تفاوت های کامپوزیت ونیر و روکش دندان که لازم است بدانیم

370

احتمالا نام کامپوزیت ونیر و روکش دندان دفعات بسیاری به گوش شما رسیده است. بسیاری افراد با شنیدن نام روکش، به اشتباه آن را کامپوزیت و یا لمینت تصور می‌کنند. واقعیت این است که این دو مورد تفاوت‌های بسیار و شباهت‌هایی با یک دیگر دارند.

 • کامپوزیت ونیر چیست؟
 • چه مواقعی از آن استفاده می‌شود؟
 • نقاط قوت و ضعف کامپوزیت ونیر کدامند؟
 • چه کسانی نمی‌توانند از کامپوزیت استفاده کنند؟ روکش دندان یا کراون چیست؟
 • چه کسانی برای روکش دندان کاندید مناسبی هستند؟
 • آیا روکش دندن همان کامپوزیت ونیر است؟

اگر درباره‌ی این دو روش که روش‌هایی فوق‌العاده در دندان‌پزشکی زیبایی هستند، کنجکاو هستید، با ما همراه باشید. در این مقاله به معرفی مختصر و بررسی و مقایسه‌ی دقیق این دو روش خواهیم پرداخت.

آشنایی مختصر با روکش دندان

روکش دندان یا کراون (dental crown) از روش‌های پرکاربرد در دندان‌پزشکی زیبایی است و البته که نقش محافظتی و درمانی نیز دارد. در ادامه مختصرا به معرفی این مورد می پردازیم.

روکش دندان چیست؟

روکش دندان یک پوشش کامل است که تمامی سطوح دندان را می‌پوشاند و از آن در برابر آسیب‌ها محافظت می‌کند و زیبایی از دست رفته‌ی دندان را به آن باز می‌گرداند.

روکش دندان از مواد مختلفی مثل پرسلن، فلز و یا ترکیب هر دوی آن ها ساخته می‌شوند. ضخامت روکش معمولا دوبرابر ونیر (پوشش های سطحی) است و این مسئله مقاومت آن را در برابر شکستگی و ترک برداشتن بیشتر می کند.

چه زمانی از روکش دندان استفاده می‌شود؟

همان‌طور که می‌دانید دندان‌پزشکان تمام تلاش خود را می‌کنند تا دندان‌های طبیعی فرد حفظ شود و از دست نرود. گاهی پوسیدگی‌های دندان های بیمار سطحی است و با پر کردن های اندک رفع می‌شود.

اما گاهی پوسیدگی وسیع است و در اغلب موارد نیز نیاز به درمان روت کانال یا همان عصب کشی می‌باشد. در این صورت بخش زیادی از دندان تراشیده می‌شود و دیواره‌ی دندان نازک می‌شود. دندانی که دیواره‌ی نازک داشته باشد، از استحکام کافی برخوردار نیست و می تواند در اثر جویدن مواد نسبتا سخت، بشکند و فرو بریزد. در این صورت دندان فرد از دست می رود.

روکش دندان محافظی است که بر روی دندان کوچک و نازک شده قرار می‌گیرد و در عین حفظ زیبایی دندان، از آن در برابر خطرات احتمالی محافظت می‌کند. توجه داشته باشید که روکش تمامی سطوح دندان را در بر می‌گیرد و همچون کلاهکی زیبا بر روی دندان می‌نشیند. به طور کلی افراد با شرایط زیر می‌توانند از روکش دندان بهره ببرند؛

 • افرادی که دندان های آن ها به علت پوسیدگی شدید ضعیف شده است می‌توانند با یک روکش مناسب بعد از برداشتن بخش‌های پوسیده، آن را تقویت کنند.
 • اگر دندان فرد شکسته باشد می‌تواند با یک روکش این شکستگی را پنهان و علاوه بر آن از خرد شدن و از دست رفتن دندان جلوگیری کند.
 • دندانی که بخش بیشتر آن پر شده باشد، قوی نیست و می‌توان آن را با روکش مستحکم کرد.
 • کراون در ایمپلنت دندان و بریج دندانی نیز استفاده می شود.

