انواع روشهای کاشت ست کامل دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت

163

عوامل متعددی به صورت روزانه سلامت دهان و دندان ما را در معرض خطر قرار می دهد. اما باید گفت که میزان این خطر می تواند بازه کاملا متفاوتی داشته باشد. تقریبا همه افراد در مقاطع مختلفی با چالش های مرتبط با دهان و دندان رو به رو می شوند ولی در اکثر موارد این چالش ها صرفا به یک و یا چند دندان محدود می شود. حال مشکل می تواند نشات گرفته از قسمت های متفاوتی همچون لثه و یا… باشد اما در موارد محدود تری این بازه می تواند گسترده تر باشد.

به صورتی که تمام دندان های فرد را در معرض خطر قرار دهند که در مواردی به از دست دادن تمام آن ها منجر می شود. این نوع از چالش ها می تواند به مرور و یا در یک بازه زمانی کوتاه به وقوع بپیوندد. عوامل مختلفی قابلیت این را دارند که در اتفاق تاثیرگذار باشند اما سوال مهم این است که در این مواقع چه راهکارهایی پیش روی افراد قرار دارد؟ آیا از دست دادن تمام دندان ها جبران پذیر است؟

جواب این سوال مثبت است ولی نباید فراموش کرد که روند جبران این مشکلات می تواند مسیر چالش برانگیزی داشته باشد. ابتدایی ترین قدم در این روند تصمیم گیری افراد برای انتخاب راه های مقابله ای که در پیش روی آن ها است، به حساب می آید. تصمیم گیری در این مواقع می تواند برای افراد سخت باشد. زیرا که هر کدام از راهکارها مزایا و معایب خاص خودش را دارد و هر فرد باید در این مرحله شرایط مختلفی را در نظر بگیرد تا بهترین انتخاب را نسبت به شرایطی که در آن قرار دارد، داشته باشد.

در اینجا قصد بررسی یکی از این راهکارها را داریم. این روش ست کامل دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت نام دارد. قبل از بررسی دقیق این راهکار بهتر است عواملی که می تواند شخص را به این نقطه برسانند را مرور کرده و دیگر روش هایی که پیش روی اشخاص قرار دارد را نیز نام ببریم. اگر راجع به این مسئله سوالاتی در ذهن دارید، تا انتها با ما همراه باشید.

از دست دادن دندان ها

با اینکه در کودکان از دست دادن دندان ها طبیعی محسوب می شود، در بزرگسالان می تواند باعث نگرانی افراد شود. دو عامل مهمی که می توانند در از دست دندان، در بزرگسالان تاثیرگذار باشد، لثه و استخوان فک می باشد. حال مشکل در سلامت این دو می تواند به از دست دادن یک دندان و یا تمام دندان ها منجر شود. زمانی که فرد دندان های خود را از دست می دهد، می تواند با نشانه های زیر رو به رو شود.

 • خون ریزی لثه
 • ورم لثه
 • قرمزی لثه
 • عقب نشینی لثه

این نشانه ها می تواند نشان دهنده این باشد که فرد دارای شرایط زمینه ای خاصی می باشد. اطلاع داشتن از این زمینه ها می تواند کمک قابل توجهی به جلوگیری از این روند کند. در واقع می توان گفت که از دست دادن دندان ها در بزرگسالان نمی تواند بدون دلیل باشد. اصولا به صورت اولیه فرد هنگام مسواک زدن و یا نخ دندان کشیدن متوجه لق بودن دندان خود می شود.

این اتفاق می تواند هنگام معاینه دندان پزشک نیز بیافتد. اما چه عواملی می توانند در از دست دادن دندان ها موثر باشند؟ شایع ترین عامل در این بین، بیماری لثه می باشد. در این مورد باکتری ها باعث عفونت در لثه، بافت و استخوان های اطراف می شوند. معمولا این عفونت می تواند ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ها باشد. زمانی که فرد از مسواک و نخ دندان استفاده نکند، به مرور باکتری در بافت های زیرین لثه رخنه می کند و باعث می شود پیشتیبانی لازم از دندان ها انجام نشود.

مراجعه به دندان پزشک و معاینه منظم می تواند از پیشرفت این روند جلوگیری کند. اما اگر فرد اقدام لازم را برای جلوگیری از این روند در نظر نگیرد، این مشکل می تواند به از دست دادن تمام دندان های فرد منجر شود. از دیگر دلایلی که می تواند به، به از دست دادن دندان ها منجر شود می توان به دندان قروچه، پریودنتیت دندان و یا ضربه به دندان ها اشاره کرد. ضربه به دندان ها می تواند باعث شود که فرد یک و یا تمام دندان های خود را از دست بدهد.

