همه چیز درباره بیلدآپ و بازسازی دندان و تفاوت آن با روکش دندان

58

در طول زندگی دندان های ما در معرض خطرات گوناگونی هستند و عوامل مختلفی ممکن است منجر به آسیب دیدن دندان های ما شوند. زمانی که عملکرد دندان ما دچار مشکل شده و توانایی طبیعی خود را از دست می دهد، زندگی روزمره ما مختل شده و با چالش های مختلفی رو به رو می شویم.

اولین قدم اکثر افراد در این شرایط بررسی راهکارهای رفع این مشکل بوده و معمولا در این جستجو باید نسبت به برخی از نکات راجع به گزینه های موجود، اطلاعات ابتدایی داشته باشیم. یکی از راهکارهای درمانی دندان هایی که ساختار آن ها با مشکل مواجه شده است، بیلدآپ و بازسازی دندان می باشد.

عده زیادی این روش درمانی را با روکش دندان اشتباه گرفته و تصور می کنند این روش ها با یکدیگر یکسان هستند. اما آیا چنین نکته ای حقیقت دارد؟ پاسخ این سوال خیر است. بیلدآپ و بازسازی دندان نسبت به روکش دندان، تفاوت های مختلفی داشته که در این مقاله قصد بررسی این تفاوت ها را داریم. بهتر است در ابتدا با بیلدآپ و بازسازی دندان بیشتر آشنا شویم. پیشنهاد می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

بیلدآپ و بازسازی دندان

تقریبا اکثر ما تجربه برخورد با مشکل در زمینه سلامت دندان های خودمان را داشته ایم و با برخی از راهکارهای درمانی دندان پزشکی آشنایی قبلی داریم. اما شاید تا به حال اصطلاح بیلدآپ را نشنیده باشیم. معنی لغوی این کلمه “ساختن” می‌باشد که در این جا به ساخت دوباره دندان اشاره دارد. شاید بپرسید که در چه شرایطی این روش درمانی مورد استفاده قرار می گیرد؟ در ادامه شرایطی که برای رفع آن ها ممکن است دندان پزشک به شما بیلدآپ و بازسازی دندان را پیشنهاد دهد، مرور خواهیم کرد.

 • شکستگی دندان ها
 • پوسیدگی عمیق دندان ها
 • آسیب به ساختار دندان ها
 • اندازه نامناسب دندان ها
 • فاصله بیش از حد بین دندان ها
نمایی نزدیک از دندان‌ها که کج و نافرم هستند و دندان جلویی شکسته است

به صورت کلی استفاده از این روش درمانی منع استفاده گسترده ای نداشته و می تواند در بسیاری از چالش های مرتبط که منجر به وارد شدن آسیب به ساختار دندان ها می شوند، مورد استفاده قرار بگیرد. روند بیلدآپ و بازسازی دندان نسبت به علتی که باعث استفاده از این روش شده می تواند کمی متفاوت باشد ولی این تفاوت ها معمولا به مراحل آماده سازی دندان برای شروع بیلدآپ و بازسازی آن محدود شده و دیگر مراحل به صورت کلی یکسان هستند.

هدف از این روش درمانی، برگشت کامل عملکرد دندان بوده و در طول آن دندان پزشک تلاش می کند که دندان را با استفاده از موادی همچون کامپوزیت رزین، کاملا بازسازی کند. برای آشنایی بیشتر با بیلدآپ و بازسازی دندان، مراحل آن را در قسمت بعد شرح خواهیم داد. در چنین مواقعی که به ساختار دندان و یا دندان ها آسیب وارد شده است، دو راهکار درمانی کلی در برابر شما قرار خواهد گرفت. این راهکارها عبارت اند از:

 • درمان به وسیله ترمیم دندان
 • درمان با استفاده از پروتز
اگر شرایط دندان به گونه ای باشد که انجام عصب کشی برای آن ضروری به نظر برسد، این روش درمانی قبل از بازسازی و یا روکش دندان مورد استفاده قرار خواهد گرفت

اگر دندان کماکان برخی از شرایط مورد نظر را داشته و ساختار آن بیش از حد آسیب ندیده باشد، دندان پزشک در ابتدا با استفاده از درمان ترمیمی که در این جا به معنی بیلدآپ و بازسازی دندان است، دندان موردنظر را درمان خواهد کرد. اما در صورتی که ساختار دندان دیگر توانایی مقاومت نداشته و اکثر آن از بین رفته باشد، راهی جز درمان با استفاده از پروتزهای دندانی رو به روی شما قرار نخواهد داشت.

