مراحل کامپوزیت دندان مرحله به مرحله

197

احتمالا بارها و بارها نام کامپوزیت ونیر به گوش هایتان رسیده است. شاید راجع به این ونیر اطلاعاتی نیز داشته باشید اما اطلاعات جامع و کاملی نباشند. در این مقاله می خواهیم به بررسی مرحله به مرحله ی کامپوزیت دندان بپردازیم.

دندان پزشکی زیبایی در سال های اخیر پیشرفت های شگرفی کرده است که سبب ایجاد روش های نوینی برای بازگردانی زیبایی به دندان ها و لبخند شما شده است. دیگر نیازی نیست نگران لبخند نامتناسب خود باشید. اگر با آن احساس راحتی نمی کنید می توانید با استفاده از روش هایی که در دندان پزشکی زیبایی ارائه شده است، آن را تغییر داده و باب میل خود کنید. بارها شده است که برخی افراد به علت نداشتن لبخند زیبا اعتماد به نفس خندیدن و بیان و ابراز احساسات خود را نداشته اند، اما امروزه با وجود راه های بسیاری که دندان پزشکان ارائه می دهند و در کلینیک دندان پزشکی دکتر نیک زاد موجود است، می توانید اعتماد به نفس از دست رفته ی خود را بازیابید.

همان طور که گفته شده راه های بسیاری برای اصلاح طرح لبخند و زیباسازی دندان ها در دندان پزشکی زیبایی وجود دارد که یکی از آن ها کامپوزیت ونیر است. این روزها، افرادی که دندان های کج، نازیبا، بدشکل و بدقواره دارند می توانند با استفاده از کامپوزیت ونیرها دندان هایی صاف، بی نقص و براق به خود هدیه دهند و با اعتماد به نفس بیشتری لبخندهای دندان نما بزنند. اما کامپوزیت ونیر چیست؟ چه کسانی می توانند از این ونیر برای اصلاح اشکالات ظاهری دندان های خود استفاده کنند؟ کامپوزیت ونیر چه مدت عمر می کند؟ آیا جایگذاری این ونیر آسیبی به دندان های شما می رساند؟ جایگذاری کامپوزیت ونیر شامل چه مراحلی است و این فرایند چگونه و در چند جلسه صورت می گیرد؟

برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید.

توضیحی مختصر درباره ی کامپوزیت ونیر و ویژگی های آن

کامپوزیت از چه ماده ای ساخته شده است و چه کاری انجام می دهد؟

کامپوزیت ونیر یک پوشش نازک و سطحی است که معمولا جنس ماده ی سازنده ی آن رزین می باشد. این پوشش نازک و سطحی بر روی سطح بیرونی دندان ها که در معرض دید است متصل می شود. در واقع این پوشش سطحی رزینی به سادگی بر روی دندان شما می نشیند و نقص های دندان را  در زیر سطح براق و سفید و طبیعی خود می پوشاند. گاهی برای نصب این پوشش های سطحی نیاز به تراشیدن اندک مینای دندان است اما در اکثر مواقع برای جایگذاری آن روی دندان، مینای دندان دست نخورده باقی می ماند که ممکن است اندکی ضخامت دندان را بیشتر از حالت طبیعی نشان دهد.

مزایای کامپوزیت ونیر

آیا کامپوزیت ونیر می تواند همه ی نواقص دندان را برطرف کند؟

توجه داشته باشید که هیچ کدام از ونیرها نقص های دندان شما را برطرف نمی کنند، تنها آن ها را می پوشانند و ظاهر زیبای خود را به نمایش می گذارند. چه ایرادات ظاهری می توانند در این دسته بگنجند؟ باید تاکید شود که کامپوزیت ونیر یک راه کار زیبایی در دندان پزشکی است و شما زمانی می توانید از آن بهره ببرید که دندان هایی سالم و لثه هایی بدون مشکل داشته باشید. برای افرادی که بهداشت فردی خود را رعایت نمی کنند و یا دندان ها و لثه هایی ناسالم دارند این روش به هیچ عنوان نمی تواند موثر و راه گشا باشد.

هر دندان سالمی ضرورتا دندان زیبایی نیست و البته که زیبایی از دید هر فرد تعریف متفاوتی دارد. معمولا دندان هایی که کج هستند، از یک دیگر فاصله های اندک دارند، دندان هایی که رنگ آن ها به طور دائم تغییر کرده است و نمی توان با جرم گیری دندان، وایتنینگ و یا بلیچینگ دندان آن ها را به شکل اولیه و یا سفیدتر از حالت اول بازگرداند، دندان هایی که لب پر شده اند یا دچار شکستگی هستند، دندن هایی که کوتاه و یا بلند هستند و دندان هایی که شکل متناسبی ندارند از نظر زیبایی رضایت فردی را دچار اختلال می کنند. کامپوزیت ونیر می تواند برای تمامی این افراد راهی به سوی داشتن لبخند زیبا باشد.

