اسنپ آن اسمایل دندان و کاربردهای آن

148

لبخند افراد از مهم ترین ویژگی های ظاهری آنان است و امروزه کم تر کسی را می بینید که به زیبایی لبخند خود بی اعتنا باشد. درست یا اشتباه، در دهه های اخیر، دندان پزشکی زیبایی مورد توجه بسیاری از مردم واقع شده است و خیل عظیمی از مراجعان به مراجعان کازمتیک و زیبایی دندان اختصاص داده شده است. از آن جایی که زیبایی دندان ها و تناسب خط لثه در لبخند زیبا نقش بسزایی دارد، دندان پزشکی زیبایی برای رفع مشکلات و مسائل در این زمینه راهکارهای بسیاری را به مخاطبین خود ارائه می دهد.

اصلاح طرح لبخند از دغدغه های خیلی از افراد جامعه است و متناسب با شرایط و خواسته هایی که دارند، می توانند راه حل مناسب خود را برای زیباسازی طرح لبخند خود پیدا کنند. لازمه ی این کار، مطالعه و کسب اطلاعات و مشورت گرفتن از متخصص دندان پزشک است. باید تمایلات و خواست های خود را اولویت بندی کنید و مهم ترین آن ها را در انتخاب بهترین راهکار اصلاح طرح لبخند استفاده کنید. البته که دندان پزشکی زیبایی هنگامی می تواند به شما راه حل های مناسبی را معرفی دهد و در اختیارتان بگذارد که دندان ها و لثه های شما از سلامت نسبی برخوردار باشند و مشکل جدی در آن ها وجود نداشته باشد. وگرنه ابتدا باید مشکلات جدی را برطرف کنید و سپس نگران زیبایی های دندان خود باشید. هنگامی که با مشکل جدی مثل عفونت و التهاب لثه دست و پنجه نرم می کنید نمی توانید به فکر زیبایی و خوش رنگی لبخند و دندان های خود باشید، مگر مشکل بیماری لثه های خود را برطرف کنید.

راه هایی که توسط دندان پزشکی زیبایی برای زیباتر کردن لبخند شما و دندان هایتان ارائه می شود، دائمی و موقتی اند. مثلا اگر تمایل دارید برای همیشه دندایی زیبا و لبخندی گیرا داشته باشید، می توانید به ونیرهایی همچون لمینت سرامیکی و کامپوزیت فکر کنید. اگر تمکن مالی دارید و می توانید به خوبی برای زیبایی دندان های خود هزینه کنید و نگران قابل توجه بودن این مبلغ نباشید، می توانید بین لمینت سرامیکی و کامپوزیت، اولی را انتخاب کنید. اگر تمایل دارید لبخند شما طبیعی باشد اما نمی خواهد هیچ تغییری بر روی دندان های شما اعمال شود و یا این که روشی موقتی یا نسبتا دائمی باشد، می توانید به لومینیزر و اسنپ آن اسمایل یا لبخند اسنپ آن فکر کنید. در این مقاله به لبخند اسنپ آن و پاسخ دادن به سوالات پرتکراری که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد، می پردازیم. با ما همراه باشید.

اسنپ آن اسمایل چیست؟ (SOS – Snap-on Smile)

اسنپ آن اسمایل پروتز دندانی ساخته شده از جنس رزین است که جزو روش های غیرتهاجمی دندان پزشکی زیبایی می باشد و به مخاطبین خود اجازه می دهد یک لبخند زیبا و جدید را تجربه کنند. این پروتز رزینی، دندان های ردیف، منظم، زیبا و خوش رنگی را در کنار هم قرار می دهد و بر روی دندان های شما قرار می گیرد و مشکلات ظاهری دندان ها را می پوشاند. اسنپ آن اسمایل بدون درد، بدون تهاجم و بدون انجام فرایندهای آماده سازی روی دندان قرار می گیرد و متحرک است و به طور دائمی بر دندان ها اتصال ندارد. برخی از این روش به عنوان یک روش موقتی، در بازه ای که می خواهند یک روش دائمی اصلاح طرح لبخند را بر روی دندان های خود پیاده کنند، به کار می گیرند و برخی نیز از آن به عنوان یک راه حل همیشگی سود می برند.

دندان های زیبا و منظم

اسنپ آن اسمایل اشکالات و نواقص ظاهری همچون شکستگی دندان، بدرنگی، لب پریدگی، دندان از دست رفته و بی نظمی ها و بدشکلی های دندان را می پوشاند. البته که اسنپ آن اسمایل مشابه دندان مصنوعی نیست، همچنین همچون روکش ها در بازگردانی و حفظ عملکرد دندان نقشی ندارند. اگر بخواهیم معادل مناسبی برای این روش زیبایی نام ببریم، می توانیم به لنزهای رنگی چشمی اشاره کنیم که استفاده از آن ها دائمی نیست و کاربرد آنان تنها بازگردانی زیبایی در مدتی موقتی است و البته که می توان آن ها را خارج کرد و مجددا جایگذاری نمود. البته اسنپ آن اسمایل توسط انجمن دندان پزشکان امریکا به دلیل شکستن و آسپیره شدن و حتی در موارد نادر منجر به فوت منع شده است و مورد قبول نیست.

