بهترین روش بستن فاصله بین دندان‌ها

1,285

طبق تحقیقاتی که در بریتیش یونیورسیتی انجام شده است، شرایط ظاهری دندان افراد به‌صورت مستقیم در میزان جذابیت آن‌ها تأثیرگذار بوده و در نتیجه تأثیر مستقیمی در میزان اعتمادبه‌نفس آن‌ها دارد. عواملی که بیشترین تأثیر را بر روی زیبایی دندان‌های افراد دارد را می‌توان به دودسته تقسیم کرد؛ موقعیت دندان‌ها و رنگ آن‌ها

اگر بگوییم تقریباً تمام افراد به‌نوعی مشکلات مرتبط با دهان و دندان را تجربه کرده‌اند، بعید است که تعجب کنید. مسائل مربوط به دهان و دندان از شایع‌ترین چالش‌هایی است که روزانه افراد زیادی با آن روبه‌رو هستند.

عامل اصلی که می‌تواند به ایجاد این چالش‌ها منجر شود، سلامت دهان و دندان هر فرد است ولی باید گفت که این تنها عاملی نیست که افراد را دررابطه‌با وضعیت دهان و دندان خود دچار مشکل می‌کند. نباید فراموش کرد که عوامل تأثیرگذار در زیبایی اشخاص نیز از رایج‌ترین موضوعاتی هستند که ممکن است شما را در موقعیت سختی قرار دهند.

مسئله‌ای که اهمیت این موضوع را بیش‌ازپیش می‌کند تأثیر این عامل بر روی سلامت ذهن افراد و شرایط روحی آن‌هاست که اگر سریعاً به آن رسیدگی نشود احتمالاً در بلندمدت منجر به کاهش اعتمادبه‌نفس و احساس عدم رضایت افراد نسبت به ظاهرشان خواهد شد.

مسئله‌ای که در اینجا قصد داریم به طور دقیق بررسی کنیم، فاصله بین دندان‌هاست که در دسته اول قرار می‌گیرد. عوامل متعددی می‌تواند به بروز این پدیده بیانجامد و راهکارهای مختلفی در پیش روی افراد برای ازبین‌بردن این پدیده وجود دارد که در اینجا به آن‌ها خواهیم پرداخت.

باید گفت که این مسئله صرفاً مرتبط با زیبایی نبوده و ممکن است ریشه‌ای در سلامت دهان و دندان شما داشته باشد. برای بررسی بیشتر این موضوعات بهتر است در ابتدا بیشتر با مفهوم این موضوع آشنا شویم. اگر شما هم دراین‌رابطه نیاز به اطلاعات داشته و یا کنجکاو هستید حتماً تا انتها با ما همراه باشید.

فاصله بین دندانی یا دیاستما  (diastema)

دیاستما (diastema) در واقع به فاصله بین دندانی اشاره دارد که ممکن است در نقاط مختلفی از دهان به وجود بیاید. البته این پدیده اغلب زمانی که در دو دندان جلو ردیف بالا به وجود می‌آید، موردتوجه قرار می‌گیرد.

فاصله بین دندانی هم در افراد بزرگسال و هم در کودکان قابل‌مشاهده است. البته ممکن است این موضوع در کودکان بعد از رشد دندان‌های دائمی آن‌ها خودبه‌خود برطرف شود.

بعضی از این فاصله‌ها بسیار کوچک بوده و در این شرایط ممکن است افراد متوجه وجود آن نشده و با آن مشکلی نداشته باشند. در بعضی موارد نیز این فاصله زیاد بوده و برای افراد کاملاً واضح است که در این موارد ممکن است بعضی افراد آن را مشکلی در زیبایی ظاهری خود دیده و برای برطرف‌کردن آن اقدام کنند.

در اینجا باید گفت که اگر شما هم جزو این افراد هستید باید بدانید که راه‌حل‌های متعددی برای ازبین‌بردن و یا کم‌کردن این فاصله وجود دارد. قبل از رسیدن به بررسی این راه‌حل‌ها بهتر است عواملی که می‌تواند باعث بروز این پدیده می‌شوند را با هم مرور کنیم.

