بلچینگ یا کامپوزیت ونیر؟ کدام انتخاب بهتری است؟

47

با این که زیبایی یک امر کاملا سلیقه ای محسوب می شود، کمتر کسی می تواند تاثیر ظاهر دندان ها را در این موضوع نادیده بگیرد. داشتن یک لبخند زیبا با کم ترین نقص، خواسته ای است که می توان گفت همه افراد بر روی داشتن آن اجماع نظر دارند. به همین دلیل است که روزانه افراد زیادی برای اصلاح نواقصی که به نظرشان در لبخند خود دارند، اقدام می کنند. باید گفت که در سال های گذشته گزینه هایی که در مقابل این افراد می تواند قرار بگیرد رشد چشمگیری داشته و هر شخص می تواند بسته به نیاز خود از هر کدام از این راهکارها و روش ها استفاده کند.

مهم ترین عواملی که می توانند در ظاهر دندان ها و لبخند افراد تاثیرگذار باشند، رنگ دندان ها و موقعیتی که در آن قرار دارند، می باشد. البته احتمالا قبل از شروع هر گونه اقدامی برای اصلاح این دو، سوالی که برای اشخاص ایجاد می شود این است که شرایط حال حاضرشان به چه دلیلی حاصل شده است و چه عواملی در به وجود آمدن این شرایط نقش داشته اند. اطلاع داشتن از این نکته علاوه بر تاثیری که در انتخاب بهتر برای اصلاح آن دارد، باعث می شود که افراد بتوانند از وقوع آن جلوگیری کنند و یا در قدم بعد جلوی پیشرفت آن را بگیرند.

از رایج ترین روش هایی که برای اصلاح تغییر رنگ دندان ها استفاده می شود، می توان بلچینگ و کامپوزیت ونیر را نام برد. هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند که شما برای داشتن بهترین انتخاب بهتر است از آن ها اطلاع داشته باشید. ولی لازم است قبل از بررسی این دو روش، راجع به تغییر رنگ دندان ها نکاتی را با هم مرور کنیم و عواملی که می توانند در وقوع آن نقش داشته باشند را در نظر بگیریم. اگر شما نسبت به ظاهر دندان های خود حس خوبی ندارید، حتما تا انتها با ما همراه باشید تا بعد از ریشه یابی این موضوع راهکارهای پیش روی شما را به طور کامل بررسی کرده و مزایا و معایب هر کدام از آن ها را ذکر کنیم.

تغییر رنگ دندان ها، معضلی نازیبا!

به طور کلی عواملی که می توانند به تغییر رنگ دندان های شما منجر شوند را می توان به دو دسته تقسیم کرد که راهکارهای مقابله با آن ها می تواند با یکدیگر متفاوت باشد. در ادامه تفاوت های این دو را بررسی خواهیم کرد.

تغییر رنگ بیرونی دندان ها

زمانی که تغییر رنگ دندان شما حاصل از عوامل بیرونی باشد، این تغییر رنگ در این دسته قرار می گیرد. مصرف بعضی از مواد غذایی از جمله عواملی ست که می تواند باعث تغییر رنگ دندان شما شود. از عوامل دیگری که در این دسته می توانیم از آن ها نام ببریم، استعمال دخانیات و بعضی از نوشیدنی هاست. استفاده از مواد غذایی حاوی رنگ می تواند باعث تغییر رنگ دندان های شما شود. به عنوان مثال استفاده از بعضی از ادویه ها همچون زردچوبه می تواند غذای شما را رنگی کند. استفاده مکرر از نوشیدنی هایی همچون قهوه و یا شراب قرمز نیز می تواند به تغییر رنگ دندان ها بیانجامد. تاثیر استعمال دخانیات و تنباکو را نیز در این جا نباید به هیچ عنوان نادیده گرفت. اگر عامل تغییر رنگ دندان شما در این دسته قرار می گیرد، اصلاح آن احتمالا ساده تر از تغییر رنگ داخلی دندان ها خواهد بود.

تغییر رنگ داخلی دندان ها

تغییر رنگی که در داخل دندان شکل گرفته باشد در این دسته قرار می گیرد. این نوع تغییر رنگ دندان می تواند ناشی از مصرف برخی از داروها، تجربه بیماری های خاص در کودکی، عفونت و یا افزایش سن باشد. اگر عواملی که در این دسته قرار می گیرند، باعث تغییر رنگ دندان شما شده است، احتمالا برای اصلاح آن به کمک حرفه ای نیاز خواهید داشت.

شما می توانید با مراجعه به دندان پزشک و پس از معاینه از دلیلی که باعث تغییر رنگ دندان های شما شده است، اطلاع پیدا کنید.

