روش‌های انتخاب بهترین رنگ ونیر از بین انواع رنگ‌های ونیر دندان

516

یکی از بهترین را‌ه‌های زیبا کردن لبخند شما ونیرها هستند. ونیرها از طبیعی‌ترین روش‌های ارائه شده توسط دندان‌پزشکی زیبایی هستند. اگر از دندان‌های خود راضی نیسستید و البته که از سلامت کافی برخوردار هستند می‌توانید از ونیرها استفاده کنید. راه‌های بسیار زیادی برای اصلاح طرح لبخند و ظاهر دندان‌های شما وجود دارد که همه‌ی این روش‌ها مدیون پیشرفت تکنولوژی و تقویت مهارت متخصصین دندان‌پزشک در دندان‌پزشکی زیبایی است.

زمانی که دندان‌های شما از سلامت قابل قبولی برخوردارند اما از ظاهر دندان‌های خود راضی نیستید به ونیر ها بیندیشید و راجع به آنها بیشتر مطالعه کنید. اما پس از انتخاب روش ونیر، وارد چالش بعدی یا همان انتخاب رنگ می‌شوید. چه رنگی برای دندان‌های شما مناسب است و به رنگ پوست شما می‌آید؟ بلی، درست است، رنگ پوست شما هم در انتخاب رنگ مناسب ونیر تأثیرگذار است

در این مقاله اطلاعات کافی راجع به ونیرها و رنگ‌های آنان و انتخاب مناسب رنگ دندان، به دست خواهید آورد.

ونیر چیست؟

ونیرها پوشش‌های نازک سطحی هستند که به روی سطح بیرونی دندان شما متصل می‌شوند و بر زیبایی دندان‌های شما می‌افزایند. این پوشش‌های سطحی معمولاً از رزین و پرسلن و سایر مواد ساخته می‌شوند و به طور دائم به دندان‌های شما متصل می‌شوند. ونیرها می‌توانند بسیاری از مشکلات و مسائل زیبایی را برطرف کنند، این مسائل عبارتند از:

 •  دندان های شکسته
 • دندان‌های لب پریده
 • دندانهایی که بد رنگ شده
 •  دندان‌هایی با فواصل نامناسب

با استفاده از ونیرها می‌توانید به سادگی این مسائل را برطرف کنید و نگرانی خود را کاهش داده و بر اعتماد به نفس خود بیفزایید.

گاهی ممکن است برخی افراد تنها از یک ونیر برای یک دندان شکل‌دار و بدشکل استفاده کنند و برخی نیز ممکن است ۶ تا ۸ ونیر یا بیشتر برای داشتن لبخند زیبا و جذاب درخواست کنند. معمول‌ترین تعداد ونیر انتخاب شده توسط افراد ۸ دندان جلویی است که همیشه نمایان هستند.

فواید ونیرها چیست؟

از مهم‌ترین فایده‌های ونیرها، هدیه دادن لبخند منظم و زیبا و خوش رنگ به شماست. ونیرها می‌توانند بیش از یک دهه برای شما کارکرد داشته باشند و در صورت مراقبت مناسب از آن ها و رعایت بهداشت دهان و دندان نیازی به ترمیم نخواهد داشت. (هرچند برای پرسلن ونیرها ترمیم خیلی مطرح نمی‌شود و بیشتر جایگزینی صورت می‌گیرد.)

فواید ونیر دندان

کسب اطلاعات بیشتر در مورد لمینیت سرامیکی یا پرسلن ونیر

فرایند جایگذاری ونیرها

معمولاً ونیرها در دو مرحله جایگذاری می‌شوند. (مگر کامپوزیت ونیر شما از نوعی باشد که از پیش آماده هستند و بر روی دندان ها جایگذاری می‌شوند). در اکثر مواقع لازم است لایه‌ای از مینای دندان شما تراشیده شود. این میزان از برداشت لایه به قدری ناچیز است که آسیبی به دندان‌ها نمی‌رساند و سپس ونیرها با مواد ویژه بر روی آن چسبانیده می‌شوند. این اتصال با اشعه تقویت می‌شود و دائمی می‌باشد. توجه داشته باشید که از دندان‌های شما قالب گرفته می‌شود تا ونیر مناسب دندان شما ساخته شود.

