همه چیز درباره لومینیرز دندان و تفاوت آن با لمینت

283

دندان پزشکی زیبایی راهکارهای بسیاری برای رفع مشکلات ظاهری دندان ها و برطرف کردن نقص های آنان ارائه می دهد که یکی از آن ها لومینیرز است. اگر تا کنون اسم لومینیرز به گوشتان نرسیده است بهتر است این مقاله را به دقت بخوانید تا با آن و ویژگی هایش آشنا شوید. اگر دندان های شما بدرنگ شده اند و یا شکسته شده اند، کوتاه و بلندند و حاشیه های ناصاف دارند، احتمالا از اعتماد به نفس شما برای لبخند زدن کاسته اند و نمی توانید به خوبی خود را در اجتماع ظاهر کنید. طبق تحقیقاتی که بر روی زنان و مردان آمریکایی انجام شده بود، ۷۰% افرادی که مشکلات زیبایی دندان داشتند از خندیدن با نمایان شدن دندان ها آگاهانه پرهیز می کردند و از لبخند خود راضی نبودند.

اگر چنین مشکلاتی دارید بهتر است به روش های ارائه شده توسط دندان پزشکی زیبایی توجه بیشتری نشان دهید. احتمالا اسم لمینت و کامپوزیت (و به طور کلی ونیرها) به گوش شما رسیده است. اگر دندان های شما ظاهر زیبایی ندارند و در عین حال از سلامت کافی برخوردار هستند می توانید از با استفاده از این روش ها ظاهر نامناسب دندان های خود را با نمایی زیبا و طبیعی جایگزین کنید. لمینت و کامپوزیت پوشش های سطحی هستند که بر روی سطح بیرونی دندان متصل می شوند و ظاهر دندان ها را زیبا می کنند. اما نوع دیگری از پوشش های سطحی دندان ها وجود دارند که به آن ها لومینیرز گفته می شود. در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شویم و به تفاوت لومینیرز با لمینت و کامپوزیت می پردازیم.

لومینیرز چیست؟

احتمالا نام لمینت را بارها در کلینیک های دندان پزشکی دیده و یا شنیده اید. لمینت ها نوعی ونیرند که پوشش های بسیار نازکی هستند که بر روی سطح خارجی دندان قرار می گیرند و زشتی ها و کمبودهای زیبایی دندان را برطرف می کنند. این پوشش های سطحی براق و شبیه دندان هستند و بسیار نازکند. لمینت ها از جنس های مختلفی ساخته می شوند و نیازمند انجام یکسری آماده سازی ها برای جایگذاری بر روی دندان هستند. مثلا برای جایگذاری لمینت سرامیکی باید دندان اندکی تراشیده شود و سپس فرد منتظر بماند تا پرسلن ونیر مناسبش آماده شده و در جلسه ی بعدی بر روی دندان چسبانیده شود. لازم به ذکر است که تکنولوژی ساخت لومینیرز انحصاری و مختص چند کشور است و در ایران نیست. بنابراین هم گران تر از لمینت و هم طولانی تر ساخته می شود.

لومینیرز بر روی سطح خارجی دندان

یک نوع ونیر دیگر در دندان پزشکی زیبایی وجود دارد که لومینیرز نامیده می شود و آن ها نیز پوشش ها ی بسیار نازکی هستند که بر روی سطح بیرونی دندان قرار گرفته و در آزمایشگاه ساخته می شوند و مختص هر فرد می باشند. لومینیرز از لمینت سریع تر آماده می شود، ارزان تر است و نازک تر می باشد. لومینیرزها به آماده سازی خاصی همچون لمینت سرامیکی نیاز ندارند.

در کل بهتر است به این دو نکته توجه داشته باشید که؛

 • لمینت سرامیکی باعث می شود دندان شما سفیدتر و براق تر به نظر برسد. به طور دائم به دندان های شما متصل می شوند و جایگذاری آن ها اندکی زمان بر است.
 • لومینیرز نیازمند آماده سازی کمتری برای جایگذاری است و نسبت به لمینت ها کمتر عمر می کنند. همچنین پوشش دهی آن ها برای مشکلات زیبایی نسبت به لمینت کمتر است.

در ادامه راجع به این ونیرها توضیحات مختصری می دهیم تا بهترین و مناسب ترین گزینه را برای دندان های خود انتخاب کنید.

آشنایی مختصر با لمینت ها

ونیرها پوشش های نازکی هستند که برای زیبایی دندان استفاده می شوند.

۱-مقاوم در برابر رنگ پذیری

این پوشش ها ویژگی های یک دندان کامل و زیبا را دارند، سفید، براق و صاف. از آن جایی که همچون مینای دندان متخلخل نیستند، نسبت به رنگ پذیری مقاومت بیشتری نشان می دهند. هرچند، لبه های ونیرها ممکن است نسبت به رنگ پذیری آسیب پذیر باشند و بعد از ۵ سال اندکی تغییر رنگ دهند. البته این در بین انواع مختلف ونیر متفاوت است. مثلا بالاترین مقاومت را لمینت سرامیکی دارند.

