علائم و درمان پوسیدگی ریشه دندان چیست؟

35

می توان گفت که موضوع پوسیدگی دندان برای همه افراد آشنا به نظر می رسد و دلیل این مسئله نیز این است که تقریبا تمام افراد در طول زندگی خود، دچار پوسیدگی دندان می شوند. بدین ترتیب می توان گفت که پوسیدگی دندان از شایع ترین چالش هایی محسوب می شود که اشخاص ممکن است با آن در زمینه بهداشت دهان و دندان خود رو به رو شوند. اما نکته ای که ممکن است تعداد زیادی از این افراد از آن اطلاع نداشته باشند این است که پوسیدگی دندان صرفا به پوسیدگی سطح بیرونی دندان محدود نمی شود و این پوسیدگی ممکن است به قسمت های دیگر نیز گسترش پیدا کند.

در واقع می توان اینطور برداشت کرد که پوسیدگی دندان به احتمال زیاد از سطح بیرونی دندان شروع خواهد شد ولی این پوسیدگی می تواند به مرور زمان به دیگر قسمت ها نیز منتقل شود. یکی از مهم ترین بخش هایی که در صورت ایجاد پوسیدگی در آن فرد موردنظر احتمالا با مشکل مواجه خواهد شد، ریشه دندان است. همانطور که می دانیم ریشه دندان وظیفه پشتیبانی و حمایت از دندان را بر عهده دارد و بخش زیادی از فشاری که به دندان وارد می شود را متحمل می شود. در نتیجه اگر اهمیت سلامت آن از دندان بیشتر نباشد، کمتر هم نیست.

اما در صورت ایجاد پوسیدگی در ریشه دندان اشخاص چگونه متوجه این موضوع می شوند؟ برخلاف دندان، ظاهر ریشه دندان نمایان نبوده و اشخاص نمی توانند از ظاهر آن متوجه ایجاد مشکل شوند. سوال دیگر که ممکن است در ذهن شکل بگیرد این است که در صورت ایجاد پوسیدگی در ریشه دندان، چه راهکارهایی برای درمان و برطرف کردن این مشکل پیش روی افراد قرار دارد؟ در اینجا دلایل پوسیدگی ریشه دندان و روش هایی درمانی آن را از زاویه های مختلف بررسی خواهیم کرد. پیشنهاد می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

پوسیدگی ریشه دندان چیست؟

برای شروع باید گفت که اصطلاح پوسیدگی دندان به مواقعی اطلاق می شود که باکتری هایی موجود در دهان با ترشح یک نوع اسید باعث آسیب رسیدن به مینای روی سطح دندان می شوند. حال این پوسیدگی می تواند در هر سطحی از دندان ایجاد شود که می توان از بین آن ها به سطح روی دندان که برای جویدن از آن استفاده می شود، سطح کناری دندان ها و ریشه دندان ها اشاره کرد.

نقش پلاک در پوسیدگی دندان

همانطور که از نام پوسیدگی ریشه دندان پیداست، این پوسیدگی مستقیما بر ریشه دندان تاثیر می گذارد. به طور معمول ریشه تمام پوسیدگی ها از جمله پوسیدگی ریشه دندان، پوسیدگی خود دندان است که با گذشت زمان به دیگر قسمت ها سرایت می کند. شروع این مشکل را می توان نقطه ای دانست که پلاک های چسبنده بر روی سطح دندان ها شکل می گیرند. این پلاک ها در واقع نتیجه تغذیه باکتری های موجود در دهان از باقی مانده قند و نشاسته ای هستند که فرد از آن ها استفاده کرده است.

این پلاک ها با استفاده از اسیدی که درون خود دارند، شروع به ایجاد پوسیدگی بر روی سطح دندان می کنند. حفره هایی که در نتیجه این پوسیدگی ایجاد شده اند به مرور زمان گسترش پیدا کرده و راه را برای باکتری ها برای نفوذ به دیگر قسمت ها باز می کند. در ادامه باکتری ها پس از مینای دندان به عاج دندان ها خواهند رسید و در صورت عدم جلوگیری و درمان، این باکتری ها به مرکز دندان که عصب ها در آن واقع شده است، خواهند رسید. در اینجا باید اشاره کرد که به طور کلی پوسیدگی دندان، در دندان های عقب شایع تر است. زیرا که رعایت بهداشت و تمیز نگه داشتن آن ها نسبت به دندان های جلویی کمی سخت تر است.

همچنین راجع به پوسیدگی ریشه دندان باید ذکر کرد که طبق تحقیقات سرعت پیشروی پوسیدگی در ریشه دندان نسبت به سطح بیرونی دندان تقریبا دو برابر است. این مسئله اهمیت پیشگیری و یا درمان پوسیدگی ریشه دندان را دو چندان می کند. اما افراد برای اینکه در سریع ترین حالت ممکن به درمان و جلوگیری از پیشرفت این موضوع بپردازند باید در سریع ترین زمان متوجه وجود آن شوند. در ادامه به بررسی روش های تشخیص پوسیدگی در ریشه دندان می پردازیم.

