مراحل جرم‌گیری دندان [مراقبت بعد از جرمگیری]

890

بسیاری باورهای نادرستی راجع به جرم‌گیری دندان دارند و از همین رو از مراجعه به دندان‌پزشکی به این منظور هراس دارند. مثلاً خیلی از افراد بر این باور هستند که جرم‌گیری دندان‌های شما را نازک می‌کند، یا برخی دیگر فکر می‌کنند در اثر جرم‌گیری دندان، لثه‌ها خورده می‌شود و یا فکر می‌کنند جرم‌گیری عملی غیرضروری است. اما تمامی این باورها اشتباه است.

در این مقاله به دلایل جرم‌گیری دندان‌ها، مراحل جرم‌گیری دندان، نکات ضروری بعد از جرم‌گیری و فواید جرم‌گیری دندان و به اینکه چرا باید آن را جدی گرفت می‌پردازیم. با ما همراه باشید و این مقاله را به‌دقت بخوانید و گارد خود را نسبت به جرم‌گیری دندان پایین بیاورید.

چرا جرم‌گیری دندان ضروری است؟

آیا پیوسته بهداشت دهان و دندان خود را رعایت می‌کنید؟ آیا به طور منظم روزی دو بار نخ دندان می‌کشید و مسواک می‌زنید؟ آیا از دهان‌شویه استفاده می‌کنید و مراقب رژیم غذایی خود هستید و سعی می‌کنید عادات غذایی نادرست را کنار بگذارید؟ آیا مسواک زدن شما به شیوه‌ی درستی است و در بازه‌ی زمانی استاندارد طول می‌کشد؟

اگر چنین است، می‌توان گفت که شما به‌خوبی بهداشت دهان و دندان را رعایت می‌کنید و اما آیا این بدان معنی است که نباید برای جرم‌گیری تخصصی و شست‌وشوی حرفه‌ای دندان‌ها و لثه‌ها به دندان‌پزشکی مراجعه کنید؟ جواب مطلقاً “خیر” است.

باکتری‌ها، پلاک و جرمی که روی دندان‌ها و زیر لثه‌های شما می‌نشیند، بسیار خطرناک‌تر از هر چیز دیگری است. حتی اگر بهداشت دندان‌های خود را هر روز رعایت کنید هم در معرض پلاک و جرم قرار دارید و باید زدودن آن‌ها را به دست دندان‌پزشک ماهر بسپارید.

جرم گیری دندانهای براق تر با نفسی تازه تر

مراحل جرم‌گیری دندان

بسیاری از مردم از جرم‌گیری هراس دارند و دلیل آن اغلب اوقات، ندانستن فرایندها و مراحلی است که بر روی دندان انجام می‌شود. در ادامه با کارهایی که طی یک جرم‌گیری در مطب دندان‌پزشک روی دندان‌های شما انجام می‌شود آشنا می‌شوید.  

 1. یک معاینه‌ی کلی

پیش‌ازاین که جرم‌گیری انجام شود، در ابتدا یک معاینه‌ی کلی از دندان‌ها و لثه‌های شما به عمل می‌آید. دندان‌پزشک از یک آینه‌ی کوچک برای دیدن پشت دندان‌های شما استفاده می‌کند تا ببیند که التهاب لثه دارید یا خیر.  

 1. زدودن پلاک‌ها و جرم‌ها

با استفاده از یک آینه‌ی کوچک، دندان‌پزشک با اسکالر سعی می‌کند پلاک‌ها و جرم‌های اطراف خط لثه و بین دندان‌هایتان را بزداید. صدایی که می‌شنوید شبیه به خراش دادن است و نیازی نیست که نگران باشید و بترسید. 

هرچه جرم و آلودگی در دندان‌های شما بیشتر باشد، صدای خراشیدن بیشتر است. هرچه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن شما پیوسته‌تر و منظم‌تر بوده باشد، این مرحله کم‌تر طول می‌کشد و ناخوشایندی شما کمتر خواهد بود. اما اگر بهداشت دندان‌های خود را به‌خوبی رعایت نکرده‌اید، این پروسه زمان برتر خواهد بود. 

