کامپوزیت ونیر چه تفاوتی با آی پی اس دارد؟

45

همان طور که می دانید زیبایی دندان ها از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار در اعتماد به نفس است. امروزه افراد به همان اندازه که به سلامت دندان ها اهمیت می دهند، زیبایی دندان ها را نیز مد نظر قرار می دهند. افرادی که دندان های زیبایی دارند، به مراتب بیشتر از باقی افراد اعتماد به نفس دارند و راحت تر نظرات خود را ابراز می کنند. اگر دندان های زیبایی ندارید، هیچ جای نگرانی نیست. دندان پزشکی زیبایی راه کار های بسیاری برای زیبایی دندان های شما ارائه داده است که می توانید از آن ها بهره ببرید و زیبایی را مهمان لبخندهای خود کنید.

یکی از بهترین راه هایی که در زیبایی دندان ها ارائه شده است، ونیرها هستند. ونیرها انواع مختلفی دارند و با قیمت های مختلف در دسترس عموم هستند. اگر می خواهید لبخند زیبایی داشته باشید، می توانید به ونیرها فکر کنید. ونیرها پوشش های سطحی نازکی هستند که بر روی سطح بیرونی دندان ها که در معرض دید هستند، قرار می گیرند و دندان های شما را زیبا می کنند و اشکالات ظاهری آن ها را می پوشانند.

نوعی از ونیرها که در دندان پزشکی زیبایی ارائه داده می شوند، کامپوزیت ونیرها و آی پی اس هستند. برای آشنایی بیشتر با این ونیرها با ما همراه باشید. در این مقاله به معرفی کامل این دو ونیر و مقایسه ی آن ها با یک دیگر می پردازیم.

هر آنچه که باید درباره‌ی کامپوزیت ونیر بدانید!

کامپوزیت ونیرها پوشش های سطحی و بسیار نازکی هستند که از رزین ساخته شده اند و بر روی سطح بیرونی دندان های شما قرار می گیرند. این ونیرها اشکالات ظاهری مختلفی را در دندان های شما بر طرف می کنند که برخی از آن ها عبارت اند از؛

 • دندان های که تغییر رنگ دائمی داده اند و نمی توان آن ها را با بلچینگ دندان و وایتنینگ برطرف کرد.
 • دندان هایی که کج هستند و این کج بودن به اندازه ای نیست که نیاز به ارتودنسی دندان باشد.
 • دندان هایی که فاصله های کمی بین آن ها وجود دارد و یا اندکی بیشتر از اندازه ی عادی به هم نزدیک هستند.
 • دندان هایی که لب پریدگی و یا شکستگی های کوچک دارند.
 • دندان هایی که فرم زیبایی ندارند و فرد از زیبایی لبخند خود ناراضی است.

در صورتی که هر یک از این مشکلات زیبایی در فرد وجود داشته باشد، می تواند با استفاده از کامپوزیت ونیر آن ها را بپوشاند و لبخندی زیبا برای خود بیافریند. اما اگر دندان های شما مشکلات زیر را دارا باشند، کامپوزیت ونیر نمی تواند تاثیر خوبی داشته باشد و باید از روش های دیگری برای زیبا کردن لبخند خود استفاده کنید؛

 • اگر یک دندان یا بیشتر از یک دندان را از دست داده باشید.
 • اگر دندان های شما فاصله ی زیادی داشته باشند و یا بیش از اندازه به هم نزدیک باشند.
 • اگر دندان های شما پوسیدگی داشته باشد و یا آسیب جدید دیده باشد.
 • اگر دندان های شما بیش از اندازه نازک باشد و یا جنس خوبی نداشته باشند.
 • اگر بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نکنید.

کامپوزیت ونیر از چه جنسی است؟

کامپوزیت ونیز از چند لایه رزین فشرده شده ساخته شده است. این لایه ها بر روی هم فشرده می شوند و یک پوشش بسیار محکم و هم رنگ دندان را می سازند. لایه های سازنده ی کامپوزیت ونیر متخلخل هستند و همین باعث رنگ پذیری آن ها می شود. همچنین کامپوزیت ونیر به اندازه ی پرسلن ونیر مقاومت در برابر شکستن ندارد.