در اینجا باید گفت که اصولا زمانی که شخص، یک و یا تعداد محدودی از دندان های خود را از دست می دهد، راهکارهای بسیاری برای جبران این مسئله پیش روی او قرار دارد. اما آیا این موضوع در مواردی که فرد تقریبا تمام دندان های خود را ازدست می دهد نیز صدق می کند؟ بهترین روش های جایگزینی دندان های از دست رفته چیست؟ در ادامه روش های که فرد می تواند ست کامل دندان مصنوعی دریافت کند را مرور خواهیم کرد.

عوارض از دست دادن دندان

ست کامل دندان مصنوعی

زمانی که یک شخص تمام دندان های خود را از دست داده است، احتمالا با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد شد که مقابله با هر کدام از آن ها می تواند برای فرد مشکل ساز باشد. عواقب اولیه ای که در این جا به ذهن می رسد، مشکل در خوردن و جویدن غذا و ایجاد مشکل در ظاهر و زیبایی شخص است. ولی این موضوع به همینجا محدود نمی شود. ایجاد مشکل در صحبت کردن نیز از عواقبی ست که در انتظار افرادی که تمام دندان ها خود را از دست داده اند می باشد.

در نهایت نیز می توان به این موضوع اشاره کرد که به مرور ماهیچه های صورت به ویژه در ناحیه فک نیز می تواند دچار مشکل شده و شکل ظاهری خود را به مرور از دست بدهد. با در نظر گرفتن این عوامل می توان گفت که اشخاصی که در این موقعیت قرار گرفته اند، اصولا در پی جبران آن هستند. اما از چه روش هایی برای جبران این مسئله می توان استفاده کرد؟ اولین روشی که در این مواقع مورد استفاده قرار می گیرد، ست کامل دندان مصنوعی متحرک است. روش دیگری که افراد در این موقعیت می توانند از آن استفاده کنند، ست کامل دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت می باشد. هر کدام از روش ها دارای مزایا و معایب خاص خودشان هستند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

ست کامل دندان مصنوعی متحرک

این نوع از دندان مصنوعی شاید مرسوم ترین روشی باشد که افراد از آن استفاده می کنند. در این روش پس از قالب گیری از ردیف بالا و پایین، قالب برای ساخت دندان ها به لابراتور ارسال می شود. هدف از قالب گیری این است که ست کامل تا حد ممکن به خوبی در دهان فرد قرار بگیرد تا فرد به راحتی از آن استفاده کند. بزرگترین مزیتی که این نوع دارد، نظافت راحت آن است. زیرا که فرد می تواند هر زمانی که می خواهد آن را از دهان خود خارج کرده و به نظافت آن بپردازد. با اینکه متحرک بودن این نوع از دندان مصنوعی از این زاویه مزیت محسوب شود، می تواند همزمان بزرگترین نقطه ضعف این روش نیز باشد.

زیرا که به عنوان مثال هنگام غذا خوردن و یا حتی صحبت کردن می تواند از دهان خارج شود. به همین دلیل افرادی که از این مدل دندان مصنوعی استفاده می کنند باید در نظر داشته باشند که نمی توانند از مصرف بعضی از مواد غذایی لذت ببرند. به عنوان مثال مواد غذایی چسبنده می توانند باعث خارج شدن راحت این نوع از دندان مصنوعی از دهان شوند. قیمت پایین این روش نیز از دیگر مزایایی ست که افراد را به آن علاقه مند می کند. این نوع از دندان مصنوعی می تواند از جنس های مختلفی همچون اکرلیک، پرسلین و یا حتی فلز تهیه شود که هر کدام از لحاظ هزینه و استحکام کاملا متغیر می باشند. می توانید در کلینیک دندان پزشکی دکتر نیکزاد دندان مصنوعی باکیفیت و  استحکام بالا را داشته باشید.

ست کامل دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت

اگر با ایمپلنت آشنایی داشته باشید، می توانید حدس بزنید که تقریبا این روش چه خصوصیاتی دارد. اگر با ایمپلنت آشنایی ندارید به طور خلاصه آن را معرفی خواهیم کرد.

ایمپلنت

کارکرد ایمپلنت به این صورت است که شما بعد از، از دست دادن دندان خود به جراح مراجعه می کنید تا بعد از معاینه و تهیه عکس ایکس ری و یا سی تی اسکن برای بررسی دقیق وضعیت سلامت دهان و دندان ها و همچنین استخوان فک شما، جراح بعد از ایجا شکاف در لثه، حفره ای را در استخوان فک ایجاد کند و ایمپلنت دندانی را در آن قرار دهد. بعد از این مرحله باید مدت زمانی منتظر ماند تا ایمپلنت با استخوان فک پیوند بخورد و بتواند از دندانی که روی آن نصب می شود، پشتیبانی کند.

