بررسی ریزبینانه مضرات و فواید لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

411

لبخند زیبا از مهم ترین دغدغه های این روزهای بسیاری از مردم شده است. امروزه علاوه بر سلامتی دندان ها، زیبایی دندان ها نیز نقش مهمی در کیفیت زندگی افراد دارد. طبق آمار و ارقام تحقیقات انجام شده، افرادی که دندان های منظم و سفید دارند و لبخندشان نسبت به سایر افراد زیباتر است، با اعتماد به نفس بیشتری می خندند و نظرات خود را در اجتماع بیان می کنند. لبخند زیبا در ایجاد تاثیر مثبت در طرف مقابل برای برقراری ارتباط تاثیر بسزایی دارد و بیشتر مردم از این تاثیر آگاهند. اما آن دسته از افرادی که دندان های سالمی دارند اما زیبایی لبخند آن ها به علت شکل نامتناسب و ظاهر نازیبایی دندان ها و لثه هایشان تحت الشعاع قرار گرفته است، چه باید بکنند؟

دندان پزشکی زیبایی حوزه ای از دندان پزشکی است که به این مسائل می پردازد. در صورتی که دندان های شما زیبا نباشند و یا به هر دلیلی از شکل ظاهری آن ها راضی نباشید، می توانید از روش هایی که دندان پزشکی زیبایی ارائه می دهد بهره ببرید و این ایرادات را رفع کنید و یا بپوشانید. یکی از راه های پرکاربردی که دندان پزشکی زیبایی به مراجعه کنندگان ارائه می دهد، ونیرها هستند. دو مورد معروف و پرمخاطب ونیرها، لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر می باشند.

ونیر پوشش نازکی است که بر روی بخش بیرونی دندان شما متصل می شود و اشکالات ظاهری دندان های شما را می پوشاند و دندان هایی سفید و براق و منظم و یک دست به شما تحویل می دهد. لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت ونیر بادوام تر و طبیعی تر است و به مراتب از قیمت بالاتری برخوردار است. اما کامپوزیت ونیر ارزان تر و نسبت به لمینت سرامیکی از مزایایی کمتری برخوردار است. در ادامه به بررسی مضرات و فواید این دو ونیر به طور ریزبینانه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بررسی لمینت سرامیکی

به طور مختصر با این ونیر آشنا می شویم؛

لمینت سرامیکی چیست و چه کاربردی دارد؟

لمینت سرامیکی یک نوع ونیر مرغوب است که از پرسلن (سرامیک) ساخته شده است و جنس و رنگی مشابه دندان های طبیعی دارد. این پوشش سطحی و بسیار نازک، بر روی دندان های شما متصل می شود و به آن ها ظاهری بی عیب و نقص می دهد. برای این که لمینت سرامیکی بر روی دندان های شما قرار بگیرد باید بخش اندک و ناچیزی از مینای دندان تراشیده شود تا این اتصال بهینه بوده و ضخامت دندان بعد ازاضافه شدن پوشش سطحی به آن، تغییر چندانی نکند.

افرادی که دندان های آن ها مشکلات زیر را داشته باشد، می توانند از لمینت سرامیکی استفاده کنند و با پوشش دهی این ونیر، ایرادات ظاهری خود را پنهان سازند؛

 • دندان های بدرنگ و آنانی که تغییر رنگ دائمی داده اند
 • دندان های بدشکل و بدقواره
 • دندان هایی که کوتاه و بلند هستند و نظم و ترتیبی نامنتاسب دارند
 • دندان هایی که بین آن ها فاصله ی اندکی وجود دارد و یا آن هایی که به میزان کمی روی هم افتاده اند
 • دندان هایی که سطح ناصاف و نازیبا دارند
 • دندان هایی که لبه های آن ها ناصاف و یا لب پریده است
 • دندان هایی که شکسته اند

در واقع هر کدام از این اشکالات ظاهری می توانند توسط ونیرها عیب پوشانی شوند، در صورتی که مشکل جدی نداشته و از سلامت نسبی برخوردار باشند.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی چه فوایدی دارد؟

لمینت سرامیکی مزایای بسیاری دارد، علاوه بر اشکالات ظاهری که می تواند بپوشاند و جزو مزایایی آن محسوب می شوند، موارد زیر نیز در این دسته قرار می گیرند؛

 • لمینت سرامیکی استحکام فوق العاده ای دارد و به سادگی شکسته و یا ترک برداشته نمی شود. این ویژگی به علت ساختار غیر متخلخل پرسلن است که آن را بسیار به دندان شبیه می کند. البته این بدان معنی نیست که این ونیر شکست ناپذیر و دائمی هستند.
 • لمینت سرامیکی در برابر تغییر رنگ مقاومت بسیار بالایی نشان می دهد و گاهی اصلا رنگ نمی گیرد. بسته به رژیم غذایی و عادات زندگی که فرد دارد، این ونیرها می توانند تا مدت زیادی رنگ خود را حفظ کنند و از زیبایی ظاهری آن ها کاسته نخواهد شد.
 • لمینت سرامیکی عمر بالایی دارد. این ونیر پرسلن می تواند به مدت ۱۵ تا ۲۰ سال بر روی دندان های شما عمر کند و مشکلی برای آن پیش نیاید. در صورتی که این دوام را در کمتر روش های دندان پزشکی زیبایی مشاهده می کنیم.
 • این پرسلن ونیرها، شبیه ترین ونیرها به دندان های طبیعی هستند و به شکلی کاملا عادی لبخند شما را اصلاح و زیبا می کنند.  برای کسب اطلاعات بیشتر برای داشتن لبخند زیبا مقاله ی اصلاح طرح لبخند در کلینیک تخصصی دندان پزشکی دکتر نیک زاد را مطالعه فرمایید.

