جرم گیری دندان چگونه انجام می شود؟

228

آیا پیوسته بهداشت دهان و دندان خود را رعایت می کنید؟ آیا به طور منظم روزی دوبار نخ دندان می کشید و مسواک می زنید؟ آیا از دهانشونه استفاده می کنید و مراقب رژیم غذایی خود هستید و سعی می کنید عادات غذایی نادرست را کنار بگذارید؟ آیا مسواک زدن شما به شیوه ی درستی است و در بازه ی زمانی استاندارد طول می کشد؟ اگر چنین است، می توان گفت که شما به خوبی بهداشت دهان و دندان را رعایت می کنیدو اما آیا این بدان معنی است که نباید برای جرم گیری تخصصی و شست و شوی حرفه ای دندان ها و لثه ها به دندان پزشکی مراجعه کنید؟ جواب مطلقا “خیر” است.
بسیاری باورهای های نادرستی راجع به جرم گیری دندان دارند و از همین رو از مراجعه به دندان پزشکی به این منظور هراس دارند. مثلا خیلی از افراد بر این باور هستند که جرم گیری دندان های شما را نازک می کند، یا برخی دیگر فکر می کنند در اثر جرم گیری لثه ها خورده می شود و یا فکر می کنند جرم گیری عملی غیرضروری است. اما تمامی این باورها اشتباه است. باکتری ها، پلاک و جرمی که روی دندان ها و زیر لثه های شما می نشیند، بسیار خطرناک تر از هر چیز دیگری است. حتی اگر بهداشت دندان های خود را هر روز رعایت کنید هم در معرض پلاک و جرم قرار دارید و باید زدودن آن ها را به دست دندان پزشک خود بسپارید. دندان پزشکان پیشنهاد می کنند که طبق یک روتین مناسب و پیشنهاد شده از طرف خودشان برای شست و شوی حرفه ای دندان ها و جرم گیری به مطب و یا کلینیک های دندان پزشکی مراجعه کنید.
در این مقاله به اینکه جرم گیری دندان چگونه انجام می شود و چرا باید آن را جدی گرفت می پردازیم. با ما همراه باشید و این مقاله را به دقت بخوانید و گارد خود را نسبت به جرم گیری دندان پایین بیاورید.

به چه دلایلی جرم گیری دندان باید انجام شود؟ 

همان طور که در مقدمه اشاره کردیم، بهتر است جرم گیری دندان را جدی بگیرید. دلایلی برای این توصیه ی ما وجود دارد و آن عبارت است از؛  

ایجاد پلاک و گرفتن جرم به دندان ها اجتناب ناپذیر است 

هرچقدر هم به بهداشت دهان و دندان خود برسید، باز هم مقداری جرم بر دندان های شما می نشیند و باکتری ها در سطح آن و یا در زیر لثه ها رشد خواهند کرد. اگر پلاک بر روی دندان تشکیل شود، نمی توان آن را با روش های تمیز کنندگی در خانه پاکسازی کرد و نیاز به مداخله ی یک متخصص با ابزار پیشرفته تر است. اگر هم این کار انجام نشود و پلاک و آلودگی ها در جای خود باقی بمانند، دندان ها و لثه های شما را آسیب پذیر می کنند و آن ها را به مرز نابودی می کشانند.  

جرم گیری دندانهای براق تر با نفسی تازه تر

جرم گیری باعث آرامش خیال می شود 

چشم غیر مسلح خیلی چیزها را نمی بیند. بسیاری از باکتری ها در حال انجام دادن کارهای ناخوشایند بر سر دندان ها و لثه های ما هستند و چشم ما قادر به دیدن آن ها نیست. با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می توانید مطمئن باشید که نمای جلویی دندان های شما پاکیزه و تمیز است، اما پشت دندان ها؟ زیر لثه ها؟ لابلای دندان ها؟ دندان های عقبی؟ شاید چشم ما قادر به دیدن این مناطق نباشد. پشت دندان ها مناطقی هستند که بیشتر در معرض تشکیل پلاک و جرم هستند، زیرا به غدد بزاقی نزدیک ترند و بزاق مزید بر علت است. همچنین در دسترس چشم ما نیستند و خیلی از مسواک زدن و نخ کشیدن آن بخش ها مطمئن نیستیم.  

اگر روش های درمانی دندان پزشکی بر روی دندان های شما انجام شده است، باید مراقبت و وسواس بیشتری نسبت به سایر افراد در پاکیزه نگه داشتن دندان های خود به خرج دهید. مثلا کسی که ایمپلنت کاشته است یا از روکش دندان استفاده کرده است باید بیشتر مراقب آلودگی های دندان های خود باشد تا یک فرد عادی با دندان های طبیعی، زیرا به سادگی می تواند پری ایمپلنتیتیس یا التهاب اطراف ایمپلنت رخ دهد و مشکلات بعد از آن را به بار آورد.  

