بررسی تفاوت اصلی ریتینر و ثابت

77

ظاهر دندان های ما یکی از عوامل تاثیرگذار در زیبایی ظاهری محسوب می شود و در صورتی که دندان ها از ظاهر مناسبی برخوردار نباشند، یک چالش در این زمینه ایجاد می شود. دو عامل مهم در زیبایی ظاهری دندان ها، رنگ دندان ها و موقعیت آن ها می باشد و در صورتی که هر کدام از این موارد با مشکل مواجه باشند، این زیبایی به اصلاح نیاز خواهد داشت. بر خلاف رنگ دندان ها که در طول زندگی ما تغییر می کند و در تمام زندگی باید از آن مراقبت های لازم را به عمل آوریم، هر گونه مشکل در موقعیت دندان ها از سنین پایین قابل تشخیص می باشد و در صورت اصلاح موقعیت آن ها، احتمال تغییر مجدد موقعیت دندان ها بسیار پایین می باشد.

رایج ترین روشی که برای اصلاح موقعیت دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد، ارتودنسی دندان می باشد. در طول این روند موقعیت دندان های شما به مرور اصلاح شده و دندان ها به صورت متقارن و در یک خط صاف قرار خواهند گرفت. اکثر ما با شکل ظاهری ارتودنسی آشنا هستیم اما شاید با ریتینر آشنا نباشیم. شاید تصور کنید که وقتی بریس های ارتودنسی یا براکت ها از دهان فرد خارج شود، روند اصلاح موقعیت دندان ها به اتمام رسیده ولی باید بگوییم که این مسئله حقیقت ندارد. اما ریتینر چیست و چه نقشی در فرآیند ارتودنسی ایفا می کند؟ در این مقاله علاوه بر پاسخ به این سوالات، انواع مختلف ریتنر را به شما معرفی کرده و در انتخاب یک ریتینر خوب به شما کمک می کنیم. پیشنهاد می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

ریتینر چیست؟

اگر شما از ارتودنسی دندان برای اصلاح موقعیت دندان های خود استفاده کنید، پس از گذشت یک مدت زمان این بریس ها از دهان شما خارج خواهند شد. اکثر افراد در این موقعیت تصور می کنند که این روند اصلاح به اتمام رسیده و می توانند با خیال راحت از ظاهر جدید دندان های خودشان لذت ببرند اما باید بگوییم که این تصور اشتباهی است. پس از خارج کردن بریس ها از دهان، برای جلوگیری از تغییر مجدد موقعیت دندان ها باید از یک نگهدارنده که به آن ریتینر گفته می شود، استفاده کنید. ریتینر از این موضوع اطمینان حاصل می کند که دندان های شما در موقعیت جدید خود باقی مانده و منحرف نمی شوند. ریتینر به صورت اصولی ترکیبی از سیم می باشد که در ناحیه جلویی دندان های ردیف پایین و بالا قرار می گیرد. ریتینر به نوعی قلاب و مواد آکریلیک متصل بوده تا به کمک آن ها، دندان ها را در موقعیت خود به طور ثابت نگه دارد. از آن جایی که ریتنر بر روی دندان های شما قرار خواهد گرفت، مسواک زدن و نخ دندان باید مشابه زمانی که بریس ها بر روی دندان ها قرار داشت، مورد استفاده قرار بگیرند.

ریتینر چیست؟

انواع ریتینر

ریتینرها را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد. این دسته ها عبارت اند از :

 • ریتینر ثابت
 • ریتینر متحرک

اما هر کدام از این ریتینرها دارای چه ویژگی هایی هستند و کدام یک انتخاب بهتری محسوب می شود؟ ارتودنتیست شما در طول این روند به شما کمک خواهد کرد که بسته به شرایطی که در آن قرار دارید، بهترین انتخاب را داشته باشید. حال ممکن است پیشنهاد وی به شما، استفاده از ریتینر متحرک برای دندان های ردیف بالا و استفاده از یک ریتینر ثابت برای دندان های ردیف پایین باشد. در ادامه بررسی دقیق انواع ریتینر را از دست ندهید.

همان طور که اشاره کردیم ریتینرها به دو دسته کلی تقسیم می شوند اما هر کدام از این دسته ها شامل انواع مختلف ریتینر با خصوصیات منحصر به فرد خودشان می شوند. در این قسمت رایج ترین مدل های ریتینر را به شما معرفی کرده و نقاط ضعف و قوت هر کدام را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

ریتینر متحرک

نوع عملکرد این ریتینر تا میزان زیادی از نام آن پیداست. این نوع از ریتینر پس از قرار گرفتن بر روی دندان های شما قابلیت جدا شدن و نصب مجدد را داشته و شما می توانید پس از خارج کردن آن از دهان خود، به راحتی آن را به موقعیت خود بازگردانید. به طور معمول متخصصین پس از فرا رسیدن زمان استفاده از ریتینر، نوع ثابت آن را به افراد پیشنهاد می کنند. اما دلیل این انتخاب چیست؟ در این راستا به بررسی نقاط قوت و ضعف این نوع از ریتینر خواهیم پرداخت.

