روکش های زیرکونیا نسبت به روکش های معمولی pfm چه مزایایی دارند؟

122

امروزه تقریبا تمام افراد به اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان واقف هستند و بر کسی پوشیده نیست که عدم دقت به این موضوع می تواند در بلند مدت باعث ایجاد چالش های مختلفی برای هر فرد شود. گذشته از اهمیت سلامتی و تاثیر آن بر کیفیت زندگی اشخاص، عوامل دیگری موجب می شود که اهمیت این موضوع بیش از پیش باشد. باید در نظر داشت که روزانه تعداد زیادی از عموم مردم برای پرداخت هزینه های مرتبط با سلامتی خود و یا خانواده شان دچار مشکلاتی شده که علاوه بر سلامت جسمی، سلامت روحی آن ها را هم تهدید می کند. طبیعتا هزینه های درمانی مرتبط با سلامت دهان و دندان تیز از این قاعده مستثنی نیست. در نتیجه علاوه بر اهمیت پیشگیری، افراد نیاز دارند در مواجهه با این چالش ها بنا به شرایطی که در آن قرار دارند بهترین و مناسب ترین تصمیم را بگیرند. داشتن آگاهی و اطلاعات یکی از مهم ترین لازمه های انتخاب خوب است. استفاده از روکش دندان یکی از شایع ترین مواردی ست که بخش بزرگی از مردم در طول زندگی خود با آن برخورد می کنند. ولی سوال مهم این است که از بین گزینه هایی که برای روکش دندان مطرح می شود، کدام یک بهترین انتخاب است؟ روکش دندان قابلیت این را دارد که از ماده های اولیه مختلفی ساخته شود و هر کدام از این مواد اولیه خصوصیات مختص به خودشان را دارند. یکی از انواع روکش های دندانی که امروزه استفاده می شود، روکش زیرکونیا ( Zirconia ) است. اما دقیقا چه عواملی موجب شده که نرخ استفاده از این روکش در مدت زمان گذشته رو به افزایش  باشد و روکش های زیرکونیا نسبت به روکش های معمولی pfm چه مزایایی دارند؟ برای جواب این سوال ابتدا باید توضیح مختصری راجع به کاربرد روکش دندان و اهمیت آن را با هم مرور کنیم. اگر شما هم از افرادی هستید که در این زمینه کنجکاو هستید و به اطلاعات بیشتری در این باره نیاز دارید، با ما همراه باشید.

روکش دندان چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف ساده از روکش دندان داشته باشیم، باید بگوییم که روکش دندان مثل یک کلاه برای دندان های آسیب دیده و یا ضعیف عمل کرده و از آن ها محافظت می کند. اگر شما دندانی داشته باشید که دارای مشکلاتی همچون خرابی، شکستکی، داشتن ترک و یا فرسودگی باشد، دندان پزشک شما ممکن است روکش دندان را به شما پیشنهاد دهد تا از ساختار باقیمانده این دندان حفاظت کرده و عملکرد آن را بازیابی کند. روکش دندان در واقع یک کلاه تو خالی است که روی دندان قرار گرفته و باعث پایداری آن می شود. در بعضی از موارد ممکن است دندان پزشک از روکش دندان برای هماهنگی ایمپلنت دندان استفاده کرده تا کارکرد بهتری را از آن دریافت کنید. روکش دندان قابلیت استفاده برای دندان هایی که تغییر رنگ شدید داشته و یا دچار تغییر شکل شده اند را نیز داشته و می تواند در برطرف کردن این مشکلات هم استفاده شود. حال زمانی که دندان شما دچار این دسته از مشکلات شده باشد، عوامل مختلفی می تواند در تصمیم گیری شما تاثیر داشته باشد. همانند این مسئله که به چه میزانی دندان اسیب دیده در معرض دید است و زمان هایی که لبخند میزنیم و یا میخندیم، تا چه حدی دندان مورد نظر نمایان می شود. به طور کلی مهم ترین عواملی که در انتخاب روکش دندان مدنظر قرار می گیرد از این قرار هستند :

 • استحکام روکش
 • طول عمر مفید روکش
 • هزینه روکش

در این بین روکش دندان می تواند از مواد مختلفی ساخته شده باشد که در ذیل به چند مورد اشاره می کنیم :

 • پرسلین
 • سرامیک
 • زیرکونیا
 • فلز
 • رزین کامپوزیت
 • ترکیبی از این مواد اولیه

به عنوان مثال روکش ( pfm ) ساخته شده از ترکیب پرسلین ونیر و فلز است و این نام اختصار (porcelain fused to metal) می باشد. در واقع گاهی اوقات دندان پزشک شما برای دریافت حداکثر عملکرد از روکش دندان شما و بسته به شرایطی که در آن قرار دارید، ممکن است پیشنهادات مختلفی به شما بدهد. در این تصمیم گیری عوامل مختلفی تاثرگذار است که چند یک از آن ها اشاره می کنیم :

 • موقعیتی که دندان در آن قرار گرفته است.
 • میزانی که هنگام لبخند زدن و خندیدن دندان نمایان می شود.
 • موقعیتی که بافت لثه دارد.
 • عملکردی که دندان موردنظر دارد.
 • میزان دندان طبیعی که باقی مانده است.
 • رنگ دندان های اطراف.

