آیا کامپوزیت و لمینت سرامیکی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

343

دندان پزشکی زیبایی راه های بسیاری برای رفع مشکلات ظاهری دندان ها ارائه می دهند، یکی از این راه ها استفاده از ونیرها مثل کامپوزیت و لمینت سرامیکی است. کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی از بهترین راه های رفع اشکالات زیبایی در دندان است و به سادگی آن ها را برطرف می کند. اگر از دندان های سالمی برخوردار هستید و تنها زیبایی ظاهری آن ها شما را راضی نمی کند، می توانید از این ونیرها استفاده کنید و در یک یا نهایتا دو ویزیت به دندان پزشک لبخند زیبایی را به خود هدیه دهید.

استفاده از ونیرها شرایطی دارد که باید دارای آن ها باشید. اگر دندان های شما پوسیدگی های عمیق دارند و یا مشکلات ریشه ای آن ها را آسیب رسان می کند، باید به راه های دیگر فکر کنید و یا در ابتدا مشکلات جدی سلامت خود را برطرف کنید و سپس از این ونیرها استفاده کنید.

اگر فاصله ی میان دندان ها زیاد باشد یا کوتاهی و بلندی آن ها بیش از اندازه متفاوت باشد، نمی توان از ونیرها استفاده کرد.

برای استفاده از ونیرها، ابتدا لایه ی نازکی از دندان تراشیده می شود و سپس ونیر بر روی آن قرار می گیرد. اما برای دندان زیر ونیر چه اتفاقی می افتد؟ آیا دندان تراشیده شده و زیر ونیر پوشیده شده از بین می رود؟ آیا دچار پوسیدگی می شود؟ با خواندن این مقاله درباره ی کامپوزیت، لمینت سرامیکی و کاربردهای آن ها و همچنین سرنوشت دندانی که از این ونیرها استفاده می کند آشنا می شویم.

ونیر چیست؟

ونیرها پوشش های نازک از جنس رزین و یا پرسلن هستند و روی سطح جلویی دندان قرار می گیرند. این پوشش ها دائمی هستند و مشکلات ظاهری دندان را برطرف می کنند. اگر دندان های شما لب پریده باشد، تغییر رنگ دائمی داده باشد، شکسته شده باشد، دارای فواصل نامتناسب باشد و یا کوتاهی و بلندی نامناسب داشته و شکل بدی داشته باشد، می توانید از ونیرها استفاده کنید و زیبایی را به لبخند خود بازگردانید. لبخند زیبا از بهترین دارایی های یک انسان است و تاثیر بسیار زیادی در اعتماد به نفس شما دارد.

ونیر دندان چیست؟

نقاط ضعف و قوت ونیرها کدام اند؟

ونیرها نیز مانند هر روش دیگری در دندان پزشکی زیبایی، نقاط قوت و ضعف دارند. برخی از آن ها عبارت اند از؛

نقاط قوت ونیرها

به سادگی دندان های شما را سفید می کنند.

خوردن قهوه و چای و سایر نوشیدنی های رنگی، خوردن مواد غذایی رنگ دانه دار، کشیدن سیگار و مصرف دخانیات می تواند دندان های شما را به طور دائم دچار تغییر رنگ بکند. تغییر رنگ دندان می تواند به سادگی زیبایی لبخند شما را ناقص کند و در اعتماد به نفس شما تاثیر منفی بگذارد. مینای رنگ گرفته ی دندان را می توان با بلیچینگ سفید کرد، اما گاهی تغییر رنگ به قدری است که نمی توان آن را بازگرداند. به همین دلیل با استفاده از ونیرها می توان این نقص را به سادگی برطرف کرد. بعد از گذاشتن ونیرها باید به توصیه های بهداشتی توجه کنید و از خوردن مواد غذایی رنگی و مصرف سیگار و تنباکو بپرهیزید. البته که لمینت سرامیکی ونیر مقاومی در برابر تغییر رنگ است.

مشکلات ظاهری دندان شما را برطرف می کند.