انواع روکش های دندانی کدامند؟

 • روکش های دائمی یکی از انواع کراون‌ها هستند که از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. روکش‌های دائمی یا از فلزهایی چون طلا، پلاتین، استیل رنگ ثابت و یا از سرامیک و پرسلین ساخته می‌شوند، در بعضی موارد نیز از ترکیب فلز و پرسلن ایجاد می‌شوند. جالب است بدانید که روکش‌های رزین هم در بازار وجود دارند که ارزان از باقی روکش‌ها هستند اما دوام نسبتا خوبی دارند.
 • روکش های موقتی نوع دوم روکش‌ها هستند که معمولا برای فواصل زمانی کوتاهی که دندان فرد باید محافظت شود بر روی دندان قرار می‌گیرند و از جنس پلاستیک و یا استیل هستند. گاهی برای محافظت از دندان‌های شیری کودکان تا زمانی که دندان‌های دائمی رشد کنند استفاده می شوند و گاهی نیز برای بالغینی که خواستار روکش دائمی هستند اما مدت زمانی از جایگذاری آن ناتوان هستند.

پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دندان شیری مقاله عصب‌کشی دندان شیری امکان پذیر است؟ را مطالعه کنید

روکش دندان

آشنایی مختصر با کامپوزیت ونیر

ونیرها یکی از بهترین روش‌های ارائه شده در دندان‌پزشکی زیبایی هستند که در آن ها فرد زیبایی دندان‌های خود را باز می‌یابد. یکی از این ونیرها کامپوزیت ونیر است که در ادامه مختصرا با آن آشنا می شویم.

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر نوعی پوشش سطحی نازک است که بر روی سطح بیرونی دندان‌های شما قرار می‌گیرد و ظاهر نازیبای آن را می‌پوشاند. این پوشش سطحی طبیعی به نظر می‌رسد و رنگ براق و روشنی دارد. کامپوزیت ونیر بسیار نازک است و معمولا برای جایگذاری آن نیازی به تراشیدن سطح بیرونی مینای دندان نیست.

چه افرادی می‌توانند از کامپوزیت ونیر استفاده کنند؟

کامپوزیت ونیر یک اصلاح طرح لبخند است و جنبه‌ی درمانی ندارد، بنابراین افرادی می‌توانند از این روش استفاده کنند که دندان‌هایی سالم داشته باشند و مشکل جدی برای دندان و لثه‌ی آن ها وجود نداشته باشد. کامپوزیت ونیر در موارد زیر برای مراجعه کننده کاربرد دارد؛

 • در مراجعه کنندگانی که دندان‌های آن ها زرد شده است و یا تغییر به رنگ دیگری داده است. اگر تغییر رنگ موقتی باشد می‌توان آن را با بلیچینگ و یا سفیدکردن دندان برطرف کرد، اما در موارد دائمی، ونیرهایی همچون کامپوزیت می‌توانند این تغییر رنگ را بپوشانند.
 • برای افرادی که دندان‌های آن ها شکسته است، لب پریده شده است و یا شکسته است. این موارد از زیبایی دندان‌ها می‌کاهد، می‌توان با قرار دادن کامپوزیت بر روی دندان‌ها این عیوب را پوشانید.
 • در افرادی که بین دندان‌های آن‌ها فاصله‌ی اندکی وجود دارد. اگر این فاصله زیادتر از اندازه‌ای باشد که کامپوزیت ونیر می‌تواند پوشش دهد، روش‌های دیگری چون ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرند.
 • برای افرادی که دندان‌های کوتاه و بلند و یا دندان‌های بدشکل دارند. این نواقص ظاهری پشت کامپوزیت‌های مرتب و زیبا پنهان می‌شوند و لبخند فرد چند برابر جذاب‌تر می‌گردد.
کامپوزیت ونیر

مقایسه‌ی مرحله‌ی آماده‌سازی دندان در کامپوزیت و روکش

پیش از آن که ونیر کامپوزیت و یا روکش بر روی دندان قرار بگیرند، آماده سازی هایی بر روی دندان باید صورت گیرد. همان طور که در بالاتر اشاره شد موارد مصرف هر دو مورد تفاوت‌هایی دارد. روکش معمولا برای دندان‌هایی بیشتر استفاده می‌شود که آسیب‌های جدی‌تری دیده‌اند. بنابراین مراحل آماده سازی برای دندان در روکش، از پیچیدگی های بیشتری برخوردار است. به طور کلی کامپوزیت روشی کم تهاجم است و این بدان معنی است که تغیرات ناچیزی بر روی دندان صورت می گیرد و در نتیجه، آسیب کم‌تری نیز به آن می رسد.