معمولاً جرم‌گیری نباید بیشتر از دو بار در سال باشد زیرا ممکن است به دندان‌های شما آسیب برساند.

 1. پاک‌کردن با خمیردندان

هنگامی که دندان‌های شما از جرم و آلودگی پاک شد، نوبت به تمیزکردن آن با خمیردندان می‌رسد که صدایی شبیه به سنگ‌زنی می‌دهد. درحالی‌که اندکی ترسناک به گوش می‌رسد اما بهترین روش برای پاکیزگی و جرم‌گیری عمقی است. این خمیردندان بوی مشابه خمیردندان‌های معمولی را دارد، اما دانه‌های درون آن به پاکیزه کردن بیشتر کمک می‌کند.

جرم گیری عمیق دندان

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندان‌پزشکی دکتر محمد نیک‌زاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

 1. نخ دندان کشیدن حرفه‌ای

هرچند به طور دائم در خانه نخ دندان بکشید، نمی‌توانید آن را با نخ دندان کشیدن یک متخصص مقایسه کنید. متخصص این کار می‌تواند نقاطی که احتمال خونریزی و آسیب را وجود دارد تشخیص دهد و آنان را برطرف کند. البته که این نخ دندان کشیدن برای خارج کردن باقی‌مانده‌ی آلودگی‌هایی که در جرم‌گیری رفع شده‌اند، نیاز است.  

 1. رینز یا آبکشی کردن

در نهایت دهان خود را آبکشی می‌کنید و معمولاً در محلول اندکی فلوراید وجود دارد. دهان شما را از مواد جرم‌گیری و آلودگی‌های موجود در دهان پاک می‌کند.  

 1. فلوراید تراپی

آخرین قدم در جرم‌گیری، استفاده از فلوراید است که باعث می‌شود تا ماه‌ها دندان‌های شما نسبت به پوسیدگی مقاوم باشد. در این بخش یک فوم ژل مانند روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد. پیشنهاد می‌کنیم علائم و راه‌های درمان پوسیدگی ریشه دندان را بخوانید.

نخ دندان کشیدن حرفه‌ای

مراقبت‌های بعد از جرم‌گیری دندان

بعد از انجام جرم‌گیری باید مراقبت‌های زیر را انجام دهید؛ 

 • اگر تا کنون مسواک نمی‌زدید و یا نخ دندان نمی‌کشیدید، باید حتماً از این به بعد این کار را بادقت انجام دهید. دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

 مسواک و خمیردندان مناسبی انتخاب کنید و برای این کار از دندان‌پزشک خود کمک بگیرید. داشتن یک مسواک مناسب به‌اندازه‌ی مسواک زدن در حفظ سلامت دندان‌ها مؤثر است. همچنین نحوه‌ی صحیح مسواک زدن را به‌درستی بیاموزید. اگر مسواک بزنید اما این کار را به شیوه‌ی استاندارد و مناسب انجام ندهید، تأثیر زیادی در حفظ سلامت دندان‌هایتان ندارد.  

 • بعد از جرم‌گیری تا ۲۴ ساعت از مصرف مواد غذایی رنگی مثل قهوه، چای، شراب و مواد دیگر بپرهیزید.
 • از خوردن مواد غذایی سفت‌وسخت امتناع کنید. چرا؟ هنگامی که جرم در زیر لثه‌ها و از بین دندان‌ها زدوده می‌شود، فضایی که پیش‌تر با جرم اشغال شده بود، اکنون خالی می‌شود و احتمال این که به‌صورت لق شدن دندان حس شد زیاد است. باید از خوردن غذاهای سفت‌وسخت خودداری کنید تا دندان‌های شما مجدداً محکم شوند.  
 • از جویدن آدامس بلافاصله بعد از جرم‌گیری پرهیز کنید.  
 • بعد از جرم‌گیری از دهان‌شویه استفاده کنید.  
 • از خوردن نوشیدنی و غذاهای خیلی سرد و خیلی گرم بپرهیزید.

بعد از جرم‌گیری دندان‌های شما ممکن است حساسیت بیشتری پیدا کنند. در صورت مصرف این مواد ممکن است دندان‌های شما درد بگیرند یا تیر بکشند. این حالت برای شما احساس ناراحتی و ناخوشی ایجاد می‌کند. پس بهتر است خودداری کنید.  

 • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را بعد از جرم‌گیری ادامه دهید. شب اول از یک مسواک نرم استفاده کنید.  
 • بعد از جرم‌گیری دندان‌ها تا ۲۴ ساعت از مصرف سیگار و سایر دخانیات دوری کنید.
اهمیت مسواک و نخ دندان

فواید جرم‌گیری دندان چیست؟

همان‌طور که در مقدمه اشاره کردیم، بهتر است جرم‌گیری دندان را جدی بگیرید. دلایلی برای این توصیه‌ی ما وجود دارد و آن عبارت است از؛

ایجاد پلاک و گرفتن جرم به دندان‌ها اجتناب‌ناپذیر است

هرچقدر هم به بهداشت دهان و دندان خود برسید، بازهم مقداری جرم بر دندان‌های شما می‌نشیند و باکتری‌ها در سطح آن و یا در زیر لثه‌ها رشد خواهند کرد. اگر پلاک بر روی دندان تشکیل شود، نمی‌توان آن را با روش‌های تمیزکنندگی در خانه پاک‌سازی کرد و نیاز به مداخله‌ی یک متخصص با ابزار پیشرفته‌تر است. اگر هم این کار انجام نشود و پلاک و آلودگی‌ها در جای خود باقی بمانند، دندان‌ها و لثه‌های شما را آسیب‌پذیر می‌کنند و آن‌ها را به مرز نابودی می‌کشانند. 

جرم گیری و جلوگیری از پوسیدگی دندان

کدام روش‌ بهتر است؟ تفاوت لمینت با کامپوزیت و بلیچینگ دندان را بدانید.

جرم‌گیری دندان‌ها باعث آرامش خیال می‌شود 

چشم غیرمسلح خیلی چیزها را نمی‌بیند. بسیاری از باکتری‌ها در حال انجام‌دادن کارهای ناخوشایند بر سر دندان‌ها و لثه‌های ما هستند و چشم ما قادر به دیدن آن‌ها نیست. با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می‌توانید مطمئن باشید که نمای جلویی دندان‌های شما پاکیزه و تمیز است، اما:

 • پشت دندان‌ها؟
 • زیر لثه‌ها؟
 • لابه‌لای دندان‌ها؟
 • دندان‌های عقبی؟

شاید چشم ما قادر به دیدن این مناطق نباشد. پشت دندان‌ها مناطقی هستند که بیشتر در معرض تشکیل پلاک و جرم هستند، زیرا به غدد بزاقی نزدیک‌ترند و بزاق مزید بر علت است. همچنین در دسترس چشم ما نیستند و خیلی از مسواک زدن و نخ کشیدن آن بخش‌ها مطمئن نیستیم.

اگر روش‌های درمانی دندان‌پزشکی مثل روکش دندان بر روی دندان‌های شما انجام شده است، باید مراقبت و وسواس بیشتری نسبت به سایر افراد در پاکیزه نگه‌داشتن دندان‌های خود به خرج دهید.

یا مثلاً کسی که از کاشت ایمپلنت برای جایگزینی یک یا چند دندان استفاده کرده است باید بیشتر مراقب آلودگی‌های دندان‌های خود باشد تا یک فرد عادی با دندان‌های طبیعی، زیرا به‌سادگی می‌تواند پری ایمپلنتیتیس یا التهاب اطراف ایمپلنت رخ دهد و مشکلات بعد از آن را به بار آورد.

جرم گیری پشت دندان هاتوسط دندان پزشک

جرم‌گیری دندان فرایندی مفید و البته بدون آسیب و درد است 

جرم‌گیری دندان یک فرایند مفید، ساده و سریع است که در یک مراجعه انجام می‌پذیرد و درصورتی‌که فرد از روند انجام آن آگاه باشد استرس نخواهد داشت زیرا فرایندی بدون درد است. این پروسه‌ی ساده و مفید، نتایج خیلی خوبی دارد و دلیلی برای اجتناب کردن از آن وجود ندارد. 

