مراحل ساخت لمینت دندان | انواع لمینت دندانی

1,307

در طی سال‌های گذشته استفاده از خدمات دندان‌پزشکی زیبایی روزبه‌روز بیشتر در بین عموم مردم رواج پیدا کرده و امروزه اکثر افراد به این نوع از خدمات دسترسی بسیار آسانی دارند. یکی از این خدمات که در بین مردم محبوبیت زیادی داشته و استفاده از آن سیر صعودی را پشت سر گذاشته است، لمینت دندان نام دارد.

روزانه اشخاص مختلفی به دنبال یک راهکار مناسب برای رسیدن به لبخند ایده‌آل خود هستند و یکی از گزینه‌های پیش روی آن‌ها لمینت دندان محسوب می‌شود. اما لمینت دندان چیست و چه ویژگی‌هایی آن را نسبت به سایر روش‌ها منحصربه‌فرد می‌کند؟

اگر قصد آشنایی با مراحل ساخت لمینت و نحوه تراشیدن آن را دارید پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یک روکش بسیار نازک و هم رنگ دندان طبیعی افراد است که روی دندان قرار می‌گیرد. لمینت دندان برای افرادی که قصد اصلاح ظاهر لبخند و بهبود کلی زیبایی آن را دارند، مناسب است و قابلیت تغییر دادن و اصلاح رنگ، شکل، موقعیت و اندازه دندان‌ها را دارد.

لمینت دندان که به آن ونیر نیز گفته می‌شود، معمولاً به جز در مواردی محدود به‌صورت تکی برای دندان‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و برای داشتن لبخندی برابر و متقارن به افراد لمینت کردن ۶ تا ۸ دندان در هر ردیف پیشنهاد می‌شود.

لمینت‌ها معمولاً با دو روش مستقیم و غیرمستقیم بر روی دندان‌های افراد نصب می‌شوند. هر کدام از روش‌ها در مسائلی همچون زمان آماده‌سازی لمینت و یا نصب آن روی دندان‌ها به یکدیگر تفاوت داشته که در قسمت مراحل آماده‌سازی و نصب لمینت دندان به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

در ادامه انواع لمینت‌های دندان رو معرفی کرده و جزئیات مربوط به هر کدام را مرور خواهیم کرد.

لمینت دندان

انواع لمینت دندان

به طور معمول لمینت‌های دندانی که امروزه در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دارد، از دو نوع ماده اولیه تهیه شده‌اند.

 • پرسلین
 • کامپوزیت رزین

از “کامپوزیت رزین” برای تهیه کامپوزیت ونیر و از “پرسلین” برای ساخت لمینت سرامیکی استفاده می‌شود. دراین‌بین، هرکدام از این لمینت‌ها دلایل محبوبیت خاص خود را دارند و افراد می‌توانند بسته به اولویت‌هایشان بهترین انتخاب را برای خود داشته باشند.

با اینکه در سطح جهانی استفاده از لمینت دندان تهیه شده از پرسلین که اصطلاحاً به آن لمینت سرامیکی نیز گفته می‌شود، رواج بیشتری دارد اما در ایران میزان محبوبیت این دو در بین مردم تقریباً برابر است.

لمینت سرامیکی (پرسلین)

این نوع لمینت یک لایه نازک سرامیکی است که به شکل سطح جلویی دندان درآمده و آن را می‌پوشاند. زمانی که این لمینت در موقعیت خود قرار می‌گیرد، استحکام و مقاومتی برابر با دندان طبیعی، در اختیار فرد استفاده کننده قرار می‌دهد.

مهم‌ترین نکته‌ای که می‌توان راجع به لمینت سرامیکی که از پرسلین تهیه شده ذکر کرد، برگشت‌ناپذیر بودن آن پس از نصب روی دندان‌هاست. عاملی که باعث رواج هر چه بیشتر این لمینت دندان در بین مردم شده، ظاهر زیبای این لمینت محسوب می‌شود که در نتیجه آن فرد می‌تواند به یک لبخند بی‌نقص دست پیدا کند.

