دندان پزشکی زیبایی چه مواردی را شامل می شود؟

277

همان طور که می دانید یکی از زیباترین هدیه های خداوند به انسان، داشتن لبخندی زیباست. آیا از این هدیه ی الهی بهرمند هستید؟ اگر چنین شانسی را نداشته اید، نگران نباشید. با پیشرفت علم و دانش و روش های دندان پزشکی و روی کارآمدن تکنولوژی های پیشرفته، می توانید به سادگی لبخندی زیبا را به خود هدیه کنید. اگر دندان های شما مشکلات بسیاری در ظاهر خود دارند و یا لثه های شما مانع زیبایی لبخند شما می شوند، نگران نباشید، دندان پزشکی زیبایی به دنیای مدرن پا گذاشته است تا با روش های پیشنهادی فوق العاده اش به شما دلگرمی دهد.

بسیاری از افراد ممکن است دندان هایی سالم داشته باشند و با مشکل سلامت دندان دست و پنجه نرم نکنند اما اعتماد به نفس لبخند دندان نما زدن و یا صحبت کردن را نداشته باشند. چرا؟ تحقیقات نشان داده است که زیبایی دندان و لثه در عملکرد بهتر افراد در اجتماع و تقویت اعتماد به نفس آنان تاثیر بسزایی دارد. اگر کار شما به شکلی است که نیازمند برقراری تعاملات اجتماعی با مردم است، بهتر است دندان پزشکی زیبایی را برای تقویت اعتماد به نفس خود امتحان کنید.

ممکن است دندان های شما لب پریده، شکسته، بدرنگ، نامنظم (با فاصله و یا روی هم افتاده) باشند. ممکن است دندان های شما بدشکل و لثه های شما بیش از حد نمایان باشند. آیا می توان این ایرادات ظاهری را در زمانی کوتاه برطرف کرد؟ آیا می توان بدون استرس لبخند زد و با اعتماد به نفس در اجتماع ظاهر شد؟ آیا می توان همچون هنرپیشه های هالیوودی از دندان هایی بی عیب و نقص بهرمند شد؟ جواب شما مثبت است، در صورتی که از سلامت نسبی دهان و دندان برخوردار باشید و به خوبی به بهداشت دهان و دندان خود برسید.

در این مقاله با دندان پزشکی زیبایی و مواردی را که این حوزه شامل می شود آشنا خواهید شد. اگر یکی از دغدغه های شما داشتن دندان هایی زیبا و چشم نواز است، با ما همراه باشید و با تکنیک ها و روش های پیشنهادی دندان پزشکی زیبایی بیشتر و بهتر آشنا شوید.

دندان پزشکی زیبایی چیست؟

دندان پزشکی زیبایی (کازمتیک یا استتیک) یکی از حوزه های پر مخاطب علم دندان پزشکی می باشد. دندانپزشکی زیبایی نه تنها یه زیبایی دندان ها می پردازد، بلکه زیبایی لثه و لبخند شما را نیز شامل می شود. همان طور که از اسم این حوزه بر می آید، دندان پزشکی زیبایی بر زیبایی دندان ها و لثه تمرکز دارد، البته که گاهی برخی روش های این حوزه، تاثیر مثبت بر فانکشن دندان ها در جویدن، صحبت کردن و گزیدن می گذارند. برخی از این روش ها نیز سبب تقویت سلامت دندان ها و جلوگیری از به وجود آمدن مسائل و مشکلات بدتر می شوند، مانند تاثیر مثبت جرم گیری و یا تکنیک های وایتنینگ (سفیدکردن) دندان ها.

روش ها و تکنیک های مختلفی در دندان پزشکی زیبایی برای رفع و یا پوشاندن ایرادات ظاهری دندان ها و لثه های شما به کار گرفته می شوند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

دندانپزشکی زیبایی چیست

دندان پزشکی زیبایی به چه کسانی کمک می کند؟

افرادی که دندان هایی سالم با اشکالاتی در ظاهر آنان دارند می توانند کاندید مناسبی برای روش های دندان پزشکی زیبایی باشند. در صورتی که دندان ها و لثه های شما بیمار نباشند و نیازمند درمان های دندان پزشکی نباشند و مشکلات ظاهری زیر را داشته باشید می توانید از روش هایی که در ادامه به شما معرفی می شوند بهره ببرید.