ممکن است دندان های شما شکسته باشد، لب پریده شده باشد، بین آن ها فاصله وجود داشته باشد و یا نقص های ظاهری دیگری داشته باشد. ونیرها با پوشانیدن این اشکالات لبخندی زیبا را به شما هدیه می کنند. اگر این اشکالات اندک و کوچک باشند، ونیرها با پوشانیدن سطح بیرونی دندان های شما که در معرض دید هستند، این نواقص را پوشش می دهند. توجه داشته باشید که اگر فاصله ی بین دندان ها بیش از اندازه باشد، باید در ابتدا از ارتودنسی برای رفع فواصل دندان ها استفاده کرد و بعد برای استفاده از ونیرها اقدام کرد.

جایگزین مینای آسیب دیده می شوند.

مینای دندان از استحکام بالایی برخوردار است اما در نهایت آسیب پذیر است. ممکن است در اثر مسواک نزدن و یا مصرف مواد غذایی اسیدی به مینای دندان خود آسیب فراوانی وارد کرده باشید. اگر بیماری گوارشی رفلاکس معده داشته باشید نیز ممکن است اسید بازگردانیده شده از معده به دندان ها آسیب برساند. مینای آسیب دیده ترمیم نمی شود اما می توان آن را جایگزین کرد. ونیرها می توانند راه حل مناسبی برای این مشکل باشند.

مزایای ونیر کامپوزیت

نقاط ضعف ونیرها

ونیرها روشی هستند که نسبت به سایر روش ها هزینه برند.

هزینه ی ونیرها بستگی به تعداد دندان هایی دارد که می خواهید روی آن ها ونیر بگذارید. ونیرها اندکی گران هستند اما دوام و طول عمر خوبی دارند. به خصوص لمینت سرامیکی که نسبت به سایر ونیرها گران تر هستند و البته نسبت به سایر ونیرها قوام بالاتری دارند و شباهت بسیار زیادی به دندان های طبیعی سالم دارند.

حساسیت را تا حدی بالا می برند.

در روزهای اول بعد از جایگذاری ونیرها دندان ها نسبت به سردی و گرمی حساسیت بیشتری نشان می دهند. این رخداد معمولا در روزهای اول اتفاق می افتد و پس از گذر زمان کوتاهی از بین می رود. اگر چنین نشود، باید با دندان پزشک خود مشورت کنید و به او اطلاع دهید. این حس ممکن است سبب ایجاد ناراحتی و معذب شدن شما شود اما با رعایت نکات بهداشتی می توان آن را کنترل کرد.

روش هایی دائمی هستند.

از آن جایی که برای جایگذاری ونیرها بخشی از مینای دندان شما تراشیده می شود، روشی دائمی است. اگر ونیر شما با مشکل مواجه شود می توان آن را تعویض کرد اما خیلی ترمیم کردن برای ونیرها مطرح نیست. البته ونیرها طول عمر بالایی دارند و در صورت مراقبت های درست می توان آن ها را برای مدتی طولانی سالم نگه داشت. کامپوزیت ونیرها به مدت ۵ تا ۷ سال و لمینت سرامیکی بین ۱۰ تا ۱۵ سال می توانند برای شما کارکرد داشته باشند.

در مورد کامپوزیت ونیر در وب سایت دکتر محمد نیک زاد بیشتر بخوانید.

برای دندانی که در زیر کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی قرار دارد چه اتفاقی می افتد؟

ونیرها می توانند برای مدت های طولانی سالم و زیبا بر روی دندان های شما باقی بمانند در صورتی که نکات بهداشتی را به خوبی رعایت کنید. نکات بهداشتی که باید پیوسته آن ها را رعایت کنید و جدی بگیرید عبارت اند از:

 • حداقل دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید و شست و شو دهید. برای این کار از مسواکی استفاده کنید که به دندان ها و لثه هایتان آسیب نرساند. برای انتخاب مسواک مناسب می توانید با دندان پزشک خود مشورت کنید.
 • باید هر روز نخ دندان بکشید. نخ دندان کشیدن در حفظ سلامت دندانی که بر روی آن ونیر متصل است بسیار تاثیرگذار است.
 • باید حداقل دو بار در سال به دندان پزشک خود مراجعه کنید تا دندان های شما را چک کند و در صورت نیاز شست و شوی حرفه ای دهد.
 • از مصرف الکل بپرهیزید، زیرا الکل بر ماده ی چسبنده ی ونیر به دندان اثر می گذارد و می تواند این اتصال را تحت تاثیر قرار دهد.
 • ازگزیدن اشیا سخت و جویدن غذاهای سخت و محکم بپرهیزید. آسیب رسانیدن به ونیر می تواند به دندان شما آسیب برساند.
 • اگر ورزش های پرخطر انجام می دهید از گارد ها و محافظ استفاده کنید و در صورتی که از دندان قروچه در خواب رنج می برید حتما از محافظ های شبانه استفاده کنید. توجه داشته باشید که آسیب رساندن به ونیرها و دندان ها از طریق فشار زیادی وارد کردن به فک ها ممکن و محتمل می شود.
مراقبت بعد از کامپوزیت دندان

اما اگر این توصیه های بهداشتی را جدی نگیرید و از دندان و ونیر روی دندان مراقبت نکنید، مشکلات جدی برای شما رخ خواهد داد. برای مثال، اگر هر روز نخ دندان نکشید، باکتری هایی که می توانند سبب پوسیدگی دندان شوند، در لابلای دندان ها رشد می کنند و می توانند به دندان طبیعی شما که از انتهای ونیر در دسترس است، حمله کنند. اگر این اتفاق بیفتد باکتری ها دندان را می پوسانند و سبب ایجاد حفره در دندان می شوند. معمولا حفره های ایجاد شده در زیر ونیرها ناشناخته و تشخیص داده نشده باقی می مانند. در واقع شما متوجه وجود این پوسیدگی نمی شوید مگر احساس درد و ناراحتی بکنید. اگر برای مدت طولانی این پوسیدگی ناشناخته باقی بماند باید دمان ریشه ی دندان انجام دهید. اگر پوسیدگی بیش از اندازه باشد، باید دندان را در آورد و از ایمپلنت و یا روش های دیگر جایگزینی بی دندانی استفاده کرد.

همان طور که گفته شد، ونیر در برابر پوسیدگی مقاوم است و مشکلی برایش پیش نمی آید اما دندان زیر ونیر می تواند دچار پوسیدگی شود، همان طور که پیش از اتصال ونیر در خطر آسیب بودند.

محلی که بیشترین خطر پوسیدگی و آسیب دیدگی را دارد، لبه های دندان است. یکی از مسائلی که در کاهش این خطر تاثیر بسزایی دارد، مهارت دندان پزشک شما در جایگذاری ونیر است که هر چه بهتر و صحیح تر این جایگذاری انجام شود، نتیجه ی بهتری خواهید گرفت و کم تر در معرض این خطر خواهید بود.

در مورد لمینیت سرامیکی در وب سایت دکتر محمد نیک زاد بیشتر بخوانید.

