بررسی قدم به قدم لمینت سرامیکی در دندان پزشکی زیبایی

304

نام لمینت سرامیکی این روزها بیش از پیش به گوش بسیاری از ما می رسد. احتمالا افراد زیادی از اطرافیان شما هستند که تمایل به داشتن لبخند زیبا، لبخند هالیوودی و یا اصلاح طرح لبخند دارند. یکی از پرطرف دارترین روش هایی که به اصلاح طرح لبخند کمک می کند، لمینت سرامیکی است. لیمنت سرامیکی نوعی ونیر یا همان پوشش سطحی است که بر روی سطح خارجی دندان های شما قرار می گیرد و به زیبایی لبخند شما افزوده و اشکالات ظاهری دندان های شما را می پوشاند. اما به راستی لمینت سرامیکی چگونه عمل می کند؟ فرایند جایگذاری و نصب آن به چه صورت است؟ چه کسانی واجد شرایط استفاده از این روش هستند؟ آیا این روش جنبه ی درمانی و محافظتی نیز دارد؟ این روش نسبت به روش های دیگر چه مزایا و معایبی دارد؟

در این مقاله به طور گسترده درباره ی ویژگی های لمینت سرامیکی و مراحل جایگذاری آن، قدم به قدم صحبت خواهیم کرد و شما را با کاستی ها و قوت این روش آشنا خواهیم ساخت. با ما همراه باشد!

معرفی لمینت سرامیکی و ویژگی های آن

همان طور که قبل تر گفته شد، لمینت سرامیکی نوعی پوشش سطحی دندان است که بر روی مینای دندان می چسبد. البته که این ونیر، تنها بخش بیرونی و در معرض دید دندان را می پوشاند و زیبایی فوق العاده ای به دندان های فرد می بخشد. مانند هر روش دیگری در دندان پزشکی زیبایی، این روش برای برخی افراد قابل استفاده است و در عین حال دارای نقاط ضعف و قوت مخصوص به خود است. در ادامه به ذکر تمامی این نکات می پردازیم؛

در چه صورت و تحت چه شرایطی می توان از لمینت سرامیکی استفاده کرد؟

این روش از روش های زیبایی در دندان پزشکی است و اولین شرط استفاده از روش های از این گروه، داشتن سلامت نسبی دندان ها می باشد. در صورتی که دندان های شما پوسیدگی های وسیع داشته باشند و یا شکستگی های آن ها بزرگ تر از حد معمول باشد، باید در ابتدا به درمان مشکلات موجود بپردازید و سپس به زیبایی لبخند خود بیندیشید.

از طرفی، روش های دندان پزشکی زیبایی برای افرادی مناسب است که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت می کنند و به طور منظم به دندان پزشکی مراجعه می کنند. در صورتی که از آن دسته افرادی هستید که دو بار در روز مسواک نمی زنید و نخ دندن نمی کشید، بهتر است عادات خود را اصلاح کنید و سپس به زیبایی لبخند و رفع اشکالات ظاهری بپردازید.

اما این روش برای کسانی مناسب است که؛

 • دندان های آن ها ظاهری بدشکل دارند.
 • دندان های آن ها لب پریده شده است و لبه های ناصافی دارد.
 • فاصله ی اندکی بین دندان ها وجود دارد که از زیبایی لبخند می کاهد اما به قدری نیست که نیاز به ارتودنسی باشد.
 • رنگ دندان های آن ها به طور دائم تغییر کرده است و بلیچینگ دندان و وایتنینگ و حتی جرم گیری دندان بر روی آن تاثیری ندارد.
 • دندان های کوتاه و بلندی دارد و از لبخند خود رضایت ندارند.
 • دندان های آن ها به هم نزدیک و در بعضی موارد روی هم افتاده است.
 • سطح دندان های ناصافی دارند و این از زیبایی آن ها می کاهد.
 • تمایل به اصلاح طرح لبخند خود دارند و می خواهند لبخندی فوق العاده و گیرا داشته باشند (افرادی مثل سیاست مداران، بازیگران و آن هایی که نحوه ی حضور آن ها در اجتماع بسیار مهم و تعیین کننده است).
لمینت دندان چیست

آیا بهترین روش زیباتر کردن لبخند استفاده از لمینت سرامیکی است؟

نکته ای که در انتخاب بهترین روش برای هر فرد وجود دارد، اولویت های مراجعه کننده و شرایط مالی، بهداشتی، سنی و اجتماعی اوست. اگر می توانید از عهده ی هزینه ی لمینت سرامیکی برآیید و بعد از معاینه ی دندان پزشک واجد شرایط استفاده از این روش هستید، بدون شک بادوام ترین و طبیعی ترین روشی که می توانید از آن استفاده کنید این روش است. در صورتی که دندان های شما وضعیت سلامت خوبی نداشته باشند، بهتر است از روش های درمانی استفاده کرده و در صورتی که برای استفاده از ونیرها مجاز شدید، لمینت سرامیکی را انتخاب کنید.

