بهترین راه حل های بستن فاصله دندانی در سال ۱۴۰۰

211

اگر بگوییم تقریبا تمام افراد به نوعی مشکلات مرتبط با دهان و دندان را تجربه کرده اند، بعید است که تعجب کنید. مسائل مربوط به دهان و دندان از شایع ترین چالش هایی است که روزانه افراد زیادی با آن روبه رو هستند. عامل اصلی که می تواند به ایجاد این چالش ها منجر شود، سلامت دهان و دندان هر فرد است ولی باید گفت که که این تنها عاملی نیست که افراد را در رابطه با وضعیت دهان و دندان خود دچار مشکل می کند. نباید فراموش کرد که عوامل تاثیرگذار در زیبایی اشخاص نیز از رایج ترین موضوعاتی هستند که ممکن است شما را در موقعیت سختی قرار دهند. مسئله ای که اهمیت این موضوع را بیش از پیش می کند تاثیر این عامل بر روی سلامت ذهن افراد و شرایط روحی آن‌هاست که اگر سریعا به آن رسیدگی نشود احتمالا در بلندمدت منجر به کاهش اعتماد به نفس و احساس عدم رضایت افراد نسبت به ظاهرشان خواهد شد.

طبق تحقیقاتی که در بریتیش یونیورسیتی انجام شده است، شرایط ظاهری دندان افراد به صورت مستقیم در میزان جذابیت آن ها تاثیرگذار بوده و در نتیجه تاثیر مستقیمی در میزان اعتماد به نفس آن ها دارد. عواملی که بیشترین تاثیر را بر روی زیبایی دندان های افراد دارد را می توان به دو دسته تقسیم کرد؛ موقعیت دندان ها و رنگ آن ها.

مسئله ای که در اینجا قصد داریم به طور دقیق بررسی کنیم، فاصله بین دندان هاست که در دسته اول قرار می گیرد. عوامل متعددی می تواند به بروز این پدیده بیانجامد و راهکارهای مختلفی در پیش روی افراد برای از بین بردن این پدیده وجود دارد که در اینجا به آن‌ها خواهیم پرداخت. باید گفت که این مسئله صرفا مرتبط با زیبایی نبوده و ممکن است ریشه ای در سلامت دهان و دندان شما داشته باشد. برای بررسی بیشتر این موضوعات بهتر است  در ابتدا بیشتر با مفهوم این موضوع آشنا شویم. اگر شما هم در این رابطه نیاز به اطلاعات داشته و یا کنجکاو هستید حتما تا انتها با ما همراه باشید.

فاصله بین دندانی یا دیاستما ( diastema )

دیاستما ( diastema ) در واقع به فاصله بین دندانی اشاره دارد که ممکن است در نقاط مختلفی از دهان به وجود بیاید. البته این پدیده اکثرا زمانی که در دو دندان جلو ردیف بالا به وجود می آید، مورد توجه قرار می گیرد. فاصله بین دندانی هم در افراد بزرگسال و هم در کودکان قابل مشاهده است. البته ممکن است این موضوع در کودکان بعد از رشد دندان های دائمی آن ها خود به خود برطرف شود. بعضی از این فاصله ها بسیار کوچک بوده و در این شرایط ممکن است افراد متوجه وجود آن نشده و با آن مشکلی نداشته باشند. در بعضی موارد نیز این فاصله زیاد بوده و برای افراد کاملا واضح است که در این موارد ممکن است بعضی افراد آن را مشکلی در زیبایی ظاهری خود دیده و برای برطرف کردن آن اقدام کنند. در اینجا باید گفت که اگر شما هم جزو این افراد هستید باید بدانید که راه حل های متعددی برای از بین بردن و یا کم کردن این فاصله وجود دارد. قبل از رسیدن به بررسی این راه حل ها بهتر است عواملی که می تواند باعث بروز این پدیده می شوند را با هم مرور کنیم.

فاصله دندانی چیست

عوامل ایجاد فاصله بین دندانی

باید گفت که بروز فاصله بین دندانی می تواند صرفا یک دلیل نداشته باشد و عوامل متعددی می تواند در به وجود آمدن آن نقش داشته باشد. در برخی از افراد فاصله بین دندانی به دلیل اندازه دندان ها و استخوان فک آن ها ایجاد می شود. به عنوان مثال اگر اندازه دندان های شما برای استخوان فک تان کوچک باشد، احتمالا در بین دندان های شما فاصله خواهد افتاد و از آنجایی که اندازه دندان ها و استخوان فک می تواند ناشی از شرایط ژنتیکی افراد باشد، ممکن است این موضوع در تمام افراد یک خانواده دیده شود.

