لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر؟

491

آیا تا کنون به علت دندان های بدرنگ، نامرتب، روی هم افتاده و شکسته ی خود لبخندتان را خورده اید؟ آیا از زدن بی ابای لبخند و بروز احساسات شاد خود می ترسید؟ اگر این طور است می توانید به ونیرها به چشم قهرمان زندگی خود نگاه کنید و با کمک آن ها لبخند را به لبان خود باز گردانید و آن را چندین برابر زیباتر از قبل احساس کنید.

لبخند زیبا از مهم ترین مشخصه های صورت است. اگر لبخند زیبایی داشته باشید، اعتماد به نفس بالاتری خواهید داشت و از ابراز کردن خود در اجتماع احساس خیلی خوبی خواهید داشت.

اگر تصمیم دارید که طرح لبخند خود را اصلاح کنید و یا یک مشکل زیبایی را برطرف کنید، ونیرها از بهترین راه های پیش روی شما هستند. به طور کلی دو نوع مهم ونیر برای دندان ها وجود دارد که عبارتند از: لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر. تصمیم گرفتن برای اینکه کدام یک از این دو ونیر مناسب وضعیت دندان های شما و شرایط اقتصادی شما هستند امری بسیار مهم است. در این مقاله به بررسی این مسئله پرداخته ایم که کدام یک برای شما می تواند انتخاب بهتری باشد. به همه ی نکات ذکر شده توجه کنید و بهترین تصمیم را با مشورت دندان پزشک خود بگیرید.

ونیر چیست؟

ونیرها پوشش های نازکی هستند که سطح جلویی دندان را می پوشانند و می توانند بدرنگی، بدشکلی، نامنظمی و سایر ایرادات ظاهری دندان را پوشش دهند. از دو نوع مهم ونیرها می توان به کامپوزیت و پرسلن (لمینت سرامیکی) اشاره کرد.

جایکذاری مناسب ونیرها بر روی دندان می تواند زیبایی لبخند شما را دو چندان کند و یکی از علت های این مسئله طبیعی بودن آن هاست. نکته ی مثبت دیگری که ونیرها دارند، کمتر تهاجمی بودن جایگذاری آن هاست. فواید و نکات مثبت زیادی که ونیرها دارند سبب شده است که علارغم هزینه ی بالایی که دارند، بسیار پر مخاطب و پر استفاده باشند.

چه کسانی می توانند از ونیرها استفاده کنند؟

پیش از انتخاب نوع ونیر مورد نظرتان که پرسلن باشد یا کامپوزیت، باید بررسی شود که شما شرایط استفاده از ونیرها را دارید یا نه! عوامل مختلفی تعیین می کنند که فرد متقاضی کاندید مناسبی برای ونیر ها می باشد یا باید از روش دیگری استفاده کند. هر کسی نمی تواند از این فیلترها عبور کرده و از ونیرها استفاده کند. اگر شرایط مناسب برای استفاده از ونیر را داشته باشید، این روش بسیار موفقیت آمیز و رضایت بخش خواهد بود.

چه زمانی ونیرها موفقیت آمیز و تاثیرگذار هستند؟

 • اصلاح دندان هایی که کج یا بد شکل هستند
 • بازگرداندن دندان های شکسته شده یا لب پریده شده با حالت قبل
 • در اصلاح رنگ دندان هایی که به طوری تغییر رنگ داده اند که نمی توان با وایتنینگ آن ها را به شکل قبل باز گرداند
 • دندان هایی که به علت از بین رفتن اندکی کوتاه تر شده اند
 • دندان هایی که بین آن ها فاصله وجود دارد

در مقاله ی بهترین راه حل های بستن فاصله دندانی در سال ۱۴۰۰ با روشهای مختلف ازبین بردن فاصله دندان آشنا شوید.