 • در صورتی که لبخند لثه ای داشته باشید. لبخند لثه ای به لبخندی گفته می شود که در آن بخش زیادی از لثه قابل مشاهده است و از زیبایی لبخند شما می کاهد.
 • در صورتی که دندان های شما تغییر رنگ داده باشند. این تغییر رنگ می تواند دائمی و یا موقتی باشد. برای هر کدام این مشکل ها روش خاصی توسط دندان پزشکی زیبایی ازائه می شود.
 • اگر یکی یا چندتا از دندان های خود را از دست داده باشید.
 • در صورتی که دندان های شما دارای فواصل نامنظم باشد. اگر این فاصله بسیار زیاد باشد و یا دندان ها روی هم افتادگی شدید داشته باشند، از بریس ها می توان استفاده کرد، در صورتی که این فاصله خیلی نباشد، می توان از روش هایی همچون ونیرها بهره برد.
 • ممکن است دندان شما بدشکل باشد و یا دارای لبه های نازیبا و ناصاف باشد. در این صورت می تواند با استفاده از یک پوشش سطحی این کاستی را پوشانید.
 • ممکن است دندان های شما سالم اما کوتاه و بلند باشند. در این صورت لبخند شما چهره ی زیبایی نخواهد داشت.

برخی افراد دندان هایی صاف و منظم دارند اما تمایل دارند لبخند مورد نظر خود را داشته باشند، در این صورت نیز به این افراد ونیرهای مورد پسندشان پیشنهاد می شود.

چه کسانی کاندید مناسبی برای روش های دندان پزشکی زیبایی نیستند؟
در صورتی که با مسائل و مشکلاتی همچون موارد زیر درگیری داشته باشید، نمی توانید از روش های معرفی شده در بخش های بعد استفاده کنید؛

 • اگر لثه های شما درگیر بیماری های التهابی باشند و یا عفونت لثه داشته باشید، ابتدا باید این مشکل مهم را برطرف کنید و بعد در صورت موافقت دندان پزشک، روش مورد نظر خود را برگزینید.
 • در صورتی که بهداشت دهان و دندان های خود را به خوبی رعایت نکنید، روش های دندان پزشکی زیبایی برای شما مناسب نخواهند بود. مثلا فردی که از روکش دندان و یا  ونیر برای دندان های خود استفاده می کند، باید مراقبت های بهداشتی را بیش از پیش و با دقت بالاتری رعایت کند.
 • کسانی که به دندان پزشکی مراجعه نمی کنند. باید حداقل دو بار در سال برای بررسی شرایط دندان ها و لثه های خود به دندان پزشکی مراجعه کنید.
 • افرادی که دندان های آن ها دارای پوسیدگی های شدید و یا مسائل و مشکلات جدی می باشد. این افراد در ابتدا باید مشکلات آنان برطرف شود و سپس روش های زیبایی را به کار گیرند.
دندانپزشکی زیبایی

روش های ارائه شده توسط دندان پزشکی زیبایی

برای این که کاستی های دندان های خود را برطرف کنید و لبخند خود را زیباتر از پیش سازید، نیازمند انجام فرایندهای مختلفی بر روی دندان ها هستید. دندان پزشکی زیبایی روش های مختلفی را برای رفع مشکلات ظاهری دندان های شما ارائه می دهد که هر کدام آن ها برای برخی مراجعه کنندگان مناسب هستند. بعد از انجام معاینات لازم و بررسی های کافی توسط دندان پزشک روش های مناسب به شما معرفی می شوند و شما با در نظر گرفتن شرایط خود و اولویت بندی خواسته های شخصی، بهترین روش را بر می گزینید. برخی از روش هایی که دندان پزشکی زیبایی به متقاضیان خود پیشنهاد می کند عبارت اند از؛

وایتنینگ دندان یا بلیچینگ (سفید کردن دندان ها)

