درمان پریودنتال و ریشه کن شدن هلیکوباکتر معده

217

در زندگی مدرن به صورت روزمره تهدیدات گوناگونی متوجه سلامت دهان و دندان افراد است که با توجه به تغییرات گسترده به وجود آمده در سبک زندگی و عادات آن ها با روند رو به رشدی نیز مواجه بوده است. به طور مثال رژیم غذایی نا سالم و یا عادت های مضری همچون استعمال دخانیات می تواند سلامت دهان و دندان شما را به خطر انداخته و مسبب بروز مشکلات متعددی برای شما شود. مهم ترین مسئله راجع به انواع بیماری هایی که مرتبط با دهان و دندان شما است، شناخت آن ها و تلاشی متداوم در پیشگیری کردن از ابتلا به آن هاست. در این راستا همزمان، پیشرفت روزانه علم نوین باعث شده که افراد بتوانند اطلاعات دقیق تر و سریع تری نسبت به این تهدیدات دریافت کرده و به صورت موثری برای برطرف کردن و از بین بردن این بیماری ها اقدام کنند. شاید برای شما سوال باشد که بزرگ ترین عواملی که سلامت دهان و دندان ما را به خطر می اندازند، چه بیماری هایی هستند و راهکارهای  پیشگیری و مقابله با آن ها چیست.

برای جواب به این سوال باید گفت که طبق تحقیقات به عمل آمده شایع ترین عواملی که می توانند سلامت دهان و دندان شما را به خطر بیاندازند، پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال نام دارند. حال به این نکته می رسیم که عموم مردم نسبتا اطلاعات نسبی زیادی راجع به عامل اول یعنی پوسیدگی دندان دارند ولی کماکان با عامل دوم یا همان بیماری پریودنتال تقریبا ناآشنا هستند. در اینجا به توضیح این عامل مهم پرداخته و بیماری پریودنتال را از جوانب مختلف بررسی و راه های پیشگیری و مقابله با آن را مرور می کنیم. با ما همراه باشید.

بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال به صورت میانی نتیجه عفونت و التهاب لثه و استخوان های اطرافی که به دندان ها کمک می کنند است. به این بیماری در مراحل اولیه آن ژنژیویت و یا التهاب لثه اطلاق می شود. در این مرحله لثه متورم شده و به رنگ قرمز در می آید. خونریزی از لثه نیز در این مرحله قابل پیش بینی ست. به مرحله پیشرفته بیماری پریودنتال هم پریودنتیت گفته می شود و می توان از آن با عنوان بیماری بافت های اطراف دندان یاد کرد. در این مرحله ممکن است لثه خود را از اطراف دندان  کنار بکشد، استخوان ها به آرامی از بین بروند و در نهایت دندان لق شده و یا حتی از لثه جدا شوند.

بیماری پریودنتال اکثرا در افراد بالغ دیده شده و طبق جدیدترین آمار به دست آمده راجع به بیماری پریودنتال، بالای چهل و هفت درصد از افراد بالغ بالای سی سال در آمریکا به یکی از انواع بیماری پریودنتال دچار هستند. همچنین طبق نتایج این تحقیقات با گذر سن از شصت و پنج سال، شانس ابتلا به انواع این بیماری به میزان کمی بیشتر از هفتاد درصد رشد می کند.

این شرایط با اختلاف قابل توجهی در مردان بیشتر از زنان دیده شده که یک بازه بیست درصدی را شامل بوده است. در اینجا سعی می کنیم توضیحات مختصری راجع به هر دو مرحله ابتدایی و پیشرفته این بیماری ذکر کنیم.

ژنژیویت (التهاب لثه)

پریودنتال با التهاب لثه شروع می شود که اصطلاحا به آن ژنژیویت می گویند. یکی از اولین نشانه های ژنژیویت می تواند خون ریزی همیشگی  لثه ی شما حین مسواک زدن و یا نخ دندان کشیدن باشد. همچنین ممکن است شما متوجه مقداری تغییر رنگ در دندان های خود شوید. به این پدیده پلاک دندانی نیز گفته می شود. پلاک دندان به این معنی ست که لایه ای از باکتری و بقایای غذا روی دندان شما شکل می گیرد. باید اضافه کرد که در دهان هر فرد مقداری باکتری حضور همیشگی دارد ولی آن چه که می تواند برای ما خطرناک باشد و باعث نگرانی شود این است که اجازه دهیم میزان این باکتری ها به صورت شدید افزایش پیدا کند. امکان به وجود آمدن این شرایط با عدم استفاده از مسواک و نخ دندان و یا بررسی مداوم دندان ها توسط دندان پزشک، بیش از پیش تقویت می شود.