تجهیزات دندان‌پزشکی استفاده شده در این فرایند بسیار کارآمد هستند و جرم‌ها و باکتری‌هایی که به‌تازگی در حال تشکیل و جانشینی هستند را نیز از میان می‌برد. این فرایند از هر روشی که در خانه برای پاکیزگی دندان‌های خود استفاده کنید قدرتمندتر است و درعین‌حال تهاجمی نیست. 

جرم‌گیری دندان‌ها در افزایش اعتمادبه‌نفس نقش بسزایی دارد 

بعد از جرم‌گیری، دندان‌های شما زیباتر و صاف‌تر به نظر می‌رسند و با زدودن جرم‌هایی که معمولاً در خط اتصال لثه به دندان وجود دارند، تمیزتر و روشن‌تر دیده می‌شوند. این پاکیزگی به اعتمادبه‌نفس شما می‌افزاید و تأثیر زیادی در حضور شما در اجتماع دارد.

معمولاً در یک جلسه‌ی جرم‌گیری، لکه‌های قهوه، چای، سیگار و شراب قرمز شسته می‌شوند و دندان براق‌تر می‌شود. درصورتی‌که این اتفاق نیفتد می‌توان به بلیچینگ و وایتنینگ دندان فکر کرد. در غیر این صورت و برای لکه‌های پایدار، می‌توان روش‌های دیگری همچون لومینیرز  لمینت و کامپوزیت را پیشنهاد داد.  

همچنین برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله‌ی لمینت سرامیکی دندان بهتر است یا کامپوزیت ونیر؟ در وب‌سایت دکتر محمد نیک‌زاد مطالعه بفرمایید .

التهاب و خونریزی لثه بعد از مسواک و خمیر دندان

جرم‌گیری دندان از بیماری‌های لثه پیشگیری می‌کند 

آماری که از ابتلا به بیماری‌های التهابی و عفونی لثه در دست است، بسیار نگران‌کننده است. بیشتر بالغین به این بیماری مبتلا هستند و لثه‌های آنان ناسالم و در حال عقب‌نشینی است. این مورد به شما خاطرنشان می‌کند که بهداشت و مراقبت لثه‌ها را دست‌کم نگیرید.

 مراحل اولیه‌ی بیماری‌های لثه التهاب ساده‌ی لثه است که با اندکی ورم و احتمال بالای خونریزی لثه هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خود را نشان می‌دهد. 

مراحل بعدی عقب‌نشینی لثه و آسیب رسیدن به استخوان و در نهایت لق شدن و افتادن دندان است. بیماری‌های لثه چگونه ایجاد می‌شوند؟ بیماری‌های لثه با رشد باکتری‌ها ایجاد می‌شوند.

جرم‌گیری دندان از رخ‌دادن چنین اتفاق ناگواری پیشگیری می‌کند، چگونه؟ با زدودن باکتری‌ها و پلاک‌ها. بهتر است بدانید که بیماری‌های لثه نه‌تنها به دندان و استخوان فک آسیب می‌رسانند بلکه شما را در خطر بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان نیز قرار می‌دهند. پس یک مراجعه‌ی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه‌ای به دندان‌پزشکی برای جرم‌گیری را بی‌اهمیت در نظر نگیرید.

جرم‌گیری فرصتی برای تشخیص زودرس مشکلات دیگر دندان است 

در مراجعه‌ای که برای جرم‌گیری به دندان‌پزشکی دارید، سایر مشکلاتی که در حال پیش‌آمدن هستند تشخیص داده می‌شوند و می‌توان از پیشروی آن‌ها پیشگیری کرد. تمامی خطرات بزرگ از یک مشکل بسیار کوچک شروع می‌شوند که به‌موقع تشخیص داده نشده است. یکی از روش‌های کم هزینه و مقرون به‌صرفه‌ای که دندان‌پزشکان بعد از جرم‌گیری دندان ممکن است پیشنهاد دهند برای جلوگیری از پوسیدگی دندان فیشورسیلانت یا شیارکشی دنداندهاست. درباره این روش بیشتر بدانید.

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندان‌پزشکی دکتر محمد نیک‌زاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

منبع: healthline

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.