نقاط ضعف کامپوزیت ونیر

 • کامپوزیت ونیر در برابر رنگ پذیری از خود مقاومت بالایی نشان نمی دهد و در رژیم غذایی خود باید نکات خاصی را رعایت کنید.
 • کامپوزیت ونیر در برابر شکسته شدن و لب پریدگی مقاومت کمتری نسبت به پرسلن ونیر از خود نشان می دهد.
 • کامپوزیت ونیر عمر کوتاه تری نسبت به سایر ونیرها دارد و معمولا بعد از ۵ تا ۷ سال باید تعویض شود.
 • کامپوزیت ونیر از پوسیدگی دندان ها جلوگیری نمی کند و استفاده از این ونیرها به معنی این نیست که می توانید از دندان های خود مراقبت نکنید. بلکه باید بیشتر مراقب دندان های خود باشید. برای کسب اظلاعات بیشتر درباره مراقبت از کامپوزیت ونیر مقاله ی نکاتی که باید بعد از لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دندان رعایت کنیم را در وب سایت دکترنیکزاد مطالعه فرمایید.
کامپوزیت ونیر

هر آنچه که باید درباره‌ی آی پی اس ونیر بدانید!

ونیر آی پی اس نوعی ونیر است که در آن به کامپوزیت ونیر ذرات سرامیک اضافه می شود و این مسئله بر مقاومت و استحکام این ونیر می افزاید. وجود سرامیک در آی پی اس ونیر این ونیر از زیباتر، طبیعی تر و مقاوم تر می کند. هم چنین این ونیر بسیار شبیه به پرسلن ونیر می شود. ونیر آی پی اس، ونیرهای از پیش آماده شده ای هستند که بر روی دندان قرار گرفته و بعد از تراش خوردن و متناسب شدن با دندان هایتان، بر زیبایی دندان های شما می افزایند.

آی پی اس از زیر مجموعه ی پرسلن ونیرهاست. در واقع آی پی اس و لومینیرز هر دو از این دسته هستند اما کامپوزیت ونیر از رزین و از جنس دیگری ساخته شده است.

این تکنیک نسبت به پرسلن ونیر سریع تر آماده می شود و تقریبا به همان اندازه کیفیت دارد. این ونیرها نسبت به لومینیرزها در دسترس تر هستند و سریع تر آماده می شوند. موارد استفاده ی آی پی اس مشابه موارد استفاده ی کامپوزیت است. این ونیر نیز ظاهر دندان هایی که مشکلات ذکر شده در بالا را داشته باشند، بر طرف می کند.

هم آی پی اس ونیر و هم کامپوزیت ونیر برای جایگذاری نیازی به تراشیده شدن دندان ندارد. هر دو ونیر بدون آماده سازی دندان ها بر روی آن ها متصل می شوند. همچنین هزینه ی هر دو ونیر نسبت به لومینیرز و پرسلن ونیر کم تر است و ارزان تر می باشند.

آی پی اس ونیر

تفاوت آی پی اس ونیر و کامپوزیت ونیر با یکدیگر

آی پی اس ونیر حاوی ذرات سرامیکی است که به کامپوزیت ونیر اضافه شده است. شاید تعجب کنید اما همین ذرات اضافه شده تغییرات بسیاری در این دو ونیر ایجاد می کنند. برخی از این تغییرها عبارت اند از؛

 • آی پی اس ونیر نسبت به کامپوزیت ونیر براق تر و شفاف تر است.
 • آی پی اس ونیر نسبت به کامپوزیت ونیر طبیعی تر به نظر می رسد و به دندان شباهت بیشتری دارد.
 • آی پی اس ونیر نسبت به کامپوزیت گران تر است.
 • کامپوزیت نسبت به آی پی اس ونیر در برابر رنگ پذیری مقاومت کم تری از خود نشان می دهد.
 • کامپوزیت ونیر نسبت به آی پی اس ونیر متخلخل تر است و از این رو در برابر شکست و رنگ مقاومت کمتری دارد.

شباهت‌ها

 1. هر دو ونیرها در صورت لب پریدگی و شکستگی قابلیت ترمیم دارند.
 2. هر دو ونیر روش‌های موقتی هستند و در صورتی که بخواهید می توانید آن ها را برداشته و بر روی دندان های خود چیز دیگری نگذارید.
• تفاوت آی پی اس ونیر و کامپوزیت ونیر

مزیت‌های ونیر آی پی اس نسبت به کامپوزیت ونیر کدام‌اند؟

آی پی اس نسبت به کامپوزیت ونیر مزایایی دارد که آن را بر کامپوزیت ارجح می کند. این موارد عبارت اند از؛

 • در ای پی اس سرامیک وجود دارد. سرامیک متخلخل نیست و در برابر رنگ پذیری و شکسته شدن از مقاومت بالایی برخوردار است و طول عمر بیشتری نسبت به کامپوزیت ونیر دارد.
 • آی پی اس بر روی دندان ها طبیعی تر جلوه می کند و زیبایی دندان های شما را دو چندان می کند. کامپوزیت نسبت به ای پی اس و پرسلن ونیر (لمینت سرامیکی) کمتر طبیعی به نظر می رسد.

