بررسی لمینت دندان برای دندان های کج

212

همگی شنیده ایم که با عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، به مرور زمان با مشکل های گوناگونی مواجه خواهیم شد، که در کوتاه مدت و بلند مدت می تواند برای ما چالش برانگیز باشد. اما صرفا داشتن سلامت مناسب دهان و دندان کافی ست؟ فارغ از اهمیت ویژه این موضوع باید در نظر داشته باشیم که شرایطی که دندان های ما دارد، تاثیر به سزایی در دیگر جوانب سلامتی ما را داراست. بعید است که تا به حال از اهمیت شرایط ظاهری و جنبه زیبایی دندان ها نشنیده باشیم و از آن بی اطلاع باشیم. تاثیر مستقیمی که شرایط ظاهری دندان های هر فرد بر روی اعتماد به نفس او دارد، باعث می شود تایید کنیم که جنبه ی زیبایی این موضوع به طور مستقیم بر سلامت روان و ذهن هر فرد تاثیرگذار است و اگر شرایط مناسبی از نظر او نداشته باشد، می تواند آسیب های جدی در این زمینه به او وارد کند.

افراد زیادی به صورت روزانه با چالش های مختلفی در زمینه ی زیبایی ظاهری دندان های خود مواجه هستند و در نتیجه این افراد به دنبال بهترین راه حل برای بر طرف کردن این مشکل بوده و سعی می کنند سلامت ذهنی خود را به طور کامل بازیابی کنند. در اینجاست که احتمالا هر فرد، بسته به موقعیت و شرایطی که در آن قرار دارد، با پیشنهادهای گوناگونی روبه رو خواهد شد که در نهایت باید از بین آن ها بهترین راه حل را برای خود انتخاب کند. نباید فراموش کرد که این افراد در موقعیت های متفاوتی قرار دارند و در نتیجه راهکارهای پیش روی آن ها نیز متفاوت خواهد بود. شرایط هایی از قبیل تغییر رنگ زیاد و کج بودن دندان ها از رایج ترین چالش هایی ست، که تعداد زیادی از افراد به دنبال بهترین راهکار برای برطرف کردن آن ها هستند. ولی این نکته باعث نمی شود که یک راه حل یکسان برای تمام این افراد مناسب ترین روش باشد و عوامل مختلفی می تواند به این امر منجر شود که هر شخص دقیقا بسته به موقعیتی که در آن قرار دارد، به انتخاب نهایی خاص خود برسد.

یکی از رایج ترین راهکارها در زمینه ی زیبایی دندان ها، استفاده از لمینت دندان است. افراد متعددی روزانه اقدام به استفاده از لمینت می کنند. حال محرک این اقدام ممکن است اصلاح تغییر رنگ دندان ها باشد و یا حتی برطرف کردن ظاهر کج دندان های این افراد. اما این سوال که آیا لمینت دندان برای همه افراد بهترین انتخاب است و یا خیر، در اینجا مطرح می شود. موضوعی که در اینجا قصد بررسی دقیق آن را از تمامی جوانب داریم، استفاده از لمینت دندان برای دندان های کج افراد است. آیا لمینت دندان بهترین انتخاب برای این دسته از افراد است و یا راهکارهای بهتری نیز پیش روی این افراد واقع شده است؟ آیا کجی دندان برای استفاده از لمینت یک مشکل محسوب می شود؟ برای درک بهتر این مسئله بهتر است چالش کجی دندان و استفاده از لمینت دندان را جداگانه بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

لمینت دندان و ویژگی های آن

لمینت یک نوع پوشش سطحی دندان محسوب می شود که افراد بیشتر برای اهداف زیبایی از آن استفاده می کنند. لمینت سرامیکی که رایج ترین نوع لمینت می باشد، یک لایه نازک است که از موادی همچون پرسلین تهیه می شود و روی دندان های افراد قرار می گیرد. اکثر افراد برای برطرف کردن تغییر رنگ دندان ها و یا نامرتب بودن آن ها اقدام به استفاده از لمینت می کنند.از دیگر مواردی که می توان به آن بری استفاده از لمینت اشاره کرد، شکستن و یا ترک خوردن دندان ها است.

البته اصولا استفاده از لمینت محدود به یک دندان نمی شود و شما برای داشتن دندان های متوازن نیاز دارید که برای شش تا هشت دندان خود از آن استفاده کنید تا دندان ها ظاهر طبیعی داشته باشند و تفاوتی بین آن ها به وجود نیاید. امروزه پوشش های مختلفی در دسترس افراد نیازمند قرار گرفته است که هر کدام از آن ها مزایا و معایب مختص به خود را دارند. اگر بخواهیم مزایاهای لمینت را به طور خلاصه مرور کنیم، می توانیم به طول عمر بالا و زیبایی ظاهری آن اشاره کنیم. طبق تحقیقات انجام گرفته لمینت بین هشت تا ده سال عمر مفید دارد و این مدت زمان بسیار مناسبی در این زمینه به شمار می آید.