چه کسانی کاندید مناسبی برای اسنپ آن اسمایل هستند؟

اسنپ آن اسمایل یک روش مناسب در دندان پزشکی زیبایی است که بسیار مقرون به صرفه و کاربردی است. برای افرادی که شرایط خاصی دارند و نمی توانند (یا نمی خواهند) هزینه ی قابل توجهی برای زیبایی دندان های خود بدهند، می توانند به این روش توجه کنند. در صورتی که افراد مشکلات زیر را داشته باشند می توانند از پوشش دهی اسنپ آن اسمایل بهره ببرند؛

 • افرادی که دندان شکسته، افتاده، بد شکل و یا کوتاه و بلند دارند.
 • کسانی که دندان هایشان به طور دائمی تغییر رنگ داده است و بلیچینگ دندان و وایتنینگ بر روی آن تاثیری ندارد و در عین حال نمی خواهند از ونیرها استفاده کنند.
 • افرادی که بین دندان هایشان فاصله های زیاد، نازیبا و نامتناسب وجود دارد.
 • افراد که یک یا چند (نه همه ی دندان ها) دندان خود را از دست داده اند و نمی توانند از ایمپلنت و سایر روش های جایگزینی دندان برای رفع فاصله ی موجود استفاده کنند.
 • افرادی که از لبخند خود راضی نیستند و این مسئله بر اعتماد به نفس و در نتیجه عملکرد آنان در اجتماع تاثیر منفی گذاشته است.
 • افرادی که از دندان های مصنوعی جزئی خود راضی نیستند و می خواهند یک روش نسبتا ارزان برای جایگزینی آن بیایند.
 • افرادی که نمی خواهند از روش های زیبایی دائمی همچون لمینت و کامپوزیت استفاده کنند.
 • افرادی که نمی خواهند هیچ فرایند آماده سازی همچون تراشیدن بر روی دندان هایشان انجام شود.
 • و در نهایت، کسانی که توانایی مالی استفاده از روش های دیگر در دندان پزشکی زیبایی را ندارند(اسنپ آن اسمایل تمامی دندان های یک فک را با هزینه ای مناسب پوشش می دهد).
اسنپ آن اسمایل برای دندان های شکسته

چه کسانی نمی توانند از SOS یا همان اسنپ آن اسمایل استفاده کنند؟

همه ی افراد نمی توانند کاندید مناسبی برای استفاده از این روش زیباسازی طرح لبخند باشند. اگر هر یک از شرایط زیر را داشته باشد، یا باید در رفع آن بکوشید و یا به روش های جایگزین دیگر فکر کنید؛

 • در صورتی که بیماری التهابی و عفونی لثه داشته باشید، ابتدا باید حتما این مشکل را برطرف کنید و سپس به روش های دندان پزشکی زیبایی فکر کنید.
 • اگر از آن دسته افرادی هستید که بهداشت فردی مناسبی ندارید و دندان ها و لثه های خود را شستشو نمی دهید، روش های دندان پزشکی زیبایی برای شما مناسب نیستند. در صورتی که می خواهید از اسنپ آن اسمایل استفاده کنید، باید روزی دوبار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. همچنین در صورتی که با کاورهای اسنپ آن اسمایل دندان های خود، مواد غذایی خوردید، باید آن ها را خارج کرده و بادقت شستشو دهید.
 • در صورتی که همه ی دندان های خود را از دست داده باشید باید به دندان مصنوعی، ایمپلنت و یا بریج های متکی بر ایمپلنت فکر کنید.
 • اگر دندن های لق و شل شده دارید، نمی توانید از این نوع کاور دندانی استفاده کنید و بهتر است ابتدا به مشکل دندان خود رسیدگی کنید.
 • در صورتی که دندان های شما دارای پوسیدگی های وسیع هستند، نباید از کاور اسنپ آن اسمایل استفاده کنید. ابتدا پوسیدگی ها را برطرف کنید و سپس به راه حل های دیگر بیندیشید. برای دندان هایی که دارای حفره و پوسیدگی های وسیع هستند، روکش (کراون) بهترین روش است. در صورتی که نتوان دندان را حفظ کرد به ایمپلنت پناه برده می شود.
 • افرادی که فک های آنان به خوبی روی هم جفت نمی شود و فک پایین آن ها بیش از اندازه جلوتر است.
 • کسانی که از دندان های مصنوعی کامل (دست دندان) استفاده می کنند.