فاصله دندانی چیست

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندان‌پزشکی دکتر محمد نیک‌زاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

عوامل ایجاد فاصله بین دندانی

باید گفت که بروز فاصله بین دندانی می‌تواند صرفاً یک دلیل نداشته باشد و عوامل متعددی می‌تواند در به‌وجودآمدن آن نقش داشته باشد. در برخی از افراد فاصله بین دندانی به دلیل اندازه دندان‌ها و استخوان فک آن‌ها ایجاد می‌شود.

به‌عنوان‌مثال اگر اندازه دندان‌های شما برای استخوان فک‌تان کوچک باشد، احتمالاً در بین دندان‌های شما فاصله خواهد افتاد و ازآنجایی‌که اندازه دندان‌ها و استخوان فک می‌تواند ناشی از شرایط ژنتیکی افراد باشد، ممکن است این موضوع در تمام افراد یک خانواده دیده شود.

یکی از عامل‌های دیگری که می‌تواند به ایجاد فاصله بین دندانی منجر شود، رشد بیش از اندازه بافتی است که خط لثه و دو دندان جلویی ردیف بالا را پوشش می‌دهد. این رشد افراطی در نهایت فاصله بین دندان‌ها را زیاد کرده و به دیاستما منجر می‌شود.

بعضی از عادت‌های مضر نیز این قابلیت را دارند که جرقه ایجاد فاصله بین دندانی را زده و به این پدیده ختم شوند، به طور مثال زمانی که یک کودک عادت داشته باشد که انگشت خود را به مدت طولانی بمکد، به دلیل فشاری که مکیدن بر روی دندان‌های جلو می‌گذارد، احتمال اینکه فاصله بین دندانی به وجود بیاید، وجود دارد.

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند محرک ایجاد فاصله بین دندانی در بین نوجوانان و بزرگسالان محسوب شود، بلعیدن ناصحیح آن‌هاست. اگر فرد هنگام بلعید زبان خود را در پشت دندان‌های جلو قرار دهد و به آن‌ها فشار وارد کند، امکان اینکه در بلندمدت به فاصله بین دندانی دچار شود، وجود دارد.

به این مسئله رانش زبان (tounge trust) اطلاق می‌شود. احتمالاً این موضوع بی‌خطر به نظر می‌رسد اما باید گفت که اگر این فشار بیش از اندازه باشد، دندان‌ها را به جلو منحرف کرده و باعث ایجاد فاصله می‌شود.

در نهایت نیز می‌توانیم به وجود یک بیماری مرتبط با لثه اشاره کنیم. این بیماری که یک نوع عفونت می‌باشد، با ایجاد التهاب در لثه به بافتی که از دندان‌ها پشتیبانی می‌کند، آسیب وارد کرده و در نتیجه به ازدست‌دادن دندان و یا بروز فاصله در بین آن‌ها منجر می‌شود.

از علائم این عفونت می‌توان به قرمز شدن و ورم کردن، خونریزی لثه‌ها و ازدست‌دادن استخوان و یا دندان اشاره کرد.

فاصله بین دندان ها در کودکان

راه‌حل‌های بستن فاصله بین دندان‌ها

درمان فاصله بین دندانی بسته به عوامل ایجادکننده آن ممکن است ضروری بوده و یا نباشد. برای برخی از افراد فاصله بین دندانی صرفاً یک مسئله مرتبط با زیبایی به‌حساب آمده و وجود اشکال در سلامت لثه را نشان نمی‌دهد.

در اینجا برخی از این راه‌حل‌ها را با یکدیگر مرور کرده تا بتوانید نسبت به موقعیتی که در آن قرار دارید بهترین راهکار را برای خود انتخاب کنید.

