چه کسانی نیاز به جراحی پیوند لثه دارند؟

275

از مهم ترین مسائلی که می تواند سلامت دهان شما را به خطر بیندازد، مسائل مربوط به سلامت لثه شماست. لثه ای که سالم باشد اصولا ظاهری محکم و صورتی داشته و همچنین لثه ناسالم نیز می تواند دچار علائمی مانند ورم و قرمزی شده باشد. اگر همیشه هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن از لثه شما خون می آید، زمان آن است که به متخصص مراجعه کنید. عوامل متعددی مثل مصرف تنباکو، تغذیه نا مناسب، عدم نظافت صحیح دهان و تضعیف سیستم دفاعی بر اثر مصرف افراطی تعدادی از دارو ها همچون بعضی از آنتی هیستامین ها، دارو های ضد احتقان و یا بعضی از مسکن ها به علت خشک کردن بیش از اندازه دهان شما، می تواند اثرات مخربی در سلامت لثه شما داشته باشد.

به یاد داشته باشید لثه ی سالم نه تنها برای سلامت دهان شما بسیار مهم است بلکه طبق تحقیقاتی که جدیدا انجام شده نشان داده که بیماری شدید لثه می تواند با بیماری های قلبی و یا حتی سکته قلبی رابطه داشته باشد و این مسئله اهمیت سلامت دهان و لثه شما را بیش از پیش نشان می دهد. در این مقاله راجع به جراحی پیوند لثه  و عواملی که می تواند منجر به نیاز به این عمل شود، اطلاعاتی در اختیار شما گذاشته تا بیشتر با آن آشنا شده تا با آگاهی بیشتری در مواجه با آن تصمیم گیری کنید. با ما همراه باشید.

جراحی پیوند لثه

شرایط سلامت لثه شما یک بخش جدایی نا پذیر از سلامت و  لبخند زیبا شماست. این بخش مهم دندان ها را به فک شما متصل می کند و از ریشه دندان در برابر باکتری ها و انواع پلاک محافظت می کند. زمانی که لثه شما شروع به فرسودگی می کند به صورت مستقیم تاثیری منفی بر وضعیت دندان ها و سلامت شما می گذارد.

یکی از مسائلی که می تواند برای لثه شما پیش بیاید، عقب نشینی  و تحلیل لثه است.

عقب نشینی لثه به شرایطی اطلاق می شود که بافت لثه شما که اطراف دندان هایتان را پوشش می دهد، تحلیل رفته و خود را کنار کشیده که  در نتیجه آن  ریشه دندان شما را در معرض خطر قرار می دهد.

این عقب نشینی و در معرض قرار دادن ریشه و کانال دندان تاثیری جدی بر سلامت دندان ها و استخوان های کمکی  آن می گذارد و این زوال استخوانی می تواند حساسیت دندان های شما را به ویژه در برابر گرما و سرما به شدت افزایش دهد و در نهایت به از دست دادن دندان شما منجر شود.

تحلیل لثه چیست

در موارد عقب نشینی لثه و تحلیل رفتن آن، به احتمال زیاد دندان پزشک تان به شما جراحی لثه را پیشنهاد می دهد. عقب نشینی لثه تقریبا یک مشکل معمول است که طبق آمار به دست آمده بین چهار تا دوازده درصد از بزرگسالان را در طول زندگی شان درگیر می کند. مشکل اساسی عقب نشینی لثه این است که روند این بیماری به مرور رخ داده و از آن جایی که شما دردی حس نمی کنید معمولا در مراحل پیشرفته تازه متوجه وجود این مشکل می شوید. در این جا ست که احتمالا برای جلو گیری از وخیم تر شدن وضعیت لثه خودتان، به جراحی پیوند لثه نیاز خواهید داشت.

احتمال ابتلا عقب نشینی و نیاز به پیوند لثه از مسائلی ست که هر برای آن دیر تر اقدام کنید می تواند در آینده روند طولانی تر و سنگین تری به شما تحمیل کند  پس به هیچ عنوان درمان را به تاخیر نیانداخته و هر چه سریعتر برای بازیابی سلامت لثه خود اقدام کنید. یکی از عامل های دیگری که می تواند باعث شود شما نیاز به پیوند لثه داشته باشید زیبایی است.

می توان گفت که جراحی پیوند لثه می تواند مزایای دیگری همچون ایجاد توازن و تقارن بیشتر در خط لثه شما را داشته باشد و تاثیر به سزایی بر ظاهر و زیبایی لبخند شما بگذارد. اگر شما از وضعیت ظاهری دهان و دندان خود رضایت ندارید می توانید با انجام جراحی پیوند لثه ریشه های دندان خود را بیش از پیش پوشانده تا خط لثه متوازن ترو متقار تری داشته باشید.