منظور از این درمان نیز استفاده از روکش دندان است. در نتیجه می توانیم بگوییم که در این مواقع اولین گزینه بیلدآپ و بازسازی دندان خواهد بود و صرفا در شرایطی که دندان توانایی طبیعی خود را از دست داده و ساختار آن در معرض آسیب جدی قرار گرفته باشد، گزینه روکش دندان مطرح خواهد شد. فارغ از این که کدام یک از این روش های درمانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، احتمال نیاز دندان به عصب کشی نیز وجود دارد.

اگر شرایط دندان به گونه ای باشد که انجام عصب کشی برای آن ضروری به نظر برسد، این روش درمانی قبل از بازسازی و یا روکش دندان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. پس از این که دندان مورد نظر عصب کشی شد، زمان اصلاح شرایط و بازیابی عملکرد آن فرا خواهد رسید. قبل از بررسی تفاوت بیلدآپ دندان و روکش دندان، مراحلی را که باید برای بیلدآپ و بازسازی دندان پشت سر بگذارید، مرور خواهیم کرد.

مراحل بیلدآپ و بازسازی دندان

 • در اولین قدم دندان و یا دندان های شما باید توسط دندان پزشک مورد معاینه قرار بگیرد تا میزان آسیب وارد شده به دندان اندازه گیری شده و بهترین راهکار درمانی برای شما در نظر گرفته شود. در این مرحله ممکن است دندان پزشک از ناحیه موردنظر عکس ایکس ری تهیه کرده تا علاوه بر بررسی دقیق تر دندان، محیط اطراف آن را نیز مورد مشاهده قرار داده و در صورت نیاز تغییرات لازم را در طول درمان دندان به عمل آورد. در نهایت اگر استفاده از روش بیلدآپ بهترین گزینه درمانی موجود باشد، زمانی برای شروع این روند تعیین خواهد شد.
 • پس از فرا رسیدن زمان معین برای بیلدآپ و بازسازی دندان، دندان پزشک با استفاده از بی حس کننده موضعی سعی خواهد کرد تا شما هیچ گونه دردی در طول این روند تجربه نکرده و به راحتی آن را پشت سر بگذارید. توجه داشته باشید که قبل از این مرحله دندان پزشک خود را از هر گونه حساسیت و یا مصرف دارو مطلع کرده تا در صورت نیاز تغییرات لازم اعمال شود.
 • بعد از کسب اطمینان از عدم وجود هر گونه مشکل، قسمت هایی از دندان که باید تراشیده و جدا شوند، توسط دندان پزشک حذف خواهند شد تا صرفا دندانی که سالم است باقی بماند. البته در نظر داشته باشید که ممکن است این مرحله در یک زمان جداگانه توسط دندان پزشک انجام گرفته و سپس روند بیلدآپ و بازسازی دندان شروع شود.
 • زمانی که دندان آماده شد، با استفاده از مایع آنتی باکتریال سطح دندان به صورت کامل ضدعفونی خواهد شد تا از هر گونه خطر احتمالی جلوگیری به عمل آید.
ممکن است دندان پزشک از ناحیه موردنظر عکس ایکس ری تهیه کرده تا علاوه بر بررسی دقیق تر دندان، محیط اطراف آن را نیز مورد مشاهده قرار داده و در صورت نیاز تغییرات لازم را در طول درمان دندان به عمل آورد.
 • در صورت نیاز، گیره ای برای متصل کردن دندان به موادی که قرار است برای بازسازی دندان استفاده شود، در قسمت مورد نظر جایگذاری خواهد شد. هدف از اتصال این گیره مخصوص، اطمینان از اتصال ایمن و مستحکم دندان به کامپوزیت و یا … می باشد و ممکن است در صورت تشخیص دندان پزشک، این مرحله انجام نگرفته و به طور مثال کامپوزیت مستقیما به دندان باند (متصل) شود. 
 • سپس قسمت آسیب دیده دندان با استفاده از موادی همچون کامپوزیت رزین و یا آمالگام، بازسازی شده و با استفاده از پرتو ساختار این مواد فعال شده تا استحکام لازم را به دست آورد. پیشنهاد میکنیم مقاله مراحل انجام کامپوزیت دندان را مطالعه کنید تا با روند انجام کامپوزیت آشنا شوید.
 • بعد از قرار گرفتن این مواد بر روی دندان، دندان پزشک به آن شکل داده تا به یک فرم طبیعی دست پیدا کند. در این مرحله اگر ساختار جدید دندان برای شما آزاردهنده بوده و یا قسمتی از آن نیاز به اصلاح دارد، دندان پزشک خود را از این موضوع مطلع کرده تا اصلاحات لازم در نظر گرفته شود.