فرایند تهیه و جایگذاری کاور دندان اسنپ آن اسمایل چگونه است؟

یکی از ویژگی هایی که مراجعه کنندگان را علاقمند به اسنپ آن اسمایل می کند، پروسه ی جایگذاری و تهیه ی کوتاه مدت آن است. مراجعه کننده بعد از دو جلسه با دندان هایی زیبا و لبخندی براق به خانه بر می گردد. تنها کاری که لازم است بعد از معاینه و انتخاب قطعی این روش توسط فرد و دندان پزشکش انجام شود، تهیه ی این کاور است.

مراجعه ی اول

دندان پرشک دندان های شما را معاینه می کند و از آن ها یک قالب تهیه می کند. این قالب برای تهیه ی کاور مورد استفاده قرار می گیرد. با دندان پزشک خود برای انتخاب سایه و رنگ اسنپ آن اسمایل مشورت می کنید و رنگ مورد نظر خود را انتخاب می کنید. این بخش معمولا برای مراجعه کنندگان هیجان انگیز و جالب است.

مراجعه دوم

مراجعه ی دوم به دندان پزشک حدود سه هفته ی بعد از مراجعه ی اول صورت می گیرد و د راین مراجعه کاور ساخته شده با دندان های شما چک می شود. در صورت موفقیت آمیز بودن، با دندان های روشن و لبخند زیباشده ی خود به خانه می روید.

جایگذاری کاور بر روی دندان ها

این فرایند بسیار ساده و سریع است و بعد از تایید نهایی کاور توسط مراجعه کننده، بر روی دندان های شما قرار می گیرد. برای این کار هیچ چسبی استفاده نمی شود و قرارگیری آن ها شبیه کاورهای مصنوعی موقتی که روی دندان قرار می دهند، می باشد. دندان های شما تراشیده و یا تغییر داده نمی شوند و پوشش زیبای جدید آن ها بر تنشان می نشیند.

اسنپ آن اسمایل

مزایا و معایب اسنپ آن اسمایل کدام اند؟

هر روشی که توسط دندان پزشکی (درمانی و زیبایی) ارائه می شود دارای مزایا و معایب خاص خودش است. این شما هستید که با سبک سنگین کردن مزایا و در نظر گرفتن نقاط ضعف روش و همچنین شرایط خودتان بهترین روش را بر می گزینید.

نقاط قوت اسنپ آن اسمایل

 • این روش می تواند طیف گسترده و وسیعی از مشکلات ظاهری دندان را بپوشاند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشکلات ظاهری دندان مقاله ی اصلاح طرح لبخند در کلینیک تخصصی دندان پزشکی دکتر نیک زاد را مطالعه فرمایید.
 • نسبت به سایر روش های دندان پزشکی زیبایی ارزان تر و مقرون به صرفه تر است.
 • روشی بدون درد است و جایگذاری آن بسیار ساده است.
 • ظاهری شبیه به دندان های طبیعی دارد و یک لبخند زیبا را به شما هدیه می دهد.
 • نازک اما مقاوم است.
 • می توانید وقتی آن را روی دندان هاتان دارید، بخورید و بیاشامید.
 • مراقبت از آن و تمیز کردنش ساده است.
 • می تواند روی دندان های فک پایین و بالا مورد استفاده قرار گیرد.
 • می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس شما شود.
 • برای جایگذاری تنها به دو مراجعه به دندان پزشک نیاز است و زمان کوتاهی برای آماده سازی آن صرف خواهد شد.
 • دندان های طبیعی شما تراشیده، برداشته و یا تغییر داده نمی شوند.
 • می توانید رنگ و سایه و مدل دندان های خود را انتخاب کنید و لبخند مورد علاقه تان را داشته باشید.

نقاط ضعف اسنپ آن اسمایل

د رکنار خوبی هایی که کار رزین شما دارد، معایبی هم دارد که عبارت اند از؛

 • تا زمانی که با آن احساس راحتی کنید اندکی طول می کشد، در ابتدا احساس می کنید که یک کش محکم بر روی دندان ها افتاده است.
 • عمر آن ها نسبت به روش های دیگری مثل لمینت سرامیکی کوتاه است. در صورتی که از آن ها به خوبی مراقبت کنید و به طور پیوسته مورد استفاده قرار گیرند تا ۵ سال می توانند عمر کنند که نسبت به ۱۵ تا ۲۰ سال پرسلن ونیر (لمینت سرامیکی) زمان کوتاهی است.
 • در آوردن و جایگذاری مداوم آن اندکی انرژی بر و وقت گیر است.
 • دائمی نیستند.
 • با وجود این که نسبت به رنگ پذیری از خود مقاومت نشان می دهند اما باز هم امکان رنگ پذیری آن ها وجود دارد.

مراقبت از اسنپ آن اسمایل

توجه داشته باشید که بعد از جایگذاری این کاور باید مراقب باشید که از نوشیدنی های خیلی داغ استفاده نکنید و مواد غذایی که چسبنده هستند نجوید. همچنین باید از خوردن موادی که احتمال رنگ پذیری اسنپ آن اسمایل با آن ها وجود دارند خودداری کنید و یا مصرف خود را کنترل و مدیریت کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.