لمینت سرامیکی در صورت مراقبت های انجام شده ی صحیح و مراجعه ی منظم به دندان پزشک، می تواند ۱۵ تا ۲۰ سال لبخند شما را زیبا و براق نگه دارد. حتی زمان های طولانی تر هم برای طول عمر لمینت سرامیکی گزارش شده است. اگر نمی توانید هزینه ی پرسلن ونیر یا همان لمینت سرامیکی را پرداخت کنید، می توانید به کامپوزیت ونیر بیندیشید.

البته لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت ونیر برتری هایی دارد که از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • لیمنت سرامیکی نسبت به کامپوزیت ونیر طول عمر بیشتری دارد. در واقع کامپوزیت ونیر می تواند به مدت ۵ تا ۷ سال عمر کند اما این بازه برای پرسلن ونیر حدود ۱۵ تا ۲۰ و یا حتی بیشتر است.
 • لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت ونیر ظاهری بسیار طبیعی تر و نزدیک تر به دندان دارد. اگر به دنبال اصلاح طرح لبخند به طور طبیعی هستید، این روش می تواند پاسخگوی نیاز شما باشد.
 • لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت ونیر بسیار مقاوم تر و مستحکم تر بوده و کم تر آسیب می بیند. مثلا دیرتر دچار شکستگی و لب پریدگی می شود.
 • پرسلن ونیر نسبت به کامپوزیت ونیر در برابر تغییر رنگ مقاومت بیشتری نشان می دهد و رنگ خود را حفظ می کند. معمولا این ونیرها رنگ نمی گیرند.

بررسی قدم به قدم فرایند آماده سازی برای لمینت سرامیکی

برای این که لمینت سرامیکی بر روی دندان شما نصب شود و قرار بگیرد، نیازمند انجام فرایندهایی پیش از جایگذاری بر روی دندان است، در واقع دندان شما برای این پوشش سطحی باید آماده شود و این فرایند را آماده سازی دندان می نامند. در ادامه به بررسی موشکافانه ی این فرایند می پردازیم. هر چند که این مراحل برای یک دندان به تنهایی معرفی شده اند، توجه داشته باشید که بر روی هر تعداد دندانی که مراجعه کننده می خواهد انجام پذیرند و می توان بر این فرایندها را بر روی گروهی از دندان ها به طور همزمان انجام داد.

در ابتدا باید به ذکر دو نکته بپردازیم؛

 • معمولا نصب لمینت سرامیکی در دو جلسه برای بیماران انجام می شود. مرحله ی اول، که در این بخش به توضیح آن می پردازیم، آماده سازی دندان است و در مرحله ی دوم لمینت ساخته شده برای بیمار، بر روی دندان های او نصب می شود.
 • ممکن است برای برخی بیماران و در شرایط خاص در یک جلسه هم این فرایند انجام شود.

آماده سازی؛ مرحله ی تراشیدن دندان

از آن جایی که پرسلن ونیر یک پوشش سطحی است و ضخامت اندکی دارد و بر روی دندان شما قرار می گیرد، مینای دندان اندکی تراشیده می شود تا بعد از قرارگیری این لمینت سرامیکی، ضخامت دندان به همان حد پیش از قرارگیری ونیر بازگردد. توجه داشته باشید که این تراشیدن به حدی ناچیز است که آسیبی به مینای دندان وارد نخواهد شد و این مرحله تنها به قرارگیری بهتر ونیر پرسلن و طبیعی تر نشان دادن لبخند شما کمک می کند.

در صورتی که دندان شما در برخی نقاط دچار پوسیدگی های سطحی شده باشد، دندان پزشک آن قسمت ها را بیشتر می تراشد تا پوسیدگی از بین برود و بعدا در زیر ونیر مشکلی برای دندان پیش نیاید.

