به این سوال که چه جایگزینی برای عصب کشی دندان شیری پیش روی افراد قرار دارد باید گفت زمانی که دندان کودک شما به عصب کشی نیاز پیدا کرده است، تنها راهکار جایگزینی که می توان از آن استفاده کرد، کشیدن دندان مورد نظر می باشد. در اینجا باید این نکته را ذکر کرد که دندان طبیعی کودک بهترین حفظ کننده فضا برای دندان های دائمی محسوب می شود و در صورتی که دندان کودک زودتر از زمان موعود تخلیه شود، این امکان که دندان های دائمی او دچار کجی دندان یا ازدحام شود به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند. به همین دلیل است که در این مواقع دندان پزشک شما تمام تلاش خود را خواهد کرد تا بتواند ساختار دندان را حفظ کند اما گاها مقدار پوسیدگی یا عفونت و التهاب دندان به میزانی پیشرفته است که هیچ روند درمانی یا دارویی نمی تواند آن را از بین ببرد و تنها راهکار برای حفظ سلامت دهان و دندان فرد، عصب کشی دندان یا کشیدن آن خواهد بود. در نهایت باید اضافه کرد که اگر به هر دلیلی گزینه کشیدن دندان انتخاب شما باشد، حتما با دندان پزشک برای حفظ فضای لازم برای دندان های دائمی مشورت کنید.

روند عصب کشی دندان شیری

روند عصب کشی دندان شیری و عصب کشی دندان دائمی تقریبا یکسان است و صرفا ممکن است دندان پزشک مواردی از این روند را به دلیل سن شخص به طور متفاوت اجرا کند. در ادامه سعی می کنیم که مراحل روند عصب کشی دندان را به طور کامل مرور کنیم.

برای شروع دندان پزشک بعد از معاینه دندان و شرایط کلی سلامت دهان و لثه با تهیه عکس ایکس ری و یا سی تی اسکن وضعیت دندان ها، لثه و … را به طور کامل بررسی کرده و زمینه اجرای روند عصب کشی دندان را مهیا خواهد کرد.

مرحله اول: بی حس کننده

در ابتدا دندان پزشک میزان کمی داروی بی حس کننده را روی لثه و در اطراف دندان آسیب دیده قرار می دهد. زمانی که این دارو اثر خود را گذاشت، بی حس کننده موضعی به لثه تزریق خواهد شد. در اینجا ممکن است که فرد میزانی درد لحظه ای را حس کند اما فراموش نکنید که این درد سریعا از بین خواهد رفت. فرد در طول اجرای روند هوشیار خواهد بود ولی بی حس کننده موضعی از تجربه هر گونه درد جلوگیری خواهد کرد.

مرحله دوم: برداشتن پالپ دندان

مقصود از کلمه پالپ در اینجا قسمت مرکزی دندان که عصب ها در آن قرار گرفته اند می باشد. بعد از اینکه بی حس کننده موضوعی به طور کامل تاثیر خود را بگذارد، قسمت بسیار کوچکی از دندان را در سطح بالای آن باز خواهد کرد تا قسمت عفونت کرده پالپ نمایان شود. بعد از باز شدن دندان، متخصص با استفاده از ابزار دقیق، قسمت مورد نظر را برداشته و حذف می کند. هدف از اجرای این مرحله تمیز کردن دقیق و کامل کانال درون دندان شخص است تا از بروز هر گونه مشکل در آینده جلوگیری شود.

مرحله سوم: آنتی بیوتیک

بعد از اینکه قسمت پالپ دندان برداشته و حذف شود، دندان پزشک محیط مورد نظر را با آنتی بیوتیک موضعی می پوشاند تا از عدم وجود هر گونه عفونت اطمینان حاصل کرده و از بروز عفونت احتمالی در آینده جلوگیری کند. به محض اینکه کانال به طور کامل پاکسازی و ضد عفونی شود، دندان پزشک حفره به وجود آمده را پر کرده و روی آن را می پوشاند. در مرحله آخر دندان پزشک برای پر کردن قسمت باز شده روی دندان از یک ماده نرم موقت استفاده کرده تا کانال به هیچ عنوان توسط آب دهان فرد مورد آسیب قرار نگیرد. بعد از اینکه دندان به طور کامل بسته شد، احتمالا پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند تا در روزهای پیش رو از آن استفاده کرده و شانس عفونت را به حداقل میزان ممکن برسد.

مراحل عصب کشی دندان شیری

توجه داشته باشید تا زمانی که دندان به طور دائمی پر نشده یا روکش روی آن قرار نگرفته باشد، هنگام جویدن باید از وارد شدن فشار به دندان مورد درمان قرار گرفته، جلوگیری کنید. دندان پزشک بعد از اتمام روند برای فرد مسکن ضد درد مناسب با رده سنی او تجویز خواهد کرد تا تجربه درد در ساعات بعد از اجرای روند، به حداقل برسد. در صورت بروز ورم و یا درد بیش از حد حتما دندان پزشک خود را مطلع کرده و با او مشورت کنید.

از اینکه تا انتها با ما همراه بودید سپاسگذاریم و برای شما روزهایی پر از لبخند و سلامتی را آرزومندیم.

منبع: Healthline.com 

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.