عیب ها و مضرات لمینت سرامیکی کدامند؟

در کنار تمام ویژگی های خوبی که دارد، لمینت سرامیکی دارای عیوب و مضراتی هست که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم؛

 • لمینت سرامیکی روش درمانی نیست که به درمان پوسیدگی بپردازد و در صورتی که نصب آن به درستی و مهارت صورت نگیرد، می تواند سبب پنهان کردن این اتفاق می شود و این مسئله به ادامه پیدا کردن این اتفاق منتج خواهد شد. این تکنیک، تکنیکی حساس است و بهتر است به دست یک متخصص ماهر انجام شود. همچنین باید به بهداشت دندان های خود توجه داشته باشید زیرا مناسب افرادی است که بهداشت دهان و دندان مناسبی دارند.
 • لمینت سرامیکی از هزینه ی بسیار بالایی نسبت به سایر روش ها در دندان پزشکی زیبایی برخوردار است. این بالا بودن هزینه باعث می شود که بسیاری از متقاضیان این روش، مجبور به جایگزینی آن با روش هایی ارزان تری همچون کامپوزیت شوند.
 • لمینت سرامیکی روشی دائمی است. این مسئله بدان معنی است که در صورتی که روزی نخواهید از این روش استفاده کنید، نمی توانید آن ها را بردارید و دندان های خود را رها کنید. باید آن ها را با ونیر دیگری جایگزین کنید.
 • اگر لمینت سرامیکی توسط دندان پزشک ماهر و باتجربه جایگذاری و نصب نشوند، ممکن است سبب ایجاد بیماری پریودنتال و لثه شوند. عفونت های لثه با وجود ونیرها می توانند به بیماری های پیچیده تر و مشکلات بزرگ تر تبدیل شوند.
 • لمینت سرامیکی می تواند در دندان های فرد ایجاد حساسیت کند. این حساسیت می تواند نسبت به سرما و گرما باشد. این اتفاق معمولا به علت تراشیدن اندکی که در مینای دندان رخ می دهد اتفاق می افتد. در کلینیک دندان پزشکی دکتر نیکزاد میتوانید بهترین نصب و جایگذاری لمینت سرامیک را داشته باشید.

بررسی کامپوزیت ونیر

در ادامه به طور مختصر با کامپوزیت ونیر آشنا می شویم؛

کامپوزیت ونیر چیست و چه کاربردی دارد؟

کامپوزیت ونیر نوع دیگری از ونیرهاست که کاربردی مشابه پرسلن ونیر داردو تفاوت این دو ونیر در جنس ماده ی سازنده ی آن هاست. کامپوزیت ونیر از رزین ساخته می شود. همان طور که می دانید رزین ماده ای متخلخل است و این مسئله سبب ضعف این ونیر نسبت به لمینت سرامیکی می شود. کامپوزیت ونیر به صورت لایه لایه بر روی دندان نصب می شود و نحوه ی نصب آن در کارایی و بهبود عملکرد آن بسیار موثر است. پس باید مراقب باشید کامپوزیت ونیر را نزد چه کسی جایگذاری و نصب می کنید.

در جایگذاری کامپوزیت ونیر برخلاف پرسلن ونیر، نیازی به تراشیدن دندان ها نیست و در موارد معدودی این اتفاق می افتد. در واقع کامپوزیت بر روی دندان های فرد قرار می گیرد و همین مسئله نسبت به لمینت سرامیکی آن را کمتر طبیعی جلوه می دهد، زیرا بر ضخامت دندان به مقدار اندکی افزوده می شود. موارد استفاده ی کامپوزیت ونیر نیز همچون لمینت سرامیکی موارد ذکر شده در بالا می باشند و انتخاب این که کدام روش برای فرد بهتر است به اولویت های او و شرایط مالی مراجعه کننده مربوط می شود.

کامپوزیت ونیر، همچون لمینت سرامیکی دارای مزایا و معایبی است که بهتر است آن ها را بشناسیم و با ذهنی روشن و آگاهی کافی این روش را انتخاب کنیم.