برای جایگذاری کامپوزیت، موارد کمی پیش می‌آید که مینای دندان نیاز به تراشیده شدن داشته باشد و اگر هم چنین فرایندی ضروری باشد، به قدری ناچیز است که آسیبی به دندان وارد نمی‌شود. در صورتی که در جایگذاری روکش‌ها، معمولا به ۶۰ تا ۷۰% تراشیدن مینای دندان پیش از قرار گرفتن روکش بر روی آن نیاز است. این مقدار ۲ تا چهار برابر بیشتر از ونیرهاست.

کامپوزیت نسبت به روکش بسیار نازک‌تر است و تنها بخش جلویی دندان را می‌پوشاند، اما روکش تمام سطح های دندان را می پوشاند و ضخیم تر از کامپوزیت است. به همین دلیل دندان باید کوچک‌تر شود تا با قرارگیری روکش بر روی آن، بزرگ‌تر از اندازه‌ی طبیعی به نظر نرسد.

مقایسه‌ی فرایند جایگذاری و نصب روکش و کامپوزیت

فرایند جایگذاری و نصب روکش و کامپوزیت با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد که در ادامه به بررسی دقیق آن ها می‌پردازیم؛

مراحل جایگذاری کامپوزیت

 1. در ابتدا از دندان‌های آماده شده‌ی شما قالب گیری می‌شود و سپس این قالب برای ساخت کامپوزیت فرستاده می‌شود.
 2. کامپوزیت ساخته شده برای دندان‌های شما با استفاده از چسب مخصوص بر روی آن‌ها قرار می‌گیرند.
 3. با‌ استفاده از اشعه این اتصال محکم می‌شود. سپس کامپوزیت به خوبی پولیش می‌شود.
مراحل جایگذاری کامپوزیت

مراحل جایگذاری روکش

 1. بعد از آماده‌کردن دندان‌ها، از دندان‌های شما قالب گرفته می‌شود و این قالب برای ساخت روکش به آزمایشگاه فرستاده می شود.
 2. ممکن است تا زمانی که کراون یا روکش شما ساخته می‌شود، بر روی دندان یک روکش موقت قرار می گیرد تا دندان دچار آسیب و شکستگی نشود.
 3. وقتی کراون آماده شد، بر روی محل خود قرار می‌گیرد و به خوبی جایگذاری می‌شود. سپس در جای خود ثابت می‌شود. اندازه‌ی روکش و تناسب آن برای گاز گرفتن و قرار گرفتن دندان‌ها روی هم بررسی می‌شود تا در صورت وجود مشکل، آن را برطرف کنند.

چه زمانی روکش و چه زمانی کامپوزیت مناسب‌ترین انتخاب است؟

اگر دندان شما آسیب جدی دیده باشد و دیواره‌ی نازک داشته باشد، نیازمند محافظت و حمایت است که می‌تواند آن را از روکش دریافت کند. کامپوزیت از دندان نازک شده محافظت نمی‌کند. بنابراین دندانی که پوسیدگی وسیع دارد و یا شکستگی آن بیشتر از حد معمول است را نمی‌توان با کامپوزیت رفع ایراد کرد.

مواقعی که دندان از استحکام کافی برخوردار است و تنها مشکل آن نواقص زیبایی و ظاهری است، کامپوزیت انتخاب بهتری است، زیرا روشی کم تهاجم است و نیاز به تراشیدن قابل توجهی نیست، هم چنین تنها سطح جلویی دندان را که در معرض دید است می پوشاند و ایرادات ظاهری آن را برطرف می‌کند.

توجه داشته باشید که بر روی دندانی که روکش قرار دارد نمی‌توان کامپوزیت ونیر نصب کرد. همچنین برای جایگذاری هر دو روش، دندان باید عاری از پوسیدگی باشد و لثه ها نیز التهاب نداشته باشند. در ادامه پیشنهاد میکنیم مقاله اطلاعات جامع و کاربردی در مورد انواع بیماری‌های لثه را مطالعه کنید.