۲-مناسب دندان های شکسته و شدیدا تغییر رنگ یافته

ونیرها زمانی مناسب هستند که دندان های شما زرد و یا قهوه ای شده باشند، به طوری که با بلیچینگ دندان و وایتنینگ دندانها برطرف نشود. دندان هایی که لب پر شده اند، نسبت به سایر دندان ها کوچک ترند و یا شکل نامناسب دارند.

۳-فرایند جایگذاری

لمینت در یک جلسه جایگذاری نمی شود. بعد از جلسه ی مشاوره و معاینه و بررسی دندان های شما، در صورتی که کاندید مناسبی برای لمینت باشید، ابتدا دندان های شما به میزان ناچیز تراشیده شده و آماده ی اتصال لمینت بر روی آن می شود. سپس از دندان های شما قالب گیری می شود تا لمینت مناسب شما آماده گردد. این قالب به آزمایشگاه فرستاده می شود تا با مواد مخصوص و روش های پیشرفته برای شما ساخته شوند. معمولا بیش از یک هفته برای ساخته شدن لمینت شما لازم است. بعد از آماده شدن لمینت، دندان پزشک آن را با مواد مخصوصی بر روی دندان شما می چسباند. این اتصال دائمی است. البته توجه داشته باشید که می توان آن ها را جایگزین کرد اما امکان ترمیم کردن آن ها بسیار کم است.

۴-طول عمر لمینت ها

در صورتی که به خوبی از لمینت خود مراقبت کنید و پیوسته به دندان پزشک خود مراجعه کنید، لمینت ها بین ۸ تا ۱۰ سال عمر می کنند. البته لمینت سرامیکی بیشتری طول عمر را دارد و ۱۰ تا ۱۵ سال و یا حتی تا ۲۰ سال هم می تواند بر روی دندان شما عملکرد داشته باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر برای مراقبت از ونیرهایتان میتوانید مقاله مراقبت از لمینیت سرامیکی یا کامپوزیت دندان را در وبسایت دکتر محمد نیکزاد بخوانید.

همه چیز درباره ی لومینیرز

لومینیرز ونیرهای جدیدتری نسبت سایرین هستند و توسط روش های پیشرفته تری ساخته می شوند. معمولا آنان را پوشش های “بدون آمادگی” یا “نو پرپ – no prep” می نامند. این پوشش ها به جای پرسلن از لمینت فرا نازک ساخته می شوند.

۱-لومینیرزها، پوشش هایی شفاف تر

همان طور که پیش تر گفته شد، یکی از استفاده های ونیرها پوشانیدن دندان هایی است که تغییر رنگ شدید داده اند. از طرفی گفته شد که لومینیرز نسبت به انواع لمینت، نازک تر و شفاف تر است. برای این که درک درستی از شفافیت و نازکی لومینیرز داشته باشید می توانید به لنزهای رنگی چشمی بیندیشید. این پوشش های شفاف برای پوشانیدن لکه های بسیار پررنگ و تغییر رنگ های شدید مناسب نیستند.

لومینیرز دندان های جلو

۲-جایگذاری لومینیرز بدون نیاز به تراشیدن دندان

گفته شد که برای جایگذاری لمینت نیاز به تراشیدن دندان و اندکی نازک تر کردن آن است تا دندان آماده ی پذیرش لمینت بر روی سطح خارجی شود. از آن جایی که لومینیرزها بسیار نازک هستند، نیازی به نازک کردن دندان برای قرارگیری آنان و طبیعی جلوه دادن دندان نیست. برای جایگذاری تنها نیاز به آماده کردن لومینیرز مناسب دندان های هر فرد در آزمایشگاه است.

بنابراین همچنان نیازمند دو جلسه برای جایگذاری لومینیرز هستید. اما جلسه ی اول کوتاه تر از مراجعه ی اول برای جایگذاری لمینت است، زیرا دندان شما نیاز به آماده شدن ندارد. تنها کاری که در این مراجعه انجام می شود گرفتن قالب از دندان های شماست. سپس این قالب به آزمایشگاه فرستاده می شود.

لومینیرز مختص شما طی ۱ تا ۳ هفته آماده می شود. در این مدت نیازی به پوشش های موقتی محافظ مینای دندان که معمولا برای لمینت ها تجویز می شوند ندارید. هنگامی که لومینیرز شما آماده شد، برای اتصال آن ها به دندان به دندان پزشک خود مراجعه خواهید کرد.

۳-لومینیرز، پوششی نسبتا دائمی

برخلاف لمینت که دائمی است و بعد از گذاشتنشان، نمی توان پشیمان شد، لومینیرزها به سادگی و بدون رسانیدن آسیبی به دندان های شما جدا می شوند. البته باید توجه داشت که همانند سایر ونیرها، باید به شست و شوی لثه و تمیز کردن محل اتصال ونیرها توجه بسیار نشان داد زیرا احتمال بیماری التهابی لثه افزایش خواهد یافت. لومینیرز هم از طول عمر بالایی برخوردار است و در صورت رعایت نکات بهداشتی می توانند بیش از ۱۰ سال بر روی دندان ها باقی بمانند. توجه داشته باشید که باید پیوسته به دندان پزشک مراجعه کنید و با او در ارتباط باشید.

