۸ روش محبوب زیباسازی دندان ها

235

دندان های سالم در کیفیت زندگی انسان نقش بسیار مهمی بازی می کند. در صورتی که شما از سلامت دندانی مناسبی بهره مند نباشید، ممکن است درگیر مشکلات بسیاری شوید. داشتن دندان های سالم نعمت بسیار باارزشی است و با پیشرفت تکنولوژی های دندان پزشکی، نائل شدن به این هدف سریع تر و امکان پذیرتر شده است. اما آیا تنها سلامت دندان حائز اهمیت است؟ همان طور که می دانید زیبایی یکی از ویژگی های مهم و تاثیرگذار در برقراری ارتباط و اعتماد به نفس است. اگر شما از لبخند زیبایی بهره مند نباشید ممکن است در برخورد خود با دیگران احساس ضعف در اعتماد به نفس کنید و در بیان افکار و احساسات خود دچار مشکل شوید.

نکاتی وجود دارد که پیش از اصلاح لبخند خود باید آن ها را رعایت کنید. برای تکمیل اطلاعات خود می توانید مقاله ی اصلاح طرح لبخند را مطالعه کنید.

دندان پزشکی زیبایی با ارائه ی راهکارهای اثربخش و کاربردی، اخیرا در بازگرداندن زیبایی به لبخند شما و هم چنین بهبود اعتماد به نفستان بی اندازه موثر بوه است. اگر دندان های نازیبا اما سالمی دارید، اگر از لبخند زدن خود خجالت می کشید و یا با آن احساس راحتی نمی کنید، می توانید با این روش های ارائه شده بر زیبایی دندان های خود و کیفیت زندگی اجتماعی تان بپردازید.

دندان پزشکی زیبایی به حوزه ی بسیار پرمخاطب و جالب توجهی تبدیل شده است. از روش هایی همچون سفید کردن دندان ها گرفته تا شکل دادن به آن ها و تراشیدن دندان، استفاده می کند تا زیبایی را به دندان های شما بازگرداند. دندان پزشکان با ابزارهای متنوع و روش های پیشرفته و تکنولوژی های کاربردی در این حوزه فعالیت می کنند تا شما با دندان ها و لبخند خود احساس راحتی کنید و لبخند زیبایتان را به دیگران هدیه دهید.

توجه داشته باشید که اگر شغل شما به نوعی با ظاهر شما ارتباط مستقیم دارد، مثلا هنرپیشه یا خواننده، نوازنده و یا از رجال سیاسی هستید، با زیباتر کردن دندان ها و لبخند خود می توانید بر اعتماد به نفس خود بیفزایید و در اجتماع بهتر و پررنگ تر عمل کنید.

پیش از انتخاب هر روش ارائه شده توسط دندان پزشکی زیبایی، باید از نقاط قوت و ضعف، شرایط و هزینه های آن به خوبی آگاهی داشته باشید. همچنین ممکن است برای برخی از آن ها کاندید مناسبی نباشید و یا لازمه ی انجام روش انتخابی شما، انجام یکسری فعالیت های دیگر پیش از آن باشد. پس با دقت این مقاله را بخوانید تا با روش هایی که دندان پزشکی زیبایی معرفی می کند، نحوه ی انجام آن ها، مواردی که می توان آن ها را به کار برد و نتایج و هزینه هایشان آشنا شوید و آن ها را با آگاهی انتخاب کنید.

سفید کردن دندان ها – bleaching (بلیچینگ)

با گذشت زمان دندان ها تغییر رنگ می دهند. کم پیش می آید دندان رنگ ابتدایی خود را حفظ کند. همان طور که می دانیم بسیاری از مواد غذایی رنگی هستند و همچنین مصرف دخانیات نیز می تواند رنگ دندان ها را تغییر دهد. رنگ دندان ها ممکن است با مصرف سیگار، خوردن مواد غذایی رنگی و نوشیدنی هایی همچون چای و قهوه، مصرف برخی داروها و مسواک نزدن تغییر کند. با انجام یک روش شیمیایی، دندان پزشک شما دندان هایتان را از رنگی که بر روی آن نشسته می زداید و رنگ آن ها را روشن می کند. توجه داشته باشید که میتوان بلیچینگ دندان ها  در منزل و توسط خودتان و همچنین در مطب و زیر نظر یک متخصص انجام شود. البته که قویا توصیه می شود در مطب و زیر نظر متخصص این کار را انجام داد زیرا مواد استفاده شده در بلیچینگ شیمیایی هستند و با جذب شدن توسط مخاط و یا وارد دستگاه گوارش شدن هماه با بزاق می توانند آسیب زننده باشند و مشکلات زیادی به جای بگذارند.
نوع ماده ی استفاده شده (غلظت و خلوص) و مدت باقی ماندن آن بر روی دندان در روشن شدن رنگ دندان ها نقش دارند. هرچه غلظت ماده ی استفاده شده بیشتر باشد و یا مدت باقی ماندن آن بر روی دندان طولانی تر باشد، رنگ دندان سفیدتر و روشن تر خواهد شد. انجام بلیچینگ در مطب در یک یا دو ویزیت یک تا دو ساعته انجام می شود اما انجام آن در منزل در مدتی طولانی تر، مثلا ۳ تا ۴ هفته و فرایندی زمان بر تر انجام می شود.
توجه داشته باشید که دندان های شما مجددا تغییر رنگ خواهند داد اگر در معرض موادی که گفته شد قرار بگیرند. در نتیجه بهتر است دائما به بهداشت دندان های خود بپرازید و از شست و شوی روزانه و نخ دندان کشیدن دریغ نکنید.