ژنژیویت چیست

پریودنتیت

بیماری پریودنتال بعد از مرحله اولیه یعنی ژنژیویت، خود به سه مرحله تقسیم می شود که در ذیل به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

بیماری پریودنتیت اولیه

در مراحل ابتدایی بیماری پریودنتیت لثه شما شروع به عقب نشینی کرده و خود را از اطراف دندان کنار می کشد که باعث به وجود آمدن یک فضای کوچک فی ما بین دندان و لثه شما شده و سپس این فضا تبدیل به مکانی برای تجمع باکتری های خطرناک می شود. در این مرحله سیستم دفاعی بدن شما مقابله با این عفونت را آغاز کرده که باعث می شود لثه شما شروع به عقب نشینی بیشتر کند. به احتمال زیاد شما در حین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خو ن ریزی را تجربه خواهید کرد. همچنین از دست دادن مقداری استخوان نیز در این مرحله  دور از ذهن نیست.

بیماری پریودنتیت متوسط

اگر شما در مراحل اولیه اقدام به درمان نکنید، این بیماری وارد فاز دوم خود یعنی نوع متوسط آن می شود. در این مرحله شما باید انتظار خون ریزی و درد را اطراف دندان خود داشته باشید. همچنین لثه نیز به عقب نشینی خود ادامه می دهد. دندان های شما به مرور استخوان های کمکی خود را از دست می دهند و شروع به لق شدن می کنند. در نهایت نیز این عفونت می تواند از طریق بدن شما منجر به یک واکنش التهابی شود.

بیماری پریودنتیت پیشرفته

در مرحله پیشرفته بافت های متصل کننده ای که دندان ها را نگه می دارند شروع به از بین رفتن کرده  و لثه ها، استخوان ها و باقی بافت هایی که از دندان پشتیبانی می کنند، نابود می شوند. اگر شما در مراحل پیشرفته این بیماری هستید، درد شدیدی هنگام جویدن خواهید داشت و بوی بد دهان نیز به صورت چشمگیری افزایش پیدا می کند. تجربه مزه های ناخوشایند در دهان هم از علائم شایع در این مرحله است. در انتها تمامی این عوارض به از دست دادن دندان های شما منجر خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با پیشگیری از عقب نشینی لثه مقاله ی چه کسانی نیاز به جراحی پیوند لثه دارند؟  را مطالعه فرمایید.

درباره ی پریودنتیت بیشتر بدانید

علائم بیماری پریودنتیت

علائم این بیماری به صورت میانی به مراحل آن وابسته است ولی به طور کلی شامل موارد زیر می شود:

 • خو نریزی لثه هنگام مسواک زدن و نخ دادن کشیدن
 • عقب نشینی لثه
 • تغییر موقعیت دندان ها
 • لق شدن دندان ها
 • بوی بد دهان
 • متورم، قرمز و حساس شدن لثه
 • تشکیل پلاک دندانی روی سطح دندان
 • درد هنگام جویدن
 • از دست دادن دندان ها
 • مزه ناخوشایند شدید در دهان
 • واکنش التهابی بدن

لازم به ذکر است که در مراحل ابتدایی افراد به ندرت متوجه علائم می شوند و احتملا دندان پزشک شما اولین کسی خواهد بود که این بیماری را تشخیص می دهد.

دلایل ابتلا به پریودنتیت

افراد سالم معمولا صد ها نوع مختلف باکتری در دهان خود دارند که اکثر آن ها بی خطر هستند. زمانی که شما به صورت روزانه دهان خود را نظافت نکنید، این باکتری ها رشد کرده و سطح دندان شما را پوشش می دهند. پس می توان گفت که نظافت نامناسب دهان می تواند منجر به پریودنتیت شود. اگر شما مسواک نزده و نقاطی که دسترسی به آن ها مشکل است را تمیز نکنید، اتفاق افتادن موارد زیر برای شما دور از ذهن نیست؛

 • باکتری ها در دهان شما افزایش یافته و روی سطح دندان شما پلاک تشکیل می شود.
 • اگر به تمیز کردن پلاک از طریق مسواک زدن اقدام نکنید، باکتری ها در پلاک رسوب کرده و از آن تغذیه می کنند.
 • واکنش سیستم دفاعی بدن شما منجر به پیدایش عفونت در لثه شما می شود.
 • به مرور زمان، اتصال ریشه دندان به لثه مختل شده که باعث تشکیل فاصله بین دندان و لثه می شود.