مراقبت‌های روکش و کامپوزیت کدامند؟

 • اولین موردی که در نگهداری و مراقبت از کامپوزیت ونیر و روکش دندان اهمیت دارد، رعایت بهداشت دهان و دندان است. اگر می‌خواهید که این روکش‌ها و پوشش‌ها دوام کافی داشته باشند، باید به موقع مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
 • به طور پیوسته و منظم به دندان‌پزشکی مراجعه کنید. در این صورت می‌توانید مشکلاتی که در شرف وقوع هستند را ریشه‌یابی کرده و آن‌ها در نطفه خفه کنید. پیشگیری همیشه از درمان بهتر عمل می‌کند. بهترین فاصله‌ی زمانی مراجعه به دندان‌پزشک، هر ۶ ماه یک بار است.
 • دندان قروچه برای کامپوزیت و روکش همچون سم عمل می‌کند. اگر از این مشکل رنج می‌برید، آن را برطرف کنید. می‌توانید به مشاور مراجعه کنید و در هنگام خواب از محافظ های شبانه استفاده کنید.
 • از خوردن غذاهای سخت و جویدن اجسام سخت با دندان‌های روکش‌دار و یا کامپوزیت‌دار خودداری کنید. این کار می‌تواند سبب ایجاد ترک و یا شکستگی به آن‌ها شود. در صورتی که کامپوزیت یا روکش دچار شکستگی شوند، باید تعمیر و یا تعویض شوند.
 • از کشیدن سیگار و مصرف دخانیات جدا خودداری کنید. این موارد می‌توانند به روکش و کامپوزیت دندان شما آسیب وارد کنند و یا باعث تغییر رنگ در آن‌ها شوند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله پیشگیری از زرد شدن کامپوزیت دندان را مطالعه کنید تا بتوانید به راحتی از بروز این روند جلوگیری کنید.
 • از مصرف الکل خودداری کنید. همان‌طور که می‌دانید روکش و کامپوزیت با ماده‌ای مخصوص به دندان متصل می‌شوند. این ماده می‌تواند تحت تاثیر الکل قرار گیرد و یا حتی تغییر رنگ دهد.
 • در صورتی که کامپوزیت و یا روکش شما دچار آسیب و یا شکستگی شد، بلافاصله به دندان‌پزشک مراجعه کنید و از تاخیر کردن در این مورد پرهیز کنید.

سلامت دندان‌ها در صدر تمامی مسائل وجود دارد. ابتدا به سلامت دندان‌ها رسیدگی کنید و سپس نگران زیبایی آن‌ها باشید. برای شما سلامتی و شادابی را آرزومندیم.

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر محمد نیکزاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

منبع: opencare

ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. شراره می گوید

  سلام و درود
  دردِ دندانِ بعد از عصب کشی معمولا چقدر باید طول بکشه؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام.
   متفاوته
   برخی دندونها بدون درد و برخی تا چند روز ممکنه طول بکشه. بسته به شرایط دندون و طریق عصب کشی و یا عفونت دندان. معمولا توسط پزشک باید پیش بینی بشه.

 2. فاطی می گوید

  سلام آقای دکتر.سوالی داشتم.اینکه من اکثر دندونام روکش شده.ولی دندونای جلو خیلی نامنظمه.آیا امکانش هست که کامپوزیت جهت زیبایی و نظم دادن به دندونام روی روکش ها هم کار بشه؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   اگه دندونهای جلو روکش نشده باشند بله میشه کامپوزیت کردولی اگه اوکش باشند باید با تعویض انها درمان بشند.
   در هر صورت بهتره که ویزیت شوید.

 3. سیما می گوید

  سلام درسته که کامپوزیت فقط طرف جلوییه دندون رو پوشش میده و پشت دندون بدون کامپوزیته؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   بله کامپوزیت و کلا لمینت فقط روی دندان گذاشته می شوند

 4. اوژن می گوید

  درود برشما من دندان های جلو را روکش دادم الان حدود ۳ سال هست ولی لثه هام همچنان التهاب دارند و قرمز هستند؟؟راهنمایی کنید ممنون

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   احتمالا روکش ها به فضای لثه تجاوز کرده اند و باید تجدید بشوند البته با ویزیت و داشتن رادیو گرافی بختر میشه نظر داد

 5. سلیمی می گوید

  سلام جناب دکتر وقت بخیر برای کامپوزیت دندان های نا مرتب باید اول درمان ارتودنسی رو بریم بعد کامپوزیت؟!

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   در بیشتر موارد بله
   ولی برخی موارد خفیف فقط با کامپوزیت ونیر هم قابل اصلاح است. که البته حتما باید ویزیت شوید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.