آشنایی با مراحل ساخت لمینت و نحوه تراشیدن آن

29

در طی سال های گذشته استفاده از خدمات دندان پزشکی زیبایی روز به روز بیشتر در بین عموم مردم رواج پیدا کرده و امروزه اکثر افراد به این نوع از خدمات دسترسی بسیار آسانی دارند. یکی از این خدمات که در بین مردم محبوبیت زیادی داشته و استفاده از آن سیر صعودی را پشت سر گذاشته است، لمینت دندان نام دارد. روزانه اشخاص مختلفی به دنبال یک راهکار مناسب برای رسیدن به لبخند ایده آل خود هستند و یکی از گزینه های پیش روی آن ها لمینت دندان محسوب می شود. اما لمینت دندان چیست و چه ویژگی هایی آن را نسبت به سایر روش ها منحصر به فرد می کند؟ اگر قصد آشنایی با مراحل ساخت لمینت و نحوه تراشیدن آن را دارید پیشنهاد می کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یک روکش بسیار نازک و هم رنگ دندان طبیعی افراد است که روی دندان قرار می گیرد. لمینت دندان برای افرادی که قصد اصلاح ظاهر لبخند و بهبود کلی زیبایی آن را دارند، مناسب است و قابلیت تغییر دادن و اصلاح رنگ، شکل، موقعیت و اندازه دندان ها را دارد. لمینت دندان که به آن ونیر نیز گفته می شود، معمولا به جز در مواردی محدود به صورت تکی برای دندان ها مورد استفاده قرار نمی گیرد و برای داشتن لبخندی برابر و متقارن به افراد لمینت کردن ۶ تا ۸ دندان در هر ردیف پیشنهاد می شود.

لمینت ها معمولا با دو روش مستقیم و غیر مستقیم بر روی دندان های افراد نصب می شوند. هر کدام از روش ها در مسائلی همچون زمان آماده سازی لمینت و یا نصب آن روی دندان ها به یکدیگر تفاوت داشته که در قسمت مراحل آماده سازی و نصب لمینت دندان به توضیح آن ها خواهیم پرداخت. در ادامه انواع لمینت های دندان رو معرفی کرده و جزئیات مربوط به هر کدام را مرور خواهیم کرد.

لمینت دندان

انواع لمینت دندان

به طور معمول لمینت های دندانی که امروزه در اختیار مصرف کنندگان قرار دارد، از دو نوع ماده اولیه تهیه شده اند.

 • پرسلین
 • کامپوزیت رزین

از ” کامپوزیت رزین ” برای تهیه کامپوزیت ونیر و از ” پرسلین ” برای ساخت لمینت سرامیکی استفاده می شود. در این بین، هر کدام از این لمینت ها دلایل محبوبیت خاص خود را دارند و افراد می توانند بسته به اولویت هایشان بهترین انتخاب را برای خود داشته باشند. با اینکه در سطح جهانی استفاده از لمینت دندان تهیه شده از پرسلین که اصطلاحا به آن لمینت سرامیکی نیز گفته می شود، رواج بیشتری دارد اما در ایران میزان محبوبیت این دو در بین مردم تقریبا برابر است.

لمینت سرامیکی (پرسلین)

این نوع لمینت یک لایه نازک سرامیکی ست که به شکل سطح جلویی دندان درآمده و آن را می پوشاند.  زمانی که این لمینت در موقعیت خود قرار می گیرد، استحکام و مقاومتی برابر با دندان طبیعی، در اختیار فرد استفاده کننده قرار می دهد. مهم ترین نکته ای که می توان راجع به لمینت سرامیکی که از پرسلین تهیه شده ذکر کرد، برگشت ناپذیر بودن آن پس از نصب روی دندان هاست.

عاملی که باعث رواج هر چه بیشتر این لمینت دندان در بین مردم شده، ظاهر زیبای این لمینت محسوب می شود که در نتیجه آن فرد می تواند به یک لبخند بی نقص دست پیدا کند. همچنین در مواردی که دندان یا دندان ها دچار شکستگی ها جزئی شده اند و ساختار آن ها به خطر افتاده است، لمینت سرامیکی ( پرسلین ) گزینه بسیار مناسب تر و ایمن تری به شمار می آید. طول عمر بالای این لمینت دندان، آن را در نوع خود منحصر به فرد کرده و امروزه این عمر مفید تقریبا ۱۰ تا ۱۵ سال تخمین زده می شود.

کامپوزیت ونیر (کامپوزیت رزین)

به این نوع لمینت که از کامپوزیت رزین تهیه شده است، باندینگ ونیر نیز اطلاق می شود. روند نصب کامپوزیت ونیر بر روی دندان ها نسبت به لمینت های سرامیکی مراحل ساده تری داشته و صرفا در بعضی از موارد نیاز به تراش دندان قبل از نصب این نوع از لمینت می باشد. نقطه قوت کامپوزیت ونیر برای اکثر افراد برگشت پذیر بودن آن محسوب شده و این عامل باعث ایجاد اطمینان بیشتری در افراد می شود.