باید اضافه کرد که که عوامل زیر شما را در معرض خطر بیشتری قرار خواهد داد؛

 • استعمال دخانیات (یکی از بزرگ ترین عوامل افزایش خطر پریودنتیت)
 • دیابت تایپ دو
 • چاقی مفرط
 • تغییرهای هورمونی در بانوان همچون قاعدگی، حاملگی و یائسگی که منجر به افزایش حساسیت لثه می شود.
 • شرایطی که باعث تضعیت سیستم دفاعی بدن می شود مثل HIV و کم خونی
 • مصرف دارو هایی که باعث کم شدن ترشح بزاق در دهان می شود.
 • ژنتیک فرد
 • تغذیه ضعیف
 • کمبود مفرط ویتامین سی

نحوه تشخیص پریودنتینت

دندان پزشک شما قادر به تشخیص علائم اولیه بیماری پریودنتیت در معاینه های منظم شما است  می تواند شرایط شما را زیر نظر گرفته تا از پیشرفت آن جلوگیری کند. این یکی از عواملی ست که اهمیت زیاد معاینه های منظم برای شما را نشان می دهد. سپس دندان یزشک شما ممکن است با استفاده از یک نوع خط کش کوچک معروف به پروب، اقدام به اندازه گیری فضای خالی بین دندان و لثه  (پاکت) شما کند. اصولا این روند بدون درد خواهد بود. اگر دندان پزشک متوجه وجود پلاک و رسوب و یا هر دور آن ها روی دندان شما شود، با استفاده از روش های حرفه ای اقدام به پاک سازی آن می کند. همچنین ممکن است با تهیه عکس ایکس ری از دهان و دندان شما، اقدامات بعدی را برای شما در نظر بگیرد.

پریودنتیت دندان

عواقب بیماری پریودنتیت

اگر در زمان مناسب برای درمان این بیماری اقدام نشود، ساختار کمکی که از دندان ها حمایت می کند شامل استخوان های فک از بین رفته وباعث لق شدن دندان و در نهایت منجر به افتادن دندان یا نیاز به کشیدن آن  می شود. همچنین موارد زیر نیز قابل انتظار هستند:

 • آبسه دردناک
 • جا به جایی دندان ها که در غذا خوردن اختلال ایجاد خواهد کرد.
 • عقب نشینی لثه که باعث نمایان شدن ریشه دندان می شود
 • افزایش خطرات بارداری همچون وزن کم نوزاد و یا اختلال فشار خون
 • افزایش ریسک بیماری های قلبی، دیابت و بیماری های تنفسی

درمان بیماری پریودنتیت

هدف نهایی درمان این بیماری از بین بردن پلاک و باکتری های رخنه کرده است. دندان پزشک شما ممکن است یک و یا چند مورد از راهکارهای زیر را به شما پیشنهاد دهد؛

تمرین نظافت صحیح دهان

تیم درمان به شما دستور العمل هایی آموخته تا بتوانید تعداد باکتری های دهان خود را کاهش دهید. این تمرین ها شامل نحوه تمیز کردن دندان و لثه، نحوه استفاده صحیح از مسواک و نخ دندان و پیشنهاد دهان شویه و خمیر دندان مناسب شما ست.

پاکسازی حرفه ای

در روند نظافت حرفه ای دهان، دندان پزشک ساختار پلاک ها و رسوبات را در دندان ها و ریشه آن ها از بین برده و سپس با فلوراید آن ها را درمان می کند. هر نوع پاکت و یا  محفظه خالی با روندی به نام پاکسازی عمیق تحت درمان قرار می گیرد. این پاکسازی باعث می شود که لثه شما شروع به بازیابی سلامت خود کند.

آنتی بیوتیک

در بعضی موارد، دندان پزشک با تجویز آنتی بیوتیک به کمک روند درمانی بخش هایی از  لثه که عفونت آن برطرف نشده می آید. این آنتی بیوتیک ها ممکن است به شکل دهان شویه، ژل، قرص خوراکی و یا کپسول برای شما تجویز شود.