همان طور که اشاره کردیم این مراحل ممکن است نسبت به شرایطی که دندان فرد در آن قرار دارد، کمی متفاوت بوده و به طور کامل یکسان نباشد اما به صورت کلی این موارد، مراحل میانی بیلدآپ و بازسازی دندان محسوب می شوند.

استفاده از پرتو توسط دندانپزشک بر روی دندان‌های جلویی برای استحکام بیشتر مواد به کار رفته برای بیلدآپ

برای بیلدآپ و بازسازی دندان استفاده از چه موادی بهترین گزینه است؟

به صورت کلی برای این روش درمانی دو نوع ماده مورد استفاده قرار می گیرند.

 • کامپوزیت رزین
 • آمالگام

در این قسمت این دو مورد را بیشتر بررسی خواهیم کرد. کامپوزیت رزین از جمله مواد هایی می باشد که در سالیان گذشته به صورت بسیار گسترده ای در خدمات دندان پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. سازگاری کامپوزیت با دندان ها باعث شده این ماده به یکی از بهترین گزینه ها برای ترمیم و یا بازسازی دندان محسوب شود. مهم ترین مزیت کامپوزیت رزین، استحکام آن بوده و این خصوصیت به طول عمر بالای آن بسیار کمک می کند.

دیگر مزیت مهم کاموزیت را می توانیم طیف گسترده رنگ آن در نظر بگیریم. این ماده را می‌توان با رنگ‌های مختلف کاپوزیت ونیر نسبت به رنگ دندان های طبیعی فرد، تهیه کرد و در نتیجه آن پس از اتمام، ظاهر دندانی که در آن از کامپوزیت استفاده شده است همانند دیگر دندان های فرد خواهد بود. نقطه قوت آخری که برای کامپوزیت می توان ذکر کرد، قابلیت اتصال آن به دندان است که در جای خود بسیار حائز اهمیت می باشد.

آمالگام نیز در سال های اخیر رواج بیشتری پیدا کرده و به دلیل خصوصیات خود محبوبیت رو به رشدی را پشت سر گذاشته است. آمالگام ویژگی های لازم برای استفاده در مصارف دندان پزشکی را دارا بوده و می توان نقاط قوت کامپوزیت را برای آمالگام نیز در نظر گرفت. اما کدام یک از این موادها در این ویژگی ها قوی تر ظاهر شده است؟

مقایسه رنگ کامپوزیت ونیر با امالگام بر روی سطح دندان

طبق تحقیقاتی که راجع به استحکام کامپوزیت و آمالگام انجام شده، آمالگام توانسته مقاومت بیشتری را نسبت به کامپوزیت نشان دهد. البته توجه داشته باشید که این آزمایش ها بر روی دندان انجام نگرفته و در محیط دیگری این استحکام اندازه گیری شده است. در نتیجه ممکن است این نکته زمانی که کامپوزیت و آمالگام بر روی دندان قرار می گیرند، صحت نداشته باشد. از لحاظ طیف رنگی، کامپوزیت نسبت به آمالگام طیف گسترده تری را در بر گرفته و از این لحاظ انتخاب های بیشتری را در اختیار شما قرار خواهد داد.

