بلیچینگ دندان چیست و چقدر ماندگاری دارد؟

1,056

آیا طالب دندان‌های سفیدتر هستید؟ احتمالاً از رنگ دندان‌های خود رضایت ندارید. احتمالاً دوست دارید دندان‌های سفید و زیبا داشته و لبخندتان دلربا باشد. یکی از مسائلی که در زیبایی دندان و لبخند تأثیر دارد، علاوه بر شکل و اندازه و فاصله‌ی دندان‌ها، رنگ آنها می‌باشد که در صورت روشن بودن می‌تواند بسیار زیبا و جذاب باشد.

رنگ دندان‌ها معمولاً با خوردن نوشیدنی‌های رنگی مثل قهوه و چای، غذاهای رنگی و همچنین کشیدن سیگار و سایر مواد مخدر، مصرف برخی داروها و همچنین بالاتر رفتن سن، تغییر می‌کند و گاهی ممکن است این تغییر رنگ با مسواک زدن و شست‌وشو بازنگردد. هنگامی که چنین اتفاقی میفتد، یکی از روش‌هایی که دندان‌پزشکی زیبایی به فرد پیشنهاد می‌کند، بلیچینگ دندان است.

بلیچینگ دندان یکی از پرمخاطب‌ترین و معمول‌ترین فرایندهایی است که در دندان‌پزشکی زیبایی سالانه انجام می‌شود. همچنین هزینه‌های زیادی سالانه برای این فرایند خرج می‌شود. بلیچینگ و سفیدکردن دندان (وایتنینگ) دو عبارتی هستند که به طور معمول به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما طبق گفته‌ی FDA بلیچینگ تنها به فرایندی گفته می‌شود که شامل ماده‌ی بلیچ (سفیدکننده) باشد.

یک ماده هنگامی سفیدکننده است که مواد غذایی و آلودگی‌ها را بزداید بدون اینکه از بلیچ یا ماده‌ی سفیدکننده استفاده بشود. ماده‌ی سفیدکننده یا بلیچ شامل هیدروژن پراکسید یا کاربامید پراکسید است و باعث پاک شدن آلودگی‌ها و همچنین ازبین‌رفتن سطح رویی دندان می‌شود و حتی می‌توانند تا حدودی دندان‌ها را سفیدتر از رنگ طبیعی خودشان بکنند.

بلیچینگ دندان چیست؟

رنگ عاجی مینای دندان می‌تواند تحت شرایط خاصی تغییر کرده و به رنگ‌های زرد، قهوه‌ای، خاکستری، آبی و حتی سبز تغییر پیدا کند. این تغییر رنگ در زیبایی دندان تأثیرات منفی بسیاری می‌گذارد. این تغییرات رنگ ممکن است در اثر مواد غذایی رنگی، دخانیات، داروها، آسیب رسیدن به مینا و سایر موارد رخ دهد. گذر زمان و افزایش سن نیز می‌تواند رنگ طبیعی دندان را تغییر دهد.

بلیچینگ دندان شامل فرایندی است که طی آن با قرار دادن موادی روی سطح دندان، آلودگی‌ها و رنگ نشسته بر روی سطح آن از بین می‌رود و رنگ دندان روشن‌تر می‌شود. ماده‌ای که در بلیچینگ استفاده می‌شود، چه در دندان‌پزشکی‌ها و چه در داروخانه‌ها از پراکسیدها تشکیل شده است. این ماده می‌تواند هیدروژن پراکسید یا کاربامید پراکسید باشد که ماده‌ای که بیشتر استفاده می‌شود. معمول‌تر است هیدروژن پراکسید است.

بلیچینگ بر دندان‌های مصنوعی اثر نمی‌کنند. اگرچه بلیچینگ می‌تواند بسیاری از لکه‌ها را از روی دندان پاک کند و بزداید، برخی لکه‌ها پایدارتر هستند و تأثیری بر روی آن‌ها ندارد، در آن صورت روش‌های دیگری توسط دندان‌پزشکی زیبایی ارائه می‌شوند که می‌توان به ونیرها و روکش‌ها اشاره کرد.

برخی افراد نیز با بلیچینگ احساس راحتی نمی‌کنند و این ممکن است به علت داشتن دندان‌های حساس، ریشه‌ی در معرض آسیب و بسیاری علل دیگر باشد. بلیچینگ هم می‌تواند در خانه و توسط خود فرد و هم در مطب دندان‌پزشک و توسط خود دندان‌پزشک انجام شود. البته که مورد دوم توصیه می‌شود. در این دو روش تفاوت‌های بسیاری وجود دارد که جلوتر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر محمد نیکزاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

انجام بلیچینگ در مطب و توسط دندان‌پزشک

موادی که دندان‌پزشک در مطب برای بلیچینگ استفاده می‌کند نسبت به موادی که در منزل خود فرد تهیه می‌کند و به کار می‌برد، تفاوت بسیاری دارند.

ماده‌ی سفید کننده‌ی به کار برده شده در مطب ۳۵ تا ۴۵ درصد قدرت سفیدکنندگی و درصد خلوص دارد.