علاوه بر این مورد، جراحی بافت نرم لثه می تواند برای حفاظت از دندان های پشتیبانی کننده، قبل از عمل های ترمیمی همچون ایمپلنت دندان و یا عمل تاج انجام شود. البته این مسئله کاملا به میزان و نوع صدمات وارده وابسته است زیرا که ممکن است با یک بار جراحی پیوند لثه، پوشاندن تمام ریشه نمایان شده ممکن نباشد و شما نیاز به چند جراحی داشته باشید.

پیشگیری از عقب نشینی لثه

پیشگیری از عقب نشینی لثه و جراحی پیوند لثه نیازمند این  است که شما متوجه شوید در ابتدا چه عواملی می تواند ریسک به وجود آمدن آن را افزایش دهد. در اینجا به دلایلی معمول که لثه شما را در معرض این خطر قرار می دهد اشاره می کنیم.

 • بیماری ها و عفونت های لثه ای
 • پلاک شدید
 • ژنتیک
 • تغییرات شدید هورمونی
 • دیابت
 • تنباکو ( طبق آمار مصرف تنباکو شانس بیماری های لثه ای را چهار برابر افزایش می دهد )
 • مسواک زدن نا مناسب
 • دندان سایی یا فشار دادن آن

اگر با هر کدام از این عوامل مخرب درگیر هستید بهتر است که به صورت مداوم سلامت دهان خود را بررسی و نظرات متخصصین را جویا شوید.

انواع جراحی لثه

در این قسمت می توانیم از سه روند پیوند لثه نام ببریم که در ذیل به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت:

پیوند لثه آزاد

در این روش جراح لثه معمولا در ناحیه سقف دهان قسمت کوچکی از لثه شما را برداشته و با بخیه آن را به محدوده ای که نیاز به بافت لثه دارد، متصل می کند. زمانی که شما لثه ای نازکی داشته و به بافت بیشتری  برای جلوگیری از عقب نشینی بیشتر لثه نیاز داشته باشید، جراح این نوع پیوند را به شما پیشنهاد می دهد تا از عقب نشینی بیشتر آن جلوگیری کند.

پیوند لثه پدیکال و یا جانبی

در این نوع پیوند، جراح  یک واحد (فلپ) بافت لثه از محدوده  مجاور قسمتی که نیاز به پیوند دارد ایجاد کرده و از آن برای پوشاندن بافت لثه ای که عقب نشینی داشته استفاده می کند. در این روند جراح به جای دیگر جا های دهان شما، بافت لثه مورد نیاز را دقیقا از محلی که عقب نشینی داشته به دست می آورد.

این نوع پیوند معمولا بیشترین موفقیت را به دلیل عدم هر گونه جریان خون ریزی حین روند پیوند، داراست. برای اینکه پیوند مدیکال موفقی داشته باشید نیاز به میزان زیادی بافت لثه در محدوده عقب نشینی کرده، دارید.

پیوند بافت متصل

این روش رایج ترین نوع پیوند لثه در میان انواع مختلف آن است. در پیوند بافت متصل جراح یک واحد (فلپ) کوچک در سقف دهان شما ایجاد کرده و از زیر لایه ی بالایی بافت، قسمتی از بافت متصل را برداشته و آن را به ناحیه ای که نیاز به به این بافت دارد متصل و بخیه می زند.

انواع جراحی لثه

روند انجام جراحی پیوند لثه

در ابتدا جراح لثه گزینه های مختلف را با شما مرور کرده و پیشنهادات مد نظر خود را بسته به نیاز های شخص شما می دهد. بعد از تصمیم شما مبنی بر انجام دادن پیوند و انتخاب روش آن، بدون نیاز به تغییر رژیم غذایی خود چه در روز قبل از جراحی و چه در روز جراحی، به مطب برای انجام جراحی پیوند مراجعه می کنید.

سپس جراح شما را به اتاق عمل برده و بی حس کننده موضعی را در ناحیه مد نظری که قرار است عمل روی آن انجام شود تزریق می کند. در موارد نادر ممکن است جراح اجازه بیهوشی کلی به شما بدهد تا در طول جراحی کاملا بیهوش باشید که معمولا به دلیل ریسک های متعدد بیهوشی، این روند توصیه نمی شود. در نهایت نیز جراح یکی از انواع پیوند را نسبت به شرایط و نیاز شما انجام می دهد.

این روند اصولا مدت زمان زیادی طول نکشیده و پس از اتمام، جراح با شست و شوی دهان تان با شوینده ضد باکتری، توصیه های لازم پس از عمل را به شما می کند.