از ساده ترین و ارزان ترین روش هایی که برای زیباسازی دندان های شما توسط دندان پزشکی زیبایی ارائه می شود، سفید کردن دندان ها و بلیچینگ دندان است. با انجام این روش و با انجام فرایندهایی ساده و بی خطر، رنگ دندان های شما به حالت اول باز می گردد و یا روشن تر از قبل می شود. این روش مناسب افرادی است که دندان های آن ها تغییر رنگ داده است و این مسئله می تواند به علت مصرف سیگار، مواد غذایی رنگی مثل چای و قهوه و یا خوراکی های رنگی باشد. البته باید بدانید که برخی لکه ها ثابت شده و از بین نمی روند. در این صورت باید از روش های جایگزین مثل ونیرها استفاده کنید.

بلیچینگ دندان روشی است که در آن با استفاده از مواد مخصوص، رنگ دندان های شما اندکی روشن تر از حالت طبیعی خود می شوند. وایتنینگ دندان روشی است که در آن دندان های شما رنگ قبلی خود را به دست می آورند. می توان این روش ها را در منزل نیز انجام داد اما توصیه می شود که این کار را به دندان پزشک خود بسپارید و از آسیب های احتمالی آن ها پیشگیری کنید و در عین حال نتیجه ی بهتری به دست آورید.

بلیچینگ دندان

کانتور کردن و تراشیدن دندان

از دیگر روش هایی که در دندان پزشکی زیبایی ارائه می شود reshaping  و یا تغییر شکل دادن به دندان با استفاده از تراشیدن و کانتور کردن است. اگر دندان های شما لبه های نازیبا و یا سطح آن نامتناسب است، می توان با کانتور کردن و تراشیدن بخشی از مینای دندان، آن را زیباتر کرد و کاستی های آن را برطرف کرد. این روش زمانی استفاده می شود که دندان شما شکستگی ها لب پریدگی های جزئی داشته باشد که بتوان با تراشیدن آن را برطرف کرد. همچنین اگر شکل دندان نامتناسب باشد و یا بیش از اندازه بلند باشد نیز می توان با این روش دندان را زیبا کرد. توجه داشته باشید که زمانی که مینای دندان برداشت می شود دیگر نمی توان آن را به حالت قبل برگرداند. برای همین باید آگاه باشید که ممکن است دندان شما اندکی حساس شود. همچنین نمی توان مقدار قابل توحهی از مینای دندان را تراشید. تلاش می شود که کمترین اسیب به دندان های طبیعی شما وارد شود و در غیر این صورت باید روش های دیگری را جایگزین این روش کرد.

ونیرهای دندانی

ونیرها پوشش های سطحی هستند که بر روی سطح جلویی دندان شما چسبانیده می شوند و بسیاری از نقص های دندان شما را می پوشانند. ونیرها انواع مختلفی دارند و متناسب با جنس و طول عمر آن ها قیمت هایشان با یکدیگر تفاوت می کند. افرادی می توانند کاندید مناسبی برای ونیرها باشند که از سلامت دندانی برخوردار بوده اما ظاهر دندان های آن ها رضایت بخش نیست. مثلا دندان هایی با تغییر رنگ دائمی دارند، دندان هایشان کوتاه و بلند است، فواصلی بین دندان های آن ها وجود دارد که خیلی زیاد نیست اما در زیبایی لبخندشان تاثیر منفی می گذارد، دندان های آن ها روی هم افتاده است، شکستگی و لب پریدگی در آن ها وجود دارد. ونیرها روی فوق العاده هستند و تمامی این اشکالات را با یک یا نهایتا دو جلسه مراجعه به دندان پزشکی برطرف می کنند.

ونیر دندان

انواع مختلف ونیرها عبارت اند از؛ کامپوزیت، لمینت و لومینیرز.

لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر از بهترین نوع ونیرها هستند که جنس آن ها از سرامیک می باشد و می توانند تا مدت ها بر روی دندان های شما براق و زیبا باقی بمانند. طول عمر این ونیرها حدود ۱۵ تا ۲۰ سال است و شباهت بسیاری به دندان دارند و لبخند شما را طبیعی نشان می دهند. این ماده نسبت به تغییر رنگ مقاومت بالایی از خود نشان می دهد و البته نسبت به سایر ونیرها از قیمت بالاتری برخوردار است.