البته اگر دندان ها از هم فاصله ی زیادی داشته باشند، کوتاهی و بلندی آن ها دارای اختلاف زیادی باشد و یا دندان ها از دست رفته باشند، نمی توان از کامپوزیت ونیر بهره برد. در این صورت راه حل های دیگری برای افراد در دندان پزشکی زیبایی و همچنین درمان های مختلفی در حوزه ی درمانی ارائه می شود.

دندان پزشکی زیبایی

کامپوزیت ونیر تا چه مدت می تواند لبخند زیبای متقاضی را حفظ کند؟

هر روشی در دندان پزشکی زیبایی طول عمر مختص به خود را دارد و نیازمند ترمیم و یا تعویض است. این مسئله برای کامپوزیت ونیر نیز صدق می کند. در صورتی که از این ونیرها استفاده کنید و به خوبی از آن ها مراقبت کنید، می توانید از ۵ تا ۷ سال از زیبایی این ونیرها بهره ببرید. در صورتی که عمر این ونیر تمام شود و یا دچار شکستگی یا تغییر رنگ شود، می توانید آن را با ونیرهای جدید و یا حتی با لمینت سرامیکی جایگزین کنید که دوام بسیار طولانی تری دارد (از ۱۰ تا ۱۵ و در برخی حتی تا ۲۰ سال) و زیبایی طبیعی تر و بسیار نزدیک تر به دندان را دارا است.

جایگذاری کامپوزیت دندان، مرحله به مرحله

در مورد این ونیرها به دقت مطالعه کنید و اولویت های خود را در نظر بگیرید. بودجه ی مالی خود را بررسی کنید و از قیمت ها آگاهی داشته باشید. کلینیک مطمئنی را انتخاب کنید و سوابق و نتایج دندان پزشک مورد نظر خود را در ذهن داشته باشید. در ابتدا باید دندان پزشک شما را به دقت معاینه کند و مشاوره های لازم برای شما صورت گیرد تا تصمیم نهایی گرفته شود. در صورتی که ممانعتی برای استفاده از این ونیر نداشتید و انتخاب قطعی خود شما نیز کامپوزیت ونیر بود، انتخاب رنگ کامپوزیت آغاز می شود.

مرحله ی اول؛ انتخاب رنگ کامپوزیت

این مرحله از مراحل هیجان انگیز و مورد علاقه ی مراجعه کنندگان است. معمولا افراد درخواست رنگ های سفید و روشن را دارند و در کنار این علاقه طبیعی جلوه کردن رنگ را با توجه به رنگ پوست خود در نظر نمی گیرند. برای انتخاب رنگ دندان پزشک به خوبی به شما مشورت خواهد داد و بهترین رنگ را با در نظر گرفتن سلیقه ی شخصی شما برای کامپوزیت ونیرتان در نظر خواهد گرفت. برای انتخاب بهترین رنگ از دستگاه ها و اسکن های کامپیوتری و یا پالت های رنگ سنتی می توان استفاده کرد. در ابتدا رنگ هایی که برای شما طبیعی به نظر خواهد رسید (با توجه به رنگ پوست و سایر المان هایی که در طبیعی جلوه دادن لبخند تاثیر دارند) به شما ارائه خواهد شد و رنگ مورد علاقه ی شما نیز در کنار آن ها قرار داده خواهد شد. نزدیک ترین و مناسب ترین رنگ به سلیقه ی شما و بالا بودن کیفیت طبیعی بود کامپوزیت در نهایت انتخاب خواهد شد.

انتخاب رنگ کامپوزیت

آماده کردن دندان ها دومین مرحله ی جایگذاری کامپوزیت ونیر است

اگر درباره ی مرحله ی آماده سازی دندان در لمینت سرامیکی و یا پرسلن ونیر شنیده باشید، این مرحله برای شما عملا مرحله ای کوتاه، سریع و عالی است. معمولا آماده سازی خاصی برای جایگذاری کامپوزیت ونیر لازم نیست، زیرا در برخی مواقع مینای دندان تراشیده می شود. از کارهایی که دندان پزشک در این مرحله بر روی دندان های شما انجام می دهد، برداشتن هر گونه ونیر فعلی از روی دندان ها عاری کردن سطح دندان از هر پوششی است. سپس دندان های شما با یک شوینده ی مخصوص شسته می شوند و در صورت لزوم بخش ناچیزی از مینای دندان تراشیده می شود. اکنون دندان های شما آماده ی پذیرش ونیر زیبا بر روی سطح بیرونی خود است.

ساخت و آماده شدن کامپوزیت ونیر، مرحله ی سوم

این مرحله بستگی به انتخاب شما در مورد نوع کامپوزیت ونیر دارد. اگر کامپوزیت ونیر منتخب شما از نوع مستقیم باشد، از کامپوزیت های از پیش ساخته شده استفاده خواهد شد و این ونیرها مستقیما به دندان شما بعد از آماده سازی متصل خواهند شد. اگر کامپوزیت ونیر انتخابی شما غیرمستقیم است، که معمولا برای بیشتر مراجعه کنندگان همین طور است، قالبی از دندان های شما گرفته خواهد شد تا کامپوزیت ونیر مناسب برای شما ساخته شده و سپس در مراجعه ی بعد بر روی دندان های شما متصل شود.