علت تغییر رنگ دندان

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر محمد نیکزاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

اصلاح تغییر رنگ دندان ها

شما می توانید پس از مشورت با دندان پزشک خود برای اصلاح تغییر رنگی که در دندان هایتان ایجاد شده، اقدام کنید. امروزه راهکارهای متعددی برای این اصلاح پیش روی شماست که در ذیل به چند عامل که می تواند بر روی تصمیم گیری شما در بین این راهکارها تاثیرگذار باشند، نام خواهیم برد:

  • دلیلی که باعث تغییر رنگ دندان های شما شده است
  • هزینه ای که برای این روند در نظر دارید
  • سنی که فرد مورد نظر دارد
  • سابقه ی وضعیت سلامت دهان و دندان شما از جمله داشتن دندان پر شده و یا روکش دندان

در بین این راهکارها، رایج ترین روش ها بلچینگ و کامپوزیت ونیر هستد که در ادامه به توضیح هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت.

درمان تغییر رنگ دندان

تفاوت های بلچینگ دندان و کامپوزیت ونیر

گذشته از تفاوتی که در بین روند این دو وجود دارد، می توان به چند نکته مهم اشاره کرد که باعث تمایز مابین بلچینگ دندان و کامپوزیت ونیر می شود.

مهم ترین تفاوتی که در بین این دو روش وجود دارد، این موضوع است که در بلچینگ صرفا رنگ دندان های شما اصلاح خواهد شد و اگر شما اصلاح موقعیت دندان های خود را نیز به دلیل نامرتبی و یا کج بودن مدنظر دارید، این روش برای شما مناسب نخواهد بود. از طرف دیگر در کامپوزیت ونیر شما علاوه بر اصلاح تغییر رنگ دندان ها، می توانید موقعیت آن ها را نیز اصلاح کنید.

از دیگر تفاوت های این دو روش می توانیم به میزان هزینه ای که هر کدام از آن ها نیاز دارد، اشاره کنیم. نباید فراموش کرد که بلچینگ دندان به تنهایی می تواند با روندهای مختلفی انجام بپذیرد که این موضوع نیز در میزان هزینه ای که شما متحمل خواهید شد، تاثیر خواهد گذاشت.

مدت زمان تاثیر و ماندگاری نیز دیگر عاملی ست که این دو روش را از یکدیگر متمایز می کند. این موضوع که شما چه میزان زمانی را برای تاثیرگذاری مفید اصلاح رنگ دندان های خود در نظر دارید، در این انتخاب بسیار مهم است. زیرا که این مدت زمان در هر کدام از این روش ها نسبت به یکدیگر متغیر می باشد. صرفا در بلچینگ دندان، بسته به نوع انجام روند و نوع موادی که در این روند استفاده خواهد شد، مدت زمان ماندگاری این اصلاح تغییر رنگ متفاوت می باشد.

مطمئنا بعد از بررسی جداگانه هر کدام از این روش ها، شما می توانید تصمیم گیری مناسب تری را داشته باشید.

کامپوزیت ونیر

همه چیز درباره ی بلچینگ دندان

نام دیگری که می توانیم در اینجا از آن استفاده کنیم، سفید کردن دندان ها است که میزان این سفیدی و اصلاح تغییر رنگ می تواند بسته به نظر شما و دندان پزشک کاملا متغیر باشد. به طور کلی در این روش با استفاده از یک سری مواد خاص، سعی می شود که رنگ دندان های شما به حالت اولیه خود بازگردد و یا حتی بهتر از آن شود. بلچینگ دندان را می توان با دو روش انجام داد که چند عامل برای تبیین نوع آن مهم می باشد.

اولین مسئله وضعیت سلامت دهان و دندان فرد است. به عنوان مثال اگر شما در ناحیه لثه خود دچار بیماری پیشرفته ای باشید، ممکن است دندان پزشک ایمن ترین روش را به شما پیشنهاد دهد تا کاملا وضعیت شما را زیر نظر داشته باشد. دلیل دیگری که در این بین تعیین کننده است، ریشه تغییر رنگ دندان شماست. همانطور که قبلا اشاره کردیم بسته به این اینکه عامل تغییر رنگ دندان های شما در دسته بیرونی و یا داخلی قرار می گیرد، بر روی تصمیم گیری نهایی نوع روند موثر خواهد بود. اولین روشی که روند بلچینگ انجام می پذیرد نوع خانگی است و روش دوم نیز در مطب و زیر نظر مستقیم دندان پزشک شما صورت خواهد گرفت. تفاوت اصلی این دو را می توانیم نوع موادی که در آن ها استفاده خواهند شد را ذکر کنیم. ماده ای که دندان پزشک در مطب استفاده می کند قدرت بیشتری نسبت به نوع خانگی داشته و در نتیجه آن تاثیرگذاری سریع تر و بیشتری خواهد داشت. البته همین موضوع است که اهمیت زیر نظر مستقیم دندان پزشک بودن را دو چندان می کند. در ادامه هر کدام از این روندها را مرور کوتاهی خواهیم کرد.