فرایندی مفید و البته بدون آسیب و درد است 

جرم گیری دندان یک فرایند مفید، ساده و سریع است که در یک مراجعه انجام می پذیرد و در صورتی که فرد از روند انجام آن آگاه باشد استرس نخواهد داشت زیرا فرایندی بدون درد است. این پروسه ی ساده و مفید، نتایج خیلی خوبی دارد و دلیلی برای اجتناب کردن از آن وجود ندارد. تجهیزات دندان پزشکی استفاده شده در این فرایند بسیار کارآمد هستند و جرم ها و باکتری هایی که به تازگی در حال تشکیل و جانشینی هستند را نیز از میان می برد. این فرایند از هر روشی که در خانه برای پاکیزگی دندان های خود استفاده کنید قدرتمندتر است و در عین حال تهاجمی نیست.  

در افزایش اعتماد به نفس نقش بسزایی دارد 

بعد از جرم گیری، دندان های شما زیباتر و صاف تر به نظر می رسند و با زدودن جرم هایی که معمولا در خط اتصال لثه به دندان وجود دارند، تمیزتر و روشن تر دیده می شوند. این پاکیزگی به اعتماد به نفس شما می افزاید و تاثیر زیادی در حضور شما در اجتماع دارد. معمولا در یک جلسه ی جرم گیری، لکه های قهوه، چای، سیگار و شراب قرمز شسته می شوند و دندان براق تر می شود. در صورتی که این اتفاق نیفتد می توان به بلیچینگ و وایتنینگ دندان فکر کرد. در غیر این صورت و برای لکه های پایدار، می توان روش های دیگری هم چون لومینیرز، لمینت و کامپوزیت را پیشنهاد داد.  

همچنین برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ی لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر؟ در وب سایت دکتر محمد نیک زاد مطالعه بفرمایید .

جرم گیری پشت دندان هاتوسط دندان پزشک

از بیماری های لثه پیشگیری می کند 

آماری که از ابتلا به بیماری های التهابی و عفونی لثه در دست است، بسیار نگران کننده است. بیشتر بالغین به این بیماری مبتلا هستند و لثه های آنان ناسالم و در حال عقب نشینی است. این مورد به شما خاطر نشان می کند که بهداشت و مراقبت لثه ها را دست کم نگیرید. مراحل اولیه ی بیماری های لثه التهاب ساده ی لثه است که با اندکی ورم و احتمال بالای خونریزی در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خود را نشان می دهد. مراحل بعدی عقب نشینی لثه و آسیب رسیدن به استخوان و در نهایت لق شدن و افتادن دندان است. بیماری های لثه چگونه ایجاد می شوند؟ بیماری های لثه با رشد باکتری ها ایجاد می شوند.  

جرم گیری دندان از رخ دادن چنین اتفاق ناگواری پیشگیری می کند، چگونه؟ با زدودن باکتری ها و پلاک ها. بهتر است بدانید که بیماری های لثه نه تنها به دندان و استخوان فک اسیب می رسانند بلکه شما را در خطر بیماری های قلبی، دیابت و سرطان نیز قرار می دهند. پس یک مراجعه ی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ای به دندان پزشکی برای جرم گیری را بی اهمیت در نظر نگیرید.  

فرصتی برای تشخیص زودرس مشکلات دیگر است 

در مراجعه ای که برای جرم گیری به دندان پزشکی دارید، سایر مشکلاتی که در حال پیش آمدن هستند تشخیص داده می شوند و می توان از پیشروی آن ها پیشگیری کرد. تمامی خطرات بزرگ از یک مشکل بسیار کوچک شروع می شوند که به موقع تشخیص داده نشده است.  

دندانپزشک با یک آینه کوچک پشت دندان ها را معاینه میکند

طی جرم گیری چه فرایندهایی رخ می دهد؟ 

بسیاری از مردم از جرم گیری هراس دارند و دلیل آن اغلب اوقات، ندانستن فرایندها و مراحلی است که بر روی دندان انجام می شود. در ادامه با کارهایی که طی یک جرم گیری در مطب دندان پزشک روی دندان های شما انجام می شود آشنا می شوید.  

۱. یک معاینه ی کلی 

پیش از این که جرم گیری انجام شود، در ابتدا یک معاینه ی کلی از دندان ها و لثه های شما به عمل می آید. دندان پزشک از یک آینه ی کوچک برای دیدن پشت دندان های شما استفاده می کند تا ببیند که التهاب لثه دارید یا خیر.  