مسلما شما می توانید دندان پزشک خود را در این روند از ترجیح شخصی خودتان آگاه کرده و در این تصمیم گیری کمک کنید. در آخر این قسمت  روند نصب روکش را به طور خلاصه توضیح می دهیم.

روکش دندان

در مرحله اول و پس از معاینه از دندان مورد نظر عکس ایکس ری تهیه شده تا دندان پزشک به طور دقیق دندان و محیط اطراف آن را بررسی کند. این روند شامل تزریق بی حس کننده موضهی نیز می شود. در گام اول و در صورت نیاز لایه بیرونی دندان تراشیده شده تا آسیب دیدگی در بلند مدت گسترش پیدا نکند. در گام بعدی از دندان شما قالب گیری شده تا پس ارسال آن به لابراتور ساخت روکش آغاز شود. البته بعد از قالب گیری و تا آماده شدن روکش اصلی، یک روکش موقت روی دندان شما قرار خواهد گرفت. در نهایت و در یک جلسه دیگر دندان پزشک به جایگذاری روکش اقدام کرده و آن را روی دندان قرار می دهد. حالا اگر بخواهیم روکش زیرکونیا را با روکش معمولی و یا روکش (pfm) مقایسه کنیم و ببینیم که این روکش دارای چه مزایایی می باشد، باید نقاط قوت و ضعف هر کدام را بررسی کرده و ببینیم در موقعیت شما کدام یک از این روکش ها برای شما مناسب است.

روکش ( pfm )

همانطور که اشاره کردیم این نوع روکش ترکیبی از پرسلین و فلز است که به اختصار ( pfm ) نامیده می شود. در واقع این روکش دارای یک پایه فلزی بوده و قسمت بالای آن نیز از پرسلین ساخته شده است. هدف از ترکیب کردن این دو ماده اولیه، استفاده همزمان از استحکام پایه فلزی و زیبایی پرسلین برای نمای بیرونی روکش بوده است. سعی می کنیم که نقاط قوت و ضعف این روکش را با دقت بررسی کنیم.

نقاط قوت روکش ( pfm )

زیبایی مناسب : از آن جایی که لایه بیرونی این روکش از پرسلین ساخته شده، باید گفت که شکل ظاهری قابل قبولی دارد. پرسلین این قابلیت را دارد که نسبت به رنگ دندان های شما، تغییر داده که بیشترین شباهت را با آن ها داشته باشد.

طول عمر نسبی : چه فلزی که در این روکش استفاده می شود و چه پرسلین، هر دو دارای طول عمر مفید خوبی بوده و این توانایی را دارند که در برابر فشاری که در جویدن و دیگر شرایط متحمل می شوند، به خوبی مقاومت کنند. در نتیجه می توان گفت که عمر مفید این روکش قابل قبول است.

هزینه پایین : این نوع روکش با اینکه ذر آن از پرسلین استفاده شده ولی نسبت به برخی از روکش ها قیمت مناسبی داشته و افراد زیادی می توانند هزینه این نوع روکش دندان را تقبل کنند.

نقاط ضعف روکش (pfm)

خط تیره : با اینکه لایه بیرونی این روکش از پرسلین تهیه شده است، نباید فراموش کنیم که پایه فلزی دارد. مقداری از این پایه فلزی توسط بافت لثه پوشانده می شود ولی در هر صورت در قسمت پایین این روکش شما یک خط تیره را خواهید دید. اگر موقعیت دندان شما به صورتی است که در معرض دید است و هنگام خندیدن مشخص می شود ممکن است این روکش برای شما دلپذیر نباشد.

واکنش آلرژیک : افرادی که نسبت به فلز آلرژی داشته و یا بدن آن ها نسبت به آن حساسیت دارد، ممکن است بعد از استفاده از روکش (pfm) واکنش آلرژیک داشته و دچار مشکل شوند.

از دست دادن دندان طبیعی : برای جایگذاری این روکش دندان پزشک شما نیاز دارد که میزان زیادی از دندان طبیعی شما را تراشیده و از بین ببرد. این میزان گاها نسبت به دیگر روکش ها بیشتر بوده و می تواند در بلند مدت تاثیر منفی داشته باشد.