مزایای ونیر دندان

چه زمانی ونیرها انتخاب خوبی نیستند و روش با شکست مواجه خواهد شد؟
در برخی موارد افراد نیم توانند کاندید مناسبی برای ونیرها باشند و آن ها شامل موارد زیرند:

 • دندان هایی که پوسیدگی جدی دارند و همچنین افرادی که بیماری لثه دارند. تنها در صورتی می توان از ونیر استفاده کرد که این مشکلات برطرف شوند.
 • دندان هایی که ضعیف شده اند. اگر بخش زیادی از دندان از بین رفته باشد و یا قسمت اعظم دندان پر شده باشد، نمی توان از ونیر استفاده کرد. برای این موارد بیشتر از روکش دندان یا کروان  استفاده می شود.
 • دندان هایی که ترتیب آن ها به شدت دچار مشکل است، افرادی که به اوربایت یا اندربایت دچارند (فک های بیش از حد جلو و یا عقب). در این موارد معمولا ابتدا از ارتودنسی استفاده می شود.
 • اگر فرد عادت دندان قروچه دارد و یا فک خود را به هنگام خواب شدیدا می فشارد نمی تواند کاندید مناسبی برای ونیرها باشد. شاید بتوان در این افراد از محافظ های شبانه دندان استفاده کرد.

اگر از این فیلترها عبور کردید و دندان پزشکتان تایید کرد که می توانید از ونیرها استفاده کنید، باید از بین پرسلن (لمینت سرامیکی) و کامپوزیت یکی را انتخاب کنید.

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیرها پوشش های نازکی هستند که طی یک دوره مراجعه جایگذاری می شوند و هنگام جایگذاری ساخته می شوند. رزین کامپوزیت در لایه های مختلف بر روی دندان ها قرار می گیرد و به فرم زیبا، اندازه ی مناسب و رنگ متناسب شکل داده می شود. هر لایه با استفاده از نوعی اشعه سخت می شود و اتصالش در جای خود محکم می گردد. هنگامی که همه لایه بر روی دندان شکل گرفتند، برداشته می شوند و به طور منظم پولیش داده شده و سپس به دندان می چسبند. در اتصال کامپوزیت ونیر به دندان برخلاف پرسلن ونیر، دندان تراشیده نمی شود و لایه ای از سطح آن برداشته نمی شود.

کامپوزیت ونیر چیست؟

چه زمانی کامپوزیت ونیرها بهترین اثربخشی را دارند؟
کامپوزیت ونیر ها وقتی موفقیت آمیز خواهند بود که تغییرات کمی در دندان رخ داده باشد؛

 • لب پریدگی یا تغییر رندگی دندان های طبیعی
 • به هم ریختگی و نامرتبی اندک دندان ها

نمی توان از کامپوزیت ها در دندان هایی که فاصله های زیادی دارند استفاده کرد. بنابراین بیشتر متخصصان توصیه می کنند که در مواردی که فواصل دندان زیاد است، دندان ها زیادی کوتاهند و می خواهید آن ها را بلندتر کنید و یا دندان شکسته و شیدا اسیب دیده دارید از کامپوزیت استفاده نکنید.

ویژگی های کامپوزیت ونیر چیست؟
مواد سازنده ی کامپوزیت های مدرن ظاهری بسیار طبیعی دارند و می توانند مدتی قابل توجه (حدود ۵ تا ۱۰ سال) دوام بیاورند.  هرچند کامپوزیت ونیرهای دایرکت (مستقیم) نیازمند توجه بسیار زیاد دندان پزشک هستند و نیازمند مهارت فوق العاده ی متخصص می باشند.

نقاط قوت کامپوزیت ونیرها کدامند؟

 • با یک مراجعه به دندان پزشک جایگذاری می شوند. علارغم پرسلن ونیرها که در آزمایشگاه ساخته می شوند و نیازمند ویزیت دوم برای جایگذاری می باشند.
 • برای اتصال کامپوزیت ونیرها دندان ها کمتر نیاز به مرحله ی آماده شدن دارند.
 • هزینه ای که بابت کامپوزیت ونیر باید پرداخته شود نسبت به پرسلن ونیرها کمتر است.