پوسیدگی دندان

علائم پوسیدگی ریشه دندان

از آن جایی که پوسیدگی ریشه دندان با توجه به نام خود در ریشه دندان ایجاد می شود، اشخاص با نگاه کردن در آینه و دقت به ظاهر درون دهان خود متوجه وجود این مشکل نخواهند شد. اما می توان گفت که در طول ایجاد و گسترش پوسیدگی ریشه دندان یک سری علائم هشدار دهنده وجود خواهد داشت که سعی می کنیم از تمامی آن ها نام ببریم. اولین نشانه ای که ممکن است فرد با آن رو به رو شود، احساس درد در دهان است. ممکن است میزان این درد چشمگیر نباشد و به طور مثال صرفا گاهی اوقات فرد آن را حس کند.

دیگر نشانه ای که پوسیدگی ریشه دندان می تواند داشته باشد، حساسیت دندان های شخص به ویژه در برابر سرما و گرما است. همچنین اگر فرد متوجه شروع عقب نشینی در لثه خود شود، باید سریعا برای معاینه به دندان پزشک خود مراجعه کند. زیرا که عقب نشینی لثه از اولین نشانه هایی ست که در افراد بعد از شروع پوسیدگی در ریشه دندان های آن ها دیده می شود. بدون پوششی که لثه برای ریشه دندان مهیا می کند، این نقطه بیش از پیش در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

علائم پوسیدگی ریشه دندان

افراد در خطر پوسیدگی ریشه دندان

باید گفت که تمام افراد این قابلیت را دارند که دچار پوسیدگی در ریشه دندان های خود شوند اما افراد مسن در این موضوع با ریسک بیشتری مواجه خواهند بود. در واقع طبق تحقیقات انجام گرفته سن ۷۰ سالگی، سنی است که احتمال ایجاد و گسترش پوسیدگی ریشه دندان در اوج خود قرار می گیرد. دلیل این مسئله را می توان این موضوع دانست که در این سن احتمال این که بافت هایی که از دندان پشتیبانی می کنند، شروع به تحلیل رفتن کنند افزایش پیدا می کند. اما برای افراد سالخورده ایمپلنت انتخاب بهتری است یا پروتز دندان؟

با گذشت زمان این بافت ها به مرور از دندان ها عقب نشینی می کنند. تا جایی که ممکن است در بعضی از موارد حتی ریشه دندان نیز نمایان شود و در معرض خطر مستقیم قرار گیرد. حال باکتری ها این امکان را دارند تا به این بافت ها نفوذ پیدا کنند و باعث ایجاد التهاب در آن ها شوند. در ادامه نیز پوسیدگی اتفاق خواهد افتاد که در بعضی از موارد ممکن است به از دست دادن دندان نیز منجر شود.

همچنین از دیگر دلایلی که افراد مسن را در خطر بیشتر پوسیدگی ریشه دندان قرار می دهد می توان به ابتلا به بیماری های زمینه ای اشاره کرد. از آن جا که شانس ابتلا به بیماری هایی همچون دیابت و یا سندروم متابولیک در این افراد بیشتر خواهد بود، شانس ایجاد پوسیدگی ریشه دندان نیز در آن ها افزایش پیدا می کند. زیرا که برخی از این بیماری ها مثل دیابت سیستم دفاعی بدن افراد را درگیر کرده و به نوعی تضعیف می کند و در نتیجه شانس پیشروی التهاب در لثه این افراد بیش از دیگران خواهد بود و آنان را در معرض پوسیدگی و یا بیماری پریودنتال قرار خواهد داد.

از موارد دیگری که افراد را در معرض خطر بیشتری در برابر پوسیدگی ریشه دندان قرار می دهد، می توان از مصرف دخانیات نام برد. طبق تحقیقاتی که در سال دو هزار و نوزده صورت گرفته است، مصرف سیگار و یا انواع دیگر تنباکو می تواند ریسک ابتلا به بیماری پریودنتال و پوسیدگی را به طور قابل توجهی افزایش دهد. در نهایت نیز می توانیم به عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان اشاره کنیم که فارغ از بازه سنی که هر شخص در آن قرار دارد، می تواند به ایجاد چالش های مرتبط با سلامت دهان و دندان، از جمله پوسیدگی دندان و ریشه دندان منجر شود.