یکی از عامل های دیگری که می تواند به ایجاد فاصله بین دندانی منجر شود، رشد بیش از اندازه بافتی ست که خط لثه و دو دندان جلویی ردیف بالا را پوشش می دهد. این رشد افراطی در نهایت فاصله بین دندان ها را زیاد کرده و به دیاستما منجر می شود. بعضی از عادت های مضر نیز این قابلیت را دارند که جرقه ایجاد فاصله بین دندانی را زده و به این پدیده ختم شوند، به طور مثال زمانی که یک کودک عادت داشته باشد که انگشت خود را به مدت طولانی بمکد، به دلیل فشاری که مکیدن بر روی دندان های جلو می گذارد، احتمال اینکه فاصله بین دندانی به وجود بیاید، وجود دارد. یکی دیگر از عواملی که می تواند محرک ایجاد فاصله بین دندانی در بین نوجوانان و بزرگسالان محسوب شود، بلعید ناصحیح آن هاست. اگر فرد هنگام بلعید زبان خود را در پشت دندان های جلو قرار دهد و به آن ها فشار وارد کند، امکان اینکه در بلند مدت به فاصله بین دندانی دچار شود، وجود دارد. به این مسئله رانش زبان ( tounge trust ) اطلاق می شود.

احتمالا این موضوع بی خطر به نظر می رسد اما باید گفت که اگر این فشار بیش از اندازه باشد، دندان ها را به جلو منحرف کرده و باعث ایجاد فاصله می شود. در نهایت نیز می توانیم به وجود  یک  بیماری مرتبط با  لثه اشاره کنیم. این بیماری که یک نوع عفونت می باشد، با ایجاد التهاب در لثه به بافتی که از دندان ها پشتیبانی می کند، آسیب وارد کرده و در نتیجه به از دست دادن دندان و یا بروز فاصله در بین آن ها منجر می شود. از علائم این عفونت می توان به قرمز شدن و ورم کرد، خونریزی در لثه و از دست دادن استخوان و یا دندان اشاره کرد.

راه حل های بستن فاصله بین دندان ها

درمان فاصله بین دندانی بسته به عوامل ایجادکننده آن ممکن است ضروری بوده و یا نباشد. برای برخی از افراد فاصله بین دندانی صرفا یک مسئله مرتبط با زیبایی به حساب آمده و وجود اشکال در سلامت لثه را نشان نمی دهد. در اینجا برخی از این راه حل ها را با یکدیگر مرور کرده تا بتوانید نسبت به موقعیتی که در آن قرار دارید بهترین راهکار را برای خود انتخاب کنید.

ارتودنسی

اگر بخواهیم از یکی از شایع ترین راه حل ها برای بستن فاصله دندان ها نام ببریم، ارتودنسی در صدر قرار می گیرد. در ارتودنسی با استفاده از سیم ها و براکت ها بر روی دندان ها فشار وارد کرده و به آرامی آن ها را به یکدیگر نزدیک می کنند تا فاصله بین آن ها کم شده و یا کاملا از بین برود. اگر دندان های شما از سلامت  کامل برخوردار است، ارتودنسی یکی از بهترین گزینه ها برای شما به حساب می آید و می تواند به خوبی دندان های شما را پس از از بین رفتن فاصله هم راستا کند.

در اینجا اگر بخواهیم به یک نقطه ضعف ارتودنسی اشاره کنیم باید زمان بر بودن آن را مطرح کنیم. از آنجایی که در این روند فشار به صورت تدریجی روی دندان ها اعمال می شود، به مدت زمان نسبتا زیادی نیاز داریم تا موقعیت دندان ها اصلاح شود. این مدت زمان کاملا به میزان فاصله ای که در بین دندان های شما وجود دارد وابسته است و می تواند نسبت به کم و یا زیاد بودن آن متغیر باشد. ولی باید اضافه کرد که دائم بودن تغییراتی که در اثر ارتودنسی به وجود می آید، باعث می شود زمان بر بودن تاثیر آن کمتر دیده شود.

البته احتمالا می دانید که از ارتودنسی صرفا برای برطرف کردن فاصله بین دندان ها استفاده نشده و اگر موقعیت دندان های شما به هر صورتی نیاز به اصلاح شدن دارد، شما می توانید از این روند استفاده کنید. ارتودنسی موقت و یا ارتودنسی مخفی نیز می تواند به  برخی از افراد برای برطرف کردن این فاصله کمک کند ولی باید بدانید که عدم تغییر و بهبود رنگ دندان ها در ارتودنسی نسبت به ونیر و باندینگ از نقاط ضعف آن به شمار می آید.

