آیا لمینت و کامپوزیت برای همه ی افراد بهترین انتخاب است؟

442

یکی از بهترین روش هایی که دندان پزشکی زیبایی ارائه می کند ونیرها هستند. ونیرها انواع مختلفی دارند که معرف ترین آن ها لمینت و کامپوزیت می باشند. بسیاری از افرادی که از لبخند خود راضی نیستند، با گذاشتن ونیر بر روی دندان های خود لبخند خود را زیبا می کنند و بدون این که نیازی به انجام فرایندهای تهاجمی باشد، از این روش سود می برند. لمینت و کامپوزیت پوشش هایی نازک هستند که بر روی سطح جلویی دندان متصل می شوند و بسیاری از عیب های ظاهری دندان های شما را می پوشانند.  

اما چه کسانی می توانند از این روش در دندان پزشکی زیبایی استفاده کنند؟ چه کسانی می توانند کاندید مناسبی برای این کامپوزیت و لمینت باشند؟ کسانی که دندان های آن ها سالم می باشد اما از زیبایی ظاهری برخوردار نیستند. نواقصی که لمینت و کامپوزیت به سادگی می توانند بپوشانند عبارت اند از دندان هایی که رنگ آن ها به طور دائمی تغییر کرده است، افرادی که دندان های آن ها شکسته و یا لب پریده شده است، افرادی که دندان های آن ها از یکدیگر به مقدار اندکی فاصله دارد یا این که روی هم افتاده است (البته که این فاصله نباید بیش از اندازه باشد، در این صورت باید از ارتودنسی و بریس ها استفاده کرد)، افرادی که از شکل دندان های خود راضی نیستند. همان طور که می بینید ونیرها می توانند بخش گسترده ای از نقص های زیبایی را در افراد بپوشانند. اما این بدان معنی نیست که برای همه ی افراد بهترین انتخاب هستند. در ادامه با مواردی آشنا خواهیم شد که لمینت و کامپوزیت نمی توانند روش مناسبی برای زیبا کردن دندان در این افراد باشند.  

مزایایی لمینت و کامپوزیت کدام اند؟ 

همان طور که گفته شد لمینت و کامپوزیت از ونیرهای دندانی هستند که برای زیبا کردن لبخند شما کاربرد دارند. این ها در واقع پوشش هایی نازک و سطحی هستند که بر روی سطح خارجی دندان شما متصل می شوند و در صورتی که دندان شما مشکلات ظاهری داشته باشد، آن ها را می پوشانند و اعتماد به نفس شما را در رابطه با زیبایی دندان هایتان افزایش می دهند.  

این که ونیر شما لمینت سرامیکی باشد و یا کامپوزیت ساخته شده از رزین، در عمر آن و زیبایی و تاثیر آن بر لبخند شما تاثیر بسزایی دارد. به عنوان مثال پرسلن ونیر یا لمینت سرامیکی از بهترین روش های اصلاح طرح لبخند می باشد و به علت دوام بالایی که دارند (این لمینت ها بین ۱۵ تا ۲۰ سال عمر می کنند) می توانند روشی اطمینان بخش برای انتخاب باشند. 

این مواد بسیار شبیه به دندان های طبیعی شما هستند، به خصوص پرسلن ونیر، و لبخند شما را کاملا طبیعی نشان می دهند. فرایند اتصال کامپوزیت و یا لمینت به دندان بسیار ساده و غیرتهاجمی است. همچنین اثربخشی و تاثیر این روش در زمانی بسیار کم امکان پذیر است. با این که فرایند اتصال لمینت سرامیکی بیشتر از کامپوزیت طول می کشد، این روش نیز بیش از دو مراجعه به دندان پزشکی نیاز ندارد و در مقایسه با بسیاری روش های دیگر در دندان پزشکی زیبایی سریع تر به نتیجه می رسد.  

لمینت سرامیکی نیازمند تراشیدن اندک سطح دندان می باشد اما با این حال این تراش به قدری کم است که اسیبی به دندان های شما نمی رسد. کامپوزیت ونیر دندات در بیشتر مواقع نیازی به تراشیدن دندان ها ندارد.

توضیحات درباره ی مزایای کامپوزیت و ونیر

البته که این مقاومت بستگی به نوع مواد استفاده شده در پوشش سطحی می باشند، مثلا لمینت سرامیکی نسبت به تغییر رنگ مقاومت بسیار بالایی نشان می دهد و می تواند تا سال ها براق و صدفی بر روی دندان های شما باقی بماند. 