پیش از فرایند جایگذاری ونیرها چه اقداماتی انجام می‌شود؟

پس از انتخاب این روش برای زیباسازی دندان‌های خود، با دندان‌پزشک خود مشورت می‌کنید و اطلاعات لازم توسط ایشان به شما منتقل خواهد شد. همچنین تعداد ونیرهای درخواستی و لازم برای شما مشخص می‌شود. دندان‌های شما توسط دندان‌پزشک با دقت معاینه خواهد شد و اگر مشکل اساسی و پایه در آن‌ها وجود داشته باشد، باید ابتدا مسائل موجود برطرف شوند و سپس این روش را انجام داد. از دندان‌های شما احتمالا تصویربرداری با اشعه‌ی ایکس هم انجام شود تا سلامت دندان‌های شما بررسی شود.

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر محمد نیکزاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

نکات انتخاب مناسب‌ترین رنگ ونیر برای دندان‌ها

معمولاً یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌هایی که برای مراجعه کنندگان و خواستاران ونیر دندان وجود دارد، غیرطبیعی و مصنوعی به نظر رسیدن ونیر بر روی دندان است. توجه داشته باشید که رنگی که انتخاب و بر روی دندان خود امتحان می‌کنید باید در نور متناسب باشد زیرا ممکن است طور دیگری به نظر برسد. سعی کنید در زمان کوتاهی تصمیم بگیرید، چشم‌ها ممکن است زود خسته شوند و خطای دید برای شما ایجاد شود. از این رو، انتخاب بهترین رنگ برای ونیر از مهم‌ترین دغدغه‌های آنان است. در انتخاب رنگ ونیرها به چند نکته باید توجه داشته باشید:

 • ونیرها می‌توانند بیش از اندازه سفید به نظر بیایند!

معمولاً وقتی افراد برای بهبود ظاهر دندان‌های خود و زیباسازی لبخند خویش اقدام به روش‌هایی هزینه‌بر چون ونیرها می‌کنند، می‌خواهند دندان‌هایی روشن‌تر داشته باشند، اما داشتن دندان‌های بیش از اندازه سفید می‌تواند غیر طبیعی و زننده باشد. تنها برخی افراد می‌توانند از روشن‌ترین رنگ پالت استفاده کنند و دندان پزشک آن افراد را مشخص می‌کند.

 • ویژگی‌های متعدد صورت در انتخاب رنگ تاثیرگذار است.

هنگامی که می‌خواهید بهترین و مناسب‌ترین رنگ را انتخاب کنید، تنها رنگ دندان‌های مجاور تاثیرگذار نیستند، بلکه سایر ویژگی‌های ظاهری نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند. عوامل موثر در انتخاب بهرین رنگ دندان شامل رنگ پوست، شکل لبخند شما، شکل ظاهری صورت شما و حتی سفیدی چشمان شما می‌توانند باشند. رنگی که انتخاب می‌کنید نباید کنتراست نامطلوب و نامناسبی داشته باشد. اگر پوست روشنی دارید رنگ‌های سفید روشن می‌توانند انتخاب کاربردی و زیبایی برای شما باشند. اما اگر پوست شما تیره تر است، بهتر است با انتخاب رنگ بسیار روشن ریسک نکنید و سعی کنید رنگی را انتخاب کنید که کاملا طبیعی و زیبا به نظر برسد.

 • به خوبی خود را بشناسید.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در انتخاب رنگ و مدل ونیر شما تاثیر دارد، سن و جنسیت شماست. آیا هر چه سن شما کم‌تر باشد، دندان‌های شما سفیدتر است؟ با دندان پزشک خود راجع به این مسائل باید بادقت مشورت کنید.

 • شفافیت ونیر را در نظر بگیرید.

اگر ونیر شما از جنس پرسلن باشد؛ هرچند این ماده بسیار مقاوم و مستحکم است اما توجه داشته باشید که بسیار نازک و با ظرافت است، پس شفافیت آن را در نظر بگیرید. شفافیت روکش‌های شما همان چیزی است که اجازه می‌دهد تا نور از آن تابش کند. با وجود چنین شفافیتی، آن چه که در زیر آن نقش مهمی ایفا می‌کند، رنگ واقعی دندان‌های شماست. اگر رنگ طبیعی دندان‌های شما زرد باشد شاید پرسلن سفید روشن مناسب باشد، در صورتی که مینای دندان های شما تیره است، روکش‌های مات می‌توانند انتخاب بهتری باشند.

