بررسی تفاوت‌های کامپوزیت، لمینت و بلیچینگ و انتخاب بهترین آن‌ها

102

زیبایی دندان‌ها، نه به اندازه‌ی سلامت آن ها، اما بسیار مهم است. امروزه توجه بسیاری به زیبایی می شود و دندان ها نیز به عنوان عضوی از بدن که در معرض دید هستند، مورد توجه قرار گرفته اند. از این رو دندان پزشکی زیبایی راه حل های متعددی را برای زیباسازی دندان ها ارائه می دهد. برخی از این راه حل ها شامل کامپوزیت، لمینت و بلیچینگ می شوند. هر کدام این روش ها در جای خود می توانند برطرف کننده ی بسیاری از عیب های ظاهری دندان ها باشند.

دندان های سالم در اعتماد به نفس شما تاثیر بسزایی دارند. اگر دندان های شما سالم نباشند، احتمالا دهان شما بوی بدی خواهد داد و از درد دندان و حساسیت آن آزار خواهید دید و دیگران را نیز آزار خواهید داد. از طرفی اگر دندان های سالمی نداشته باشید، نمی توانید به خوبی غذا بخورید و دچار سوء تغذیه و کاهش وزن می شوید. ولی تنها موردی که در اعتماد به نفس تاثیر دارد، سلامت دندان نیست. زیبایی دندان نیز به نوبه ی خود از موارد مهم و موثر در اعتماد به نفس است.

شرط اول برای رفتن به سمت روش های موجود در دندان پزشکی زیبایی داشتن دندان های سالم و رعایت نکات بهداشتی است. اگر از بهداشت فردی دهان و دندان مناسبی برخوردار نباشید، کاندید مناسبی برای روش های زیبایی نیستید. زیرا نهایتا این روش ها با شکست مواجه خواهند شد. اگر می خواهید با کامپوزیت، لمینت، بلیچینگ، تفاوت ها و کاربرد آن ها آشنا شوید و اطلاعات جامعی درباره ی آن ها داشته باشید، با ما همراه باشید.

کامپوزیت دندان در چه مواردی کاربرد دارد؟

یکی از روش های ارائه شده در دندان پزشکی زیبایی کامپوزیت دندان است. کامپوزیت نوعی ونیر یا همان پوشش سطحی است که بر روی سطح بیرونی دندان ها متصل می شود و زیبایی خاصی به دندان ها می بخشد. این پوشش از جنس رزین کامپوزیت است که ماده ای متخلخل بوده و به رنگ دندان است. کامپوزیت دندان کاربردهای مختلفی دارد و امروزه به عنوان یکی از پرطرفدارترین روش های موجود در دندان پزشکی زیبایی محسوب می شود.

چه کسانی می توانند از کامپوزیت بهره ببرند؟

شما می توانید کاندید خوبی برای کامپوزیت باشید در صورتی که؛

 • دندان های شما سالم هستند اما از زیبایی ظاهری چندانی برخوردار نیستند. مثلا دندان های شما منظم نیستند و یا شکل های مشابه ندارند. برخی افراد دندان هایی دارند که لبه های آن ها صاف نیست. برخی دیگر دارای دندان هایی هستند که هم قد نیستند و کوتاه و بلند هستند. افرادی هستند که دندان های آن ها به طور دائمی تغییر رنگ داده است و نمی توانند با روش هایی مثل بلیچینگ دندان و یا وایتنینگ دندان، آن ها را به حالت قبل درآورند. بنابراین استفاده از کامپوزیت می تواند پوشاننده ی بسیاری از این اشکالات ظاهری باشد.
 • دندان های شما دارای فاصله ی اندک باشد و یا بیش از اندازه به هم نزدیک باشند. به طوری که به اندازه ی خیلی کم روی هم باشند.
 • دندان هایتان شکسته و یا لب پریده شده باشد.

در تمامی موارد بالا، کامپوزیت می تواند بر روی دندان های شما قرار گرفته و ظاهر بدشکل آن ها را بپوشاند. توجه داشته باشید که اگر دندان های شما خراب باشند، مثلا پوسیدگی های عمیق داشته باشند، یا یک یا چند دندان نداشته باشید، استفاده از کامپوزیت نمی تواند راه حل مناسبی برای شما باشد و بهتر است از روش های جایگزین مثل روکش، ایمپلنت و یا بریج دندان استفاده کنید.

هزینه ی کامپوزیت چقدر است؟

کامپوزیت دندان نسبت به لمینت دندان قیمت کمتری دارد و نیازمند هزینه ی کمتری است. اما از روش های گران در دندان پزشکی محسوب می شود. همچنین جایگذاری کامپوزیت از عوامل موثر در پایداری آن است، بنابراین هزینه ها در کلینیک های دندان پزشکی مختلف، متفاوت است. اما به طور کلی قیمت هر کامپوزیت برای هر دندان بین ۸۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان است.