کامپوزیت ها از جنس رزین هستند. این ونیرها شباهت زیادی به دندان دارند و در هنگام اتصال آن ها به دندان، معمولا نیازی به تراشیدن دندان وجود ندارد. این ونیرها نسبت به لمینت سرامیکی ارزان تر هستند اما در عین حال از طول عمر کوتاه تری (حدودا ۵ تا ۷ سال) برخوردارند. افرادی که توانایی خریداری کردن پرسلن ونیرها را ندارند می توانند از کامپوزیت استفاده کنند. کامپوزیت ها نسبت به لمینت سرامیکی مقاومت کمتری نسبت به تغییر رنگ از خود نشان می دهند. درمورد تفاوت بین کامپوزیت و لمینت دندان در وب سایت دکتر محمد نیکزاد بیشتر بخوانید.

لومینیرز از ونیرهای جدیدتر و پیشرفته تر در بازار است که در ایران ساخته نمی شوند زیرا تکنولوژی آن ها هنوز در ایران وجود ندارد، به همین دلیل مدت بیشتری برای ساخت آن ها و تحویل گرفتنشان لازم است. این ونیرها بسیار نازک هستند و می توان آن ها را به لنز چشمی شبیه دانست. این روش دائمی نیست، زیرا اتصال لومینیرز به دندان بدون تراشیدن انجام می شود و هر زمان که بخواهید می توانید آن ها را از روی دندان خود جدا کنید.

جراحی لثه

اگر لبخند لثه ای دارید، یعنی هنگام لبخند زدن بخش زیادی از لثه های شما نمایان می شوند، می توانید از جراحی لثه برای برطرف کردن این مشکل استفاده کنید. در این روش خط لثه های شما اندکی عقب تر فرستاده می شود و بخش کمتری از آن ها از پشت لب ها نمایان می شوند. در این صورت لبخند لثه ای شما کمرنگ تر و زیبایی لبخند شما بیشتر می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. یوسف می گوید

  با سلام و خسته نباشید اقای دکتر لطفا میفرمایید که برای پدرم که حدودا ۷۰ ساله است ایمپلنت بهتره یا پروتز متحرک؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   اگه از سلامت سیستمیک کافی برخوردار باشه و استخوان کافی هم داشته باشه قطعا ایمپلنت،، 🌷✌🏼

 2. امیر می گوید

  با سلام خدمت شما آقای دکتر، من دندانهای عقبی (پشتی) ام ۲ تا به طور کامل از بین رفته اند و ۳ تا هم پوسیده اند، مجموعا ۷ مورد دندان. سوال اینکه آیا این دندانها را میتوان ایمپلنت دیجیتال کرد و به طور متوسط چقدر هزینه خواهد داشت. سن من ۲۷ سال و پسر هستم. با تشکر از شما و سایت خوبتان.

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   بله می تونید انجام بدید
   ولی حتما جهت تشخیص انجام دیجیتال نیاز به بررسی فیزیکی و رادیو گرافی و ویزیت بیمار هست
   و البته در ناحیه ی غذا خوردن چون تحت فشار هست ریسک دیجیتال و گرفتن سریع پروتز بالاست و بهتره دو مرحله ای انجام بشه، و البته هزینه ی بالیی هم داره

 3. نگار می گوید

  جناب دکتر عزیز سلام نگار هستم از بیماراتون. میخواستم بدونم لمینت پرسلن سرامیکی فقط برای ۱۶ واحد دندانهای جلو استفاده میشه یا برای اسیا های عقب هم میتونم بذارم؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   معمولا فقط در خط لبخند
   چون تحمل فشار ندارند. 🌷🌷

 4. کیمیا می گوید

  مطالب واقعا مفید بود ممنونم

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام ممنون از توجه شما🌷🌷✌🏼

 5. مهلا می گوید

  سلام و وقت بخیر…
  در ارتودنسی دندان بلند هم میشود؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام معمولا خیر مگر به عمد و با پلن درمانی خاصی توسط پزشک و کنترل شده انجام بشه

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.