از لحاظ زیبایی نیز باید گفت که لمینت یکی از بهترین گزینه هایی ست که در مقابل افراد قرار دارد و این امکان را به وجود می آورند که یک ظاهر بسیار زیبا برای این افراد به ارمغان بیاید. اما آیا اگر دندان های فرد کج بوده و در یک خط قرار نگرفته باشند، باز هم می توانند از لمینت استفاده کنند؟ باید قبل از جواب دادن به این سوال موضوع کجی دندان را بیشتر بررسی کنیم.

لمینت دندان چیست

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشکلات ظاهری دندان مقاله ی اصلاح طرح لبخند در کلینیک تخصصی دندان پزشکی دکتر نیک زاد را مطالعه فرمایید.

دندان های کج و نامرتب، مشکل اساسی در زیبایی

کجی و نامرتب بودن دندان ها یک پدیده ی تقریبا رایج است که در بین تعداد زیادی از خردسالان و همچنین بزرگسالان دیده می شود. باید گفت که در این شرایط شما به هیچ عنوان نباید حس کنید که حتما نیاز به اصلاح آن ها دارید زیرا که دندان ها از لحاظ موقعیتی که در آن قرار دارند، بی نقص نبوده و برای هر شخص یک لبخند منحصر به فرد و جذاب را به وجود می آورند. اما اگر شما از ظاهر دندان های خود رضایت ندارید و یا موقعیت نامناسب دندان شما باعث ایجاد مشکل در سلامت دهان و دندان شما شده و یا حتی در نحوه صحبت کردن شما چالش ایجاد می کند، باید بدانید که راهکارهای مختلفی پیش روی شما برای مرتب کردن آن ها قرار دارد. قبل از بررسی این راه حل ها بهتر است بدانیم که چه عواملی می توانند منجر به کجی و نامرتبی دندان های هر شخص شود و در نتیجه آن چه مشکلاتی می تواند برای این اشخاص به وجود بیاورد.

دلایل کجی دندان

چه دندان های کودکی و چه دندان های دائمی افراد این امکان را دارند که به صورت کج رشد کنند. گاهی بعد از اینکه دندان های کج کودکی می افتند، دندان های دائمی بدون هیچ گونه نامرتبی رشد می کنند و گاهی نیز دندان های دائم نیز همانند دندان های کودکی از ابتدا به صورت کج رشد خواهند کرد.عوامل مختلفی مثل سایز دندان ها و یا فک افراد، عادت های نامناسب و عدم رعایت بهداشت دهان دندان می تواند به داشتن دندان های نامرتب منجر شود که در ادامه به طور خلاصه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

سایز فک

از آن جایی که در عادات غذایی مدرن، افراد به خوردن غذاهای نرم میل بیشتری دارند و کمتر از مواد غذایی سفت استفاده می کنند، اندازه فک انسان نسبت به اجداد خود به مرور کوچک تر شده است. محققان بر این عقیده اند که این فک کوچک تر و تکامل یافته یک عامل برای کج شدن و نامرتب بودن دندان های انسان نوین به حساب می آید.

عادت های عملکردی نامناسب

عادت های عملکردی ضعیفی که به صورت تکراری و مداوم بر عملکرد ماهیچه ای دهان و صورت تاثیر می گذارند، به مرور زمان این امکان را به وجود می آورند که دندان های افراد از خط صاف خارج شده و کج شوند. از این عادات می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • مکیدن انگشت
 • استفاده زیاد از پستانک
 • رانش زبان
 • نفس کشیدن همیشگی از دهان

فک نامتوازن

اگر فک بالا و پایین افراد متقارن نباشد و دندان های ردیف بالا و ردیف پایین به درستی روی هم قرار نگیرند، ممکن است دندان ها از خط خود خارج شوند و اصطلاحا حالت کج به خود بگیرند.

انحراف فک

ژنتیک

اگر یک و یا هر دوی والدین، دندان های کج و نامرتب داشته باشند، این احتمال وجود دارد که این نامرتبی دندان ها به فرزند منتقل شود و او نیز همچون والدین خود دندان های کج داشته باشد.

مراقب ضعیف از دهان و دندان

اگر شما بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت نمی کنید و به صورت منظم به دندان پزشک برای معاینه مراجعه نمی کنید، ممکن است بیماری های لثه و یا دندان های خراب شما به نامرتب شدن دندان های شما بیانجامد.

آسیب به صورت

وارد شدن ضربه به  سر و صورت افراد ممکن است به کج شدن تدریجی دندان ها بیانجامد.

عوارض احتمالی کجی دندان

کج بودن دندان ها ممکن است عوارضی را در آینده برای شما به وجود آورد که بهتر است از آن ها آگاهی داشته باشید. در ادامه به بعضی از این موارد اشاره می کنیم.