این زمان می تواند بسته به وضعیتی که فرد در آن قرار دارد و سلامت لثه و استخوان فک او، بین سه تا شش ماه متغیر باشد. بعد از مطمئن شدن جراح از ایمن بودن موقعیت ایمپلنت، روند ساخت دندان مصنوعی شروع می شود. در این مرحله از دهان شما قالب گیری می شود و قالب آن به لابراتور ارسال می شود. بعد از ساخته شدن دندان، دندان پزشک از مناسب بودن آن برای فرد اطمینان حاصل می کند تا فرد کاملا در استفاده از آن احساس راحتی کند. چه ایمپلنت و چه دندانی که روی آن نصب می شود، انواع مختلفی دارند که می توانند در هزینه و میزان استحکام متغیر باشند.

مهم ترین عاملی که در دریافت ایمپلنت اهمیت دارد، وضعیت استخوان فک فرد دریافت کننده است. جراح باید اطمینان حاصل کند که استخوان فک شما شرایط لازم را برای دریافت ایمپلنت داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است شما به پیوند استخوان نیاز داشته باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این موضوع و روند دقیق دریافت ایمپلنت می توانید به مقاله مرتبط مراجعه کنید.

ایمپلنت دندان

انواع ست کامل دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت

زمانی که شما نیازمند دریافت ست کامل دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت دندان باشید، دندان پزشک می تواند انواع مختلفی را بسته به شرایطی که در آن قرار دارید، به شما پیشنهاد دهد. مهم ترین متغیری که در این بین وجود دارد، تعداد ایمپلنت هایی ست که از آن استفاده خواهد شد. تعداد ایمپلنت هایی که می تواند برای پشتیبانی از دندان مصنوعی شما استفاده شود، می تواند از دو تا حتی ده ایمپلنت متغیر باشد. می توانیم ست کامل دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت را به دو دسته تقسیم کنیم. ثابت و غیر ثابت.

ست کامل دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت غیر ثابت

در این روش جراح دو و یا چهار ایمپلنت را در هر ردیف استفاده خواهد کرد. باید بدانید که غیر ثابت بودن این نوع به این معنی نیست که شما می توانید هر زمانی آن را ازz دهان خود خارج کنید. بلکه صرفا این نوع از دندان مصنوعی می تواند توسط دندان پزشک از دهان شما خارج شود که نسبت به نوع ثابت آن، روند بسیار ساده تری خواهد داشت. در این روش بعد از ایمن شدن ایمپلنت ها در استخوان فک، دندان مصنوعی روی آن با استفاده از واسطه نصب می شود. در این روش دندان ها به پشتیبانی لثه هم نیاز خواهند داشت و نمی توانند صرفا به ایمپلنت ها تکیه کنند. حال هر چقدر تعداد ایمپلنت ها بیشتر باشد، میزان فشار روی لثه کاهش پیدا خواهد کرد.

ست کامل دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت ثابت

در این روش اگر استخوان فک شما شرایط مناسبی داشته باشد، جراح تقریبا برای هر دندان یک ایمپلنت نصب خواهد کرد تا تمام فشار روی پایه ها وارد شود و لثه شما متحمل فشار نشود. طبیعتا در این روش دندان های شما استحکام بسیار بالاتری خواهند داشت و شما به عنوان مثال در مصرف مواد غذایی، راحتی بیشتری را تجربه خواهید کرد.

ایمپلنت ثابت دندان

مزایای ست کامل دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت

از مزایایی که این روش نسبت به نوع سنتی دندان مصنوعی دارد، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • پایداری بیشتر در دهان هنگام جویدن و صحبت کردن
 • جایگیری بهتر در دهان و تجربه راحتی بیشتر
 • ظاهر طبیعی تر و زیباتر نسبت به نوع سنتی
 • محافظت بیشتر از استخوان فک و جلوگیری از تحلیل رفتن آن

معایب ست کامل دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت

این روش می تواند معایب خاص خودش را داشته باشد که در اینجا از چند مورد نام خواهیم برد.

 • هزینه بالاتر نسبت به نوع سنتی دندان مصنوعی
 • نیاز به جراحی برای نصب ایمپلنت ها در استخوان فک
 • امکان نیاز به پیوند استخوان در بعضی از موارد

در نهایت برای جمع بندی می توان گفت که استفاده از ست کامل دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت نسبت به نوع سنتی، راهکار مطمئن تری برای افراد نیازمند است که می تواند توانایی افراد را در مواردی همچون جویدن و صحبت کردن تقویت کند و علاوه بر آن زیبایی ظاهری آن ها را نیز به صورت قابل توجهی بهبود بخشد. ممنون که تا انتها با ما همراه بودید.

برای شما روزهایی پر از لبخند و سلامتی را آرزومندیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.