محدودیت های کامپوزیت و لمینت کدام اند؟ 

با وجود این که ونیرها مزایای بسیار زیادی دارند، در برخی موارد نمی توانند اثری کمک کننده داشته باشند؛ 

کامپوزیت و لمینت از پوسیدگی دندان ها جلوگیری نمی کنند 

توجه داشته باشید که رعایت بهداشت دهان و دندان هنگامی که از ونیرها استفاده می کنید بسیار مهم است. زیرا کامپوزیت و لمینت از پوسیدگی دندان ها جلوگیری نمی کنند. اگر دندان های شما پوسیدگی داشته باشند، ممکن است که نیاز به درمان پوسیدگی و حتی عصب کشی داشته باشید.  

دندان هایی که فاصله ی آن ها زیاد باشد و یا همگی روی هم افتاده باشند 

کامپوزیت ونیر و لمینت می توانند انتخاب فوق العاده ای برای افرادی که دندان های آن ها فاصله ی اندکی دارند و برخی از آن ها روی هم افتاده اند می باشند. در صورتی که این فاصله بیش از اندازه باشد، باید روش های دیگری همچون ارتودنسی را انتخاب کرد.  

افرادی که دندان قروچه می کنند نمی توانند کاندید مناسبی برای ونیرها باشند 

افرادی که دندان قروچه می کنند به دندان های خود فشار بیش از اندازه وارد می کنند. این مسئله می تواند آسیب جدی به دندان های طبیعی وارد کند. در صورتی که ونیر داشته باشید، این فشار می تواند به لمینت و کامپوزیت شما آسیب رسانیده و در نهایت به دندان های شما هم آسیب برساند. به همین دلیل پیش از آن که بخواهید از این روش ها استفاده کنید باید در ابتدا با مراجعه به مشاور این مشکل را برطرف کنید. کسانی که در هنگام خواب دندان قروچه می کنند می توانند در شب از نایت گارد و یا محافظ شبانه استفاده بکنند.  

افرادی که از بهداشت دهان و دندان مناسبی پیروی نمی کنند 

ونیرها انتخاب مناسبی برای افرادی هستند که از بهداشت دهان و دندان مناسبی برخوردارند. اگر به طور پیوسته مسواک نمی زنید و یا نخ دندان نمی کشید، این روش برای شما مناسب نیست زیرا به احتمال قوی شکست خواهد خورد. حداقل دو بار در روز مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برای موفقیت این روش ها ضروری است. در صورتی که مسواک نزنید و نخ دندان نکشید ممکن است پشت دندان های شما که ونیر بر روی آن ها قرار ندارد در معرض کلونیزاسیون میکروب ها قرار بگیرد و باعث از بین رفتن دندان و در نتیجه از بین رفتن ونیر شما شود.  

ونیر دندان

چه بیمارانی نمی توانند از لمینت و یا کامپوزیت استفاده کنند؟ 

در صورتی که متقاضی لمینت و یا کامپوزیت هستید اما دارای شرایط زیر هستید نمی توانند از این روش ها استفاده کنند؛ 

افرادی که لثه های آن ها دچار بیماری شده است و یا دارای لثه هایی ضعیف هستند 

در صورتی که لثه های شما بیمار باشند، ضعیف خواهند شد و این ضعف بر روی دندان های شما و استخوان فک تاثیر منفی خواهد گذاشت و ممکن است دندان شما لق شود و از جا خارج شود. اگر دچار بیماری های التهابی لثه هستید در ابتدا باید این مشکل را رفع کنید. زیرا لثه های ملتهب و دارای عفونت دندان را تضعیف می کنند. همان طور که می دانید لمینت و کامپوزیت به سطح خارجی دندان اتصال می یابند، در صورتی که این دندان پشتیبانی نشود (چه لثه ها ضعیف باشند و چه استخوان مقاوم نباشد) ونیر آسیب خواهد دید و این روش برای فرد متقاضی ناموفق خواهد بود. 

نقش لثه ها در سلامت دندان

مراقبت های بعد از جایگذاری کامپوزیت و لمینت کدام اند؟ 

اگر برای انتخاب این روش ها مجاز شدید و کاندید خوبی برای جایگذاری این ونیرها بودید، باید از کامپوزیت و لمینت خود به خوبی مراقبت کنید. این مراقبت ها شامل موارد زیر هستند؛ 