در نهایت باید اضافه کنیم که کامپوزیت نسبت به آمالگام راحت تر به دندان متصل شده و سازگاری بیشتری در این اتصال نشان می دهد. در صورت به کار بردن آمالگام، احتمالا باید گیره مخصوص برای اتصال آن با دندان مورد استفاده قرار بگیرد، در صورتی که کامپوزیت رزین در اکثر موارد به تنهایی میتواند یک اتصال مناسب با دندان ایجاد کند. همین امر تاثیر به سزایی در مقاومت کامپوزیت نسبت به فشار داشته و میزان آن را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله هیلینگ ایمپلنت را بخوانید

بیلدآپ و بازسازی دندان و تفاوت آن با روکش دندان

احتمالا تا به این جا متوجه شده اید که این دو روش درمانی نسبت به یکدیگر کاملا متفاوت بوده و یکسان نیستند. با وجود این که هدف بازسازی دندان و روکش دندان تقریبا یکی است اما در جزئیات تفاوت های زیادی دارند. تفاوت اصلی این دو را می توانیم در بستر مورد نیاز آن ها و نوع قرار گیری در این بستر، مشاهده کنیم.

برای قرار گرفتن روکش بر روی دندان، باید مقدار زیادی از دندان تراشیده شده تا روکش به خوبی بر روی آن قرار بگیرد. در صورتی که در بیلدآپ و بازسازی دندان کمترین میزان ممکن از دندان طبیعی حذف شده و هر چه میزان دندان طبیعی باقی مانده بیشتر باشد، نتیجه بهتری نیز به دست خواهد آمد. زمانی که دندان به عنوان بستر آماده اجرای این روندها می شود، روکش مثل یک کلاه تمام دندان را پوشانده و دندان طبیعی شما در زیر آن محبوس خواهد شد.

ولی در بیلدآپ و بازسازی، دندان به عنوان پایه برای موادی همچون کامپوزیت در نظر گرفته شده و تاثیر مهمی در عملکرد دندان ایفا می کند. این نکته که روکش تمام سطح دندان را می پوشاند، در بسیار از موارد باعث عدم تشخیص پوسیدگی دندان روکش شده در دندان طبیعی باقی مانده شده ولی در صورت استفاده از روش بازسازی دندان، اگر دندان طبیعی دچار پوسیدگی شود، به راحتی قابل تشخیص خواهد بود و شما می توانید برای اصلاح آن در سریع ترین زمان ممکن دست به کار شوید.

آخرین تفاوت این دو را نیز می توانیم مدت زمان موردنیاز آن ها برای آماده شدن و قرارگیری ذکر کنیم. بازسازی دندان به طور معمول در یک جلسه انجام می پذیرد اما برای روکش دندان شما بعضا تا ۴ جلسه نیاز به مراجعه دارید. همچنین آماده سازی روکش نیز ممکن است تا چندین هفته به طول بیانجامد.

از این مطالب می توان نتیجه گرفت که روکش دندان صرفا در شرایطی که بیلدآپ و بازسازی دندان امکان پذیر نباشد، مورد استفاده قرار می گیرد. اگر ساختار دندان شما توانایی لازم را برای بازسازی داشته باشد، پیشنهاد ما به شما استفاده از روش درمانی می باشد زیرا در این روش میزان بیشتری از دندان طبیعی شما باقی خواهد ماند. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد. از این که تا انتها با ما همراه بودید سپاسگذاریم و برای شما روزهایی پر از لبخند و سلامتی را آرزو می کنیم.

منبع: shordental

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.