 • دندان پزشک شما می تواند بهترین مشاور شما باشد!

دندان‌پزشکان می‌توانند رنگ‌های ونیرها را به خوبی برای شما توصیف کنند. با کنار هم قرار دادن رنگ و شفافیت ونیرها و همچنین رنگ طبیعی مینای دندان شما، بهترین و طبیعی ترین رنگ ونیر برای شما انتخاب می‌شود.

ونیر دندان

راهنمای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین رنگ ونیر

به دست آوردن رنگ طبیعی و زیبا و مشابه دندان‌های فرد با مواد مصنوعی کاری دشوار اما قابل انجام است و این فرایند با پیشرفت تکنولوژی‌های دندان‌پزشکی زیبایی میسر شده است. انتخاب بهترین سایه بسیار حائز اهمیت است و باید مطمئن شوید که انتخاب اشتباهی نمی‌کنید. ویتا (VITA) یک راهنمای انتخاب رنگ ارائه کرده است که می‌تواند شما را در این راه یاری کند. در ابتدا از طریق پالت کلاسیک ویتا مناسب‌ترین رنگ را انتخاب می‌کنید و سپس با کمک نمودار رنگی ویتا مستر سه بعدی رنگ طبیعی‌تر را برگزینید. در کنار تمامی این مراحل، توجه به توصیه‌های دندان‌پزشک شما می‌تواند بهترین کمک کننده و مشاور باشد.

جالب است بدانید، اخیراً دستگاه دیجیتالی وارد بازار شده است که با قرار دادن آن بر روی دندان می‌توان نزدیک‌ترین رنگ به دندان را تشخیص داد و آن را برای ونیر برگزید. این دستگاه در کلینیک دندان‌پزشکی دکتر نیک زاد موجود می‌باشد.

چگونه از پالت رنگ کلاسیک مناسب‌ترین رنگ را انتخاب کنیم؟

این پالت رنگ به ۱۶ سایه مختلف که در چهار گروه دسته بندی می‌شوند، تقسیم شده است. ۴ دسته‌ی اصلی شامل A، B، C و D هستند که هر کدام به چند زیر گروه تقسیم می‌شوند. با این پالت می‌توانید مناسب‌ترین رنگ را انتخاب کنید. این پالت به شما کمک می‌کند تا نزدیک‌ترین گروه به رنگ دندان خود را بیابید و سپس روشنی رنگ آن را در ۴ سایه‌ی آن گروه بررسی و انتخاب کنید.

این پالت چند بخش دارد:

رنگ (shade)

رنگ‌ها قبل از هر چیز توسط سایه ها سازماندهی می‌شوند.

A: مناسب دندان‌های قهوه‌ای مایل به قرمز که شامل A1، A2، A3.5 و A4 تقسیم می‌شود.

B: مناسب دندان‌های زرد مایل به قرمز که شامل B1، B2، B3 و B4 می‌شوند.

C: مناسب دندان‌های خاکستری که شامل C1، C2، C3 و C4 می‌شوند.

D: مناسب دندان‌های خاکستری مایل به قرمز که شامل D2، D3 و D4 می‌شوند.

روشنایی (brightness)

این رنگ‌ها که با حروف انگلیسی نام‌گذاری می‌شوند، روشنایی‌های متفاوتی دارند که با اعداد مشخص می‌شوند. روشن‌ترین رنگ عدد ۱ را می‌گیرد و به ترتیب با تیره‌تر شدن به عدد ۴ نزدیک می‌شوند. پس رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز A1 نسبت به قهوه‌ای مایل به قرمز A2 روشن‌تر است.

کاتالوگ رنگ کامپوزیت دندان

راهنمای سه بعدی ویتا (VITA 3D Master)

از آنجایی که پالت کلاسیک ارائه شده تنها ۷۰% رنگ دندان‌های موجود در افراد را شامل می‌شود، دندان‌پزشکی زیبایی راه حل دیگری را ارائه می‌دهد تا رنگ‌های بیشتری از دندان را بتوان در آن گنجاند؛ و در نتیجه بهترین و طبیعی‌ترین رنگ را برای ونیر خود برگزید. در این راهنمای سه بعدی ۲۶ سایه موجود است که طیف وسیع‌تری از رنگ‌های طبیعی دندان را در خود جای می‌دهد. اما این راهنمای سه بعدی چگونه عمل می‌کند؟