۲. زدودن پلاک ها و جرم ها 

با استفاده از یک آینه ی کوچک، دندان پزشک با اسکالر سعی می کند پلاک ها و جرم های اطراف خط لثه و بین دندان هایتان را بزداید. صدایی که می شنوید شبیه به خراش دادن است و نیازی نیست که نگران باشید و بترسید. هرچه جرم و آلودگی در دندان های شما بیشتر باشد، صدای خراشیدن بیشتر است. هرچه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن شما پیوسته تر و منظم تر بوده باشد، این مرحله کم تر طول می کشد و ناخوشایندی شما کمتر خواهد بود. اما اگر بهداشت دندان های خود را به خوبی رعایت نکرده اید، این پروسه زمان برتر خواهد بود. 

۳. پاک کردن با خمیر دندان

هنگامی که دندان های شما از جرم و آلودگی پاک شد، نوبت به تمیز کردن آن با خمیردندان می رسد که صدایی شبیه به سنگ زنی می دهد. در حالی که اندکی ترسناک به گوش می رسد اما بهترین روش برای پاکیزگی و جرم گیری عمقی است. معمولا جرم گیری نباید بیشتر از دوبار در سال باشد زیرا ممکن است به دندان های شما آسیب برساند.  این خمیر دندان بوی مشابه خمیر دندان های معمولی را دارد، اما دانه های درون آن به پاکیزه کردن بیشتر کمک میکند.

۴. نخ دندان کشیدن حرفه ای 

هرچند به طور دائم در خانه نخ دندان بکشید، نمی توانید آن را با نخ دندان کشیدن یک متخصص مقایسه کنید. متخصص این کار می تواند نقاطی که احتمال خونریزی و آسیب را وجود دارد تشخیص دهد و آنان را برطرف کند. البته که این نخ دندان کشیدن برای خارج کردن باقی مانده ی آلودگی هایی که در جرم گیری رفع شده اند، نیاز است.  

۵. رینز یا آبکشی کردن 

در نهایت دهان خود را آبکشی می کنید و معمولا در محلول اندکی فلوراید وجود دارد. دهان شما را از مواد جرم گیری و آلودگی های موجود در دهان پاک می کند.  

۶. فلوراید 

آخرین قدم در جرم گیری، استفاده از فلوراید است که باعث می شود تا ماه ها دندان های شما نسبت به پوسیدگی مقاوم باشد. در این بخش یک فوم ژل مانند روی دندان های شما قرار می گیرد.  

اهمیت مسواک و نخ دندان

مراقبت های بعد از جرم گیری 

بعد از انجام جرم گیری باید مراقبت های زیر را انجام دهید؛ 

  • اگر تا کنون مسواک نمی زدید و یا نخ دندان نمی کشیدید، باید حتما از این به بعد این کار را با دقت انجام دهید. دوبار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. مسواک و خمیر دندان مناسبی انتخاب کنید و برای این کار از دندان پزشک خود کمک بگیرید. داشتن یک مسواک مناسب به اندازه ی مسواک زدن در حفظ سلامت دندان ها موثر است. همچنین نحوه ی صحیح مسواک زدن را به درستی بیاموزید. اگر مسواک بزنید اما این کار را به شیوه ی استاندارد و مناسب انجام ندهید، تاثیر زیادی در حفظ سلامت دندان هایتان ندارد.  
  • بعد از جرم گیری تا ۲۴ ساعت از مصرف مواد غذایی رنگی مثل قهوه، چای، شراب و مواد دیگر بپرهیزید. یکی دیگر از مواردی که در غذا خوردن باید مد نظر داشته باشید، امتناع از خوردن مواد غذایی سفت و سخت است. چرا؟ هنگامی که جرم در زیر لثه ها و در بین دندان ها زدوده می شود، فضایی که پیشتر با جرم اشغال شده بود، اکنون خالی می شود و این احتمال این که به صورت لق شدن دندان حس شد زیاد است. باید از خوردن غذاهای سفت و سخت خودداری کنید تا دندان های شما مجددا محکم شوند.  
  • از جویدن آدامس بلافاصله بعد از جرمگیری پرهیز کنید.  
  • بعد از جرم گیری از دهانشویه استفاده کنید.  
  • از خوردن نوشیدنی و غذاهای خیلی سرد و خیلی گرم بپرهیزید. بعد از جرم گیری دندان های شما ممکن است حساسیت بیشتری پیدا کنند. در صورت مصرف این مواد ممکن است دندان های شما درد بگیرند یا تیر بکشند. این حالت برای شما احساس ناراحتی و ناخوشی ایجاد می کند. پس بهتر است خودداری کنید.  
  • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را بعد از جرم گیری ادامه دهید. شب اول از یک مسواک نرم استفاده کنید.  

منبع: healthline

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.