بعد از جایگذاری کامپوزیت، چگونه از آن مراقبت کنیم؟

در صورتی که کامپوزیت برای شما روش مناسبی باشد و جایگذاری آن با موفقیت انجام شود، باید نکات بهداشتی زیر را رعایت کنید تا عمر کامپوزیت برای شما طولانی تر شود و حدود ۵ تا ۷ سال عمر کند؛

 • بهداشت فردی را رعایت کنید و حداقل روزی دوبار مسواک بزنید. همچنین از نخ دندان استفاده کنید. توجه کنید که کامپوزیت از پوسیدگی دندان ها جلوگیری نمی کند. پس این باور غلط را کنار بگذارید که بعد از قرار دادن کامپوزیت می توان از مسواک زدن خودداری کرد و یا در آن سهل انگاری ورزید.
 • از کشیدن سیگار خودداری کنید. دخانیات علاوه بر آسیب زدن به حنجره، دهان و ریه‌ها، می توانند بر روی کامپوزیت نیز اثر بگذارند. این اثر به دو شکل مستقیم و غیر مستقیم است. اثر مستقیم آن بر روی رنگ کامپوزیت است. با اینکه کامپوزیت تا حدودی در برابر تغییر رنگ مقاوم است، اما شکست ناپذیر نیست. نیکوتین می تواند رنگ کامپوزیت را تغییر دهد. همان طور که رنگ دندان های طبیعی را عوض می کند. اثر غیر مستقیم آن شامل کاهش جریان خون و آسیب رساندن به لثه ها می شود. لثه های ناسالم بر دندان ها تاثیر می گذارند و دندانی که سالم نباشد نمی تواند نگه دارنده ی مناسبی برای کامپوزیت ونیر باشد.
 • از خوردن نوشیدنی ها و غذاهای رنگی بپرهیزید. خوردن و نوشیدن مواد رنگی می توانید رنگ کامپوزیت را تغییر دهد و از زیبایی آن ها بکاهد.
 • از خوردن مواد سخت و جویدن اشیاء سخت خودداری کنید. این اجسام سخت می توانند باعث ترک خوردن و یا لب پریدگی کامپوزیت شوند و در آن صورت باید ونیر را ترمیم و یا تعویض کرد.
 • به طور منظم به دندان پزشک مراجعه کنید. معاینه ی تخصصی در افزایش طول عمر ونیر موثر است.
کامپوزیت دندان

لمینت دندان چیست و چه استفاده‌ای دارد؟

یکی از مهم ترین و معروف ترین انواع ونیرها لمینت دندان است. لمینت از جنس های مختلفی ساخته می شود و متناسب با آن قیمت های مختلفی دارد. لمینت یک پوشش سطحی است که بر روی سطح بیرونی دندان، مانند کامپوزیت، می چسبد و ظاهر آن را می پوشاند. این ساختار زیبا از از سرامیک، ترکیب سرامیک و رزین و مواد دیگر ساخته می شود. نوع سرامیکی آن که به لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر معروف است، از همه محکم تر و با دوام تر است. لمینت سرامیکی رنگی مشابه دندان طبیعی دارد و نازک تر از کامپوزیت است. بنابراین طبیعی تر جلوه می کند.

چه کسانی می توانند از لمینت بهره ببرند؟

کسانی که می خواهند از لمینت استفاده کنند باید دارای شرایطی مشابه با کامپوزیت باشند. توجه داشته باشید که لمینت از کامپوزیت گران تر و به همان نسبت ماناتر است.

مراقبت های بعد از جایگذاری لمینت

مراقبت های بعد از جایگذاری لمینت مشابه کامپوزیت است. در واقع ونیرها نیازمند مراقبت های مشابه هستند.

لمینت دندان

تفاوت های لمینت و کامپوزیت در چیست؟

با وجود این که هر دو مورد از انواع پوشش های سطحی دندان محسوب می شوند، تفاوت هایی با یکدیگر دارند که دانستن این تفاوت ها در انتخاب هر کدام موثر است.