قبل و بعد از سفید کردن دندان ها

باندینگ – bonding (چسباندن)

اگر دندان های شما شکسته، لب پریده، ترک خورده باشد و یا بین آن ها فاصله های اضافی نامتجانس وجود داشته باشد، باندینگ و یا چسباندن می تواند این مشکلات و مسائل و ضعف های زیبایی را برطرف کند. همچنین دندان پزشکان از باندینگ در پر کردن حفره هایی که در دندان وجود دارد نیز استفاده می کنند. اما این فرایند چگونه انجام می شود؟ این فرایند معمولا در یک جلسه مراجعه به دندان پزشک صورت می گیرد. دندان پزشک موادی که کاملا شبیه به دندان های شما هستند (مثلا رزین کمپوزیت) را با ماده ی خاصی که خاصیت چسبندگی دارد به بخشی از دندان که نیاز به زیباسازی دارد می چسباند. با این کار ضعف ظاهری دندان با یک راه حل ساده برطرف می شود. اگرچه بخش باند شده به دندان می تواند تا سال ها سرجای خود باقی بماند و کارکرد خوبی نیز دارد، ممکن است این ماده ی چسبانده شده به دندان تغییر رنگ دهد، بشکند و یا به مرور زمان از بین برود.

ونیرها (پوشش های سطحی دندانی)

ونیرها پوشش هایی هستند سطحی که جنس آن ها بسیار شبیه به دندان است و بر سطح خارجی دندان می چسبند. این ونیرها می توانند به سادگی ضعف های ظاهری دندان ها را بپوشانند و زیبایی آن ها را افزایش دهند. جنس این ونیرها می تواند از پرسلن، رزین و مواد دیگر باشد. پرسلن از بهترین موادی هستند که می توانند برای زیبایی دندان استفاده شوند. این ماده طبیعی ترین و شبیه ترین ماده به دندان است. ونیرها سال ها بر روی دندان دوام می آورند و با آن ها می توان لبخند را بسیار زیبا کرد. طول عمر ونیرها از باندینگ بیشتر است.

چه زمانی می توان از ونیرها استفاده کرد؟

 • اگر بین دندان ها فاصله باشد.
 • اگر بخشی از دندان ها از بین رفته باشد یا گوشه ای از آن پریده شده باشد.
 • اگر رنگ آن ها تغییر کرده باشد و نتوان آن را با بلیچینگ تغییر رنگ داد.
 • دندان هایی که شکل آن ها متناسب نیست.
 • دندان های که اندکی روی هم افتاده اند.

ونیرها می توانند این مشکلات را در ظاهر برطرف کنند. توجه داشته باشید که برای استفاده از ونیرها نباید مشکلات جدی سلامتی داشته باشید. پیش از آن که دندان پزشک ونیر را روی دندان بچسباند، از دهان شما و دندان هایتان بررسی های لازم را به عمل می آورد و ونیر مناسب را برای آن برمی گزیند.

 انتخاب رنگ ونیر می تواند متناسب با سلیقه ی شما و مشورت دندان پزشک باشد. البته که جای گذاری پرسلن ونیرها نسبت به سایر ونیرها زمان بر تر است و در دو مرحله انجام می شود، زیرا این ونیرها باید در آزمایشگاه ساخته شوند. سپس این ونیرها بر روی دندان ساخته می شوند.

کراون (روکش)

روکش دندانی پوششی است که تمام دندان را می پوشاند و ظاهر دندان را زیبا می کند. روکش ها یکی از روش های خیلی خوبی هستند که دندان پزشکی زیبایی برای برطرف کردن مشکلات ظاهری دندان ارائه می دهد.

چه زمانی می توان از روکش ها استفاده کرد؟

 • پوشاندن دندان هایی که رنگشان عوض شده و یا شکل ظاهری بدی دارند.
 • برای حفاظت و حمایت از دندان هایی که آسیب جدی دیده اند.
 • برای بازگردانی دندان هایی که پوسیده شده اند.
 • برای پوشاندن دندان هایی که پرشدگی های وسیعی دارند.
 • برای نگه داشتن یک بریج در جای خود در دهان.
 • براش پوشاندن ایمپلنت های دندانی.
 • برای پوشاندن دندانی که جراحی ریشه داشته است.

