قبل از اقدام به اصلاح طرح لبخند چه مشکلاتی را برطرف کنیم؟

228

امروزه همه ی افراد علاقه دارند که لبخندی زیبا داشته باشند. در گذشته تنها دغدغه ی افراد داشتن دندان هایی سالم و لثه هایی بدون بیماری بود. اما با گذشت زمان و با پیشرفت علم و دانش و تکنولوژی های دندان پزشکی زیبایی، داشتن لبخند زیبا و دندان هایی جذاب، از آرزو تبدیل به اتفاقی ممکن و قابل تعبیر شده است. اصلاح طرح لبخند از معمول ترین و پرمخاطب ترین فعالیت های انجام شده در کلینیک های دندان پزشکی زیبایی است. اگر دندان های شما شکسته، لب پریده، بدرنگ، بدشکل، کوتاه و بلند، با فاصله و یا چسبیده به هم، ناصاف و یا دارای سایر مشکلات ظاهری هستند، با انجام فرایندهای دندان پزشکی زیبایی می توانید این مسائل و مشکلات را برطرف کنید و با درخشان کردن لبخند خود، بر اعتماد به نفس خود بیفزایید و با اقتدار بیشتری در جامعه حاضر شوید.

فعالیت های زیادی در زمینه ی اصلاح طرح لبخند بر روی دندان ها و لثه های شما (و حتی لب های شما) انجام می شوند که مشکلات را برطرف کنند و بسیاری از این روش ها نتایج فوق العاده ای به همراه دارند. اما توجه داشته باشید که لازمه ی درخواست دادن برای روش های زیبایی داشتن شرایط مناسب دندان ها می باشد. اگر دندن های شما دارای مشکلات سلامتی باشند، نمی توانید به زیبایی آن ها بیندیشید. در ابتدا باید دندان های سالمی داشته باشید و بعد نگران رنگ دندان ها و یا فرم دندان های خود باشید. اکثر روش های انجام شده در دندان پزشکی زیبای در درمان مشکلات دندان تاثیری ندارند و تنها نواقص زیبایی را برطرف می کنند.

اما چه مشکلاتی می توانند در روند اصلاح طرح لبخند مشکل ایجاد کنند؟ اگر دندان های شما شرایط خاصی داشته باشند، چگونه می توانید آن ها را برطرف کنید و سپس به رفع نواقص بپردازید؟ در این مقاله با مشکلات اساسی آشنا می شویم که در صورتی که دندان ها و لثه های شما با آن ها دست و پنجه نرم کنند، باید در ابتدا آن ها را رفع کنیم و سپس برای اصلاح طرح لبخند اقدام کنیم. با ما همراه باشید و مقاله را با دقت مطالعه کنید.

 

دندانی که باید کشیده شود

همان طور که قبل تر گفته شد، برخی مشکلات هستند که در ابتدا باید برطرف شده و سپس به اصلاح طرح لبخند بپردازیم. یکی از این مشکلات داشتن دندانی است که باید کشیده شود. اگر می خواهید طرح لبخند خود را اصلاح کنید و از لبخندی دلربا برخوردار باشید، اما دندانی دارید که به شدت آسیب دیده است و یا پوسیدگی های وسیع و ریشه های آسیب دیده دارد، باید ابتدا مشکل آن را برطرف کنید. وقتی دندان بیش از اندازه آسیب دیده است، معمولا نمی توان آن را حفظ کرد و باید آن را کشید. اما نگران نباشید، در صورتی که به علت آسیب رسیدن به صورت در اثر تروما یا تصادف، یا عدم رعایت بهداشت فردی دندان و دهان، دندان شما از دست رفته است و باید کشیده شود، می توانید با ایمپلنت دندان و یا سایر روش های جایگزینی دندان از دست رفته، دندان خود را جایگزین کنید. در هر صورت، با نگه داشتن دندان نابود شده ای که نیاز به خارج شدن دارد نمی توانید به اصلاح طرح لبخند خود بپردازید.

کشیدن دندان- ذندان های اسیب دیده

هر مرحله از بیماری پریودنتال که درگیر آن باشید

از دیگر موانعی که در مسیر اصلاح طرح لبخند وجود دارد، بیماری های پریودنتال می باشد. اگر متقاضی اصلاح طرح لبخند هستید باید در ابتدا این بیماری را برطرف کنید. وقتی دچار این بیماری باشید، ممکن است دندان شما لق شود، لثه های شما عقب نشینی کند و حتی به استخوان آسیب برسد. در صورتی که لثه های شما بیمار باشند نمی توانند روش های زیبایی دندان پزشکی را پذیرفته و اثربخش باشند.