نقاط ضعف کامپوزیت ونیر چیست؟

 • کامپوزیت ونیرها سبت به پرسلن ونیر یا لیمنت های سرامیکی عمر کوتاه تری دارند و هرچه از عمر آن ها می گذرد بیشتر در معرض شکستگی و از بین رفتن قرار می گیرند.
 • کامپوزیت ونیرها نسبت به تغییر رنگ مقاومت خیلی زیادی ندارند (اگر سیگار می کشید یا مقادیر قابل توجهی قهوه و یا شراب می نوشید، به این نکته توجه خاص بکنید). علت این مقاومت این است که جنس کامپوزیت از رزین متخلخل است اما پرسلن سرامیک لعاب دار و نفوذ ناپذیر می باشد.

پرسلن ونیر یا لمینت سرامیکی چیست؟

پرسلن ونیر یا لمینت سرامیکی از زیباترین راه هایی است که دندان پزشکی زیبایی برای اصلاح طرح لبخند و زیباسازی فرم دندان ها ارائه کرده است. لمینت سرامیکی همیشه پس از این که دندان پزشک از دندان های شما قالب تهیه کرد و قالب مورد نظر ساخته شد، به آزمایشگاه فرستاده می شود تا با روش های خاص و موارد ویژه پرسلن ونیر مخصوص بیمار ساخته شود.

بسته به شرایط دندان ها و اوضاع عمومی آن ها، برای جای گرفتن پرسلن ونیر بر روی دندان ها بخشی از سطح دندان تراشیده می شود تا آماده اتصال ونیر بر روی آن شود. این تراش از روی سطح جلویی دندان ها و همچنین سطحی که با آن ها می جوید انجام می شود. یک پوشش سطحی پرسلین یا لمینت ضخامتی حدود ۰.۵ تا ۰.۷ میلیمتر دارد و هنگامی که به ساختمان دندان متصل می شود، به آن استحام نیز می بخشد.

لمینت سرامیکی چیست؟

چه زمانی می توان از پرسلن ونیر استفاده کرد؟
پرسلن ونیر یا لمینت سرامیکی می توانند برای دندان هایی که فواصل بیشتری دارند (نسبت به محدودیتی که کامپوزیت ها دارند) استفاده شوند. به طور کلی از لمینت سرامیکی در هر موقعیتی که استفاده از ونیرها برای بیمار بلامانع باشد، قابل استفاده هستند.
ویژگی های لمینت سرامیکی چیست؟
پرسلن ونیرها پوشش های سطحی هستند که نسبت به شکسته شدن و تغیر رنگ مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهند، همچنین طول عمر نسبتا بالایی دارند. مدت زمانی که لمینت سرامیکی می تواند به عمر خود ادامه دهد از ۱۵ تا ۲۰ سال است. (البته اگر به تمامی توصیه های بهداشتی و مراقبتی داده شده توجه به عمل آید)

توجه داشته باشید که جایگذاری درست مناسب پرسلن ونیر یکی از مواردی است که کارایی آن را افزایش می دهد و طول عمرش را بهبود می بخشد، پس مراجعه به دندان پزشک ماهر و مناسب از مهم ترین عوامل موفقیت این روش است.
نقاط قوت پرسلن ونیر چیست؟

 • یکی از مهم ترین مسائلی که لمینت سرامیکی دارد این است که به شدت به دندان های طبیعی انسان شبیه است، این به علت شفاف بودن و به شکل مینای دندان بودن مواد سازنده ی آن است.
 • لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر نسبت به تغییر رنگ بسیار مقاوم است و این به علت نفوذناپذیر بودن موارد سازنده ی آن است.
 • پرسلن ونیرها طولانی مدت عمر می کنند و به سختی می شکنند و لب پر می شوند.

