دلیل زرد شدن کامپوزیت دندان و راه‌های جلوگیری از روند زرد شدن کامپوزیت

474

دندان‌پزشکی زیبایی در سال‌های اخیر پیشرفت‌های بسیاری در زمینه‌های مختلف کرده است. این حوزه روش‌های متعددی برای برطرف‌کردن مشکلات ظاهری دندان‌ها ارائه می‌کند. یکی از این روش‌ها کامپوزیت دندان است. کامپوزیت ونیر دندان از روش‌های پرکاربرد در دندان پزشکی زیبایی می‌باشد. در این روش، نوعی ونیر، که همان پوشش سطحی نازک است، بر روی سطح بیرونی و جلویی دندان‌های مراجعه کننده متصل می‌شود و سطحی سفید و براق و صاف و یک دست را در معرض دید قرار می‌دهد.

با توجه به این که جنس کامپوزیت از رزین است و ساختاری متخلخل دارد، این ونیر نسبت به تغییر رنگ کاملا ایمن نیست. کامپوزیت ونیرها در صورت رخ دادن علل مختلف و در معرض شرایط خاصی می‌توانند تغییر رنگ دهند و رنگ براق و سفید خود را از دست داده و زرد شوند.

اما در چه صورتی این اتفاق می‌افتد؟

چگونه می‌توان از زرد شدن کامپوزیت پیشگیری کرد؟

آیا می‌توان زرد شدن کامپوزیت را اصلاح کرد و رنگ روشن و سفید آن را بازیابی کرد؟

اصلا چگونه می‌توان طول عمر کامپوزیت را بهینه سازی کرد؟

اگر این سوالات برای شما پیش آمده است، با ما همراه باشید. با خواندن این مقاله تا انتها به تک تک سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

خلاصه‌ای درباره‌ی کامپوزیت ونیر در دندان‌پزشکی زیبایی

در دنیای امروز، زیبایی دندان به اندازه‌ی سلامت دندان از ارزش بالایی برخوردار است و برای آن وقت و پول زیادی هزینه می‌شود. در این بین روش‌هایی که به رنگ و مدل طبیعی دندان‌های فرد نزدیک هستند از ارزش بالاتری برخوردارند و مراجعه کنندگان به آن‌ها توجه ویژه ای نشان می‌دهند. یکی از روش‌هایی که بسیار به آن توجه شده است، کامپوزیت ونیر است زیرا لبخندی زیبا و طبیعی را به شما هدیه می‌کند. کامپوزیت ونیر از جنس رزین است و با وجود این که این ماده در حیطه‌های مختلف دارای برتری‌های بسیاری است اما نقاط ضعفی هم دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها نداشتن مقاومت بالا در برابر تغییر رنگ است. در حالی که برای ونیری هم چون پرسلن (لمینت سرامیکی دندان) چنین ضعفی وجود ندارد و این پوشش نسبت به تغییر رنگ مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهد. در ادامه به عواملی خواهیم پرداخت که باعث تغییر رنگ و یا مقاومت کامپوزیت ونیر در برابر تغییر رنگ می‌شوند. از آن جایی که بیماران به دنبال دوام بالاتر روش‌ها هستند، همچنین تمایل دارند که روش زیبایی که انتخاب کرده‌اند به دندان‌های طبیعی زیبا نزدیک‌شان کند، دانستن این موارد از ضروریات است.

کامپوزیت ونیر دندان

تغییر رنگ کامپوزیت ونیر، معضل بزرگ این روش دندان‌پزشکی زیبایی!

موردی که به طبیعی جلوه کردن کامپوزیت ونیر کمک می‌کند، حفظ رنگ و پولیش ابتدایی آن است. تغییر رنگ کامپوزیت ونیرها می‌تواند به علل مختلفی مرتبط باشد که در دو دسته‌ی کلی طبقه‌بندی می‌شوند؛ علل داخلی (INTRINSIC) و علل خارجی (EXTRINSIC). اگر چه با پیشرفت علم و فناوری در حوزه‌ی دندان پزشکی زیبایی، کامپوزیت ونیرها روز به روز با کیفیت‌تر و بهتر می‌شوند اما معضل تغییر رنگ که برای استفاده کنندگان این روش رخدادی ناامیدکننده است، در آن‌ها همچنان پا برجاست.