 • بیماری پریودنتال
 • مشکل در جویدن و هضم غذا
 • سایش مفرط
 • ایجاد مشکل در تکلم
 • کاهش اعتماد به نفس
علت کجی دندان

راهکارهای برطرف کردن کجی دندان و بررسی آن ها

اگر شما قصد دارید که اقدام به برطرف کردن کجی دندان های خود کنید، باید بدانید که بهترین انتخاب برای هر شخص بسته به وضعیتی که در آن قرار دارد کاملا متفاوت است. عواملی همچون سن فرد مورد نظر و میزان کج بودن دندان ها از مهم ترین عواملی هستند که در انتخاب روش مورد نظر تاثیرگذار خواهند بود. راهکارهایی همچون ارتودنسی دندان و لمینت دندان از رایج ترین روش هایی هستند که شما می توانید با استفاده از آن ها کجی دندان های خود را برطرف کنید. قبل از بررسی گزینه لمینت برای افرادی که دندان های کج دارند لازم است که دیگر گزینه ها را مرور کوتاهی کنیم.

احتمالا با نام ارتودنسی آشنا هستید. ارتودنسی انواع مختلفی دارد که از آن ها برای رفع کجی و نامتوازن بودن دندان ها استفاده می شود. یکی از عامل های مهم برای هر چه موفق تر بودن ارتودنسی، سن افراد است. هر چه فرد سن کمتری داشته باشد، لثه و دندان های او انعطاف پذیرتر هستند و این انعطاف پذیری باعث می شود که ارتودنسی به بهترین و سریع ترین شکل ممکن به نتیجه برسد. البته این موضوع بدین معنی نیست که بزرگسالان قابلیت استفاده از ارتودنسی را ندارند. فقط باید این را در نظر گرفت که ممکن است به زمان بیشتری برای اثرگذاری ارتودنسی در این دسته از افراد نیاز باشد. در اینجا به چند نوع از انواع ارتودنسی اشاره خواهیم کرد.

 • ارتودنسی با سیم فلزی
 • ارتودنسی با سیم سرامیکی
 • ارتودنسی با سیم نامرئی

دیگر راه حلی که برای برطرف کردن کجی دندان ها وجود دارد، جراحی است. مزیتی که جراحی نسبت به ارتودنسی دارد، اثرگذاری سریع تر آن است. البته از این راهکار بیشتر در مواردی استفاده می شود که کجی و نامتوازن بودن دندان ها در جویدن و یا صحبت کردن افراد، تاثیر منفی گذاشته باشد. در این جراحی علاوه بر دندان ها، لثه و در بعضی از موارد استخوان فک نیز درگیر خواهد شد. در انتها نیز باید به استفاده از لمینت دندان اشاره کنیم که در ادامه به آن بیشتر خواهیم پرداخت.

ارتودنسی دندان

لمینت دندان، راه حلی فوق العاده برای دندان های کج

استفاده از لمینت دندان را می توان از دو زاویه بررسی کرد. اولین مورد این است که شما استفاده از لمینت دندان را مدنظر دارید و کج بودن دندان ها در این روند برای شما یک چالش به حساب می آید. دیگر مورد نیز این است که فرد برای برطرف کردن ظاهر کج دندان ها قصد استفاده از لمینت را دارد که البته جواب برای هر دو گزینه تقریبا یکسان است. لمینت دندان این قابلیت را دارد که فاصله ین دندان ها را پوشش دهد و ظاهر آن ها را کاملا اصلاح کند. حال اگر دندان های فرد در یک خط نباشد و اصلاحا به صورت کج رشد کرده باشند، ممکن است برای استفاده از لمینت با مشکل رو به رو شوند. اگر میزان این کجی و نامرتبی جزئی باشد، مشکلی برای استفاده شخص از لمینت دندان به وجود نخواهد آمد و لمینت می تواند این ظاهر را اصلاح کند.

ولی در مواردی که دندان ها به طور شدید از خط خود خارج شده باشند و کجی آن ها زیاد باشد برای استفاده از لمینت ممکن است با مشکل مواجه شوند. حال اگر شما جزو دسته اول هستید باید به شما بگوییم که استفاده از لمینت دندان یکی از بهترین گزینه برای شما به شمار می آید و شما می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن، نامرتبی دندان های خود را با استفاده از لمینت اصلاح کنید. اما اگر جزو دسته دوم هستید و میزان کجی دندان شما زیاد است احتمالا دندان پزشک در ابتدا به اصلاح موقعیت دندان های شما با استفاده از روش هایی همچون ارتودنسی اقدام کند و پس از برطرف کردن آن از لمینت دندان به عنوان یک روند تکمیلی برای داشتن یک لبخند بی نقص استفاده کند. بهتر است برای اطلاع پیدا کردن از وضعیتی که در آن قرار دارید، با مراجعه به دندان پزشک به صورت دقیق این موضوع را بررسی کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را برای خود داشته باشید.

از اینکه تا انتها با ما همراه بودید از شما ممنونیم و برای شما روزهایی پر از لبخند و سلامتی را آرزومندیم.

منبع: Healthline.com

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.