مطالعات نشان داده اند که اتصال بین دندان و ونیر پرسلن به بهترین شکل خود انجام می شود، در صورتی که بین تراشیدن دندان و نصب ونیر حداقل دو هفته فاصله ی زمانی باشد.

دقیقا چه مقدار از دندان برای نصب لمینت سرامیکی تراشیده می شود؟

میزانی که از مینای دندان برداشت می شود، بین ۰.۵ تا ۰.۷ میلی متر متغیر است. این مقدار تقریبا دو برابر ضخامت پوسته ی تخم مرغ است که در مقایسه با سایر فرایندهای دندان پزشکی، مقداری ناچیز و فرایندی کم تهاجم است.

چه زمانی دندان پزشک مجبور می شود مقدار بیشتری از مینای دندان را بتراشد و این مقدار تا چه حدی می تواند باشد؟

در موارد خاص، دندان پزشک مجبور می شود مقدار بیشتری از مینای دندان را بتراشد و این میزان حدود ۱.۵ میلی متر می تواند باشد. هنگامی که چنین تصمیمی گرفته می شود، دو مشکل مطرح می شوند؛

 • باید از ونیر ضخیم تری استفاده شود تا میزان برداشت شده ی دندان جایگزین شود، همچنین در شفافیت آن نیز تاثیر بسزایی دارد.
 • همچنین با تراشیدن بیشتر مینا، ونیر به دنتین یا بخش سفت زیر مینای دندان متصل خواهد شد که از کارایی اتصال آن به طور چشمگیری می کاهد.

آیا برای این فرایند بی حسی نیاز است؟

برای تراشیدن دندان جهت آماده سازی آن برای اتصال لمینت سرامیکی نیازی به بی حسی نیست. اما در صورتی که بیمار احساس ناراحتی بکند، این عمل انجام خواهد شد. برخی دندان ها و بافت ها به طور ذاتی نسبت به سرما حساسیت بیشری نشان می دهند این مسئله حین کار دندان پزشک می تواند برای بیمار ایجاد احساس ناراحتی بکند.

آماده سازی؛ مرحله ی انتخاب رنگ و سایه ونیر

این مرحله معمولا بخش مورد علاقه ی بیماران است و نسبت به آن هیجان نشان می دهند. در این بخش بیمار رنگ مناسب و مورد پسند خود را از بین رنگ های لمینت سرامیکی انتخاب می کند. برای این کار در کلینیک های پیشرفته از اسکن ها و تصاویر کامپیوتری و دیجیتالی استفاده می شود اما روش سنتی پالت رنگ نیز همچنان در دسترس وجود دارد. در ابتدا رنگ های مناسب پوست و دندان های فرد به او معرفی می شود و سپس از بین سایه های موجود، موردی که بیشتر مورد رضایت فرد است برای ساخت لمینت انتخاب می شود. این مرحله با مشاوره ی دندان پزشک می تواند به بهترین شکل پشت سر گذاشته شود و طبیعی ترین رنگ حاصل شود.

آماده سازی؛ مرحله ی قالب گیری

در این مرحله باید از دندان های شما قالب گرفته شود تا معیار و ملاکی برای ساخت لمینت سرامیکی اختصاصی فرد وجود داشته باشد. این قالب از دندان ها، لثه ها و دهان شما به طور کلی گرفته می شود و بعد از مرحله ی تراشیدن دندان صورت می گیرد و معمولا از نوعی ماده ی خمیری شکل استفاده می شود که می توانید آن را گاز بگیرید. چند دقیقه با آن می نشینید و سپس از دهان شما خارج می شود و یک کپی از دهان شما به آزمایشگاه ارائه می دهد. سپس قالب فرستاده شده به آزمایشگاه معمولا در بازه ی زمانی دو هفته ای به شما لمینت سرامیکی مخصوص خودتان را تحویل خواهد داد.

در صورت نیاز برای این دو هفته یک پوشش یا ونیر موقتی بر روی دندان های شما قرار داده می شود.تصمیم گیری برای این مسئله به شرایط بیمار بستگی دارد. معمولا در مواردی که میزان مینای دندان تراشیده شده بیشتر از حد معمول باشد، این ونیر موقتی بر روی دندان ها قرار می گیرد.