همچنین در مواردی که دندان یا دندان‌ها دچار شکستگی‌های جزئی شده‌اند و ساختار آن‌ها به خطر افتاده است، لمینت سرامیکی دندان (پرسلین) گزینه بسیار مناسب‌تر و ایمن‌تری به شمار می‌آید.

طول عمر بالای این لمینت دندان، آن را در نوع خود منحصربه‌فرد کرده و امروزه این عمر مفید تقریباً ۱۰ تا ۱۵ سال تخمین زده می‌شود.

لمینت دندان

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندان‌پزشکی دکتر محمد نیک‌زاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

کامپوزیت ونیر (کامپوزیت رزین)

به این نوع لمینت که از کامپوزیت رزین تهیه شده است، باندینگ ونیر نیز اطلاق می‌شود. روند نصب کامپوزیت ونیر بر روی دندان‌ها نسبت به لمینت‌های سرامیکی مراحل ساده‌تری داشته و صرفاً در بعضی از موارد نیاز به تراش دندان قبل از نصب این نوع از لمینت می‌باشد.

نقطه قوت کامپوزیت ونیر برای اکثر افراد برگشت‌پذیر بودن آن محسوب شده و این عامل باعث ایجاد اطمینان بیشتری در افراد می‌شود. ظاهر این لمینت راضی کننده بوده و از زیبایی قابل قبولی برخوردار است.

البته این زیبایی در کنار نیاز به مراقبت بیشتر این نوع از لمینت دندان قرار گرفته است. علت این مسئله را می‌توان وجود شانس بیشتر لکه‌گیری و آسیب رسیدن به ساختار کامپوزیت ونیر دانست.

در نتیجه افراد پس از دریافت کامپوزیت ونیر باید به طور منظم جهت معاینه و بررسی وضعیت لمینت خود به دندان‌پزشک مراجعه کنند تا احتمال وارد شدن هرگونه تغییر رنگ کامپوزیت ونیر و آسیب به ساختار آن به حداقل رسانده شود.

همچنین باید به این نکته نیز اشاره کرد که اگر دندان‌های شما صرفاً به تصحیح جزئی رنگ یا شکل و موقعیت داشته باشد، برای استفاده از کامپوزیت ونیر نیازی به تراشیدن دندان شما نخواهد بود و شما می‌توانید با حداقل تغییر در دندان طبیعی تان از این نوع لمینت استفاده کنید.

طبق آمارها عمر مفید کامپوزیت ونیر بین ۷ تا ۱۰ سال تخمین زده می‌شود. همچون سایر لمینت‌ها با مراقبت صحیح از کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی خود می‌توانید عمر مفید آن را به طور قابل توجهی افزایش دهید.

انواع لمینت دندان

مزایا و معایب انواع لمینت

همان‌طور که اشاره کردیم هر کدام از لمینت‌های ذکر شده دارای ویژگی‌های منحصر به خود بوده و افراد بسته به نیاز خود می‌توانند گزینه مناسب را انتخاب کنند. در ادامه سعی می‌کنیم با بررسی جداگانه مزایا و معایب کامپوزیت و لمینت دندان، به شما برای انتخاب بهترین گزینه کمک کنیم.

مزایای کامپوزیت ونیر

 • قیمت مناسب‌تر
 • زمان کمتر آماده‌سازی و نصب
 • ساده‌تر بودن روند دریافت
 • پوشش و تصحیح کامل ظاهر دندان‌ها و شرایطی همچون تغییر رنگ، شکل و …

معایب کامپوزیت ونیر

 • استحکام کمتر نسبت به لمینت سرامیکی (پرسلین)
 • نیاز بیشتر به نگهداری
 • نیاز به تعویض پس از اتمام طول عمر مفید
کامپوزیت دندان

کامپوزیت یا لمینت کدام روش برای زیبایی دندان‌ها مناسب‌تر است؟

مزایای لمینت سرامیکی (پرسلین)

 • طول عمر بیشتر به دلیل استحکام و مقاومت بالاتر
 • شخصی‌سازی برای هر شخص
 • فراهم کردن ظاهری طبیعی‌تر
 • تصحیح ظاهر دندان‌هایی با تغییر رنگ یا تغییر شکل زیاد که اصلاح ظاهر آن‌ها با استفاده از کامپوزیت ونیر ممکن نیست.

