بریج دندان بهتر است یا ایمپلنت دندان؟

275

“بریج دندان یا ایمپلنت دندان؟” این سوالی است که به ذهن بسیاری از افرادی که به تازگی دندان یا دندان های خود را از دست داده اند می رسد. آیا بریج دندان مشکل من را حل می کند یا ایمپلنت دندان برای من کارایی بیشتری دارد؟

از دست دادن دندان بسیار ناراحت کننده و تاسف برانگیز است. اولین نمود آن که فرد را دلزده و غمگین می کند، زیبایی اوست که مخدوش می شود، مخصوصا اگر فرد سن بالایی نداشته باشد. دندانی که از دست می رود، مشکلات بسیاری را به دنبال خود می آورد. جویدن فرد دچار مشکل می شود و به گوارش فرد لطمه می خورد. دچار سوء هاضمه می شود و این اشتهای او را کم می کند. از عوارض تمام این ها می تواند سوء تغذیه باشد. نه تنها خوراک فرد را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه نبود دندان باعث به هم خوردن نظم طبیعی سایر دندان ها می شود. وقتی یکی از دندان های خود را از دست می دهید، فضای خالی در جای آن می ماند که می تواند سایر دندان ها را به سوی خود بکشاند.

از دیگر مشکلاتی که نداشتن دندان می تواند به مرور زمان برای فرد ایجاد کند، تاثیر گذاشتن بر روی استخوان فک است. فکی که در آن ریشه ی دندان وجود نداشته باشد، دچار تحلیل استخوان می رود. استخوان فک در چهره ی فرد تاثیر گذار است و هنگامی که تحلیل می رود، شکل صورت فرد تغییر می کند و این مسئله می تواند سبب پیری زودرس صورت شود.

بنابراین با از دست دادن دندان بهتر است بلافاصله به فکر جایگزین کردن آن باشید. خوشبختانه با پیشرفت علم دندان پزشکی و تکنولوژی های پیشرفته ی عصر حاضر، روش های فوق العاده ای برای جایگزینی دندان از دست رفته وجود دارد که بسیاری از آن ها می توانند جواب گوی نیازهای فرد باشند. در این مقاله به بررسی دو روش بسیار پرکاربرد و معروف جایگزینی دندان می پردازیم. این دو روش عبارتند از؛ ایمپلنت دندان و بریج دندان. اما کدام یک مناسب شماست؟ با ما همراه باشید تا مزایا و معایب هر یک از این روش ها را بدانید و متناسب با اولویت های فردی خود و شرایط دهان و دندان تان، بهترین روش جایگرینی دندان از دست رفته را انتخاب کنید.

هر آنچه که باید درباره ی بریج دندان بدانید!

بریج دندان چیست؟

در گذشته تنها راه درمانی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته بین چند دندان، بریج دندانی بود. امروزه نیز این روش از روش های پرکاربرد و فوق العاده است و افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند، می توانند از این روش بهره ببرند. همان طور که از ترجمه ی دنتال بریج بر می آید، این روش درواقع به معنی پل زدن است. بریج دندانی مانند پلی بین دو دندانی که در دو طرف حفره ی حاصل از دندان از دست رفته قرار دارند، قرار می گیرد و با قرار دادن یک یا چند دندان مصنوعی در بین آن ها، دندان های از دست رفته را جایگزین می کند. بنابراین این روش نیازمند کسب حمایت و پشتیبانی از یک یا چند دندان پایه است که می توانند دندان های طبیعی بازمانده ی فرد و یا ایمپلنت های کاشته شده در طرفین حفره باشند.

بریج ها، برخلاف ایمپلنت، ریشه ی دندان از دست رفته را در فک جایگزین نمی کنند، بلکه تنها با قرار دادن کراون و یا همان دندان مصنوعی در حفره، دندان از دست رفته را جایگزین می کنند و این کراون توسط دندان های اطراف حفره پشتیبانی می شود.

بریج دندان

عملکرد بریج دندان چگونه است؟

در اولین مراجعه ی شما به دندان پرشکی، دندان پزشک دندان های کناری حفره ی ایجاد شده در اثر نبود دندان شما را آماده می کند. یکی از اعمالی که برای آماده سازی دندان های کناری حفره انجام می شود این است که بخش اندکی از مینای دندان تراشیده می شود تا جا برای گذاشتن کراون یا روکش دندان بر روی آن باز شود. وقتی دندان های کناری تراشیده شدند، دندان پزشک از دندان های شما یک قالب تهیه می کند و آن را برای ساخت روکش، بریج و پونتیک در آزمایشگاه استفاده می کند. ممکن است در بازه ای که این ها برای شما ساخته می شوند، دندان پزشک برای شما یک بریج موقتی قرار دهد. اگر این کار را برای شما انجام داده اند، پیش از جایگذاری بریج اصلی این بریج موقت باید برداشته شود.