COLOR STAIBALITY یا مقاومت در برابر تغییر رنگ فاکتور بسیار مهمی در روش‌های زیبایی دندان‌پزشکی است. این مسئله در تعیین هزینه‌ای که برای روش زیبایی پرداخت می‌کنید نیز تاثیر بسزایی دارد، مثلا لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت ونیر گران تر و البته پرمخاطب‌تر است.  ما در مقاله انتخاب لمینیت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر به صورت جداگانه به این مبحث پرداخته‌ایم در صورتی که دچار تردید هستید و نمی‌دانید کدام گزینه برای شما مناسب است خواندن این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

عواملی که بر تغییر رنگ کامپوزیت ونیر تاثیر می‌گذارند کدامند؟

همان طور که می‌دانیم، مصرف مواد غذایی رنگی در زندگی هر فردی اجتناب ناپذیر است و این مسئله در تغییر رنگ کامپوزیت ونیر بی‌تاثیر نیست. همچنین بزاق و باکتری‌های موجود در دهان نیز بی‌کار ننشسته اند و روند تغییر رنگ کامپوزیت را سرعت می‌بخشند. پایداری رنگ یک کامپوزیت ونیر به ماتریکس رزین، ابعاد ذرات و حفره‌های موجود (زیرا کامپوزیت رزین یک پوشش سطحی متخلخل است)، عمق پلیمریزاسیون و عوامل رنگ‌آمیزی مربوط می‌شود.

همان‌طور که در مطالب بالاتر هم گفته شد، تغییر رنگ کامپوزیت ونیر می‌تواند در اثر عوامل داخلی و یا خارجی باشد. عوامل داخلی شامل موارد و واکنش‌های فیزیکی و شیمیایی است که در ماتریکس کامپوزیت، در سطح و یا در لایه‌های عمیق‌تر کامپوزیت رخ می‌دهند، می‌شود که ممکن است در اثر مواردی چون در معرض اشعه‌ی فرابنفش بودن، گرما و یا رطوبت ایجاد شده باشند. تغییر رنگ شیمیایی باعث اکسیداسیون و تغییر در ذرات سازنده‌ی رزین می‌شود و ساختار این پوشش سطحی را تغییر می‌دهد که سبب تغییر رنگ در آن می‌شود.

عوامل خارجی می توانند شامل تجمع، تمرکز و مدت زمان ماندگاری پلاک و جرم بر روی کامپوزیت و دندان باشند که این تغییر رنگ را به وجود می آورند. همچنین عوامل خارجی می‌توانند در معرض عوامل محیطی هم چون اشعه‌ی ماورابنفش، غذاها و مواد رنگی و گرما و آب باشند.

گاهی تنها یک عامل سبب تغییر رنگ کامپوزیت شما می شود، گاهی نیز بیش از یک عامل و مجموعه ای از آن ها مسئول چنین رخدادی هستند.

رنگ کامپوزیت ونیر دندان

عوامل داخلی موثر در تغییر رنگ کامپوزیت (INTRINSIC FACTORS)

عوامل داخلی درواقع موارد سازنده‌ی کامپوزیت ونیر هستند. به علت اتفاقات فیزیکی و شیمیایی که در ذرات سازنده‌ی این ونیر می‌افتد، چنین تغییری مشاهده می‌شود. تغییرات و مشکلات ممکن است در بخش‌های مختلف زیر از کامپوزیت باشد؛

ماتریکس کامپوزیت

کامپوزیت ونیری که ماتریکس آن حاوی نوعی ترکیب در ساختار خود باشد، مقاومت بالاتری در برابر تغییر رنگ از خود نشان می‌دهد. این ماده یورتان دی متاکریلات است که جذب آب را کاهش می‌دهد. ماده‌ای که جذب بالاتر آب داشته باشد، در برابر تغییر رنگ مقاومت پایین‌تری دارد.