ارتودنسی

اگر بخواهیم از یکی از شایع‌ترین راه‌حل‌ها برای بستن فاصله دندان‌ها نام ببریم، ارتودنسی در صدر قرار می‌گیرد. در ارتودنسی با استفاده از سیم‌ها و براکت‌ها بر روی دندان‌ها فشار وارد کرده و به‌آرامی آن‌ها را به یکدیگر نزدیک می‌کنند تا فاصله بین آن‌ها کم شده و یا کاملاً از بین برود.

اگر دندان‌های شما از سلامت کامل برخوردار است، ارتودنسی یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما به حساب می‌آید و می‌تواند به خوبی دندان‌های شما را پس از از بین رفتن فاصله هم راستا کند. در اینجا اگر بخواهیم به یک نقطه‌ضعف ارتودنسی اشاره کنیم باید زمان بر بودن آن را مطرح کنیم.

ازآنجایی‌که در این روند فشار به‌صورت تدریجی روی دندان‌ها اعمال می‌شود، به مدت‌زمان نسبتاً زیادی نیاز داریم تا موقعیت دندان‌ها اصلاح شود. این مدت‌زمان کاملاً به میزان فاصله‌ای که در بین دندان‌های شما وجود دارد وابسته است و می‌تواند نسبت به کم و یا زیاد بودن آن متغیر باشد.

ولی باید اضافه کرد که دائم بودن تغییراتی که در اثر ارتودنسی به وجود می‌آید، باعث می‌شود زمان بر بودن تأثیر آن کمتر دیده شود. البته احتمالاً می‌دانید که از ارتودنسی صرفاً برای برطرف‌کردن فاصله بین دندان‌ها استفاده نشده و اگر موقعیت دندان‌های شما به هر صورتی نیاز به اصلاح شدن دارد، شما می‌توانید از این روند استفاده کنید.

ارتودنسی موقت و یا ارتودنسی مخفی نیز می‌تواند به برخی از افراد برای برطرف‌کردن این فاصله کمک کند ولی باید بدانید که عدم تغییر و بهبود رنگ دندان‌ها در ارتودنسی نسبت به ونیر و باندینگ از نقاط ضعف آن به شمار می‌آید.

یکی از روش‌های موقتی برای بستن فاصله بین دندان‌ها استفاده از روکش موقتی اسنپ آن اسمایل است. درباره مزایا و معایب این روکش دندانی بیشتر بدانید.

ارتودنسی چیست

ونیر دندان

اگر شما علاقه‌ای به ارتودنسی نداشته باشید، می‌توانید با دندان‌پزشک خود، انجام روندهای زیبایی همچون کامپوزیت ونیر و یا ونیر سرامیکی را مطرح کنید.

در این روند دندان‌پزشک با استفاده از کامپوزیت رزین در ونیر کامپوزیت و پرسلین در ونیر سرامیکی به کم‌کردن فاصله و یا ازبین‌بردن آن اقدام می‌کند تا ظاهر آن به طور قابل‌توجهی تغییر کند.

این روندها بر روی زیبایی لبخند شما نیز کاملاً تأثیرگذار است و رنگ دندان‌ها را نیز می‌تواند سفیدتر کند. از تفاوت‌های این دو می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم؛

  • دندان در ونیر پرسلین نیاز به آماده‌سازی کمتری نسبت کامپوزیت رزین دارد.
  • عمر پرسلین نسبت به کامپوزیت رزین به طور قابل‌توجهی بیشتر بوده و بین چهار تا دوازده سال طول عمر مفید دارد.
  • پرسلین در طیف گسترده‌تری قابلیت تغییر رنگ را داراست.

البته باید در اینجا اشاره کرد که از ونیر در دندان‌های ترک‌خورده و ترمیم دندان شکسته شده نیز استفاده می‌شود و صرفاً مربوط به بستن فاصله بین دندانی نمی‌باشد.

ونیر دندان چیست

باندینگ دندان

کامپوزیت باندینگ از ساده‌ترین روش‌هایی است که شما می‌توانید با استفاده از آن به بستن فاصله بین دندان‌هایتان اقدام کنید. باندینگ دندان نیز یک نوع روکش دندان محسوب شده که چند تفاوت با ونیر دارد.

