لمینیت سرامیکی دندان + تصاویر واقعی لمینت دندان

1,441

امروزه کمتر کسی را می‌بینید که به‌ظاهر دندان‌های خود توجه نکند و با لبخندی نه‌چندان دلچسب در اجتماع حاضر شود. همچنان که می‌بینیم تعداد بسیار زیادی از افراد در کلینیک‌های دندان‌پزشکی برای دندان‌پزشکی زیبایی مراجعه می‌کنند. دندان‌پزشکی زیبایی خدمات متنوعی برای افرادی که خواستار تغییر در شکل ظاهری دندان‌هایشان هستند و می‌خواهند زیبایی لبخندشان را افزایش دهند، ارائه می‌کند.

یکی از خدماتی که دندان‌پزشکی زیبایی برای بهبود زیبایی دندان‌ها ارائه می‌دهد، ونیرها هستند. ونیرها انواع مختلفی دارند و متناسب با تقاضای مراجعه‌کنندگان و شرایط آن‌ها به کار برده می‌شوند.

لمینت سرامیکی از بهترین روش‌های اصلاح طرح لبخند، به‌خصوص برای افرادی که حضور چشمگیری در اجتماع دارند (همچون رجال سیاسی و چهره‌های مشهور و محبوب)، است و می‌تواند اعتمادبه‌نفس آن‌ها را افزایش داده و نفوذ اجتماعی آن‌ها بهبود بخشد.

اگر همچنان به روکش‌های نازک اعتماد ندارید و از ارزش آن‌ها آگاه نیستید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

دنتال ونیر (پوشش نازک دندانی) چیست و چه زمانی می‌توان از آن استفاده کرد؟

زمانی که دندان‌های شما نقص و اشکال ظاهری و یا داخلی دارد، می‌توان از دنتال ونیر برای رفع آن استفاده کرد. پوشش‌های نازک دندانی به شما کمک می‌کنند یک طرح لبخند طبیعی داشته باشید و به زیبایی و اعتمادبه‌نفس خود بیفزایید.

ونیرها لایه‌های نازکی از پرسلن یا رزین و به رنگ دندان هستند که با چسبیدن به سطح جلویی دندان‌ها، نواقص دندانی کوچک و بزرگ را برطرف می‌کنند و زیبایی لبخند شما را افزایش می‌دهند. ونیرها انواع مختلفی دارند که یکی از آن‌ها پرسلن ونیر است که در اینجا به معرفی آن می‌پردازیم.

ونیر دندان چیست

پرسلن ونیر (لمینت سرامیکی) چیست؟

پس از وایتنینگ دندان‌ها، یکی از پرمخاطب‌ترین خدمات زیبایی دندان، پرسلن لمینت‌ها هستند که مشکلات مختلف ظاهری دندان‌ها از جمله:

و سایر مسائل را برطرف می‌کنند و لبخندی زیبا را به شما هدیه می‌کنند. در واقع لمینت سرامیکی روشی کم تهاجم است برای رفع بسیاری از مشکلات زیبایی که از راه‌های دیگر قابل‌حل نیستند یا زمان زیادی برای برطرف‌کردن آن‌ها لازم است، در واقع لمینت طرح لبخند شما را به‌سادگی زیبا می‌کند.

اما لمینت دندان چیست و چه ویژگی‌هایی آن را نسبت به سایر روش‌ها منحصربه‌فرد می‌کند؟ مراحل ساخت لمینت و نحوه تراشیدن لمینت را مطالعه کنید.

لمینیت سرامیکی یا پرسلن لمینیت

نقاط قوت پرسلن لمینت

پرسلن لمینت طول عمر بالایی دارد

مهم‌ترین مسئله‌ای که لمینت سرامیکی را از سایر لمینت‌ها جدا می‌کند دوام آن است. پرسلن ماده‌ی بسیار مقاومی است و این در طول عمر روکش نقش بسزایی دارد. اگر یک پرسلن لمینت به شکل درستی کار گذاشته شود و کیفیت مواد سازنده‌ی آن قابل‌قبول باشد، می‌تواند ده تا پانزده سال عمر کند و این در مقایسه با طول عمر کامپوزیت‌ها که شش تا هفت سال است بسیار چشمگیر است. به علت جنسی که دارد در مقابل رنگ‌پذیری و شکستگی و آسیب مقاومت می‌کند.