بریج دائمی ساخته شده برای شما، ممکن است از جنس پرسلن و یا فلز باشد. ممکن است جایگذاری بریج شما در ویزیت ها و مراجعه های متوالی انجام شود. همچنین بعد از جایگذاری آن ها، باید قدرت گزیدن و جویدن و متناسب بودن این بریج در دهان شما چک شود.

بریج های دندانی چطور به نظر می رسند؟

یک بریج سرامیکی می تواند کاملا مشابه دندان های طبیعی شما باشد و دندان از دست رفته را به زیبایی جایگزین کند. گاهی حتی کسی متوجه مصنوعی بودن دندان شما نمی شود و در صورت مراقبت مناسب، بدون تغییر رنگ، بریج شما در جای خود و به خوبی باقی خواهد ماند.

بریج های دندانی چه مدت عمر می کنند؟

طول عمر متوسط بریج های دندانی حدود ۱۰ سال است. یک پل دندانی می تواند حداقل شامل ۳ روکش متصل به هم باشد تا فاصله ی میان دندان ها را پر کند. توجه داشته باشید که طول عمر بریج های دندانی بسیار به مراقبت های شما از آن ها بستگی دارند. اگر به طور پیوسته مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، بهداشت دهان و دندان شما به خوبی رعایت خواهد شد و برای مراقبت ها و بررسی های حرفه ای و تخصصی، هر ۶ ماه یک بار مراجعه به دندان پزشکی مناسب و ایده آل خواهد بود. اگر مراقبت های شما مناسب و صحیح باشد، می توانید طول عمر بریج دندانی خود را افزایش دهید.

چه مراقبت هایی می توانند طول عمر بریج دندانی را افزایش دهند؟

در صورتی که مراقبت های زیر را انجام دهید، می توانید عمر بریج دندانی خود را افزایش دهید؛

 • با خمیر دندان مناسب، دو بار در روز مسواک بزنید و حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید. با این کار بهداشت دهان و دندان های شما به خوبی رعایت خواهد شد.
 • دندان های مصنوعی خود را نیز با دقت و به خوبی شست و شو دهید و نخ دندان بکشید.
 • به طور مداوم و پیوسته به کلینیک تخصصی دندان پزشکی مراجعه کنید تا مشکلات در حال ایجاد پیش از موعد شناسایی شوند و درمان گردند.
 • از رژیم غذایی مناسب استفاده کنید. سعی کنید حجم بیشتری از سبزیجات و میوه ها استفاده کنید و سهم کمتری را به گوشت اختصاص دهید.
 • از خوردن غذاهای سفت و سخت که می توانند به روکش و بریج شما آسیب برسانند، خودداری کنید.

هر آنچه که باید درباره ی ایمپلنت دندانی بدانید!

ایمپلنت دندانی چیست؟

ایمپلنت دندانی از بهترین روش های جایگزینی دندان از دست رفته است. در این روش یک ریشه ی تیتانیومی پیچ مانند درون استخوان قرار داده می شود و بر روی آن یک پایه قرار می گیرد. بر آن پایه یک روکش نصب می شود و دندان از دست رفته ی شما جایگزین می گردد.

ایمپلنت چه مدت عمر می کند؟

در صورتی که از ایمپلنت دندانی خود به خوبی مراقبت کنید، این روش می تواند تا پایان عمر برای شما جایگزین کننده ی دندان از دست رفته ی شما باشد و مشکل بی دندانی شما را رفع کند. ایمپلنت از بادوام ترین و ماناترین روش های جایگزینی دندان است و به جرات می توان گفت که از نظر عملکرد شبیه ترین به دندان و بهترین روش است.

ایمپلنت دندان

فرایند جایگذاری ایمپلنت چگونه است؟

ایمپلنت برای بسیاری از افراد مناسب است اما تعداد کمی نمی توانند از آن ها استفاده کنند و بهره ببرند. این تعداد معدود، یا از آن دسته افرادی هستند که نمی توانند متحمل جراحی شوند و یا استخوان فک آن ها حتی بعد از پیوند استخوان نیز به استحکام کافی نمی رسد. به هر حال، افرادی که برای جایگذاری ایمپلنت مناسب دیده می شوند، باید طی مراحل زیر دارای ایمپلنت دندانی شوند.

ابتدا باید بررسی ها و معاینات لازم بر روی فرد انجام شود تا مشخص شود شرایط فرد مناسب کاشت ایمپلنت می باشد. اگر استخوان فک فرد از استحکام کافی برخوردار باشد و لثه های او نیز مشکلات بیماری پریودنتال نداشته باشد، می توان ریشه ی ایمپلنت را بعد از ایجاد یک برش جراحی کوچک در لثه، در میان استخوان قرار داد. اگر استحکام کافی استخوان موجود نباشد، فرد می تواند پیوند استخوان انجام داده و مدتی صبر کند تا استخوان فک او به استحکام کافی برسد و سپس جراحی کاشت ایمپلنت صورت گیرد.