بررسی قدم به قدم نصب لمینت سرامیکی ساخته شده بر روی دندان ها

هناگمی که پرسلن ونیر شما آمده شد، دندان پزشک در صورتی که ونیر موقتی داشته باشید، آن را بر می دارد و ارزیابی های پیش از جایگذاری آغاز می شود. ونیر مرتبا بر روی دندان ها قرار داده می شود، بررسی می شود که مناسب شما هست یا نه، در صورت لزوم تراش داده می شود و در نهایت به شکلی که ایده آل است در خواهد آمد. همچنین رنگ نیز برسی خواهد شد.

چسباندن نهایی پرسلن ونیر بر روی دندان ها

در ابتدا دندان های شما شسته می شوند. سپس یک ژل اسیدی به دندان های شما زده می شود و به مدت ۱۵ تا ۲۰ ثانیه بر روی دندان های شما باقی می ماند. سپس این ژل از روی دندان ها شسته می شود. یک ماده ی مخصوص که چسبناک است بر روی دندان های شما قرار داده می شود و سپس ونیرها بر روی آن قرار می گیرند. سپس با اشعه، این اتصال محکم می شود و ونیرها در جای خود قرار می گیرند. بعد تمامی مواد اضافی از روی دندان ها و لمینت سرامیکی شسته و پاک می شوند. سپس قدرت گاز گرفتن و جویدن شما با ونیرها بررسی می شود تا فرایندی مختل نشده باشد.

فالوآپ و پیگیری های بعد از جایگذاری لمینت سرامیکی

معمولا دندان پزشک از شما می خواهد یک هفته ی دیگر به مطب ایشان مراجعه کنید تا همه چیز را بررسی کند. ایده آل ترین شکل مراقبت و بررسی ونیرها هر ۶ ماه یکبار مراجعه ی معمول و روتین به دندان پزشکی می باشد.

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر محمد نیکزاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

در ادامه نمونه‌کارهایی از دکترمحمد نیکزاد را مشاهده میکنید.

لمینت دندان
لمینت دندان
لمینت دندان
لمینت دندان
ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. ژیلا می گوید

  سلام دکتر جان. لمینیت دندان های فک بالا فقط تعدادی که دیده می شود چند روز طول میکشد؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام. حدود ۸ تا ۱۰ دندان باید لمینت شود بسته به لبخند بیمار
   و زمان آن بستگی به شلوغی کار لابراتوار دارد که در فصول مختلف متفاوت است بین ۲۰ روز نا ۱/۵ ماه. البته لابراتوارهای درجه ۱ و مجهز

 2. جلالی می گوید

  سلام من دندونام لمینیت داره اما از ظاهرش راضی نیستم. میتونم اینارو جدا کنم و لمینت جدید بذارم؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   بله قطعا قابلیت تعویض دارن و طرح ومدل دلخواه شما قابل اجراست

 3. سمیرا می گوید

  عرض ادب. دختر من سال گذشته لمینیت انجام داد اما الان دندان هاش خراب شده و نیاز به عصب کشی داره. از ریشه خراب شده. میخواستم ببینم آیا این کار توسط شما انجام میشه؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   باید بررسی بشه گاهی پوسیدگی ویا رسیدن به عصب ربطی به لمینت ندارد و دندان بدون خسارت به لمینت قابل درمان است.
   وگاها نیز ممکنه تحریک در زمان تراش لمینت در دراز مدت باعث این خسارت به عصب دندان شود که قابل بررسی است و باز هم بدون برداشتن لمینت قابل درمان است🌷

 4. محمدباقر می گوید

  سلام روزتون بخیر
  لمینت سرامیکی دکترنیکزاد از چه برندی هستن؟ و اینکه ممکنه بعد از چند سال تیره بشن؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام. بهترین نوعسرامیک موجود در دنیا
   بعنوان مثال(IPs)[ایمکس]
   و تغییر رنگ هم ندارد 👌🌷

 5. سهیلا می گوید

  سلام وقت بخیر من میخاستم بدونم هزینه لمینت دندان دکتر نصیری چقدره؟ و چقدر زمان میبره برای ۵تا دندون بالا و ۵تا از فک پایین
  مرسی

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   بسته به انتخاب نوع متریال و لابراتوار بین هر واحد ۴ تا۵ میلیون تومان
   و کار از لحظه ی ارسال به لابراتوار بین ۱۵ تا ۲۰ روز آماده میشه
   در مدت زمان آماده شدن از لمینت موقت جهت زیبایی استفاده می شود

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.