نقاط ضعف لمینت سرامیکی چیست؟

  • به این علت که لمینت سرامیکی در آزمایشگاه تخصصی ساخته می شود نیازمند مراجعه ی دوم برای نصب است.
  • هزینه ی نصب پرسلن ونیر نسبت به کامپوزیت ونیر بیشتر است و همچنین دندان پزشک باید مهارت و دقت بیشتری در فرایند نصب به خرج دهد.
  • پرسلن ونیرها قابلیت تعویض ندارند، مگر شکسته شوند که در آن صورت با پرسلن ونیر دیگری جایگزین می گردند.

کدام را انتخاب کنم؟ پرسلن ونیر یا کامپوزیت ونیر؟

تصمیم شما باید در بردارنده ی یک سری فاکتور برای انتخاب بهترین گزینه باشد. به موارد زیر توجه کنید؛

 • اولین مسئله ای که باید به آن توجه کنید این است که آیا کاندید مناسبی برای ونیرها هستید یا نه! ممکن است مشکل زیبایی دندان های شما با یک وایتنینگ و بلیچینگ دندان ساده برطرف شود و یا به قدری دندان های شما ضعیف و پوسیده باشد که نتوانید از ونیرها استفاده کنید. در این مورد مشورت با دندان پزشک سریع ترین و درست ترین کار ممکن است.
 • پرسلن ونیرها بسیار طبیعی و زیبا هستند و می توانند به بهترین شکل لبخند شما را به حالت زیبا برگردانند. اما توجه داشته باشید که اگر کامپوزیت ونیر را به دستان ماهر بسپارید، آن ها نیز می توانند اثربخشی فوق العاده ای در زیبایی دندان ها داشته باشند. نکته مهم این است که زمان درست و در شرایط مناسب کامپوزیت را انتخاب کنید. مثلا اگر دندان ها زیادی فاصله دارند و یا زیادی موتاه هستند بهتر است از پرسلن ونیر استفاده کنید.
 • از نظر اقتصادی کامپوزیت ونیرها بسیار مقرون به صرفه تر هستند و لازم نیست مبلغ زیادی که برای لمینت سرامیکی باید خرج کنید را بپردازید. اما نکته ی منفی کامپوزیت، قابلیت تغییر رنگ پذیری و شکستگی آن است.
 • اگر از رجال سیاسی، بازیگران، خوانندگان و سایر سلبریتی های هستید و نگرانی برای هزینه ی فرایند درمانی ندارید، پرسلن ونیر بهترین انتخاب برای شماست، زیرا لبخندی کاملا طبیعی و فوق العاده را به شما هدیه می کند.

چه مراقبت هایی از ونیر خود بکنیم؟

به دور از انتخابی که می کنید (کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی) با رعایت توصیه های بهداشتی زیر می توانید به کیفیت و ماندگاری ونیر خود بیفزایید؛

 • از جویدن و گازیدن مواد خوراکی و غیر خوراکی سخت بپرهیزید.
 • بهداشت دهان و دندان خود را به بهترین شکل ممکن رعایت کنید.
 • مرتب به دندان پزشک خود مراجعه کنید و به بررسی سلامت دندان و دهان خود بپردازید.
 • از خوردن مواد غذایی رنگی به مقدار زیاد خودداری کنید.
 • از دندان قروچه و فشردن زیاد فک به یکدیگر بپرهیزید و در غیر این صورت با مشاورین صحبت کنید.
 • از مصرف سیگار خودداری کنید و همچنین میزان مصرف قهوه و چای خود را کاهش دهید.
 • در صورت بروز هر گونه مشکلی که نحوه ی صحیح برخورد با آن را نمی دانستید، با دندان پزشک خود مشورت کنید و از او کمک بخواهید.

در ادامه نمونه‌کاری از دکترمحمد نیکزاد را مشاهده میکنید.

لمینت دندان

منبع: infodentis

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.