روکش دندان

روکش زیرکونیا (zirconia)

زمانی که شما به روکش دندان نیاز دارید به احتمال زیاد این ام را خواهید شنید. روکش زیرکونیا از زیرکونیا دیوکساید ( zirconia dioxide ) ساخته شده و دارای عمر مفید بسیار بالایی می باشد. زیرکونیا از فلزهایی است که با تیتانیوم ارتباط دارد. ولی باید گفت که در دسته بندی روکش ها، این روکش در دسته روکش های سرامیکی قرار می گیرد. در ادامه ای روکش را که در سال های اخیر استفاده از آن افزایش چشمگیری داشته است به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

نقاط قوت روکش زیرکونیا

استحکام زیاد : یکی از نقاط قوت اصلی و مهم این روکش استحکام بسیار بالا و استقامت آن است. در نظر داشته باشید که هنگام جویدن غذا میزان بسیار زیادی فشار روی دندان ها وارد می شود که سطح تحمل روکش دندان فاکتور بسیار مهمی محسوب می شود. به خصوص اگر دندان های آسیاب شما نیاز به روکش دارد، پیشنهاد می کنیم که حتما ای روکش را مدنظر داشته باشید. لازم به ذکر است دندان شما برای جایگذاری روکش زیرکونیا نیاز به آماده سازی زیادی نداشته و راحت تر روی دندان قرار می گیرد.

عمر مفید بالا : طبق تحقیقاتی که در سال دو هزار و هفده در ژورنال دندان پزشکی منتشر شده، روکش هایی که از زیرکونیا ساخته شده اند نسبت به سایر روکش ها طول عمر مفید بیشتری داشته و به طور میانگین بالاتر از پنج سال عمر مفید دارند. نباید فراموش کرد که بسته به استفاده و شرایط نگهداری این رقم قابلیت افزایش را نیز دارد.

سازگاری زیستی : ذندان پزشک های متعددی این روکش را به دلیل سازگاری زیستی بالایی که دارد انتخاب کرده و به مراجعه کنندگا خود پیشنهاد می دهند. این موضوع به این معنی است که احتمال تحریک شدن بدن و واکنش سیستم دفاعی همچون التهاب نسبت به این روکش بسیار پایین است و این نکته بسیار حائز اهمیت است.

ساخت سریع : تعداد زیادی از دندان پزشک ها به جای قالب گیری و ارسال قالب به لابراتور برای ساخت روکش، اقدام به ساخت روکش زیرکونیا در مطب خود کرده و آن را سریعا به مراجعه کننده تحویل می دهند. این نکته بدین معنی است که شما می توانید زمان زیادی را صرفه جویی کرده و صرفا با یک بار مراجعه به دندان پزشک و انجام معاینه، روکش دندان خود را دریافت کنید. البته نباید فراموش کنیم که ساخت روکش نیازمند این است که دندان پزشک شما تجهیزات مدرن و پیچیده ای که برای ساخت روکش به آن نیاز است را در اختیار داشته باشد. بهتر است با تماس با دندان پزشک قبل از مراجعه کردن از این موضوع اطمینان حاصل کنید.

روکش زیرکونیا

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر محمد نیکزاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

نقاط ضعف روکش زیرکونیا

امکان یکسان شدن : یکی از نقاط ضعفی که می توانیم برای این روکش ذکر کنیم، این نکته است که در بعضی موارد ممکن است این روکش جلوه طبیعی در بین دندان های شما نداشته باشد. این نکته بیشتر در نوع مونولتیک این نوع روکش دیده می شود که از زیرکونیای خالص ساخته شده است. البته در دندان های عقب این مسئله اهمیت چندانی ندارد. لازم است در اینجا اشاره کنیم که برخی از دندان پزشک ها برای رفع کامل این مشکل ممکن است روکش زیرکونیا و پرسلین را به شما پیشنهاد دهند. همانطور که اشاره کردیم پرسلین این قابلیت را دارد که تا حد زیادی به دندان های طبیعی شما شباهت پیدا کند و ساخت روکش زیرکونیا با لایه ای از پرسلین باعث می شود که این مشکل کاملا از بین برود.

احتمال ساییدگی دندان مخالف : از آنجایی که این نوع روکش به دلیل استحکام بالای خود باعث سایید شدن دندانی که در جهت مخالف قرار گرفته شود، ممکن است برخی از دندان پزشک ها در استفاده از این روکش شک داشته باشند. در مطالعه ای که در سال دو هزار و دوازده در ژورنال دندان پزشکی انجام گرفته است احتمال اینکه دندان مخالف در بلند مند دچار سایییدگی شود، در مواردی که از روکش زیرکونیا استفاده شده کمی بالاتر می باشد.

 

امیدواریم که اطلاعات مفید و کاملی در اختیار شما گذاشته و در روند تصمیم گیری به شما کمک کرده باشیم. مثل همیشه برای شما سلامتی و روزهایی پر از لبخند را آرزومندیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.