  • رعایت بهداشت دهان و دندان از مهم ترین فاکتورهایی هستند که به دوام کامپوزیت و لمینت شما کمک می کنند. در صورتی که بهداشت عمومی دهان و دندان را رعایت نکنید ممکن است ونیر خود را از دست بدهید.  
  • از مصرف دخانیات بپرهیزید. مصرف سیگار و سایر دخانیات می تواند علاوه بر آسیب رساندن به دندان های طبیعی کامپوزیت و لمینت شما را نیز در خطر قرار دهد. سعی کنید مصرف دخانیات خود را به حداقل ممکن برسانید تا طول عمر ونیر و همچنین دندان های طبیعی خود را افزایش دهید.  
  • مصرف خوراکی های سخت می توانند به لمینت و کامپوزیت شما آسیب جدی وارد کنند. با این که لمینتی همچون لمینت سرامیکی از ماده ای سخت و مقاوم ساخته شده است، اما به سختی دندان های طبیعی شما نیست و ممکن است با مصرف مواد سخت و خوراکی هایی همچون آجیل ها، جویدن اشیاء سخت و سایر موارد آسیب رسان، شکسته شود و در این صورت نیاز به تعویض داشته باشد.  
  • مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های رنگی را به حداقل برسانید، بالاخص اگر ونیر دندان های شما از نوع کامپوزیت است. ونیرها نسبت به تغییر رنگ مقاومت از خود نشان می دهند اما به هر حال نسبت به آن آسیب پذیر هم هستند (البته لمینت سرامیکی در این مورد بسیار مقاوم است). بنابراین باید مصرف خوراکی های رنگی خود را کاهش دهید تا رنگ این مواد برای مدت طولانی تری ثابت باقی بماند.  
  • از دهانشویه و مسواک و خمیر دندان مناسب استفاده کنید. توجه داشته باشید که برخی از شوینده ها دارای الکل هستند و الکل می تواند بر ماده ی چسبنده ای که برای اتصال ونیر استفاده شده است تاثیر بگذارد. برای انتخاب مسواک، خمیر دندان و دهان شویه ی مناسب با دندان پزشک خود مشورت کنید. 
  • به طور منظم به دندان پزشکی مراجعه کنید. یکی از مهم ترین عواملی که به سلامت دندان ها و طول عمر کامپوزیت و لمینت شما کمک می کند مراجعه به دندان پزشکی در فواصل منظم هر شش ماه یکبار است. در این صورت، اگر دندان های شما مشکل جدی داشته باشد و یا در حال آسیب دیدن باشد می توان پیش از موعد از بروز آن ها پیشگیری کرد و در حفظ سلامت آن ها بهتر کوشید. همچنین گاهی دندان های شما به شست و شوی حرفه ای نیاز دارد که ورای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن معمول روزانه است، در این صورت دندان پزشک وارد عمل خواهد شد.  در کلینیک دندان پزشکی دکتر محمد نیکزاد از سلامت دندان و طول عمر کامپوزیت و لمینت خود خاطرجمع شوید.
  • در صورتی که ونیر شما آسیب دید بالافاصله به دندان پزشک مراجعه کنید. اگر ونیر شما شکسته شد و یا دچار ترک شد بالافاصله به دندان پزشکی مراجعه کنید تا اقدامات لازم برای شما صورت گیرد. 

در صورتی که مینای دندان فرد ضعیف باشد و از سلامت کافی برخوردار نباشد 

مجددا تاکید می کنیم که کامپوزیت و لمینت بر روی مینای دندان سوار می شوند. این بدان معنی است که سلامت مینای دندان از مهم ترین دلایلی است که به موفقیت این روش کمک می کند. اگر مینای دندان شما از بین رفته باشد و نازک شده باشد نمی توانید از کامپوزیت و یا لمینت استفاده کنید. یادآوری می کنیم که لمینتی همچون لمینت سرامیکی نیازمند تراشیدن اندک سطح مینای دندان می باشد. در صورتی که مینای دندان شما نازک باشد، این فرایند امکان پذیر نیست (در صورتی که این تراش به حدی ناچیز است که به دندان های طبیعی فرد آسیبی نمی رساند).  

بیمارانی که دندان قروچه دارند 

قبلا هم گفته شد که دندان قروچه می تواند ریسک فاکتور مهمی برای آسیب زدن به دندان های سالم باشد. در صورتی که ونیر روی دندان های شما قرار گرفته باشد، این ساییدن می تواند به پوشش سطحی روی دندان های شما آسیب برساند و ونیر شکسته شود و یا ترک بخورد.  

افرادی که با بیماری های پریودنتال درگیر هستند 

بیماری پریودنتال می توانند روی لثه، استخوان و دندان شما تاثیرات مخربی بگذارند. این بیماری ها بسیار جدی هستند و باید با آن ها برخورد مناسب داشته باشید. در صورتی که فرد با این بیماری ها درگیر باشد باید ابتدا برای درمان آن ها اقدام کند و سپس به زیبایی دندان های خود بیندیشد. اگر فرد این بیماری ها را درمان نکند، لثه ها و استخوان فک بیمار تحلیل خواهد رفت و بیمار دندان خود را از دست می دهد. توجه داشته باشید که در صورتی که فرد به درمان این بیماری ها نپردازد ممکن است درگیر جراحی و فرایندهای پیچیده تری شود.

منبع: wikipedia.org

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.