کامپوزیت ونیر چیست

کامپوزیت ونیر چه مزایایی دارد؟

کامپوزیت ونیر، این ونیرهای زیبا و طبیعی دارای مزایایی زیر هستند؛

 • در فرایند نصب آن ها نیازی به تراشیدن دندان ها نیست و این مسئله آن ها را به روشی کم تهاجمی و مناسب تبدیل می کند.
 • آماده سازی دندان وجایگذاری کامپوزیت ونیر در یک جلسه انجام می پذیرد و این به معنی صرف کردن زمان کمتر در مطب دندان پزشکی می باشد.
 • هزینه ی این ونیر نسبت به سایر ونیرها و روش های موجود در دندان پزشکی زیبایی کمتر است و می تواند با صرف پول کمتر لبخندی زیبا را به خود هدیه کرد.

معایب و مضرات کامپوزیت ونیر کدامند؟

هر ویژگی خوب کنار ویژگی بد یک روش معنی پیدا می کند. این مسئله برای کامپوزیت ونیر هم صدق می کند. این ونیر در کنار ویژگی های مثبتی که دارد، معایب و مضراتی هم دارد که به معرفی و ذکر آن ها در زیر می پردازیم؛

 • عمرکوتاهی دارند. کامپوزیت ونیر با رعایت بهداشت فردی و انجام مراقبت های دهان و دندان می تواند به مدت ۵ تا ۷ سال بر روی دندان های شما باقی بماند که نسبت به پرسلن ونیر زمانی بس کوتاه است.
 • نمای آن نسبت به لمینت سرامیکی کمتر طبیعی و زیباست و این به جنس ماده ی سازنده ی آن ارتباط دارد.
 • در برابر تغییر رنگ مقاوم نیستند. کامپوزیت ونیر بعد از مدتی تغییر رنگ م یدهد و این به علت ویژگی متخلخل بودن ذرات سازنده ی آن است که توانایی جذب آب و تغییر رنگ را دارند.
 • این ونیرها اگر به درستی جایگذاری نشوند، می توانند سبب آسیب به لثه و التهاب لثه شوند و بیماری های لثه می توانند مشکلات عدیده ای را برای بیمار به وجود بیاورند.
 • کامپوزیت ونیر نسبت به شکستگی و لب پریدگی و ترک خوردن به اندازه ی پرسلن ونیر استقامت ندارد و در صورتی که رعایت نکنید و اجسام سخت را گار بزنید و یا حتی دندان قروچه کنید، ممکن است دچار ترک و سپس شکستگی شود.
 • کامپوزیت ونیر از پوسیدگی دندان ها جلوگیری نمی کند و در صورتی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنید، دندان های شما از پشت شروع به پوسیدگی و آسیب دیدن می کنند.
 • کار کردن با کامپوزیت دندان کار هر دندان پزشکی نیست و بهتر است فردی مجرب و ماهر را برای جایگذاری این ونیر انتخاب کنید تا با مشکلات بعدی مواجه نشوید.
کامپوزیت ونیر

مراقبت های لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر کدامند؟

در بالا به معرفی معایب و مزایای لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر پرداختیم. حال می خواهیم به نکاتی که به حفظ این ونیرها کمک می کنند بپردازیم و توصیه های لازم را به شما ارائه دهیم؛

 1. یکی از اولین و مهم ترین نکاتی که به حفظ کامپوزیت و لمینت سرامیکی شما کمک می کند، رعایت بهداشت دهان و دندان است. این روش اولین و ساده ترین کاری است که می توانید انجام دهید. دندان های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید. این کار به جلوگیری از پوسیدگی دندان و طول عمر ونیر شما می انجامد.
 2. از استعمال دخانیات جدا پرهیز کنید. اولا که نیکوتین سبب تغییر رنگ (مخصوصا در کامپوزیت ونیر) می شود. ثانیا، دخانیات خون رسانی و تغذیه ی بافت لثه را دچار مشکل می کند و این سبب ایجاد بیماری های پریودنتال می گردد. همان طور که می دانید، لثه ی ناسالم به دندان آسیب می رساند و دندان آسیب دیده نمی تواند ونیر را روی خود نگه دارد.
 3. از خوردن غذاهای اسیدی و شیرین به مقدار زیاد بپرهیزید.
 4. از خوردن غذاهای سفت و سخت و شکستن آن ها با دندان های خود جدا خودداری کنید.
 5. از گزیدن و جویدن اجسام سخت با دندان خودداری کنید. این کار سبب آسیب رساندن به ونیر و شکستن و ترک برداشتن آن می شود.
 6. از خوردن الکل بپرهیزید. الکل می تواند بر روی چسب استفاده شده در زیر لمینت و کاموزیت ونیر تاثیر بگذارد و سبب تغییر رنگ و تغییر ماهیت آن شود.
 7. به طور پیوسته و منظم به دندان پزشکی مراجعه کنید.
 8. اگر کامپوزیت یا لمینت سرامیکی شما هر گونه ترک و شکستگی داشت، بلافاصله به دندان پزشکی مراجعه کنید.
 9. در صورت جدا شدن ونیر به طور کامل، آن را با خود به مطب دندان پزشک ببرید و سریعا این کار را انجام دهید.
 10. از استفاده ی بیش از حد دهانشویه جدا خودداری فرمایید.
 11. در صورت دیدن علائم التهاب لثه در لثه های خود، به دندان پزشکی مراجعه کنید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.