به شما پیشنهاد می کنیم، از قبل برای بازگشت از مطب راهکاری بیاندیشید زیرا مصرف بی حس کننده و مسکن برای برطرف کردن تجربه هر نوع درد؛ رانندگی را برای شما غیر ایمن می کند.

جراحی پیوند لثه

عوارض پس از جراحی پیوند لثه

عفونت لثه

از آن جایی که هر نوع عفونت می تواند بهبود زخم های شما را به طور قابل توجهی به تاخیر بیاندازد، باید توجه جدی به این مسئله داشت. مخصوصا  که ناحیه دهان مرتبا در معرض باکتری های گوناگون است.

ورم محدوده پیوند

از مواردی ست که در صورت اتفاق افتادن آن به صورت شدید باید آن را با جراح خود در میان بگذارید.

شل شدن بخیه

از آنجا که دوام بافت پیوندی به صورت مستقیم وابسته به حمایت استخوان های اطراف و خون رسانی میباشد، ممکن است پایداری و ثبات بافت مورد نظر را تحت تاثیر قرار دهد.

نا همواری و عدم تقارن

پس از بهبود زخم بافت پیوندی امکان دارد شما میزانی از نا همواری و یا عدم تقارن را در دهان خود احساس کنید. در این مواقع شما می توانید با انجام یک عمل ترمیمی زوائد موجود را حذف و اقدام به نازک تر کردن بافت های نرم کنید.

مراقبت های بعد از جراحی پیوند لثه

بعد از اتمام جراحی شما بعد از مدت زمان کوتاهی مرخص می شوید. ممکن است جراح از شما بخواهد یک یا دو ساعت صبر کرده تا او بتواند از عدم وجود هر نوع مشکل، اطمینان حاصل کند.

تا یک الی دو هفته سعی کنید صرفا از غذا های نرم با دمای مناسب استفاده کرده و از هر نوع غذای سفت و داغ دوری کنید زیرا ممکن است ناحیه پیوند را سوزانده و یا تحریک کند. می توانیم به شما چند غذای خوب برای دوره ریکاوری معرفی کنیم؛

 • تخم مرغ به صورت نیمرو و یا آبپز نرم
 • سبزیجاتی که تا مرحله نرم شدن، پخته شده اند
 • پنیر دلمه شده
 • بستنی
 • گلاتین همانند ژله

به طور معمول شما باید تا دو هفته برای جلوگیری از هر نوع عفونت و شکل گیری پلاک از شوینده دهان (پیشنهادی جراح) استفاده کنید. تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده و برای شما ایمن ندانسته، ناحیه پیوند را مسواک نزده و نخ دندان نکشید. مسواک و نخ دندان می تواند باعث باز شدن زخم و عفونت آن شود. از فعالیت های سنگین تا زمانی که صلاحدید پزشک شما باشد دوری کنید و اگر با هر نوع درد و نارضایتی درگیر شدید قبل از مصرف دارو با جراح خود مشورت کنید.

با اینکه پیچیدگی  و یا عفونت در پیوند لثه بعید است، در صورت خونریزی غیر منتظره و چکه کردن آن سریعا به پزشک مراجعه کنید. در موارد نادر امکان این وجود دارد که بافت پیوندی با ناحیه پیوند خورده سازگار نشده و شما نیاز به جراحی مجدد داشته باشید. به احتمال زیاد بافت پیوندی پس از گذشت دو هفته سلامت خود را بازیابی می کند ولی حتما دوباره مراجعه کرده تا پزشک از موفقیت آمیز بودن پیوند اطمینان حاصل کند.

بعد از جراحی لثه چه باید کرد

هزینه جراحی پیوند لثه

می توان گفت میزان هزینه ای که شما باید برای انجام پیوند لثه کنید کاملا وابسته به شدت عقب نشینی لثه شما و همچنین نوع جراحی که به نیاز دارید، است. باید اضافه کرد که به احتمال زیاد بیمه شما تمام هزینه و یا قسمتی از هزینه جراحی پیوند لثه را تحت پوشش خود قرار خواهد داد. البته این موضوع را حتما با شرکت بیمه خود مطرح و از جزئیات آن با خبر شوید.

همان طور که تا اینجا مرور کردیم می توان با قطعیت گفت که حفظ سلامت دهان دارای اهمیتی ویژه است که می تواند به صورت جدی بر روی سلامت کلی شما تاثیر گزار باشد. با رعایت مسائل بهداشتی و دوری کردن از عوامل مخرب می توانید در بلند مدت از بیماری های مختلف مربوط به دهان و دندان پیشگیری و علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه، سلامت جسمی و سلامت روحی ایده آل را به خودتان هدیه دهید.

برای شما سلامتی را آرزومندیم.

منابع:

Healthline

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.