نقاط قوت ریتینر متحرک

 • هنگامی که شما قصد غذا خوردن و یا استفاده از مسواک و نخ دندان را داشته باشید، می توانید این ریتینر را به راحتی از دهان خود خارج کرده و پس از اتمام فعالیت ، آن را به موقعیت خود بازگردانید.
 • نسبت به نوع ثابت، این ریتینر روند دریافت آسان و راحت تری داشته و شما در طول دریافت آن به هیچ عنوان اذیت نخواهید شد.

نقاط ضعف ریتینر متحرک

 • هنگامی که این ریتینر از دهان خارج می شود، ممکن است بازگرداندن آن فراموش شده و یا به صورت کلی ریتینر مفقود شود. احتمال بروز این مشکلات در صورت عدم استفاده از یک محفظه برای ریتینر به صورت چشمگیری افزایش خواهد داشت.
 • هنگامی که این ریتینر از دهان خارج شده است، احتمال آسیب دیدن آن بسیار بالا می باشد.
 • این نوع از ریتینر روند تولید بزاق را تحت تاثیر قرار داده و میزان ترشح آن را افزایش می دهد.
 • ریتینر متحرک بستر بسیار مناسبی برای رشد و زندگی باکتری ها محسوب می شود.

اما بزرگترین نقطه ضعف ریتینر متحرک این است که احتمال انحراف دندان ها از موقعیت جدیدشان با استفاده از این نوع ریتینر بیشتر از نوع ثابت می باشد. دلیل این موضوع خارج کردن متعدد این نگهدارنده از دهان و فراموش کردن بازگرداندن و یا گم شدن آن محسوب می شود. در صورتی که شما این ریتینر را طبق دستورالعمل استفاده نکرده و در استفاده از آن سهل انگاری کنید، احتمال عود کردن موقعیت دندان های شما به صورت جدی افزایش خواهد یافت. رایج ترین مدل های ریتینر متحرک، ریتینر هاولی و ریتینر شفاف نام دارد که به صورت خلاصه به بررسی خصوصیات آن ها خواهیم پرداخت.

ریتینر هاولی

این ریتینر که اصطلاحا به آن ریتینر سیمی نیز گفته می شود، یک نوع ریتینر متحرک بوده که معمولا از سیم فلزی نازک، پلاستیک و یا اکریلیک ساخته می شود. این ریتینر ممکن است در دو موقعیت قرار بگیرد. ریتینر هاولی معمولا به صورتی قالب گیری شده است که در سقف دهان شما به خوبی جای گرفته و یا در قسمت داخلی دندان های ردیف پایین قرار بگیرد. سیم فلزی متصل به این ریتینر نیز از قسمت جلوی دندان ها عبور خواهد کرد تا تراز کاملا حفظ شود.

نقاط قوت ریتینر هاولی

 • این ریتینر به دلیل قابل تنظیم بودن ، به خوبی در موقعیت خود جا گرفته و در صورت نیاز به تنظیم مجدد دندان ها، این قابلیت را دراختیار شما خواهد گذاشت.
 • این ریتینر نسبت به نوع شفاف با دوام تر بوده و شما مدت زمان بیشتری می توانید به استفاده از آن بپردازید.
 • ریتینر هاولی قابل تعمیر بوده و در صورت آسیب دیدن آن، شما می توانید مشکل را اصلاح کرده و دوباره از آن استفاده کنید.
 • در صورت مراقبت صحیح این ریتینر تا چندین سال عمر خواهد کرد.
 • دندان های ردیف پایین و بالا توسط این ریتینر به صورت کاملا طبیعی برخورد خواهند داشت.

نقاط ضعف ریتینر هاولی

 • این نوع ریتینر بیشتر از دیگر مدل ها بر نحوه صحبت کردن شما تاثیر خواهد گذاشت و ممکن است شما در این زمینه با مشکل مواجه شوید.
 • ظاهر ریتینر هاولی نسبت به دیگر مدل ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته و ممکن است شما را آزرده خاطر کند.
 • سیم این ریتینر ممکن است باعث تحریک لب و یا گونه شخص استفاده کننده شود.
 • هزینه بالای این ریتینر از دیگر نقاط ضعف آن به حساب می آید.
ریتینر متحرک

ریتینر شفاف

این نوع نگهدارنده کاملا با تناسب با موقعیت جدید دندان های شما ساخته خواهد شد و به همین دلیل به آن ریتینر قالبی نیز گفته می شود. برای ساخت این ریتینر در ابتدا یک قالب از دندان های شما گرفته شده تا بر اساس آن ساخت ریتینر آغاز شود. ماده اولیه ساخت این ریتینر پلاستیکی بوده و به دلیل رنگ شفاف پلاستیک استفاده شده در تولید آن، ظاهری نامرئی دارد.