لبخند شما را به شکلی طبیعی زیبا می‌کند

بیشتر دندان‌پزشکان بر روی این مسئله توافق دارند که لمینت سرامیکی طبیعی‌ترین پوشش نازک است و طرح لبخند شما را به طبیعی‌ترین شکل ممکن اصلاح می‌کند. پرسلن شبیه به مینای دندان است و مات به نظر می‌رسد. همان‌طور که بالاتر اشاره شد، این لمینت به‌سادگی می‌تواند درمان شکستگی دندان، فواصل نامنظم، سایز نامتناسب، تغییر رنگ و سایر نقص‌های ظاهری دندان را برطرف کند.

پرسلن لمینت نسبت به سایر روش‌ها تهاجمی نیست

در فرایند جای‌گذاری لمینت‌های سرامیکی بخش اندکی از دندان برداشته می‌شود و این از آسیب‌زدن به دندان جلوگیری می‌کند. نه‌تنها آسیب بسیار کمتری به دندان وارد می‌شود، بلکه اتصال سرامیک به دندان بسیار محکم و پایدار است.

در واقع تراش داده شده کمتر از ۰.۶ تا ۰.۷ میلیمتر است و کانتور و برجستگی زیاد نخواهد بود و علاوه بر جلوگیری از التهاب لثه، طبیعی نیز به نظر می‌رسد، برخلاف کامپوزیت که دندان‌ها تراش داده نمی‌شوند و اتصال اندکی غیرطبیعی به نظر می‌رسد.

نسبت به تغییر رنگ، مقاومت بالایی دارند

نسبت به سایر لمینت‌ها، لمینت‌های پرسلن مقاومت بیشتری نسبت به تغییر رنگ از خود نشان می‌دهند و این مستقیماً به خاصیت سرامیک و جنس روکش نازک بازمی‌گردد.

با یک تیر چند نشان می‌زنید

دندانپزشکی برای هر مشکلی راهکاری ارائه می‌دهد. بلیچینگ برای دندان‌های رنگ‌گرفته استفاده می‌شود، دندان‌های نامنظم با ارتودنسی مرتب می‌شوند، شکستگی و پریدگی گوشه‌های دندان با چسباندن برطرف می‌شوند، اما لمینت سرامیکی تمامی این مشکلات را با یک روش حل می‌کند و این صرفه‌جویی در هزینه و زمان است.

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندان‌پزشکی دکتر محمد نیک‌زاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

نقاط ضعف لمینت سرامیکی

پرسلن سرامیکی نسبت به باقی روش‌ها گران‌تر هستند

از آن جایی که لمینت سرامیکی در شرایط خاص آزمایشگاهی و توسط متخصص آن ساخته می‌شود و نیازمند تجهیزات به خصوصی نیز است، نسبت به سایر روش‌های دندان‌پزشکی زیبایی هزینه‌ی بیشتری دارد.

ممکن است باعث حساسیت دندان‌ها شوند

ممکن است در روزهای ابتدایی پس از انجام فرایند، دندان شما نسبت به غذاها و نوشیدنی‌های سرد و گرم حساس شود. این به علت آن است که در حین انجام فرایند جای‌گذاری لمینت، مینای دندان برای مدت کوتاهی در معرض محیط بیرون قرار می‌گیرد. پس از مدتی این حساسیت برطرف می‌شود.

با وجود مقاومت بی‌نظیر، لمینت‌های سرامیکی هم در معرض خطر هستند

پرسلن لمینت‌ها بسیار مقاوم هستند، اما این به معنی نیست که هرگز آسیب نمی‌بینند. اگر توصیه‌های بهداشتی که دندان‌پزشک به شما می‌دهد را جدی نگیرید، امکان شکستگی و یا جداشدگی روکش نازک وجود دارد.