علائم پوسیدگی دندان

چالش های پوسیدگی ریشه دندان

پوسیدگی ریشه دندان این قابلیت را دارد که فرد مبتلا را با مشکل ها گوناگونی مواجه کند. به همین دلیل است که دندان پزشکان درمان کامل را به افراد پیشنهاد می دهند. در واقع باید گفت که اگر شما با پوسیدگی دندان مواجه هستید، درمان آن را به هیچ عنوان به تاخیر نیندازید. زیرا در زمانی نه چندان طولانی پوسیدگی ایجاد شده؛

  • به ایجاد حفره های مختلف منجر خواهد شد که این حفره ها به دیگر قسمت ها سرایت پیدا می‌کنند.
  • بعد از مهاجرت باعث آسیب رسیدن بیش از پیش به شما خواهند شد.
  • اصولا این پوسیدگی به بافتی که در مرکز دندان واقع شده است، منتقل خواهد شد و اگر آسیب وارد شده به این نقطه برسد، شما نیازمند انجام عصب کشی دندان خواهید شد تا آسیبی که وارد شده تا حد امکان از بین برود.

در ادامه به راه هایی درمانی که در مقابل این افراد قرار دارد، بیشتر خواهیم پرداخت.

درمان پوسیدگی ریشه دندان

اگر پیشرفته بودن پوسیدگی ریشه دندان به میزانی نباشد که دندان شما نیاز به عصب کشی داشته باشد، درمان پوسیدگی ریشه دندان نیز تا میزان زیادی همانند درمان انواع دیگر پوسیدگی دندان است. پر کردن دندان ها به عنوان راهکار میانی درمانی انواع پوسیدگی دندان به شمار می آید و در اکثر موارد اگر به دندان ها و ریشه آن ها آسیب جدی وارد نشده باشد، دندان پزشک شما این راهکار را به شما پیشنهاد خواهد داد.

در این روش دندان پزشک شما پس از استفاده از بی حس کننده موضعی در ابتدا اقدام به حذف کردن قسمت آسیب دیده کرده و در ادامه قسمت برداشته شده را پر می کند. برای پر کردن این قسمت دندان پزشک شما می تواند از طیف گسترده ای از مواد مختلف استفاده کند. انتخاب نوع ماده ای که دندان پزشک از آن استفاده خواهد کرد به شرایطی که دندان شما در آن قرار دارد و نظر شخصی شما وابسته خواهد بود. حال اگر آسیب وارد شده به میزانی باشد که دندان شما نیاز به عصب کشی داشته باشد، احتمالا شما می توانید بعد از اتمام مراحل عصب کشی از روکش برای دندان خود استفاده کنید. شما می توانید برای اطلاع و بررسی بیشتر انواع روکش دندان به مقاله مرتبط رجوع کنید.

درمان ریشه پوسیده دندان

پیشگیری از پوسیدگی ریشه دندان

همانطور که احتمالا شنیده اید بهترین درمان برای هر فرد پیشگیری به حساب می آید و ناگفته نیست که بهترین راه پیشگیری از ایجاد چالش ها و مشکلات مرتبط با سلامت دهان و دندان از جمله پوسیدگی دندان و پوسیدگی ریشه دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان به بهترین شکل ممکن است. رعایت بهداشت دهان و دندان به بهترین شکل ممکن شامل استفاده منظم و ممتد از مسواک، نخ دندان و دهان شویه می باشد که شما بعد از مشورت با دندان پزشک خود می توانید نوع و مدل آن ها را بسته به شرایط خود انتخاب کنید.

همچنین می توانیم از فلوراید به عنوان یک سلاح موثر در مقابل انواع پوسیدگی نام ببریم. طبق تحقیقاتی که در سال دو هزار و بیست انجام شده است استفاده از درمان حرفه ای فلوراید و استفاده خانگی از آن به صورت روزانه می تواند نقش بسیار موثری در جلوگیری از پوسیدگی ریشه دندان ایفا کند. این فلوراید می تواند از دهان شویه و یا خمیر دندان تامین شود که هر فرد می تواند دوبار در روز پس خوردن و یا نوشیدن از آن استفاده کند. البته استفاده از آب حاوی فلوراید نیز در این زمینه بی تاثیر نخواهد بود.

از موارد دیگری که در اینجا می توانیم به نقش آن در پیشگیری از پوسیدگی ریشه دندان اشاره کنیم، مراجعه منظم جهت معاینه وضعیت سلامت دهان و دندان می باشد که تاثیر بسزایی در این زمینه و پیشگیری از هر نوع چالش مرتبط را داراست.

در نهایت باید دوباره یادآوری کنیم که پوسیدگی ریشه دندان می تواند دور از چشم شما و به مرور زمان اتفاق بیافتد که اهمیت این مشکل را دو چندان می کند. پس بهتر است که در نظر داشته باشید بهترین راه مقابله با آن به خصوص اگر جزو دسته افراد آسیب پذیر هستید، پیشگیری با رعایت بهداشت دهان و دندان و معاینه منظم آن ها توسط دندان پزشک شماست تا در سریع ترین زمان ممکن متوجه ایجاد هر گونه چالشی شوید و اقدام به مقابله با آن کنید. همچون همیشه برای شما روزهایی پر از لبخند و سلامتی را آرزومندیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.