معایب لمینت سرامیکی (پرسلین)

 • پرهزینه‌ترین لمینت دندان
 • طولانی‌تر بودن روند دریافت نسبت به کامپوزیت ونیر
 • احتمال جدا شدن از دندان‌ها و نیاز به اصلاح آن توسط دندان‌پزشک

اما برای دریافت لمینت دندان، افراد باید چه مراحلی را پشت سر بگذارند؟ آیا روند آماده‌سازی و دریافت کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی یکسان است؟ در قسمت بعد به بررسی جزئیات مراحل آماده‌سازی و نصب هر کدام از این دو خواهیم پرداخت.

علت کجی دندان‌ها چیست؟ آیا لمینت برای دندان‌های کج امکان‌پذیر است؟

مزایای کامپوزیت ونیر

مراحل آماده‌سازی و نصب لمینت دندان

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم نصب لمینت دندان معمولاً با دو روش مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌پذیرد و هرکدام از این روش‌ها تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

اصولاً روش مستقیم برای کامپوزیت ونیر و روش غیرمستقیم نیز برای لمینت سرامیکی مورداستفاده قرار می‌گیرد که مهم‌ترین تفاوت آن‌ها را می‌توان میزان زمان صرف شده برای هرکدام در نظر گرفت.

پس از مرور روش مستقیم نصب لمینت دندان به بررسی روش غیرمستقیم خواهیم پرداخت.

روش مستقیم لمینت دندان‌ها

در این روش معمولاً نیازی به استفاده از بی‌حس‌کننده موضعی نبوده و تمام روند دریافت و نصب لمینت در یک روز انجام خواهد گرفت. پس از معاینه و بررسی دندان‌ها توسط دندان‌پزشک، سطح دندان‌های شما به‌دقت تمیز می‌شود تا لمینت دندان به بهترین نحو ممکن در موقعیت خود قرار بگیرد.

اگر دندان‌های شما نیاز به اصلاح زیاد رنگ، شکل و یا موقعیت نداشته باشد، در مرحله بعد به تراشیدن سطح دندان نیازی نخواهید داشت. اما در صورت نیاز و صلاحدید دندان‌پزشک ممکن است لایه بسیار نازکی از دندان شما تراشیده شود تا پس از نصب لمینت روی دندان‌ها احساسی کاملاً طبیعی داشته باشید.

پس از آماده‌شدن کامل دندان‌ها برای قرارگرفتن لمینت، چسب مخصوصی توسط دندان‌پزشک روی دندان‌های شما کشیده خواهد شد تا لمینت شما به بهترین شکل به دندان‌هایتان متصل شود. بعد از زدن چسب، کامپوزیت روی دندان‌ها قرار گرفته و در نهایت لایه نازکی از مواد کامپوزیت به آن اضافه می‌شود.

در این مرحله دندان‌پزشک شما با استفاده از پرتو ساختار مواد مورداستفاده را فعال کرده و بادقت تمام به آن شکل داده و سفت می‌کند. پس از اتمام نصب لمینت بر روی دندان‌ها، دندان‌پزشک پس از مشورت با شما در مورد بهترین رنگ لمینت دندان، به رنگ مورد دلخواه دست پیدا کرده و از آن برای لمینت شما استفاده خواهد کرد.

پس از انجام پولیش روند دریافت لمینت دندان به اتمام رسیده و شما به لبخند ایده‌آل خود دست پیدا خواهید کرد.

روش نصب لمینت دندان

روش غیرمستقیم لمینت دندان‌ها

این روش که اصولاً برای لمینت سرامیکی (پرسلین) از آن استفاده می‌شود نسبت به روش مستقیم زمان بیشتری را صرف خواهد کرد. دریافت لمینت از طریق این روش معمولاً در دو جلسه انجام می‌پذیرد و این جلسات فارغ از تعداد دندان‌هایی که به لمینت نیز دارند، معمولاً ۲ هفته به طول خواهد کشید.