بیماری پریودنتال (periodontal diseases) چیست؟

این بیماری از بیماری های لثه می باشد که عموما به علت اجتماع باکتری ها در دهان ایجاد می شود. این بیماری از نوع عفونی است و مشکلات بسیاری برای فرد ایجاد خواهد کرد. اولین مرحله ای که در این بیماری ایجاد می شود با خونریزی و التهاب لثه آغاز می شود. ممکن است با نخ دندان کشیدن معمولی و آرام لثه هاش شما دچار خونریزی شود. بهتر است در مراحل اولیه از این بیماری جلوگیری شود تا باعث تحلیل رفتن دندان، لثه و یا استخوان نشود.

عوامل به وجود آمدن بیماری پریودنتال کدام اند؟

  • مصرف سیگار و دخانیات می توانند باعث ایجاد بیماری های پریودنتال شوند.
  • برخی داروها می توانند سبب بیماری های پریودنتال شوند.
  • دندان قروچه و ایجاد فشار اضافه به دندان و لثه می تواند سبب ایجاد این بیماری شود.
  • استرس نیز می تواند مشکل ساز شود.

در صورتی که به پیوند لثه نیازمند باشید

برخی از بیماران به علت بیماری های مختلف دهان و دندان، بخش اعظمی از بافت لثه ی خود را از دست داده اند و در این صورت نیازمند پیوند لثه می باشند. نه تنها با استفاده از این جراحی بافت لثه ی از دست رفته ی شما باز می گردد، بلکه لثه ی مقاوم از ریشه ی دندان های شما نیز حفاظت خواهد کرد. لثه های سالم ضمانت دهنده ی دندان سالم و استخوان سالم هستند. در صورتی که می خواهید برای اصلاح طرح لبخند خود اقدام کنید، باید از داشتن لثه های سالم اطمینان حاصل کنید. در صورتی که لثه های شما سالم نباشند، حتی فرایندهای زیبایی ساده ای همچون سفید کردن دندان نیز می تواند برای مراجعه کننده آزاردهنده و مشکل ساز باشد.

بیماری پریودنتال

در صورتی که استخوان های شما تحلیل رفته باشد

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که در سلامت دندان های شما موثر است داشتن استخوان فک سالم است. اگر استخوان فک شما محکم و مقاوم نباشد، دندان های شما نمی توانند ساپورت مناسبی از استخوان بگیرند و در جای خود لق و شل می شوند و ممکن است از جا در بیایند. با استخوانی که قوی نباشد و از انسجام بافتی کافی برخوردار نباشد نمی توانید از روش های دندان پزشکی زیبایی که در اصلاح طرح لبخند استفاده می شوند، بهره ببرید. یکی از این روش ها کاشت ایمپلنت دندانی است. وقتی استخوان شما از قدرت کافی برخوردار نباشد، نمی تواند ریشه ی ایمپلنت را نگه دارد و به خوبی از آن حمایت کند. یا اگر استخوان شما استحکام قابل قبولی نداشته باشد، نمی توانید به استحکام دندان خود اطمینان کنید و به عنوان مثال بر روی آن روکش، پوشش های سطحی مثل لمینت و کامپوزیت قرار دهید و آن را زیبا کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر برای اینکه بدانید چه زمانی نیاز به پیوند استخوان قبل از ایمپلنت دندان داریم؟ مقاله مرتبط را در سایت دکتر محمد نیک زاد بخوانید.

چراحی لثه-با استفاده از این روش بافت لثه ای سالم شما برمیگردد

عوامل مختلفی در تحلیل رفتن استخوان فک موثر است. یکی از مهم ترین این عوامل ریشه ی دندان شماست. ریشه ی دندان نه تنها در ثابت نگه داشتن دندان در جای خود نقش دارد بلکه در حفظ استخوان فک نیز موثر است.

همچنین استخوان فک در حفظ شکل صورت نقش بسزایی دارد. اگر توجه کرده باشید، می بینید که افرادی که مسن هستند و مدت هاست دندان های خود را از دست داده اند و از روش هایی همچون دست دندان برای جایگزینی دندان های خود استفاده کرده اند، بعد از مدتی شکل صورت آن ها تغییر کرده و دچار پیری زودرس صورت می شوند. چرا این اتفاق می افتد؟ دلیل آن نبود ریشه ی دندان در فک است. اگر در استخوان فک شما ریشه ی طبیعی و یا تیتانیوم ایمپلنت وجود نداشته باشد، استخوان تحریک به استخوان سازی نمی شود و استخوان فک شما دچار تحلیل می شود. در صورتی که بخواهید از روش های زیبایی دندان پزشکی برای اصلاح طرح لبخند استفاده کنید، باید از استخوان های سالم برخوردار باشید. اگر استخوان فک شما دچار تحلیل شده باشد، باید از پیوند استخوان استفاده کنید تا فک شما قوام کافی بیابد. می توانید با خواندن مقاله ی “چه کسانی به پیوند فک نیاز دارند” اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید.

افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمی کنند

کسی که بهداشت دندانی خود را رعایت نمی کند، نمی تواند سلامت دندان و زیبایی دندان های خود را حفظ کند. افرادی می توانند متقاضی اصلاح طرح لبخند و فرایندهای موجود در دندان پزشکی زیبایی باشند که ابتدایی ترین اصول بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرند. اگر شما به طور پیوسته و منظم روزی دوبار نخ دندان نکشید و یا روزی دوبار مسواک نزنید، نمی توانید برای استفاده از لیمنت، کامپوزیت، لومینیرز و یا سایر روش های موجود در دندان پزشکی زیبایی اقدام کنید.

اگر از آن دسته افرادی هستید که رژیم غذای ناسالم دارند و از دخانیات استفاده می کنند، دندان های خود را در خطر پوسیدگی و لثه های خود را در خطر بیماری های التهابی و عفونی قرار می دهید. باید در روش زندگی خود تجدید نظر کنید و پس از حفظ سلامت و یا بازگردانی سلامت دندان های خود برای زیباسازی آن ها اقدام کنید. توجه داشته باشید که گاهی مراقبت ها و نکات بهداشتی دهان و دندان باید به شکل حرفه ای انجام شوند و لازمه ی این کار مراجعه ی مداوم به دندان پزشکی می باشد.

نخ دندان و مسواک - رعایت بهداشت دهان و دندان

برای اصلاح طرح لبخند چه اقداماتی انجام می شوند؟

اگر واجد شرایط اقدام برای اصلاح طرح لبخند باشید، از روش های متنوعی برای این کار بهره برده می شود که برخی از آن ها عبارت اند از؛

۱-سفید کردن دندان ها و بلیچینگ دندان

از ساده ترین اقداماتی که در راستای اصلاح طح لبخند بر روی بیمار انجام می گیرد، سفید کردن دندان ها و بلیچینگ دندان است. اما فرق این دو روش چیست؟ در سفید کردن دندان، رنگ دندان ها به حالت قبلی خود باز می گردد. در بلیچینگ، دندان ها حتی نسبت به قبل اندکی روشن تر می شوند. این روش ها از ساده ترین ها و ارزان قیمت ترین روش های انجام شده در اصلاح طرح لبخند هستند و برای کسانی استفاده می شوند که دندان های آن ها به علل مختلف تغییر رنگ موقتی داده اند. اگر این تغییر رنگ دائمی باشد، باید از روش های دیگر برای اصلاح این مورد استفاده شود.

۲-ونیرها (پوشش های سطحی نازک دندانی)

ونیرها پوشش های سطحی نازک دندانی هستند که بر روی سطح جلویی دندان متصل می شوند و بسیاری از نواقص دندان را می پوشانند. ونیرها انواع مختلفی دارند و از مواد متنوعی ساخته می شوند که شباهت بسیاری به دندان دارند. چسباندن آن ها به وسیله ی مواد مخصوصی انجام می شوند و معمولا به وسیله ی اشعه ثبت می شوند. ونیرها عبارت اند از کامپوزیت ونیر، پرسلن ونیر، لومینیرز و سایر انواع ونیرها. از ونیرها می توان برای دندان های شکسته شده، لب پریده، دندان هایی که فاصله ی بین آن ها اندکی از حالت طبیعی بیشتر است، دندان های بدرنگ و بد شکل و سایر اشکالات ظاهری استفاده کرد. معمولا بخشی از مینای دندان برای جایگذاری ونیرها تراشیده می شود و به همین دلیل بیشتر آن ها روش هایی دائمی هستند. هزینه ی آن ها به نسبت مواد سازنده شان متفاوت است.

۳-ارتودنسی

اگر دندان های فرد مراجعه کننده بیش از اندازه به هم نزدیک و یا از هم دور باشند، نمی توان با ونیرها این مشکل را پوشانید و باید حتما از ارتودنسی استفاده کرد. ارتودنسی نیازمند زمانی طولانی تر است و بعد از گذشت مدتی دندان ها در جای درست خود قرار خواهند گرفت.

۴-ایمپلنت دندانی

در صورتی که یک یا چند دندان خود را از دست داده باشید، علاوه بر نقص در زیبایی لبخند، استخوان فک شما نیز بعد از مدت ها تحلیل می رود و سایر دندان ها به سمت حفره ی ایجاد شده در اثر نبود دندان مذکور متمایل می شوند و نظم نسبی دندان ها از بین می رود. ایمپلنت یکی از بهترین روش های جایگزینی دندان است که در آن یک پیچ تیتانیومی به عنوان ریشه ی دندان در لثه و استخوان قرار می گیرد و بعد از بهبودی و رشد استخوان اطراف این پیچ، دندان مصنوعی بر روی آن سوار می شود و دندان از دست رفته شما به بهترین شکل جایگزین می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.