بلچینگ خانگی

در این روش، دندان پزشک یک نوع قالب و میزانی از مواد موردنظر را در اختیار شما خواهد گذاشت، تا شما بتوانید در منزل روند بلچینگ را انجام دهید. نوع عملکرد این روش به این صورت است که شما این قالب خاص را از ماده ای که در اختیار دارید پر کرده و روی دندان های خود قرار می دهید. به طور متوسط شما نیاز دارید این عمل را روزانه بین سی دقیقه تا یک ساعت انجام دهید. مدت زمان دقیق این مسئله کاملا به نظر دندان پزشک شما وابسته خواهد بود. این روند معمولا چند هفته طول خواهد کشید تا شما به نتیجه مطلوب خود برسید.

بلچینگ در مطب

مزیت اصلی که این روند نسبت به نوع خانگی خود دارد، سرعت بیشتر و ماندگاری بالاتر است. معمولا شما در این روش صرفا به چند جلسه نیاز خواهید داشت تا به نتیجه نهایی مورد نظر خود برسید. علت این موضوع استفاده از مواد قدرتمندتر در مطب است که زیر نظر مستقیم دندان پزشک و به صورت کاملا ایمن انجام خواهد پذیرفت. در ضمن اگر شما شرایطی همچون عقب نشینی لثه و یا دیگر بیماری ها را دارید، پیشنهاد می کنیم بلچینگ در مطب را در نظر داشته باشید تا به هیچ عنوان دچار عوارض جانبی احتمالی نشوید. در نتیجه اگر شما مشکل زمینه ای خاصی دارید و یا برای رسیدن به نتیجه نهایی عجله دارید، این روش کاملا برای شما مناسب خواهد بود.

عوارض احتمالی بلچینگ دندان

عوارض احتمالی این روند را می توانیم به دو دسته کلی تقسیم کنیم.

  • حساسیت دندان ها: حساس شدن دندان ها شایع ترین عارضه احتمالی پس از بلچینگ محسوب می شود. در بیشتر موارد ممکن است شما پس از جلسه اول و یا دوم این حساسیت را تجربه کنید. البته دندان پزشک برای جلوگیری از این موضوع احتمالا محصولاتی مناسب را برای بعد از شروع بلچینگ تجویز خواهد کرد تا جلو عارضه احتمالی تا حد ممکن گرفته شود.
  • تحریک شدن لثه: در این مورد ممکن است به دلیل برخورد احتمالی مواد سفید کننده با لثه، لثه شما مقداری تحریک شود. البته در اکثر موارد این موضوع پس از اتمام روند، کاملا برطرف می شود و شما با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد.

مراقبت های بعد از بلچینگ دندان

باید گفت که نوع رژیم غذایی و محصولاتی که برای نظافت دهان و دندان استفاده می کنید، بر روی ماندگاری این روند تاثیر خواهد گذاشت. از آن جایی که تا مدت زمان کوتاهی پس از اتمام روند دندان های شما قابلیت تغییر رنگ دارند، پیشنهاد می کنیم از مصرف مواد غذایی رنگی، نوشیدنی های مثل قهوه و یا استعمال دخانیات خودداری کنید.

 

کامپوزیت ونیر

در این روش، دندان پزشک ابتدا از دندان های شما قالب گیری خواهد کرد. هدف از قالب گیری ساخت یک لایه است که روی دندان های شما قرار خواهد گرفت. اصولا جنس این لایه از کامپوزیت رزین است ولی شما می توانید از پرسلین نیز استفاده کنید که نسبت به کامپوزیت رزین هزینه بالاتری خواهد داشت. برای نصب این لایه دندان پزشک نیازی به تراشیدن دندان های شما نخواهد داشت و قالب را کاملا متناسب با دندان های شما می گیرد.

مزیت اصلی کامپوزیت ونیر نسبت به بلچینگ دقیقا در همینجاست که در پروسه قالب گیری، دندان پزشک این لایه را به طوری آماده می کند که نامرتبی دندان های شما بعد از نصب این لایه کاملا برطرف شود و شما علاوه بر اصلاح تغییر رنگ، نامرتبی دندان ها خود را نیز اصلاح کرده باشید. این روند سرعت بالاتری نسبت به بلچینگ دارد و شما می توانید در یک یا دو جلسه کامپوزیت ونیر خود را دریافت کنید. طول عمر مفیدی که برای کامپوزیت ونیر می توان ذکر کرد بین پنج تا هفت سال است. البته این مدت زمان بسته به مراقبت های شما متغیر خواهد بود و قابلیت افزایش را خواهد داشت.

بلچینگ دندان

امیدواریم که مطالب ذکر شده برای شما مفید واقع شده باشد. برای شما روزهایی پر از لبخند و سلامتی را آرزومندیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.