ماده‌ی به کار برده شده در خانه و توسط خود فرد، تنها ۷ درصد قدرت پاک‌کنندگی و درصد خلوص دارد.

ابتدا دندان‌پزشک یک محلول اسیدی بر روی دندان‌های شما می‌گذارد و سپس از یک ماده‌ی اکسید کننده استفاده می‌کنند. سپس دندان‌های شما در معرض لیزر و یا نوری روشن قرار می‌گیرند تا فرایند روشن شدن رنگ دندان‌ها سرعت بیشتری پیدا کند.

معمولاً سه تا چهار جلسه و هر جلسه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه لازم است تا توسط بلیچینگ دندان رنگ موردنظر شما به دست آید.

روش های جدیدتر بلیچینگ

با این روش می‌توان در یک جلسه دندان‌ها را سفید کرد. البته باید توجه داشته باشید که بلیچینگ دندان روشی دائمی نیست و بعد از مدتی دوباره رنگ دندان‌ها تغییر خواهد کرد.

این مدت معمولاً ۱ تا ۳ سال می‌باشد و مجدداً باید این روش را تکرار کنید. بلیچینگ فرایند هزینه‌بری نیست و از نظر اقتصادی به‌صرفه است. شما می‌توانید در کلینیک دندان‌پزشکی دکتر نیک‌زاد بلیچینگ باکیفیت و ماندگار داشته باشید.

انجام بلیچینگ در خانه و توسط خود فرد

کیت‌های سفیدکنندگی دندان هم ارزان‌قیمت هستند و هم به‌سادگی می‌توان آن‌ها را استفاده کنند. موادی که در سفیدکنندگی در منزل انجام می‌شود، از غلظت بسیار پایینی برخوردار هستند و این درصد خلوص حدوداً ۷% می‌باشد. همچنین استفاده از این مواد در منزل زمان بیشتری را برای سفیدتر شدن دندان‌ها نیاز دارد.

مثلاً هر روز و به مدت یک هفته باید طبق پروتکل پیش روید. محصولاتی که برای سفیدکردن دندان‌ها در خانه استفاده می‌شوند متفاوت‌اند. توجه داشته باشید که جذب این مواد توسط مخاط و یا بلعیدن آن‌ها با بزاق می‌تواند مشکلاتی برای فرد ایجاد کند.

به همین دلیل توصیه می‌شود که بلیچینگ به طور حرفه‌ای و توسط دندان‌پزشک انجام شود تا هم نتیجه‌ی بهتر و سریع‌تری حاصل شود و هم آسیب کمتری به فرد وارد شود.

البته که نوعی بلیچینگ در منزل و توسط فرد اما با تجویز دندان‌پزشک انجام می‌شود که آن هم چندان توصیه نمی‌شود و بهتر است به دندان‌پزشک مراجعه کرد و خود را به دستان یک فرد متخصص سپرد.

در این روش، دندان‌پزشک ماده‌ای را برای فرد تجویز می‌کند و از او می‌خواهد هر روز به مدت حدوداً ۳۰ دقیقه آن را در دهان خود نگه دارد و سپس شست‌وشو دهد و این کار را حدوداً به مدت ۱ تا ۲ هفته تکرار کند.

فرق سفیدکردن دندان‌ها و بلیچینگ دندان چیست؟

طبق تحقیقات انجام شده حدود یک‌سوم افراد نگران ظاهر دندان‌های خود هستند که یکی از موارد آن رنگ دندان‌هاست. حدود ۲۰% افراد دندان‌های خود را در عکس‌ها و فیلم‌ها پنهان می‌کنند و اعتمادبه‌نفس لبخند زدن را ندارند. همچنین ۷۰% بالغین باور دارند که لبخند نازیبا شانس آنان را برای داشتن کار و شغل مناسب کاهش می‌دهد.

تعجبی ندارد که چرا افراد می‌کوشند به زیبایی لبخند خود بیفزایند و اشکالات ظاهری دندان‌های خود را برطرف کنند. همچنین دندان‌پزشکی زیبایی روزبه‌روز پیشرفت می‌کند و بهتر می‌شود. بلیچینگ دندان و سفیدکردن دندان‌ها از پرکاربردترین و پرمخاطب‌ترین روش‌های ارائه شده توسط دندان‌پزشکی زیبایی است. این دو روش با هم تفاوت‌هایی دارند.

سفیدکردن دندان

سفیدکردن دندان روشی است که طی آن، با انجام فرایندهایی رنگ طبیعی دندان بازگردانده می‌شود. مواد سفیدکننده در خمیردندان‌ها و شوینده‌های دهان نیز یافت می‌شوند.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان فرایندی است که طی آن رنگ دندان‌ها سفیدتر از قبل می‌شود. موادی که در بلیچینگ دندان استفاده می‌شوند در سایر محصولات پاک‌کننده و تمیزکننده وجود ندارند.