نقاط قوت ریتینر شفاف

 • به دلیل ظاهر شفاف و نامرئی این ریتینر، زیبایی دندان های شما حفظ شده و به دنبال آن افراد کمتر آن را خارج می کنند. در نتیجه امکان انحراف دندان ها نسبت به موقعیت جدیدشان کاهش می یابد.
 • این ریتینر نسبت ریتینر هاولی حجم کمتری داشته و شما در استفاده از آن احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.
 • این نگهدارنده، قدرت تکلم شما را مختل نکرده و بر خلاف ریتینر هاولی شما می توانید با ریتینر شفاف راحت تر صحبت کرده و از زمان خود لذت ببرید.

نقاط ضعف ریتینر شفاف

 • در صورت نیاز به تنظیم مجدد، این ریتینر قابلیت تنظیم مجدد را نداشته و شما باید آن را تعویض کنید.
 • اگر ریتینر شفاف دچار آسیب هایی مثل شکستگی و یا ترک خوردگی شود، قابل تعمیر نبوده و شما باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.
 • این ریتینر نسبت به نوع ثابت، تاثیر بیشتری بر گفتار شما داشته و ممکن است برای شما آزاردهنده واقع شود.
 • در صورتی که این نگهدارنده در معرض گرما قرار بگیرد، شکل طبیعی خود را از دست داده و اصطلاحا تاب می خورد.
 • در طول زمان این ریتینر به تغییر رنگ تمایل داشته و ممکن است بر اثر این تغییر رنگ ظاهری نمایان پیدا کند.
 • ریتینر شفاف این قابلیت را دارد که مایعات درون دهان را حبس کرده و در نتیجه باعث ایجاد حفره در این قسمت شود.

تفاوت تولیدات برندهای مختلف ریتینر، صرفا در مواد اولیه ریتینر شفاف بوده و از لحاظ عملکرد تفاوت خاصی نسبت به یکدیگر ندارند. باید اضافه کنیم که استفاده از این ریتینر روند رو به رشدی داشته و نسبت به ریتینر هاولی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

ریتینر شفاف

ریتینر ثابت

این نوع از ریتینر که بیشتر در دندان های ردیف پایین استفاده می شود، به طوری شکل داده شده تا کاملا برای موقعیت دندان های شما مناسب باشد. این ریتینر توسط روش باندینگ دندان به دندان های جلویی متصل شده تا از حرکت آن ها جلوگیری به عمل آورد. این ریتینر بعد از جایگذاری در موقعیت خود، صرفا توسط ارتودنتیست و یا دندان پزشک قابلیت جدا شدن را دارد و شما به تنهایی نمی توانید آن را از دهان خود خارج کنید. به طور معمول از این ریتینر در مواقعی استفاده می شود که دندان پزشک شما، احتمال عود کردن و منحرف شدن دندان های شما را بالا تخمین زده و نسبت به وقوع آن نگرانی داشته باشد. شرایط دیگری که ممکن است باعث تجویز این ریتینر توسط دندان پزشک شود، عدم صلاحیت فرد برای نگهداری از ریتینر متحرک می باشد. به طور مثال برای کودکان و خردسالان از این ریتینر استفاده شده و معمولا ریتینر متحرک در اختیار آن ها قرار داده نمی شود. این ریتینر ممکن است بر اثر تجمع بیش از حد پلاک ها و باکتری ها و یا تحریک لثه توسط دندان پزشک از دهان شما خارج شود ولی در غیر این صورت این ریتینر به صورت نامحدود در موقعیت خود باقی خواهد ماند.

نقاط قوت ریتینر ثابت

 • عدم وجود دستورالعمل زمانی در استفاده از آن
 • نمایان نبودن ریتینر برای دیگران
 • عدم تاثیر آن بر روی نحوه تکلم
 • عدم احتمال گم شدگی و یا فراموشی نصب آن
 • مقاومت بالا در برابر آسیب دیدگی

نقاط ضعف ریتینر ثابت

 • سخت شدن روند حفظ نظافت دهان و دندان ها
 • احتمال تجمیع جرم و پلاک که در نهایت به بیماری لثه منجر خواهد شد.
 • فلز به کار برده شده در این ریتینر ممکن است باعث تحریک زبان شود.

توجه داشته باشید که این ریتینر همانند دندان های طبیعی شما، به صورت روزانه به نظافت نیاز داشته و باید با استفاده از مسواک، نخ دندان و دهان شویه، هر روز به نظافت آن پرداخت تا از تجمع جرم و پلاک به صورت کامل جلوگیری شود. در این جا به بررسی انواع مختف ریتینر پرداخته و تفاوت های مدل های مختلف آن را بررسی کردیم. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده و به شما کمک کرده باشد. از این که تا انتها با همراه بودید سپاسگذاریم و برای شما روزهایی پر از لبخند و سلامتی را آرزو می کنیم.

منبع: healthline

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.