جراحی

اگر عفونت و التهاب نسبت به مسواک و نخ دندان مقاومت نشان دهد، دندان پزشک به شما جراحی فلپ پیشنهاد می کند. در این جراحی بعد از بیهوشی لثه شما برداشته شده تا سطح زیر آن که قابل دسترسی نیست وهمچنین ریشه دندان ها پاکسازی شود. سپس لثه شما در جای خود بخیه زده می شود. گفتنی است که اگر شما در این بیماری استخوان نیز از دست داده باشید، پروسه پیوند استخوان نیز همزمان با جراحی فلپ انجام پذیرفته تا استخوان از دست رفته جایگزین شود. با اینکه نرخ موفقیت درمان های پریودنتیت بالاست ولی به شما پیشنهاد می شود که با رعایت اصول بهداشتی و معاینه های منظم از وقوع آن به طور جدی جلوگیری کنید.

هلیکوباکتر پیلوری (معده)

هلیکوباکتر پیلوری نوعی باکتری مرسوم است که در دستگاه گوارش رشد کرده و تمایل به حمله سمت معده را دارد. طبق آمار این باکتری تقریبا شصت درصد مردم بالغ را آلوده کرده است. با اینکه معمولا این باکتری خطرناک نیست در بعضی موارد به زخم معده و روده کوچک منتهی می شود.

این باکتری که به طور اختصار اچ پیلوری نامیده می شود قابلیت تطبیق پیدا کردن با شرایط سخت را داراست و اصولا با کاهش میزان اسیدی بودن، اسید معده سعی در زنده ماندن دارد. شکل مارپیچی این باکتری به آن اجازه می دهد که به سطح داخلی معده که با مخاط پوشیده شده است نفوذ کرده و از دسترس سلول های سیستم دفاعی در امان بماند.

با این که هنوز به طور دقیق نحوه پخش شدن عفونت اچ پیلوری مشخص نشده ولی می توان گفت که این باکتری به صورت میانی از طریق بزاق دهان از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. همچنین استفراغ و مدفوع شخص نیز می تواند به اچ پیلوری آلوده باشد. از علائم این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آروغ زدن شدید
 • نفخ معده
 • حالت تهوع
 • سوزش قلب
 • تب
 • کمبود اشتها
 • کاهش وزن ناگهانی
 • در صورت داشتن علائم ذیل سریعا به پزشک مراجعه کنید:
 • مشکل جدی در قورت دادن
 • کم خونی
 • وجود خون در مدفوع
 • دل درد شدید
 • استفراغ خونی

ارتباط اچ پیلوری و پریودنتال

به احتمال زیاد برای شما سوال است که این دو بیماری چه ارتباطی با هم دارند. طبق آخرین تحقیقات انجام شده در مراجع علمی معتبر آمار ابتلا به اچ پیلوری در افراد مبتلا به بیماری پریودنتال به طور چشمگیری نسبت به افراد عادی بیشتر بوده است و در موارد زیادی درون پاکت های ایجاده شده در بیماری پریودنتال، باکتری اچ پیلوری دیده شده است. به نوعی دیگر می توان گفت که پلاک های دندان و پاکت های ایجاده شده در دهان در مواردی قابلیت این را دارند که باکتری اچ پیلوری در آن ها تجمع کرده و به مرور باعث عود کردن دوباره این بیماری شود. همچنین حضور این باکتری در دهان می تواند منجر به افزایش عمق پاکت های دهان و افزایش درجه آسیب رسانی پریودنتال شود.

از آن جا که عفونت هلیکوباکتر پیلوری کاملا به شرایط کلی و سلامت دهان وابسته است و به طور جدی از فضا های خالی به وجود آمده استفاده می کند، باید گفت که رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان و از بین بردن منظم پلاک های آن علاوه بر پیشگیری از بیماری پریودنتال، بر کنترل عفونت اچ پیلوری نیز تاثیر مهمی دارد و می تواند نقش بزرگی در ریشه کنی این نوع از عفونت ایفا کند.

همچنین، نتیجه گیری متخصصین مشمول این موضوع نیز بوده است که درمان پریودنتال به عنوان یک عامل کمکی می تواند تاثیرات کوتاه مدت و بلند مدتی در درمان ریشه کنی اچ پیلوری گذاشته و به آن کمکی قابل توجه کند. در واقع درمان پریودنتال می تواند یک درمان اضافی برای مبتلایان به بیماری اچ پیلوری محسوب شود.

در آخر همراه با تاکیدی دوباره بر اهمیت سلامت دهان و دندان و همچنین تاثیرات مهم آن بر روی انواع مختلف بیماری از جمله عفونت هلیکوباکترپیلوری، برای شما سلامتی را آرزومندیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.