در صورتی که نیازی به پیوند استخوان نباشد، ایمپلنت کاشته شده و مدتی زمان به استخوان داده می شود تا اطراف ریشه ی ایمپلنت را فرا بگیرد و آن را به خوبی حمایت کند. وقتی که ریشه به خوبی در جای خود محکم شد، پایه بر آن قرار می گیرد و دندان مصنوعی بر روی پایه محکم می شود. اکنون دندان شما جایگزین شده است و این جایگزینی کاملا شبیه به دندان های طبیعی ریشه دار است.

مقایسه ی ریزبینانه ی ایمپلنت و بریج دندان

با هر دو این روش ها به خوبی آشنا شدیم. اما کدام یک برای ما بهتر است؟ کدام می تواند بهترین روش جایگزینی دندان از دست رفته باشد؟ بهتر است کمی این دو روش را با هم مقایسه کنیم و سپس تصمیم بگیریم.

هزینه

ایمپلنت گران تر است یا بریج دندان؟ ایمپلنت از گران ترین روش های جایگزینی دندان از دست رفته است. اما اگر بخواهیم در مقیاس بزرگ تر به این مسئله بنگریم، می بینیم که از نظر اقتصادی، هزینه ای که برای کاشت ایمپلنت پرداخته می شود، مقرون به صرفه است، زیرا این روش مدت طولانی و معمولا بدون ایجاد مشکل خاص می تواند برای شما عملکرد داشته باشد.

طول عمر

بریج های دندانی در صورت انجام مراقبت های مناسب و دقیق، می تواند تا ۱۰ سال و یا بیشتر برای شما عملکرد مناسب داشته باشد، اما در صورتی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید، ممکن است این مدت زمان کوتاه تر شود. ایمپلنت دندانی نیز در صورت مراقبت های مناسب می تواند تا آخر عمر برای شما ایفای نقش کند و دندان از دست رفته را به بهترین و طبیعی ترین شکل جایگزین نماید.

نقش در تحلیل استخوان

همان طور که گفته شد، از دست رفتن دندان می تواند منجر به تحلیل رفتن استخوان فک شود، زیرا ریشه ای در استخوان وجود ندارد که بافت را تحریک به استخوان سازی کند. ایمپلنت شبیه به دندان طبیعی عمل می کند و به علت داشتن ریشه در داخل استخوان فک، از تحلیل رفتن آن جلوگیری می کند. اما در بریج دندانی این اتفاق نمی افتد. بریج در استخوان ریشه ای ندارد و به همین دلیل نقشی در پیشگیری از تحلیل رفتن استخوان ندارد.

ایمپلنت و بریج دندان

آسیب رساندن به دندان های کناری

در مطالب قبل تر گفته شد که بریج دندان نیاز به دندان های حمایت گر دارد. این دندان ها که دندان های طبیعی شما و یا ایمپلنت هستند دچار تغییراتی می شوند تا آماده ی پشتیبانی از بریج باشند. اگر دندان های طبیعی شما باشند، ابتدا بخشی از مینای آن ها تراشیده می شود تا یک روکش بر روی آن ها قرار بگیرد. این کار آسیبی ناچیز به دندان شما می رساند. توجه داشته باشید که به مرور زمان ممکن است دندان حمایت گر و پشتیبان دچار فرسودگی شود.

در ایمپلنت چنین اتفاقی نمی افتد و ایمپلنت می تواند پایه ی یک دندان مستقل و یا چند کراون با یکدیگر باشد. اما ایمپلنت هرگز از دندان های کناری حمایت نمی طلبد و آن ها را دچار تغییر نمی کند.

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر محمد نیکزاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  سلام میخواستم من دندان عقل و ۶و۷رو کشیدم میشه بریچ کرد یا باید ایمپلنت بشه؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   قطعا ایمپلنت 🌷

 2. نیما می گوید

  سلام خسته نباشید دکتر دوام ایمپلنت بیشتر است یا بریج؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام بستگی داره. ولی بطور معمول ایمپلنت

 3. نیکو می گوید

  سلام وقت بخیر من دو ساله دندون مصنوعی دارم و خیلی به ندرت استفاده میکنم ازش اما لثه ام یکم سابیده شده اگه نیازی به پیوند استخوانی باشه میتونم ایمپلنت بهتره یا بریج دندان؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   سوالتون کامل نیومده. ممنون میشم دوباره بذارید در سایت

 4. نیلا می گوید

  دکترعزیز خسته نباشین من به فلزات حساسیت دارم ایا برای ایمپلنت دندان که پیچ داره مانعی هست بنظرتون؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلم. اجزای ایمپلنت از تیتانیوم هست و با بدن سازش پذیر ،، ولی باز از پزشکتون سوال کنید

 5. نهال می گوید

  سلام روز بخیر بریج دندون اگه تیره یا کدر بشه کاری نمیشه کرد و حتما باید عوض بشه؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   معمولا عوض میشه
   ولی برای تشخیص بهتر،،بهتره که ویزیت بشین

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.