ظاهر این لمینت راضی کننده بوده و از زیبایی قابل قبولی برخوردار است. البته این زیبایی در کنار نیاز به مراقبت بیشتر از این نوع از لمینت دندان قرار گرفته است. علت این مساله را می توان وجود شانس بیشتر لکه گیری و آسیب رسیدن به ساختار کامپوزیت ونیر دانست که در نتیجه آن افراد پس از دریافت کامپوزیت ونیر باید به طور منظم جهت معاینه و بررسی وضعیت لمینت خود به دندان پزشک مراجعه کنند تا احتمال وارد شدن هر گونه آسیب به رنگ و ساختار آن به حداقل رسانده شود.

همچنین باید به این نکته نیز اشاره کرد که اگر دندان های شما صرفا به تصحیح جزئی رنگ یا شکل و موقعیت داشته باشد، برای استفاده از کامپوزیت ونیر نیازی به تراشیدن دندان شما نخواهد بود و شما می توانید با حداقل تغییر در دندان طبیعی تان از این نوع لمینت استفاده کنید. طبق آمارها عمر مفید کامپوزیت ونیر بین ۷ تا ۱۰ سال تخمین زده می شود. همچون لمینت های سرامیکی با مراقبت صحیح از کامپوزیت ونیر خود می توانید عمر مفید آن را به طور قابل توجهی افزایش دهید.

انواع لمینت دندان

مزایا و معایب انواع لمینت

همانطور که اشاره کردیم هر کدام از لمینت های ذکر شده دارای ویژگی های منحصر به خود بوده و افراد بسته به نیاز خود می توانند گزینه مناسب را انتخاب کنند. در ادامه سعی می کنیم با بررسی جداگانه مزایا و معایب هر کدام از آن ها، به شما برای انتخاب بهترین گزینه کمک کنیم.

مزایای کامپوزیت ونیر

 • قیمت مناسب تر
 • زمان کمتر آماده سازی و نصب
 • ساده تر بودن روند دریافت
 • پوشش و تصحیح کامل ظاهر دندان ها و شرایطی همچون تغییر رنگ، شکل و …

معایب کامپوزیت ونیر

 • استحکام کمتر نسبت به لمینت سرامیکی ( پرسلین )
 • نیاز بیشتر به نگهداری
 • نیاز به تعویض پس از اتمام طول عمر مفید

مزایای لمینت سرامیکی ( پرسلین )

 • طول عمر بیشتر به دلیل استحکام و مقاومت بالاتر
 • شخصی سازی برای هر شخص
 • فراهم کردن ظاهری طبیعی تر
 • تصحیح ظاهر دندان هایی با تغییر رنگ یا تغییر شکل زیاد که اصلاح ظاهر آن ها با استفاده از کامپوزیت ونیر ممکن نیست.

معایب لمینت سرامیکی ( پرسلین )

 • پر هزینه ترین لمینت دندان
 • طولانی تر بودن روند دریافت نسبت به کامپوزیت ونیر
 • احتمال جدا شدن از دندان ها و نیاز به اصلاح آن توسط دندان پزشک

اما برای دریافت لمینت دندان، افراد باید چه مراحلی را پشت سر بگذارند؟ آیا روند آماده سازی و دریافت کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی یکسان است؟ در قسمت بعد به بررسی جزئیات مراحل آماده سازی و نصب هر کدام از این دو خواهیم پرداخت.

مزایای کامپوزیت ونیر

مراحل آماده سازی و نصب لمینت دندان

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم نصب لمینت دندان معمولا با دو روش مستقیم و غیرمستقیم انجام می پذیرد و هر کدام از این روش ها تفاوت هایی با یکدیگر دارند. اصولا روش مستقیم برای کامپوزیت ونیر و روش غیرمستقیم نیز برای لمینت سرامیکی مورد استفاده قرار می گیرد که مهم ترین تفاوت آن ها را می توان میزان زمان صرف شده برای هر کدام در نظر گرفت. پس از مرور روش مستقیم نصب لمینت دندان به بررسی روش غیرمستقیم خواهیم پرداخت.

روش مستقیم

در این روش معمولا نیازی به استفاده از بی حس کننده موضعی نبوده و تمام روند دریافت و نصب لمینت در یک روز انجام خواهد گرفت. پس از معاینه و بررسی دندان ها توسط دندان پزشک، سطح دندان های شما به دقت تمیز می شود تا لمینت دندان به بهترین نحو ممکن در موقعیت خود قرار بگیرد. اگر دندان های شما نیاز به اصلاح زیاد رنگ، شکل و یا موقعیت نداشته باشد، در مرحله بعد به تراشیدن سطح دندان نیازی نخواهید داشت. اما در صورت نیاز و صلاحدید دندان پزشک ممکن است لایه بسیار نازکی از دندان شما تراشیده شود تا پس از نصب لمینت روی دندان ها احساسی کاملا طبیعی داشته باشید.