چه کسانی می‌توانند بلیچینگ انجام دهند؟

بلیچینگ یکی از فرایندهای دندان‌پزشکی زیبایی است و بهتر است در مطب دندان‌پزشکی و توسط فرد متخصص انجام شود. ممکن است محافظ دهان را خودتان نتوانید به خوبی جای‌گذاری کنید و برخی از مواد تشکیل دهنده‌ی بلیچ از آن به دهان و پوست شما درز پیدا کنند.

این اتفاق ممکن است منجر به تاول و سوزش و حساسیت شود. همچنین برخی سالن‌های زیبایی و مکان‌های مشابه نیز این کار را انجام می‌دهند که به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شوند، بلیچینگ باید تخصصی و تحت نظارت دندان‌پزشک را انجام گیرد.

کیت های مخصوص بلیچینگ و ریسک آن

مراقبت‌هایی که باید بعد از بلیچینگ دندان انجام دهیم

دندان‌های هر کسی یک لایه‌ی محافظ بر روی آن دارد که درصورتی‌که فرایندهای سفیدکردن رنگ دندان مثل بلیچینگ بر رویش انجام شود، این لایه از بین می‌رود. برای تشکیل دوباره‌ی این لایه حداقل ۱۲ تا ۲۴ ساعت زمان لازم است.

در این زمان که این لایه در حال تشکیل است باید از موارد زیر خودداری کند؛

 • از مصرف شراب قرمز بپرهیزید.
 • قهوه مصرف نکنید.
 • از خوردن نوشابه سیاه بپرهیزید.
 • از خوردن سس قرمز بپرهیزید.
 • کچاپ و سس سویا مصرف نکنید.
 • هر ماده‌ی غذایی که می‌تواند بر روی یک تی شرت سفید لک بیندازد را مصرف نکنید.

می‌توانید از مواد غذایی زیر استفاده کنید؛

 • شیر، آب و نوشابه‌ی بدون رنگ
 • موز و سیب بدون پوست
 • نان سفید
 • ماست ساده، پنیر ساده، خامه
 • برنج سفید و سیب زمینی پخته
 • پاستای ساده و سس سفید
مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

نکاتی که بهتر است درباره‌ی بلیچینگ بدانید

 • ممکن است بعد از انجام این فرایند، دندان شما حساس شده باشد و اندکی درد بکند. برای تسکین این درد می‌توانید از مسکن‌هایی که برای آرام کردن سر درد استفاده می‌کنید، مصرف کنید.
 • بلیچینگ معمولاً برای دندان‌هایی جواب‌گو است که رنگ آن‌ها به زرد تغییریافته است اما برای دندان‌هایی که خاکستری شده‌اند تأثیر چندانی ندارد و پرسلن ونیر بهترین انتخاب است. البته که می‌توان از کامپوزیت و در کیس‌هایی که دندان‌ها از سلامت کافی برخوردار نیستند از کراون یا روکش استفاده کرد.
 • می‌توانید از کیت‌های بلیچینگ خانگی استفاده کنید اما باید توجه بسیار زیادی به این مسئله نشان دهید و از ریسک‌های احتمالی آن نیز آگاه باشید.
 • مدت زمانی که بلیچینگ باقی می‌ماند و رنگ سفید دندان‌های شما دوام می‌یابد بستگی به استایل زندگی فردی شما و عادات غذایی و رعایت بهداشت فردی شما دارد. اما به طور میانگین ۱ تا ۳ سال دوام می‌آورد و معمولاً بعدازاین زمان نیاز به بلیچینگ دوباره است. بدون شک استفاده از قهوه و سیگار و مواد خوراکی رنگی در این طول عمر مؤثرند.
 • سعی کنید به طور پیوسته مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. حداقل دو بار مسواک زدن در روز بهداشت دهانی شما را حفظ می‌کند و در حفظ رنگ سفید ناشی از بلیچینگ تأثیر بسزایی دارد.
 • از خمیردندان‌های سفیدکننده برای یک روز در هفته استفاده کنید. این کار به حفظ اثر فرایند انجام شده می‌انجامد.
 • اگر از نوشیدنی‌های رنگی می‌نوشید، حتماً از نی استفاده کنید تا از تأثیر آن بر روی دندان‌های خود تا جایی که ممکن است بکاهید.
 • سیگارکشیدن را کنار بگذارید و درصورتی‌که نمی‌توانید آن را به حداقل برسانید. درصورتی‌که سیگار را ترک کنید، نه‌تنها دندان‌های سفیدتری خواهید داشت، بلکه سلامت فردی شما نیز بهتر خواهد بود.
 • بعد از انجام فرایند بلیچینگ دندان بر روی دندان‌هایتان، باید مراقبت بیشتری انجام دهید تا دندان‌هایتان رنگ نگیرند زیرا احتمال رنگ‌پذیری دندان نسبت به قبل حتی بیشتر می‌شود. پس با رعایت نکات بهداشتی و وسواس به‌خرج‌دادن در انتخاب مواد غذایی بدون رنگ این لبخند زیبا و روشن را حفظ کنید.

در ادامه نمونه‌کارهایی از دکتر محمد نیک‌زاد را مشاهده می‌کنید.

بلیچینگ دندان

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر محمد نیکزاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

منبع: onhealth

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.