لازم است توصیه‌ها را جدی بگیرید و همان‌طور که لمینت سرامیکی از لبخند زیبای شما مراقبت می‌کند، شما نیز از لمینت سرامیکی خود مراقبت کنید. پس بهتر است راه‌های مراقبت از لمینت دندان را به خوبی بدانید.

پرسلن لمینیت چیست

آیا کاندید مناسبی برای پرسلن لمینت هستم؟

مشکلات جدی دندان و لثه

اگر مشکلات جدی دندانی و لثه‌ای دارید، پیش از درمان این مشکلات اساسی و پایه، کاندید خوبی برای این روش نیستید. هرچند نباید ناامید شوید، این بدان معنی نیست که هرگز نمی‌توانید از این روش استفاده کنید. تنها نکته این است که باید دندان‌های شما تقریباً سالم باشند تا بتوانند از این روش استفاده کنند.

به طور خلاصه اگر با التهاب لثه، مشکلات جدی مینای دندان و نداشتن دندان دست‌وپنجه نرم می‌کنید، کاندید خوبی برای پرسلن ونیر نیستید. پس ابتدا مشکلات جدی را درمان کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله آیا لمینت و کامپوزیت برای همه‌ی افراد بهترین انتخاب است؟ را در وب‌سایت دکتر محمد نیک‌زاد مطالعه کنید.

دندان قروچه کردن

اگر دائم در حال دندان‌قروچه کردن و فشردن فک خود هستید، نمی‌توانید از این روش و روش‌های مشابه استفاده کنید. اگر چه پرسلن جنس مقاوم به فشار، ضربه و تغییرات دما دارد اما این بدان معنی نیست که می‌توانید آن‌ها را دائماً تحت‌فشار قرار دهید. بیمارانی که تنها در خواب دندان‌قروچه می‌کنند می‌توانند از محافظ‌های شبانه استفاده کنند.

مینای دندان

پرسلن لمینت به مینای دندان متصل می‌شود. اگر بخش قابل‌توجهی از مینای دندان از بین رفته است، استفاده از این روش با مشکل مواجه خواهد شد. هرچند همچنان می‌توان از این روش استفاده کرد اما کارایی و پاسخ‌دهی آن کاهش می‌یابد.

دندان‌های نامرتب

پرسلن لمینت می‌تواند فواصل اندک دندان‌ها و نامرتب بودن آن‌ها را اصلاح کند. اما اگر ترتیب دندان‌ها به شکل قابل‌توجهی به‌هم‌ریخته باشد و فواصل دندانی خیلی زیاد باشند، موفقیت روش کاهش پیدا می‌کند. این مقاله را بخوانید: آیا لمینت برای دندان‌های کج امکان‌پذیر است؟

کسب اطلاعات بیشتر در مورد کامپوزیت ونیر

مراحل نصب لمینت سرامیکی

همانند سایر روش‌های دندان‌پزشکی زیبایی، نصب لمینت‌های سرامیکی مراحل خاص خود را دارد که در ویزیت‌های متعدد و بررسی‌های مختلف طی خواهند شد. تمامی این مراحل جهت رسیدن به بهترین نتیجه و یافتن بهترین راه‌حل است.

اکثر مواقع مراحل نصب طی دو مراجعه و معمولاً بافاصله ده تا پانزده روز (هرچند با افزودن شارژ به لابراتوار این زمان قابل کاهش است) انجام می‌شود. برخی مطالعات بیان کردند که بیشترین کارایی لمینت سرامیکی زمانی است که بین مراجعه اول و دوم، دوهفته فاصله بیفتد.