مراحل کامل این روش را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

در مرحله اول و پس از انجام معاینات توسط دندان‌پزشک، سطح دندان شما برای قرارگرفتن لمینت بر روی آن آماده خواهد شد. در این مرحله دندان‌پزشک به میزانی که لمینت شما به فضا نیاز دارد، سطح جلوی دندان را خواهد تراشید تا پس از قرارگرفتن لمینت بر روی آن، دندان‌ها اندازه‌ای کاملاً طبیعی داشته باشند.

طبق بررسی‌های انجام شده در این موارد معمولاً بین ۰.۵ تا ۰.۷ میلی‌متر از سطح جلوی دندان به تراش نیاز خواهد داشت که البته ممکن است در موارد مختلف این میزان تغییر کند. هر چه ضخامت لمینت سرامیکی بیشتر باشد، رسیدن به زیبایی موردنظر آسان‌تر بوده و دندان‌ها ظاهری طبیعی‌تر خواهند داشت.

البته این نکته ممکن است در کنار مزایای خود به ساختار دندان شما آسیب وارد کرده و آن را تضعیف کند. به دلیل حساسیت زیاد بافت دندان‌ها و لثه در طول این مراحل دندان‌پزشک معمولاً از بی‌حس‌کننده موضعی استفاده خواهد کرد تا احتمال وقوع هرگونه تجربه ناخوشایند به حداقل برسد.

در مرحله بعد رنگ و سایه لمینت مورد انتخاب قرار خواهد گرفت و دندان‌پزشک باتوجه‌به ظاهر طبیعی دندان‌های شما و پس از مشورت به رنگ دلخواه شما برای لمینت دست پیدا خواهد کرد.

ممکن است در این مرحله پیشنهاد دندان‌پزشک شما استفاده از رنگ و سایه‌های متفاوت برای قسمت‌های مختلف لمینت باشد تا ظاهر دندان‌ها کاملاً طبیعی جلوه کند. برای آشنایی بیشتر با انواع رنگ ونیرها می‌توانید مقاله‌ی انواع رنگ ونیر دندان در وب‌سایت دکتر نیک‌زاد را مطالعه فرمایید.

سپس دندان‌پزشک به اندازه‌گیری دندان‌ها پرداخته تا بتواند قالب مناسبی از دندان‌ها و لثه شما تهیه کند. به طور معمول برای این قالب‌گیری از یک نوع خاص سیلیکون استفاده می‌شود. در این روش پس از قرارگرفتن این ماده روی دندان‌ها و گذشت چند دقیقه، قالب از دهان خارج شده و برای شروع مراحل ساخت و آماده‌سازی لمینت دندان شما به لابراتوار ارسال خواهد شد.

مدت‌زمان آماده‌سازی اصولاً ۲ هفته خواهد بود. بعد از آماده شده لمینت، دندان‌پزشک قبل از نصب آن‌ها، از مناسب بودن لمینت برای دندان‌های شما اطمینان حاصل می‌کند. توجه داشته باشید که در این مرحله دندان‌پزشک خود را از وجود هرگونه اشکال مطلع کنید تا هرگونه خطایی به طور کامل رفع شود.

لمینت شما در این مرحله قابلیت اصلاح رنگ را دارا بوده و شما می‌توانید در کوتاهی، بلندی و برش گوشه‌های آن نیز تغییر ایجاد کنید. زمانی که لمینت کاملاً آماده شده و از مناسب بودن آن اطمینان حاصل می‌شود؛ دندان‌پزشک بعد از پاک‌سازی سطح بیرونی دندان‌ها و سطح داخلی لمینت، از چسب مخصوصی که با رنگ دندان شما تناسب دارد برای قرار دادن لمینت روی دندان‌ها استفاده می‌کند.

سپس با استفاده از پرتو آبی ساختار لمینت فعال شده و استحکام لازم در آن ایجاد می‌شود و در نهایت روند دریافت لمینت شما با انجام یک پولیش نهایی به اتمام می‌رسد.

از این که تا انتها با ما همراه بودید سپاسگزاریم و برای شما سلامتی و روزهایی پر از لبخند را آرزومندیم.

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندان‌پزشکی دکتر محمد نیک‌زاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

منبع: metrosmiles

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.