فیلرها و پلیمریزاسیون مناسب کامپوزیت

فیلرها در میان ماتریکس قرار می‌گیرند (می‌توانید تصور کنید که ماتریکس سیمان و فیلرها ساختارهای سخت در میان آن هستند)، اگر فاصله‌ی بین این دو کم باشد و به خوبی در کنار یک دیگر قرار گرفته باشند، میزان آب کمتری را جذب می‌کنند و همان‌طور که گفته شد، آب جذب شده‌ی کمتر به معنی مقاومت بیشتر در برابر رنگ است. جنس این فیلرها و ماتریکس در جذب آب تعیین کننده است. پلیمریزاسیون با کارایی بالا نیز در بهبود عملکرد مقاومت در برابر تغییر نگ و رنگ پذیری کامپوزیت تاثیر مهمی دارد.

عوامل خارجی موثر در تغییر رنگ کامپوزیت (EXTRINSIC FACTORS)

عوامل خارجی ربطی به ساختار و مواد سازنده‌ی کامپوزیت ندارند و در اثر عوامل محیطی و روش زندگی فرد ایجاد می‌شوند. موارد زیر از این دسته هستند؛

مواد غذایی مصرفی

برخی مواد غذایی و برخی مواد بهداشتی که می‌توانند باعث تغییر رنگ در دندان‌های طبیعی و ونیرهایی همچون کامپوزیت ونیر شوند؛ همچون نوشیدنی‌های رنگی چای و قهوه و سایر نوشیدنی‌های دارای مواد رنگی، خوراکی‌هایی که مواد رنگی در آن‌ها بسیارند، نیکوتین موجود در سیگار و قلیان و سایر دخانیات، سس سویا، آب انگور، شراب قرمز، آب آلبالو و مواد ضدعفون کننده و دهان شویه‌هایی که استفاده می‌شوند از این دسته مواد می‌باشند.

کلرهگزیدین، به عنوان مثال، یکی از پر کاربردترین مواد در دهان شویه هاست و سبب پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان می‌شود. گفته شده است که این دهان شویه می‌تواند سبب تغییر رنگ بافت‌های لثه و دندان و حتی ونیرها و بیشتر موارد مصنوعی و ساختگی که برای زیبایی در دهان به کار برده شده است بشود. همچنین گفته شده است در نوشیدنی‌هایی که pH آن‌ها پایین است، خطر تغییر رنگ وجود دارد. در نوشیدنی‌های رنگی، قهوه اثر تغییر رنگ‌دهی بیشتری نسبت به چای و نوشابه دارد.

پولیش نامنتناسب سطح کامپوزیت

اگر سطح ونیر کامپوزیت شما به خوبی صاف نشده باشد، بخش‌های ناصاف آن محل تجمع باکتری‌ها و پلاک می شوند و این تجمع سبب تولید مواد اسیدی توسط باکتری‌ها می‌شود. در نهایت تمامی این مسائل به تغییر رنگ سریع تر کامپوزیت ونیر می‌انجامد.

پالیش کامپوزیت دندان

چگونه میتو‌ان از کامپوزیت ونیر مراقبت کرد و از تغییر رنگ سریع آن اجتناب نمود؟

با عواملی که می‌توانند سبب تغییر رنگ کامپوزیت ونیر شوند آشنا شدید. اکنون باید بدانید که چگونه می‌توان زمانی را که کامپوزیت ونیر شما بر روی دندان‌هایتان قرار دارد، بهینه کرد و احتمال تغییر رنگ را در آن کاهش داد.