چرا کامپوزیت ونیر غیرمستقیم بهتر است؟

توجه داشته باشید که با گرفتن قالب از دندان های شما و ساخت یک سری متناسب و شخصی کامپوزیت ونیر برای فرد، جایگیری و اتصال طبیعی تر و با کیفیت تر خواهد بود. قابل ذکر است که اتصال کامپوزیت مستقیم بمراتب محکم تر از کامپوزیت غیر مستقیم است.

مرحله ی چهارم؛ اتصال کامپوزیت ونیر بر روی دندان

در این مرحله یک ماده ی مخصوص که برای چسبانیدن کامپوزیت بر روی مینای دندان استفاده می شود، بر روی سطح دندان کشیده می شود و تمام سطح آن را در بر می گیرد. سپس کامپوزیت بر روی آن ماده قرار می گیرد و به دندان می چسبد. آیا با همین چسب کامپوزیت در جای خود مستحکم باقی می ماند؟ برای افزایش استحکام این اتصال به دندان، یک اشعه با طول موج و فرکانس مخصوص به خود به کامپوزیت تابانیده می شود. این کار باعث افزایش استحکام اتصال و قوام بیشتر ونیر بر روی دندان می شود. زمانی که این اشعه به دندان ها تابانیده می شود زمان بسیار کوتاهی است اما همین زمان کوتاه برای عملکرد آن کافی است. کامپوزیت ونیر در لایه های مختلف و به شکل لایه لایه بر روی هم قرار می گیرد تا ضخامتی که مد نظر دندان پزشک است ایجاد شود. هر لایه بعد از قرارگیری بر روی دندان به طور مناسب شکل دهی می شود و سپس لایه ی بعدی بر روی آن قرار می گیرد. توجه داشته باشید که کامپوزیت استحکام بالایی دارد.

اتصال کامپوزیت ونیر بر روی دندان

شیپ دادن و پولیش کردن کامپوزیت، مرحله ی پنجم این فرایند

وقتی که دندان پزشک از محل اتصال کامپوزیت به دندان راضی بود شروع به شکل دهی های لازم به آن می کند. مثلا خط لثه که محل رسیدن کامپوزیت به لثه ها است را منظم و مرتب می کند. در واقع دندان پزشک با استفاده از ابزار مخصوصی برای شکل دهی بهتر و جای گیری زیباتر کامپوزیت ونیرها آن ها را صیقل می دهد و می تراشد تا شکل مد نظر خود را ایجاد کند. این مرحله هیچ دردی ندارد و می توانید بدون اضطراب و ترس نظاره گر آن باشید.

پالیش کامپوزیت دندان

مرحله ی ششم: تست کردن گاز گرفتن بیمار

در این مرحله یک عملکرد بسیار مهم مورد آزمایش و بررسی قرار می گیرد؛ گاز گرفتن. باید بررسی شود که با وجود جای گیری ونیرها بر روی دندان قدرت گاز گرفتن بیمار دچار مشکل نشده است و اختلالی در خوردن و صحبت کردن او پیش نخواهد آمد. برای آزمایش این کار از یک کاغذ کربنی استفاده می شود که با گاز گرفتن آن توسط بیمار جای دندان های فرد بر روی آن باقی خواهد ماند.

چگونه از کامپوزیت ونیر خود تا سال ها به خوبی مراقبت کنیم؟

از مسائل مهمی که در طول عمر کامپوزیت ونیر وجود دارد، مراقبت های فرد از آن هاست. وقتی از کامپوزیت ونیر برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده می کنید، بهتر است موارد زیر را مورد توجه قرار دهید؛

  • مصرف دخانیات برای کامپوزیت ونیر یک خطر جدی است. باید درباره ی آن تجدید نظر کنید!
  • کامپوزیت ونیر از پوسیدگی دندان های شما جلوگیری نمی کند، پس بهداشت فردی را به خوبی رعایت کنید و دوبار در روز مسواک زدن و حداقل یک بار در روز نخ دندان کشیدن را فراموش نکنید.
  • کامپوزیت ونیر می تواند تغییر رنگ دهد، پس از خوردن مواد غذایی رنگی مثل قهوه، چای و شراب خودداری کنید و یا مصرف خود را به حداقل برسانید.
  • الکل می تواند چسب کامپوزیت ونیر را تحت تاثیر قرار دهد، سعی کنید از مصرف الکل خودداری کنید.
  • از خوردن غذاهایی که احتمال شکستن ونیر را زیاد می کنند بپرهزید. این غذاها کدامند؟ اب نبات های سفت و پاپ کورن می توانند مثال خوبی باشند!
  • دندان قروچه می کنید؟ هر چه سریع تر راه حلی برای اجتناب از آن بیابید!

منابع:

healthline

optident

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.