سوالات معمول درباره ی ونیرها (کامپوزیت و لمینت سرامیکی) و پوسیدگی دندان

ممکن است این سوالات پر تکرار ذهن شما را نیز درگیر کرده باشد، بد نیست آن ها را با دقت مطالعه کنید؛
آیا کامپوزیت و لمینت سرامیکی دچار پوسیدگی می شوند؟
کامپوزیت و لمینت سرامیکی همانند دندان های معمولی دچار پوسیدگی نمی شوند. این پوشش ها از مواد مصنوعی کامپوزیت رزین و پرسلن ساخته می شوند. هر چند به مرور زمان دچار از بین رفتن و شکستگی می شوند. کامپوزیت بیش از ۵ سال و لمینت سرامیکی بیش از ۱۵ سال می توانند عمر کنند. افزایش این طول عمر به بهداشت دهان و دندان فردی و مواد سازنده ی ونیرها بستگی دارد.
آیا کامپوزیت و لمینت سرامیکی از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند؟
خیر، ونیرها از پوسیدگی دندان ها جلوگیری نمی کنند. تنها نکته ای که باعث پیشگیری از پوسیدگی دندان می شود، بهداشت دهان و دندان و شست و شوی مداوم دندان هاست.
آیا کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی به دندان آسیب می رساند؟
ونیرها سبب ایجاد تییرات دائمی در دندان های شما می شوند اما هرگز به دندان های شما آسیب نمی رسانند. پیش از جایگذاری ونیر بر روی دندان، دندان پزشک مقدار خیلی کمی از مینای دندان را ( نیم تا هفت دهم میلی متر) تراش می دهد و دندان را آماده ی قرار گیری ونیر بر روی سطح آن می کند. سپس ونیر به دندان نازک شده می چسبد. مقدار تراش داده شده از مینای دندان به قدری کم است که هیچ آسیبی به دندان وارد نمی شود. وقتی دندان شما تراشیده شود، دیگر نمی توان بخش تراشیده شده را به دندان بازگرداند و ونیر به طور دائمی بر روی دندان قرار می گیرد. در صورتی که ونیر دچار آسیب شود می توان آن را تعویض کرد. جایگذاری ونیرها تنها با مداخله در شکل دندان و مینای آن انجام می شود، لثه و بافت های عمقی تر دست نخورده باقی می مانند و از این رو روشی غیر تهاجمی محسوب می شود.
سرنوشت دندان زیر کامپوزیت یا لمینت سرامیکی چیست؟
دندانی که ونیر به آن اتصال می یابد، به جز بخشی که تراشیده می شود، دست نخورده باقی می ماند و در زیر ونیر پنهان می شود البته که اتصال محکم و مناسب ونیر به دندان آن را از در معرض باکتری ها بودن در امان نگه می دارد. در واقع بخشی از دندان که مستقیما زیر ونیر قرار دارد در امان است ولی لبه ها و پشت دندان که ونیر روی آن قرار نمی گیرد همچنان در معرض خطر قرار دارد.

در ادامه نمونه‌کاری از دکترمحمد نیکزاد را مشاهده میکنید.

ونیر سرامیکی دندان
ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. شهرام می گوید

  سلام وقت بخیر بین دودندان جلوم یک میل فاصله هست چ روشی برای اصلاح ان بهتراست؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   ساده ترین و کم هزینه ترین راه بدون خسارت به دندان کامپوزیت است 🙏🏻🙏🏻

 2. علی اکبر می گوید

  سلام آقای دکتر نیکزاد بهترین مواده اسمش چیه واسه کامپوزیت؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   برند های بسیار زیاد و معتبری تو بازار هست و تنوع شان خیلی زیاده
   ولی من خودم بیشتر از برند ۳M آمریکا استفاده می کنم🌷

 3. صابر می گوید

  آقای دکترنیکزاد من دندونام نیاز به ارتودنسی داره میشه بدون ارتودنسی با کامپوزیت مرتب کرد؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   معمولا نظر دادن این موارد بدون ویزیت و حضور بیمار غیر ممکن است
   اگر تشریف بیارین ویزیت رایگان بشین
   خدمتتون توضیح میدم ✌🏼🌷

 4. مریم می گوید

  سلام جناب دکتر کامپوزیت بیشتر به دندون آسیب وارد میکنه به مرور زمان یا لمینت؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   کامپوزیت ولمینت به هیچ وجه موجب پوسیدگی نمی شود ولی رعایت نکردن بهداشت بیمار می تواند موجب پوسیدگی شود،،
   و قاعدتا هردو تکنیک اگر درست انجام بشه و بیمار بهداشت کامل داشته باشه هیچ کدام مخرب نیست.

 5. عسل می گوید

  سلام خسته نباشید برای کامپوزیت دندان ها باید تراشیده بشن؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   قطعا قبل از کامپوزیت ونیر پوسیدگی ها برداشته میشن و دندان سالم زیر کامپوزیت میره
   و معمولا در کامپوزیت ونیر تراش نداریم مگر گاهی بندرت در جایی به خاطر ایجاد قرینکی و تناسب لازم بشه

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.