 • از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که تغییر رنگ دندان و ونیر را باعث می‌شوند بپرهیزید. در صورتی که نمی‌توانید این مصرف را به صفر برسانید، آن را به حداقل مقداری که می‌توانید کاهش دهید. مثلا از قهوه، نوشابه و چای کمتر استفاده کنید. مصرف سس خود را به حداقل برسانید.
 • از مصرف سیگار و دخانیات بپرهیزید. با این‌کار نه تنها باعث پیشگیری از تغییر رنگ دندان‌های طبیعی خود می‌شوید، بلکه از تغییر رنگ ونیر کامپوزیت نیز پیشگیری می‌کنید.
 • از استفاده‌ی بیش از حد، دهان شویه‌ها بپرهیزید. نه تنها با این کار به بافت‌های لثه، دندان و دهان خود آسیب می‌رسانید، بلکه احتمال تغییر رنگ کامپوزیت ونیر را نیز به طور چشمگیری افزایش می‌دهید. با این که هدف شما از انجام این کار رعایت بهداشت دهان و دندان است، نتیجه‌ای عکس از آن خواهید گرفت.
 • دندان‌های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. این کار ابتدایی‌ترین مرحله برای پیشگیری از تشکیل پلاک بر روی دندان‌ها است. با این کار می توانید سلامت دندان را را حفظ کرده و از تغییر رنگ ونیر نیز، تا حد امکان، پیشگیری کنید.
مراقبت از کامپوزیت دندان
 • پیوسته به دندان‌پزشکی مراجعه کنید. این کار به شما کمک می‌کند در صورتی که نیازمند انجام اقدام حرفه‌ای باشید، در دندان‌پزشکی به آن پرداخته شود و از ایجاد مشکلات دیگر پیشگیری به عمل آید.
 • از مصرف نوشیدنی‌ها و مواد اسیدی بپرهیزید و یا این مصرف را به حداقل برسانید.
 • مصرف الکل را به حداقل برسانید. مصرف الکل در تغییر رنگ ماده‌ی چسبنده‌ای که برای اتصال کامپوزیت به دندان استفاده شده است تاثیر دارد.

چه روش‌های دیگری غیر از کامپوزیت در دندانپزشکی زیبایی وجود دارد؟

روش‌های دیگری هم در دندان پزشکی زیبایی وجود دارد که طرح لبخند شما را به زیبایی و با روش‌هایی نوین اصلاح می‌کند. این روش‌ها می‌توانند شامل ونیرهای دیگری هم چون:

 •  پرسلن ونیر (یا همان لمینت سرامیکی)
 •  لومینیرز دندان و سایر ونیرها با جنس‌های مختلف
 • ارتودنسی که آن نیز روشی درمانی و زیبایی است
 • بلیچینگ و سفید کردن دندان‌ها که از ساده‌ترین روش‌ها و ارزان‌ترین روش‌ها در دندان پزشکی زیبایی است
 • روکش دندان‌ها که هم جنبه‌ی محافظت از دندانی که دیواره‌ی آن بسیار ضعیف شده است را دارد و هم به زیبایی دندان می‌افزاید.
 •  ایمپلنت دندان که هم دندان از دست رفته را جایگزین می‌کند و هم زیبایی از دست رفته را اصلاح می‌کند.
 • برخی جراحی‌ها هم چون جراحی لثه در لبخند لثه‌ای می‌باشد.

روش‌ها در این حوزه بی‌شمارند، اما باید توجه داشته باشید که برخی از این روش‌ها طول عمر مشخصی دارند و البته که فاکتورهای بسیاری در بهینه سازی این زمان وجود دارد که اکثر آن‌ها به لایف استایل فرد بیمار بستگی دارد. کامپوزیت ونیر نیز از این مورد مستثنی نیست؛ اگر برای زیبا سازی لبخند خود از کامپوزیت ونیر استفاده کرده‌اید، باید بدانید که طول عمر این روش از ۵ تا ۷ سال است و این بازه می‌تواند کوتاه‌تر شود، در صورتی که نکات مراقبتی بعد از کامپوزیت ونیر خود را به درستی به عمل نیاورید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با روش‌های اصلاح طرح لبخند مقاله‌ی اصلاح طرح لبخند در کلینیک تخصصی دندان پزشکی دکتر نیک زاد را مطالعه فرمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.