از مزیت‌های باندینگ نسبت به ونیر می‌توان به ساده‌تر بودن روند آن، ارزان‌تر بودن نسبت به ونیرهای سرامیکی و سریع‌تر بودن اشاره کرد.

همچنین باید بدانید که در این روش روکش قابلیت تغییر رنگ بیشتری داشته و باید در روزهای ابتدایی مواظب باشد رنگ آن تغییر نکند. به این منظور سعی کنید از مصرف موادی همچون سیگار، غذاهای رنگی و یا قهوه خودداری کنید.

در نهایت باید اضافه کرد که چه ونیر دندان و چه باندینگ دندان نسبت به دندان طبیعی شما دارای مقاومت کمتری هستند و باید تلاش کنید به‌صورت خاص در استفاده از آن‌ها مواظبت کنید.

به‌صورت منظم علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان خود، به دندان‌پزشک خود مراجعه کرده تا شرایط آن‌ها را کاملاً زیر نظر داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد باندینگ دندان مقاله‌ی اصلاح طرح لبخند در کلینیک تخصصی دندان پزشکی دکتر نیک زاد را مطالعه فرمایید.

بستن فاصله بین دندانها

اصلاح بافت لثه

حال اگر عامل ایجاد فاصله بین دندان‌ها، رشد بیش از اندازه بافت لثه شما باشد، احتمالاً دندان‌پزشک به شما جراحی را پیشنهاد دهد. در این روند جراح بافت‌های اضافی را از بین برده تا این فاصله اصلاح شود. البته اگر این فاصله زیاد باشد ممکن است بعد از جراحی شما به ارتودنسی نیاز داشته باشید تا فاصله کاملاً بسته شود.

درمان عفونت لثه

در آخر نیز اگر دندان‌پزشک در شما بیماری‌های لثه را تشخیص دهد، شما باید قبل از اقدام به بستن فاصله بین دندان‌ها، درمان را شروع کرده تا جلوی عفونت گرفته شود. درمان‌هایی که جلوی گسترش عفونت را گرفته و آن را از بین می‌برند، وابسته به نوع آن ممکن است متفاوت باشد.

احتمالاً اسکیلینگ و یا جرم‌گیری عمیق به شما پیشنهاد خواهد شد. در این روند سطح بالای لثه و پایین لثه پاک‌سازی شده و با جرم‌گیری ریشه دندان‌ها، باکتری‌هایی که به ایجاد بیماری منجر شده از بین می‌روند.

در مراحلی که شما به بیماری لثه پیشرفته مبتلا باشید، احتمالاً به جراحی نیاز بوده تا باکتری‌هایی که در درون لثه نیز وجود دارند کاملاً از بین بروند. جراحی ممکن است شامل بازسازی بافت و استخوان نیز بشود.

بیماری لثه چیست

در نهایت نیز باید اضافه کرد که مسائل مرتبط با زیبایی یک امر کاملاً سلیقه‌ای بوده و هر فرد می‌تواند نسبت به دیگری نظری متفاوت راجع به آن داشته باشد. نباید فراموش کرد که هر فرد به‌صورت منحصربه‌فردی دارای زیبایی بوده و می‌تواند تفسیر خاص خود را نسبت به آن داشته باشد.

نکته مهم این موضوع، این است که شما نسبت به این مسئله رضایت داشته باشید و این موضوع بر روی اعتمادبه‌نفس شما اثر منفی نداشته باشد. پس اگر صرفاً از وضعیت ظاهری دندان‌های خود ناراضی هستید نسبت به شرایطی که در آن قرار دارید به اصلاح آن اقدام کنید.

ممنون که اینجا با ما همراه بودید. برای شما روزهایی پر از لبخند و سلامتی را آرزومندیم.

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندان‌پزشکی دکتر محمد نیک‌زاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.