مزیت‌های کامپوزیت ونیر نسبت به آی پی اس کدام‌اند؟

کامپوزیت ونیر نسبت به آی پی اس مزایایی دارد که برخی از آن ها عبارت اند از؛

 • کامپوزیت ونیر نسبت به آی پی اس از هزینه ی کمتری برخوردار است.

فرایند جایگذاری آی پی اس ونیر و کامپوزیت ونیر چگونه است؟

جایگذاری این ونیرها بسیار ساده است و به دندان ها نیز آسیبی نمی رسد. مراحل جایگذاری این ونیرها عبارت‌اند از؛

انتخاب رنگ

اولین مرحله انتخاب رنگ مورد نظر است. ونیر کامپوزیت و آی پی اس طیف های رنگی متفاوتی دارند و انتخاب رنگ مناسب با مشورت دندان پزشک و ترجیح شما انجام می شود. در ابتدا رنگ های که مناسب دندان و رنگ پوست شما هستند، به شما ارائه می شوند و سپس از بین سایه های متفاوت، متناسب با سلیقه ی خود رنگ مورد علاقه را انتخاب می کنید.

ساختن و آماده شدن ونیرها

در این مرحله متناسب با قالب دندان های شما، ونیر اختصاصی دندان های شما آماده می شود. برای ساخت کامپوزیت ونیر از دندان های شما قالب گرفته می شود و این قالب به آزمایشگاه فرستاده شده و آماده ی جایگذاری بر روی دندان های شما می شود. البته توجه داشته باشید که برخی از کامپوزیت ونیرها و آی پی اس ونیرها از پیش آماده هستند و تنها تراش کوچکی برای جایگذاری آن ها بر روی دندان لازم است.

اتصال ونیرها بر روی دندان ها

اتصال ونیر بر روی دندان ها مرحله ی بعدی است. در این مرحله ونیر با ماده ای مخصوصی به سطح بیرونی دندان های شما چسبانیده می شود و با اشعه بر جای خود محکم می شود. این اتصال بسیار محکم است و در موارد اندک ممکن است جدا شود و بیفتد.

بررسی ونیرها در جلسات بعدی

بعد از جایگذاری ونیرها، یک یا دو هفته ی بعد یک جلسه ی دیگر با دندان پزشک خود ملاقات خواهید کرد و دندان پزشک ونیرها را بررسی می کند و در صورتی که نیاز به اعمال تغییری باشد آن را انجام می دهد.

مراحل جایگذاری ونیرها

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر محمد نیکزاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

مراقبت هایی که بعد از جایگذاری آی پی اس ونیر و کامپوزیت ونیر باید انجام دهید، کدام‌اند؟

در صورتی که از آی پی اس ونیر و کامپوزیت ونیر استفاده می کنید، باید نکات زیر را رعایت کنید؛

 • بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید. به این منظور، حداقل روزی دوبار مسواک بزنید و روزی یک بار نخ دندان بکشید.
 • در صورتی که سیگار و دخانیات مصرف می کنید، مصرف خود را کاهش دهید. اگر می توانید سعی کنید ترک کنید.
 • مواد غذایی رنگی کمتری مصرف کنید. از خوردن خوراکی هایی که رنگی هستند و یا حاوی قند زیادی هستند بپرهیزید.
 • نوشیدنی های رنگی همچون چای و قهوه ی کمتری مصرف کنید. از خوردن شرای قرمز نیز تا حد امکان پرهیز کنید.
 • از دهان شویه ی بدون الکل استفاده کنید.
 • سعی کنید از مصرف الکل بپرهیزید.
 • از جویدن و گزیدن ابزار و مواد غذایی سخت بپرهیزید.
 • از دستکاری ونیرها خودداری کنید.
 • سعی کنید به طور منظم به دندان پزشکی مراجعه کنید و هر ۶ ماه یک بار چک آپ کامل شوید.
 • از خوردن خوراکی های بیش از اندازه سرد و بیش از اندازه گرم خودداری کنید.
 • اگر دندان قروچه و یا بروکسیسم دارید، به روانشناس و یا روان پزشک مراجعه کنید. همچنین در هنگام خواب از محافظ های شبانه استفاده کنید.

سخن آخر

بهتر است بدانید که تنها روش زیبا کردن دندان ها ونیرها نیستند، اما این روش ها از بهرین ها و کم تهاجم ترین روش ها هستند. امروزه ونیرها بسیار معمول و پر مخاطب شده اند و افراد زیادی هستند که از این روش بهره می برند. شرط اصلی استفاده از روش های زیبایی، داشتن دندان هایی سالم و بدون مشکل است. اگر دندان های شما آسیب دیده باشند و یا دچار پوسیدگی شده باشند باید آن ها را در ابتدا درمان کنید و سپس به زیبایی آن ها بیندیشید. پس در حفظ سلامت دندان های خود بکوشید.

منبع: pubmed.ncbi

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.