معاینه و بررسی

در اولین ویزیت شما توسط دندان‌پزشک، معاینه می‌شوید و دندان‌ها و لثه‌ی شما بررسی می‌شوند. هدف از انجام این کار یافتن بهترین روش برای برطرف‌کردن نیاز شماست. ابتدا بررسی می‌شود که می‌توانید کاندید مناسبی برای پرسلن لمینت باشید یا خیر. اگر مشکل جدی وجود داشته باشد، با شما در میان گذاشته خواهد شد و راه‌حل‌های درمانی قبل از زیباسازی دندان نیز پیرو آن معرفی می‌شوند.

آماده‌کردن دندان

برای این که ونیر پرسلن بر روی دندان شما قرار بگیرد، لازم است تا لایه‌ای از سطح دندان‌های شما برداشته شود. در این مرحله، این کار انجام می‌شود و با برداشتن قسمتی از سطح دندان، فضا برای نشستن لمینت سرامیکی آماده می‌شود. در این صورت ضخامت دندان با قرارگرفتن ونیر بر روی آن تفاوت چشمگیری نمی‌کند.

همچنین در این مراجعه لمینت سرامیکی شما متناسب با دندان‌هایتان در آزمایشگاه آماده می‌شود. توجه داشته باشید که بخش برداشته شده از دندان باتوجه‌به پروتکل‌ها انجام می‌شود و از آسیب رساندن به مینای دندان جلوگیری می‌شود.

به‌خاطر داشته باشید که تراشیدن دندان در این روش نسبت به سایر روش‌ها کمتر است. اگر دندان شما آسیب‌دیده است، دندان‌پزشک آن بخش‌ها را نیز تراش می‌دهد تا دندان سالم باشد. در نهایت، پرسلن لمینت شما بر روی دندان سفید و سالم می‌نشیند.

آیا برای لمینت دندان از بی حسی استفاده می‌شود؟

می‌توان بدون استفاده از بی‌حسی دندان را برای پرسلن لمینت آماده کرد. اما ممکن است بیمار تقاضای بی‌حسی کند. برخی دندان‌ها ذاتاً به سرما حساس‌ترند (ابزار استفاده شده در دندانپزشکی) و با تشخیص دندان‌پزشک و ترجیح بیمار می‌توان از بی‌حسی استفاده کرد.

انتخاب رنگ

در این مرحله دندان‌پزشک شما از راهنمای انتخاب رنگ لمینت دندان  استفاده می‌کند تا مناسب‌ترین رنگ را برای دندان‌های شما پیدا کند. در بیشتر مطب‌های پیشرفته رنگ توسط دستگاه دیجیتال انتخاب می‌شود و این به دقیق‌تر بودن و مناسب‌تر بودن رنگ کمک می‌کند.

قالب‌گیری

هنگامی که برش سطحی دندان انجام گرفت، دندان‌پزشک از دندان‌ها و لثه شما قالب‌گیری می‌کند. در واقع در این مرحله یک کپی از دهان شما گرفته می‌شود تا پرسلن ونیر مناسب شما ساخته شود.

طراحی لبخند توسط کامپیوتر انجام می‌شود و این به مراجعه‌کننده این اجازه را می‌دهد تا پیش از داشتن قالب، یک طرح کامپوزیتی موقت را ببیند و یا در ویدئو قالب را مشاهده کرده و متناسب با علایق خود طرح را انتخاب کند و سپس قالب از روی آن ساخته شود.

قراردادن قالب موقت (اگر نیاز باشد)

اگر تراش دادن دندان‌ها بیشتر از حد معمول باشد، جهت مراقبت و حفظ مینا یک قالب موقت به شما داده می‌شود تا هنگام نصب پرسلن ونیر از آن استفاده کنید. اما اگر مقدار کمی از سطح دندان تراشیده شده باشد، نیازی به قالب موقت نیست. توجه داشته باشید که ممکن است حساسیت دندان‌ها در این مرحله بیشتر شده باشد.

نصب لمینت سرامیکی

وقتی بررسی‌های لازم توسط دندان‌پزشک صورت گرفت و پرسلن ونیر آماده شده مشکلی نداشت و همچنین رنگ آن متناسب بود، مرحله‌ی نصب انجام می‌شود. برای نصب لمینت، ابتدا سطح داخلی آن و سطح دندان‌های شما شسته می‌شود و پس از پولیش و تمیز شدن، آماده اتصال می‌شوند.