پس از آماده شدن کامل دندان ها برای قرار گرفتن لمینت، چسب مخصوصی توسط دندان پزشک روی دندان های شما کشیده خواهد شد تا لمینت شما به بهترین شکل به دندان هایتان متصل شود. بعد از زدن چسب، کامپوزیت روی دندان ها قرار گرفته و در نهایت لایه نازکی از مواد کامپوزیت به آن اضافه می شود. در این مرحله دندان پزشک شما با استفاده از پرتو ساختار مواد مورد استفاده را فعال کرده و با دقت تمام به آن شکل داده و سفت می کند. پس از اتمام نصب لمینت بر روی دندان ها، دندان پزشک پس از مشورت با شما به رنگ دلخواه دست پیدا کرده و از آن برای لمینت شما استفاده خواهد کرد. پس از انجام پولیش روند دریافت لمینت دندان به اتمام رسیده و شما به لبخند ایده آل خود دست پیدا خواهید کرد.

روش نصب لمینت دندان

روش غیرمستقیم

این روش که اصولا برای لمینت سرامیکی ( پرسلین ) از آن استفاده می شود نسبت به روش مستقیم زمان بیشتری را صرف خواهد کرد. دریافت لمینت از طریق این روش معمولا در دو جلسه انجام می پذیرد و این جلسات فارغ از تعداد دندان هایی که به لمینت نیز دارند، معمولا ۲ هفته به طول خواهد کشید. مراحل کامل این روش را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

در مرحله اول و پس از انجام معاینات توسط دندان پزشک، سطح دندان شما برای قرار گرفتن لمینت بر روی آن آماده خواهد شد. در این مرحله دندان پزشک به میزانی که لمینت شما به فضا نیاز دارد، سطح جلوی دندان را خواهد تراشید تا پس از قرار گرفتن لمینت بر روی آن، دندان ها اندازه ای کاملا طبیعی داشته باشند. طبق بررسی های انجام شده در این موارد معمولا بین ۰.۵ تا ۰.۷ میلی متر از سطح جلوی دندان به تراش نیاز خواهد داشت که البته ممکن است در موارد مختلف این میزان تغییر کند. هر چه ضخامت لمینت سرامیکی بیشتر باشد، رسیدن به زیبایی مورد نظر آسان تر بوده و دندان ها ظاهری طبیعی تر خواهند داشت. البته این نکته ممکن است در کنار مزایای خود به ساختار دندان شما آسیب وارد کرده و آن را تضعیف کند.

به دلیل حساسیت زیاد بافت دندان ها و لثه در طول این مراحل دندان پزشک معمولا از بی حس کننده موضعی استفاده خواهد کرد تا احتمال وقوع هرگونه تجربه ناخوشایند به حداقل برسد.

در مرحله بعد رنگ و سایه لمینت مورد انتخاب قرار خواهد گرفت و دندان پزشک با توجه به ظاهر طبیعی دندان های شما و پس از مشورت به رنگ دلخواه شما برای لمینت دست پیدا خواهد کرد. ممکن است در این مرحله پیشنهاد دندان پزشک شما استفاده از رنگ و سایه های متفاوت برای قسمت های مختلف لمینت باشد تا ظاهر دندان ها کاملا طبیعی جلوه کند. برای آشنایی بیشتر با انواع رنگ ونیرها می توانید مقاله‌ی انواع رنگ ونیر دندان در وب‌سایت دکتر نیکزاد را مطالعه فرمایید.

سپس دندان پزشک به اندازه گیری دندان ها پرداخته تا بتواند قالب مناسبی از دندان ها و لثه شما تهیه کند. به طور معمول برای این قالب گیری از یک نوع خاص سیلیکون استفاده می شود. در این روش پس از قرار گرفتن این ماده روی دندان ها و گذشت چند دقیقه، قالب از دهان خارج شده و برای شروع مراحل ساخت و آماده سازی لمینت دندان شما به لابراتور ارسال خواهد شد. مدت زمان آماده سازی اصولا ۲ هفته خواهد بود.

بعد از آماده شده لمینت، دندان پزشک قبل از نصب آن ها، از مناسب بودن لمینت برای دندان های شما اطمینان حاصل می کند. توجه داشته باشید که در این مرحله دندان پزشک خود را از وجود هر گونه اشکال مطلع کنید تا هر گونه خطایی به طور کامل رفع شود. لمینت شما در این مرحله قابلیت اصلاح رنگ را دارا بوده و شما میتوانید در کوتاهی، بلندی و برش گوشه های آن نیز تغییر ایجاد کنید. زمانی که لمینت کاملا آماده شده و از مناسب بودن آن اطمینان حاصل می شود، دندان پزشک بعد از پاکسازی سطح بیرونی دندان ها و سطح داخلی لمینت، از چسب مخصوصی که با رنگ دندان شما تناسب دارد برای قرار دادن لمینت روی دندان ها استفاده می کند. سپس با استفاده از پرتو آبی ساختار لمینت فعال شده و استحکام لازم در آن ایجاد می شود و در نهایت روند دریافت لمینت شما با انجام یک پولیش نهایی به اتمام می رسد.

از این که تا انتها با ما همراه بودید سپاسگذاریم و برای شما سلامتی و روزهایی پر از لبخند را آرزومندیم.

منبع: metrosmiles

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.