جنس روکش ها می تواند از فلز، پرسلن متصل شده به فلز، رزین و یا سرامیک باشد. هنگامی از آن ها استفاده می کنند که روش های دیگر جواب گو نباشند یا این که دندان ها خیلی آسیب دیده باشند. دندان پزشک ابتدا دندان بیمار را برای قرارگیری روکش آماده می کند و سپس با گرفتن قالب از دندان ها، روکش مناسب را برای فرد جایگذاری می کند. اگر از روکش های دائمی به خوبی محافظت کنید می توانید آن ها را تا آخر عمر داشته باشید.

روکش یا کراون روی دندان

شکل دادن به مینای دندان و کانتور

شکل دادن به مینای دندان یا کانتور (که ممکن ایت این نام ها را نیز در رابطه با آن ها بشنوید؛ ادونتوپلاستی، اناملوپلاستی، استریپینگ یا باریک کردن) شامل تراش دادن یا کانتو کردن مینای دندان است. این فرایند شکل دندان را زیبا و متناسب می کند و لبخند شما را بهبود می بخشد. کارنتور کردن از محافظه کارترین فرایندهای دندان پزشکی زیبایی است. این کار بسیار سریع و بدن درد است و نتایج به سرعت دیده می شوند.

در چه مواردی از این فرایند استفاده می کنند؟

 • دندان های روی هم افتاده و یا کج
 • دندان های لب پریده و یا نامنظم و کوتاه و بلند
 • اشکال در گزیدگی های کوچک
 • بیرون زدگی ها یا فرورفتگی ها در مینای دندان

کانتور کردن دندان همچنین سبب بهبود سلامت دندان هم می شود، زیرا پلاک ها و جرم ها را برمیدارد. هنگامی می توان از کانتور استفاده کرد که دندان های سالمی داشته باشید و مشکل جدی وجود نداشته باشد. البته که بیشتر روش های دندان پزشکی زیبایی قابل استفاده هستند که دندان های شما مشکل سلامتی نداشته باشند و سالم باشند. از آن جایی که مینای دندان را نمی توان جایگزین کرد، باید این روش را با دقت هر چه تمام تر انجام داد. اگر مینای دندان بیش از اندازه نازک شود نسبت به سرما و گرما و شیرینی حساسیت افزایش پیدا خواهد کرد. توجه کنید که این روش نمی تواند جایگزین روکش و ونیر شود. پیش از انجام این روش از دندان شما عکس با اشعه ایکس گرفته می شود تا ضخامت و سایز مینای دندان بررسی شود، همچنین بررسی این که اگر رگ یا عصبی بسیار نزدیک محل کانتور باشد.

ارتودنسی

اخیرا بسیاری از افراد با در سنین مختلف از ارتودنسی منفعت می برند. ارتودنسی می تواند فواصل بین دندان ها را منظیم کند و اگر دندان ها بیش از اندازه به هم نزدیک و یا از هم دورند مرتب شوند. همچنین اگر فک ها متناسب روی هم قرار نگیرند هم این روش می تواند کمک کننده باشد. نظم و ترتیب دندان ها در زیبایی لبخند بسیار موثر است. ارتودنسی سبب ایجاد فشار در دندان ها می شود و آن ها را در جای درست خودشان قرار می دهد. این روش نیازمند زمان است و نتایج به سرعت قابل رویت نیستند.

برای انجام ارتودنسی، دندان پزشک تعدادی براکت از جنس فلز و یا سرامیک یا پلاستیک بر روی دندان های شما قرار می دهد و با استفاده از تعدادی سیم آن ها را مهار می کند. پس از هر بار ویزیت معمولا دندان پزشک سیم ها را محکم تر می کند و در روزهای اول قدری احساس ناراحتی می کنید. خطرات ارتودنسی بسیار اندک است، افرادی که به مواد استفاده شده در ارتودنسی حساسیت دارند یا بیماری های التهابی دندان و لثه دارند در ریسک بیشتری قرار دارند. همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان با وجود ارتودنسی بسیار اهمیت پیدا می کند.

ارتودنسی روشی برای زیباسازی لبخند

بریج های دندانی

بریج دندان ها  می توانند از فلز، پرسلن و ترکیبی از هر دو ساخته شوند. دوام و طول عمر بریج ها به نحوه ی جایگذاری آن ها و مراقبت های بهداشتی شما بستگی دارد.

ایمپلنت

ایمپلنت ها از بهترین روش های جایگزینی دندان های از دست رفته هستند. این روش هزینه بر اما با دوام است. ایمپلنت از یک ریشه ی پیچ مانند تشکیل شده است که معمولا از جنس تیتانیوم است و در لثه قرار داده می شو. استخوان اطراف آن را می گیرد و از آن حمایت می کند. سپس روی ایمپلنت یک کراون قرار می گیرد و دندان از دست رفته جایگزین می شود. در کلینیک دندان پزشکی دکتر نیکزاد لبخند خود را زیبا کنید.

تفاوت ظاهری ایمپلنت و بریج

منبع: سایت webmd

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.