 • لمینت نسبت به کامپوزیت از مواد متراکم تری ساخته شده است. بنابراین تخلخل کمتری دارد و این مسئله در رنگ پذیری آن موثر است. مقاومت لمینت در رنگ پذیری نسبت به کامپوزیت بیشتر است.
 • لمینت نسبت به کامپوزیت از هزینه ی بیشتری برخوردار است و روش گران تری محسوب می شود. اما در کنار گران تر بودن، با توجه به طول عمر آن، روشی مقرون به صرفه محسوب می شود.
 • کامپوزیت نسبت به لمینت ضخیم تر است. همین مسئله در طبیعی تر بودن لمینت تاثیرگذار است. همچنین برای جایگذاری لمینت بخش ناچیزی از مینای دندان تراشیده می شود که در طبیعی به نظر رسیدن این ونیر نقش کلیدی دارد. از طرفی قرار گیری لمینت با وجود تراش دندان بهتر و متناسب تر است.
 • لمینت طول عمر بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد. کسانی که می خواهند روش پایدارتری را برای زیباسازی دندان های خود انتخاب کنند، بهتر است به لمینت فکر کنند. از میان انواع لمینت، لمینت سرامیکی بیشترین طول عمر را دارد که حدود ۱۵ تا ۲۰ سال است.
 • مقاومت لمینت نسبت به شکستگی و ترک برداشتن از کامپوزیت بیشتر است. البته این به معنی کنار گذاشتن توصیه های بهداشتی در زمینه ی مراقبت از ونیر نیست.
تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

بلیچینگ دندان؛ روشی که دندان‌ها را سفید می‌کند

بلیچینگ روشی است که در آن دندان هایی که تغییر رنگ داده اند به شکلی غیرقابل باور سفید و براق می شوند. در این روش، دندان پزشک مواد بلیچینگ را بر روی دندان های شما قرار می دهد و بعد از مدتی که رنگ دندان ها به حالت ایده آل رسید، آن را از روی دندان های شما می شوید. بلچینگ یکی از ایده آل ترین روش ها برای سفید کردن دندان هایی است که رنگ خود را به شکل موقتی از دست داده اند و تغییر کرده اند. اگر می خواهید دندان های شما سفیدتر از حالت قبل و طبیعی‌شان شوند، بلیچینگ می تواند راه کار مناسبی باشد.

می توان دندان ها را در خانه و با استفاده از کیت های بلیچینگ نیز بلیچ کرد. اما این کار دارای خطرات و عوارض مخصوص به خود است. بنابراین توصیه می شود که برای بلیچینگ دندان به دندان پزشکی و مطب ها و کلینیک های ایشان مراجعه کرد.

بلیچینگ روش دائمی نیست و اثر آن بعد از مدتی از بین می رود و دندان ها مجددا تغییر رنگ خواهند داد. بنابراین باید این روش را تکرار کرد. می توان از وایتنینگ نیز استفاده کرد که بازگرداندن رنگ طبیعی دندان است.

بلچینگ دندان

تفاوت بلیچینگ با کامپوزیت و لمینت

همه ی ما خواستار لبخند زیبا و دندان های براق و ردیف هستیم. چه کسی از دندان های سفید بدش می آید؟ بدون شک هیچ کس. راه های بسیاری برای سفید کردن دندان ها وجود دارد که بلیچینگ، کامپوزیت و لمینت از انواع آن ها هستند. البته، کامپوزیت و لمینت بر خود دندان اثر نمی کنند و بر روی آن قرار می گیرند. شما با انتخاب رنگ مورد علاقه تان، لبخندتان را تغییر می دهید. همچنین افرادی که دندان های آن ها به طور دائمی تغییر رنگ داده باشد، می توانند با استفاده از یک پوشش زیبا، لبخندی روشن داشته باشند.

اگر دندان های شما موقتی تغییر رنگ داده باشند، بلیچینگ انتخاب مناسب تری است. زیرا با هزینه ی کمتر و با دستکاری اندک بر روی دندان ها، می توانید لبخندی روشن را به خود هدیه دهید. اما در این مورد تنها رنگ دندان ها تغییر می کنند و اشکالات ظاهری دیگری را برطرف نمی کنید.

بلچینگ یا کامپوزیت ونیر؟ کدام انتخاب بهتری است؟

کدام یک انتخاب بهتری است؟

برای این که بهترین روش را برای زیباسازی دندان های خود انتخاب کنید، باید به چند نکته توجه کنید؛

 1. اگر تنها خواسته ی شما تغییر رنگ دندان ها است و تغییر رنگ دندان ها با وایتنینگ یا بلیچینگ میسر است، به کامپوزیت و لمینت دندان فکر نکنید.
 2. در صورتی که دندان های شما منظم نیستند، ظاهر مناسبی ندارند و رنگ آن ها نیز باب میل شما نیست، انتخاب کامپوزیت و یا لمینت عاقلانه تر و مقرون به صرفه تر است.
 3. اگر به دنبال روش پایدارتری برای تغییر رنگ دندان ها هستید، ونیرها انتخاب مناسب تری هستند. زیرا کمترین زمانی که یک ونیر می تواند برای شما عمر کند، ۵ تا ۷ سال است که مربوط به کامپوزیت ونیر است. بنابراین با استفاده از پوشش های سطحی دندان ها، برای مدت طولانی تری لبخند روشن و براق خواهید داشت.

منبع: aspendental

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.