زمان آماده‌سازی تا چسب لمینت سرامیکی روی دندان‌ها بین ۱۰ تا ۱۵ روز است که با شارژ اضافی به لابراتوار حتی تا چند روز هم امکان‌پذیر است. از ماده‌ی خاصی برای اتصال لمینت سرامیکی به دندان شما استفاده می‌شود. سپس از تاباندن اشعه‌های نوری برای افزایش استحکام اتصال استفاده می‌شود.

مراجعه‌های پس از نصب لمینت سرامیکی (فالوآپ)

بیشتر دندان‌پزشکان از شما می‌خواهند یک هفته پس از جای‌گذاری لمینت به مطب آن‌ها مراجعه کنید. یکی از اهداف این کار، بررسی وضعیت لثه‌های شما و پذیرش ونیر توسط آن‌هاست. همچنین در این ویزیت، شما می‌توانید تمایلات خود و رضایت خود از ظاهر لمینت سرامیکی را بیان کنید.

اگر دندان‌های شما به سردی و گرمی حساس هستند در این ویزیت با پزشک خود در میان بگذارید. هر چند که با گذشت زمان برطرف می‌شود اما شاید متخصص شما روشی برای تسریع گذران این مدت در نظر داشته باشد.

چگونه از پرسلن لمینت خود مراقبت کنم؟

بهداشت دهان و دندان خود را به طور مداوم حفظ کنید.

پس از هر وعده‌ی غذایی دندان‌های خود را بشویید، یا حداقل این کار را دو بار در روز انجام دهید. بزرگ‌ترین مشکلی که افراد با آن مواجه می‌شوند ندانستن نحوه صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن با ونیر است. به آموزش‌های دندان‌پزشک خود در این باره توجه کنید.

خمیردندان خود را عوض کنید.

توجه داشته باشید که مواد استفاده شده در خمیردندان می‌توانند بر پرسلن تأثیر بگذارند. پس در انتخاب بهترین خمیردندان و مسواک مناسب برای لمینت با پزشک خود مشورت کنید.

عادات غذایی خود را اصلاح کنید.

بسیاری از عادات غذایی غلط بر پرسلن لمینت شما (و حتی دندان‌های طبیعی) اثر سوء می‌گذارند. برای مثال جویدن تکه‌های یخ و یا آب‌نبات می‌توانند باعث شکستگی و پریدگی لبه‌ها شوند. از خوردن بیش از حد موادی که پتانسیل تغییر دادن رنگ دندان را دارند، همچون رنگ‌دهنده‌های مصنوعی، قهوه، چای، بلوبری و سایر مواد مشابه اجتناب کنید.

سایر عادات غلط را اصلاح کنید.

از انجام رفتارهایی همچون سیگارکشیدن، دندان‌قروچه‌کردن و سایر مواردی که سبب آسیب رساندن به دندان‌های طبیعی و همچنین لمینت می‌شود خودداری کنید.

و در آخر…

به دندان پزشک خود به طور منظم مراجعه کنید!

در ادامه نمونه‌کارهایی از دکترمحمد نیکزاد را مشاهده میکنید.

لمینت دندان
لمینت سرامیکی دندان
لمینت سرامیکی دندان چیست
لمینت سرامیکی
لمینت دندان
لمینت دندان
لمینت دندان

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندان‌پزشکی دکتر محمد نیک‌زاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. سارا می گوید

    جناب دکتر لمینیت سرامیکی انجام میدید با چه هزینه ای ؟

  2. Nazanin می گوید

    سلام وقت بخیر آقای دکتر من دندون های درشتی دارم اما رنگشون به اندازه ای که میخوام روشن نیست میتونم فقط ۴ تا دندون بالا رو لمینت کنم؟ غیر طبیعی نمیشه؟

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.