میزان نازک و شفاف بودن لومینیرز

نقاط قوت و ضعف لمینت

همانند هر روش دیگری در دندان پزشکی زیبایی، لمینت ها نیز دارای نقاط قوت و ضعف هستند.

۱-نقاط قوت لمینت

 • طول عمر بالایی دارند.
 • مات تر هستند و توانایی بیشتری در پوشش دهی دارند. بنابراین تغییر رنگ ها و مشکلات ظاهری را بهتر می پوشانند.

۲-نقاط ضعف لمینت

 • روش هایی دائمی هستند، اما در صورت شکسته شدن یا آسیب دیدن می توان آن ها را جایگزین کرد.

گران تر هستند.

نقاط قوت و ضعف لومینیرز

۱-نقاط قوت لومینیرز

 • نیازی به آماده سازی و تراشیدن دندان ندارند.
 • ارزان تر هستند.
 • نسبتا دائمی هستند. در واقع هر زمان که بخواهید می توانید آن ها را بردارید.

۲-نقاط ضعف لومینیرز

 • به اندازه ی لمینت دوام ندارند.

شفافیت آن ها به قدری است که در پوشانیدن لکه های پررنگ دندان ناتوان عمل می کنند.

برطرف کردن مشکلات جدی دندان قبل از لومینیرز

چه کسانی نمی توانند از لومینیرز دندان استفاده کنند؟

 • توجه داشته باشید که لومینیرز یکی از روش های دندان پزشکی زیبایی است و نمی توان از آن به عنوان روش درمانی استفاده کرد. مثلا اگر لثه های شما مبتلا به یک بیماری التهابی و عفونی هستند، در ابتدا باید این مشکل را برطرف کنید و سپس در صورتی که سایر مسائل مانع نبودند از لومینیرز استفاده کنید.
 • گاهی دندان های شما به علت مصرف دخانیات و یا مصرف مواد غذایی رنگی و یا گذر زمان و پا به سن گذاشتن رنگشان تغییر می کند و این مسئله از زیبایی لبخند شما می کاهد. روش های متنوعی برای بازگرداندن دندان به رنگ طبیعی خودش و یا حتی روشن تر کردن آن وجود دارد. وایتنینگ و بلیچینگ از این روش ها هستند. اما اگر این روش ها جوابگو نبودند، می توانید به لمینت، کامپوزیت و یا لومینیرز بیندیشید. لومینیرز در مقابل تغییر رنگ مقاومت بالایی نشان می دهد و می تواند برای مدتی طولانی به شما لبخندی روشن هدیه کند. اما اگر دندان های شما تغییر رنگ زیادی داده باشد نمی توان از آن استفاده کرد و باید به کامپوزیت و لمینت بیندیشید.
 • یکی از مواردی که لومینیرز پیشنهاد می شود، برای افرادی است که دندان هایشان فاصله دارد. این فواصل اندک را به سادگی و بدون درد می توان با لومینیرز پوشاند. اما اگر فاصله ی بین دندان ها بیش از اندازه باشد بریس ها و ارتودنسی پیشنهاد می شوند. در واقع باید فاصله های بزرگ تر از حد معمول را درمان کرد و روش های زیبایی از پوشانیدن آن عاجز هستند. همچنین اگر یک دندان از دست رفته باشد لومینیرز نمی تواند آن را بپوشاند. در ابتدا باید دندان از دست رفته را جایگزین کنید و سپس به فکر ظاهر زیبای لبخندتان باشید.
 • در صورتی که بهداشت فردی دهان و دندان را رعایت نمی کنید، نمی توانید از این روش استفاده کنید. در صورتی که حداقل روزی دوبار مسواک نزنید و نخ دندان نکشید، احتمال شکست لومینیرز و آسیب رسیدن به دندان ها و لثه وجود خواهد داشت.
 • اگر از سیگار و مواد مخدر استفاده می کنید کاندید مناسبی برای استفاده از لومینیرز نیستید. هرچند لومینیرز نسبت به تغییر رنگ مقاوم است اما این بدان معنی نیست که می توانید تمامی نکات بهداشتی را کنار بگذارید. همچنین مصرف دخانیات گردش خون را به لثه کاهش می دهند و این کاهش خونرسانی می تواند باعث بیماری های التهابی و عفونی لثه شده و سلامت لثه را دچار مشکل کنند. در صورتی که لثه هادچار مشکل شوند، دندان ها نیر در معرض خطر قرار می گیرند و دندان های ناسالم نمی توانند لومینیرز را تحمل کنند و این روش شکست خواهد خورد.

در کل بهتر است بدانید که دندان های طبیعی هر فرد، بهترین نعمتی است که خداوند در اختیار او قرار داده است. اما این دندان ها تا ابد به یک شکل باقی نمی مانند و برای حفط سلامتی و زیبایی آن ها باید نکات بهداشتی را رعایت کنید و از انجام کارهای پرخطر و ناسالم بپرهیزید.

منبع: .healthline

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.