ارتودنسی چیست

ونیر دندان

اگر شما علاقه ای به ارتودنسی نداشته باشید، می توانید با دندان پزشک خود، انجام روندهای زیبایی همچون کامپوزیت ونیر و یا ونیر سرامیکی  را مطرح کنید. در این روند دندان پزشک با استفاده از کامپوزیت رزین در ونیر کامپوزیت و پرسلین در ونیر سرامیکی به کم کردن فاصله و یا از بین بردن آن اقدام می کند تا ظاهر آن به طور قابل توجهی تغییر کند. این روندها بر روی زیبایی لبخند شما نیز کاملا تاثیر گذار است و رنگ دندان ها را نیز می تواند سفید تر کند. از تفاوت های این دو می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم؛

  • دندان در ونیر پرسلین نیاز به آماده سازی کمتری نسبت کامپوزیت رزین دارد.
  • عمر پرسلین نسبت به کامپوزیت رزین به طور قابل توجهی بیشتر بوده و بین چهار تا دوازده سال طول عمر مفید دارد.
  • پرسلین در طیف گسترده تری قابلیت تغییر رنگ را داراست.

البته باید در اینجا اشاره کرد که از ونیر در دندان های ترک خورده و شکسته شده نیز استفاده می شود و صرفا مربوط به بستن فاصله بین دندانی نمی باشد.

ونیر دندان چیست

باندینگ دندان

کامپوزیت باندینگ از ساده ترین روش هایی است که شما می توانید با استفاده از آن به بستن فاصله بین دندان هایتان اقدام کنید. باندینگ دندان نیز یک نوع روکش دندان محسوب شده که چند تفاوت با ونیر دارد. از مزایاهای باندینگ نسبت به ونیر می توان به ساده تر بودن روند آن، ارزان تر بودن نسبت به ونیرهای سرامیکی و سریع تر بودن اشاره کرد. همچنین باید بدانید که در این روش روکش قابلیت تغییر رنگ بیشتری داشته و باید در روزهای ابتدایی مواظب باشد رنگ آن تغییر نکند. به این منظور سعی کنید از مصرف موادی همچون سیگار، غذاهای رنگی و یا قهوه خودداری کنید.

در نهایت باید اضافه کرد که چه ونیر دندان و چه باندینگ دندان نسبت به دندان طبیعی شما دارای مقاومت کمتری هستند و باید تلاش کنید به صورت خاص در استفاده از آن ها مواظبت کنید و به صورت منظم علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان خود، به دندان پزشک خود مراجعه کرده تا شرایط آن ها را کاملا زیر نظر داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد باندینگ دندان مقاله ی اصلاح طرح لبخند در کلینیک تخصصی دندان پزشکی دکتر نیک زاد را مطالعه فرمایید.

اصلاح بافت لثه

حال اگر عامل ایجاد فاصله بین دندان ها، رشد بیش از اندازه بافت لثه شما باشد، احتمالا دندان پزشک به شما جراحی را پیشنهاد دهد. در این روند جراح بافت های اضافی را از بین برده تا این فاصله اصلاح شود. البته اگر این فاصله زیاد باشد ممکن است بعد از جراحی شما به ارتودنسی نیاز داشته باشید تا فاصله کاملا بسته شود.

درمان عفونت لثه

در آخر نیز اگر دندان پزشک در شما بیماری لثه را تشخیص دهد، شما باید قبل از اقدام به بستن فاصله بین دندان ها، درمان را شروع کرده تا جلوی عفونت گرفته شود. درمان هایی که جلوی گسترش عفونت را گرفته و آن را از بین می برند، وابسته به نوع آن ممکن است متفاوت باشد ولی احتمالا اسکیلینگ و یا جرمگیری عمیق به شما پیشنهاد خواهد شد. در این روند سطح بالای لثه و پایین لثه پاکسازی شده و با جرمگیری ریشه دندان ها، باکتری هایی که به ایجاد بیماری منجر شده از بین می روند. در مراحلی که شما به بیماری لثه پیشرفته مبتلا باشید، احتمالا به جراحی نیاز بوده تا باکتری هایی که در درون لثه نیز وجود دارند کاملا از بین بروند. جراحی ممکن است شامل بازسازی بافت و استخوان نیز بشود.

بیماری لثه چیست

در نهایت نیز باید اضافه کرد که مسائل مرتبط با زیبایی یک امر کاملا سلیقه ای بوده و هر فرد می تواند نسبت به دیگری نظری متفاوت راجع به آن داشته باشد. نباید فراموش کرد که هر فرد به صورت منحصر به فردی دارای زیبایی بوده و می تواند تفسیر خاص خود را نسبت به آن داشته باشد. نکته مهم این موضوع، این است که شما نسبت به این مسئله رضایت داشته باشید و این موضوع بر روی اعتماد به نفس شما اثر منفی نداشته باشد. پس اگر صرفا از وضعیت ظاهری دندان های خود ناراضی هستید نسبت به شرایطی که در آن قرار دارید به اصلاح آن اقدام کنید. ممنون که اینجا با ما همراه بودید. برای شما روزهایی پر از لبخند و سلامتی را آرزومندیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.