 • پیدا کردن میزان روشنی رنگ مناسب
  در نمودار رنگی VITA 3D Master، درخشندگی‌ها از روشن‌ترین (گروه ۰، مربوط به رنگ‌های سفید) تا تیره‌ترین (گروه ۵) طبقه بندی می‌شوند. حتی برای انتخاب میزان روشنایی مناسب می‌توان از نمودار سیاه و سفید این راهنما نیز استفاده کرد.
 • پیدا کردن رنگ مناسب

  وقتی میزان روشنایی مورد نظر انتخاب شد می‌توان به سراغ انتخاب رنگ رفت. از آن‌جایی‌که دندان‌های طبیعی رنگ زرد و قرمز دارند، سه گروه رنگ L، M و R که به ترتیب نشان دهنده‌ی رنگ‌های زرد، متوسط و قرمز هستند. باید ببینیم که دندان به کدام رنگ نزدیک‌تر است. اگر دندان‌ها اندکی رنگ صورتی داشته باشند رنگ نزدیک به دندان قرمز خواهد بود. و در نهایت با انجام سایر بررسی‌ها و تکمیل سایر مراحل، مناسب‌ترین رنگ برای دندان‌های شما انتخاب خواهد شد

مراقبت مناسب در افزایش طول عمر ونیر شما تاثیر دارد

اگر ونیر مورد نظر خود را با مناسب‌ترین رنگ انتخاب کردید و فرایند جایگذاری با موفقیت صورت پذیرفت، به این معنی نیست که همه چیز تمام شده است و دیگر نیازی به مراقبت ندارید. توجه داشته باشید که با وجود این که ونیرها بسیار مقام هستند، اما باز هم دندان‌های واقعی شما نیستند و نیازمند مراقبت بیشتر هستند. باید از خوردن مواد غذایی رنگی بپرهیزید یا مصرف آن‌ها را به حداقل برسانید. از سیگار کشیدن و مصرف نوشیدنی‌های الکلی بپرهیزید. چه ونیر بر روی دندان های خود دارید و یا ندارید، پیوسته به بهداشت دهان و دندان خود توجه ویژه بکنید.

به ونیرها بیندیشید با استفاده از ونیرها می‌توانید به‌سادگی نگرانی‌های خود را کاهش داده و بر اعتمادبه‌نفس خود بیفزایید. مهم‌ترین ویژگی ونیرها هدیه دادن لبخند زیبا و منظم و خوش‌رنگ به شماست.

دندان‌پزشک شما می‌تواند بهترین مشاور شما باشد!

دندان‌پزشکان می‌توانند رنگ‌های ونیرها را به‌خوبی برای شما توصیف کنند. با کنار هم قراردادن رنگ و شفافیت ونیرها و همچنین رنگ طبیعی مینای دندان شما، بهترین و طبیعی‌ترین رنگ ونیر برای شما انتخاب می‌شود.

اگر پوست روشنی دارید رنگ‌های سفید روشن می‌توانند انتخاب کاربردی و زیبایی برای شما باشند. اما اگر پوست شما تیره تر است، بهتر است با انتخاب رنگ بسیار روشن ریسک نکنید و سعی کنید رنگی را انتخاب کنید که کاملا طبیعی و زیبا به نظر برسد.

برای انتخاب رنگ ونیرها در کنار سلیقه‌ی شخصی خودتان که فاکتور بسیار مهمی است، مشورت با دندان‌پزشک و متخصص زیبایی دندان نیز ضروری است. وقتی شما رنگ مورد علاقه‌ی خود را انتخاب می‌کنید، دندان‌پزشک به شما اطمینان می‌دهد که رنگ انتخاب شده برای شما مناسب هست یا خیر، همچنین متخصص زیبایی با بررسی سایر فاکتورها و انجام مداخلات دیگر، نزدیک‌ترین رنگ مناسب به رنگ انتخابی شما را به شما معرفی می‌کند. اخیراً دستگاه دیجیتالی وارد بازار شده است که با قراردادن آن بر روی دندان می‌توان نزدیک‌ترین رنگ به دندان را تشخیص داد و آن را برای ونیر برگزید. این دستگاه در کلینیک دندان‌پزشکی دکتر نیک‌زاد موجود می‌باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.