نکاتی که باید بعد از لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دندان رعایت کنیم

514

دندان های زیبا و سالم از بهترین دارایی های یک فرد است. در گذشته، اگر لبخندتان به علت وجود دندان های بدرنگ و کج و معوج، نامرتب و عقب و جلو، شکسته و روی هم افتاده، فک نامتناست و لثه های بالا و پایین نازیبا می بود، احتمالا نمی توانستید به سادگی مشکل ظاهری خود را برطرف کنید و آن را اطلاح کنید.

امروزه با پیشرفت علم دندان پزشکی به خصوص در حوزه ی دندان پزشکی زیبایی، راه کارهای بسیاری برای رفع مشکلات ظاهری و نیز بازگرداندن کارکرد طبیعی دندان ها به مراجعه کنندگان ارائه می شود. راه هایی که با یک تا دو ویزیت می توان زیبایی لبخند خود را چندین برابر کرد و آسیبی هم به دندان های خود نرساند و حتی گاهی از آن ها نیز محافظت به عمل آورد.

راه کارهای زیادی برای رفع مشکلات زیبایی دندان وجود دارد، از آن ها می توان به ونیر، روکش دندان، سفید کردن دندان ها، جراحی های لثه و روش های جایگزین دندان در بی دندانی اشاره کرد.

باید توجه داشته باشید که هر روشی نیازمند پیش مراقبت ها و همچنین مراقبت های پس از فرایند است. از آن جایی که مراقبت نکردن از دندان های طبیعی آن ها را به خطر می اندازد و زیبایی و سلامتی آن ها را تهدید می کند، روش های ارائه شده در دندان پزشکی نیز نیازمند توجه و مراقبت پیوسته هستند. در صورت بی توجهی و مرقبت نامناسب، یک بار دیگر شانس خود را از دست می دهید و دندان های ترمیم شده، زیبا شده و یا جایگزین شده را تهدید می کنید.

در این مقاله با به طور خلاصه با ونیرها، کامپوزیت و لمینت سرامیکی، آشنا می شویم و به طور گسترده به مراقبت های پس از لمینت سرامیکی و کامپوزیت می پردازیم که در موفقیت آمیز بودن روش تاثیر بسیار مهمی دارند.

ونیر چیست؟

ونیرها پوشش های سطحی بسیار نازکی هستند که بر روی سطح جلویی دندان متصل می شوند و کم و کاستی های دندان را می پوشانند. ونیرها می توانند از جنس پرسلن و یا رزین باشند. نمای آن ها بسیار به دندان های طبیعی نزدیک است و لبخند شما کاملا طبیعی جلوه می کند. رنگ ونیر متناسب با دندان های شما و سلیقه ی شخصی تعیین می شود. اگر دندان های شما تغییر رنگ داده و با بلیچینگ دندان اصلاح نمی شود، بین دندان ها فواصل نبستا کمی وجود دارد، قد دندان ها متفاوت است و از کوتاهی و بلندی برخوردارند، لب پریدگی دارند و یا شکسته اند می توانید از ونیرها  برای اصلاح اشکالات ظاهری استفاده کنید.

انواع ونیر کدام اند؟

ونیرهایی موجود در دندان پزشکی زیبایی شامل پرسلن ونیر و کامپوزیت ونیر هستند. پرسلن ونیر یا لمینت سرامیکی از جنس پرسلن نفوذ ناپذیر است و کامپوزیت هم از رزین تشکیل شده است. این دو ونیر تفاوت ها و شباهت هایی دارند و در نهایت شرایط دندان های فرد متقاضی، به برسی های دندان پزشک و شرایط اقتصادی در انتخاب روش نهایی موثرند.

انواع ونیر

لمینت سرامیکی و کامپوزیت چه تفاوت هایی دارند؟

لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر یک پوشش بسیار نازک است که بر روی سطح جلویی دندان متصل می شود. لمینت سرامیکی ظاهر بسیار زیبا و شبیه به دندان دارد و در میان روش های دندان پزشکی زیبایی از بهترین روش ها برای اصلاح طرح لبخند است. لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت طول عمر بیشتری دارد و نسبت به تغییر رنگ و شکستگی و کنده شدن، مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند. لمینت سرامیکی با مراقبت های مناسب طول عمری بین ۱۲ تا ۱۵ سال و یا حتی بیشتر دارد و هزینه ی انجام آن نسبت به سایر روش ها بیشتر است. برای اتصال لمینت سرامیکی به دندان معمولا مقدار بسیار ناچیزی از دندان تراشیده می شود. توجه داشته باشید که لمینت ها به شکل قابل توجهی قابل تعمیر نیستند.

یکی از مزیت های لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر نسبت به کامپوزیت این است که به علت فرایند جایگذاری در کامپوزیت که دندان بدون تراش است معمولا مشکلاتی چون التهاب لثه و سایر مشکلات لثه ای رخ می دهد که کم ترین آسیب آن بوی بد دهان است. هر چند هزینه ی کامپوزیت از لمینت سرامیکی کمتر است اما اگر توانایی پرداخت لمینت سرامیکی را دارید، انتخاب بسیار بهتری است.

کامپوزیت ونیر  پوشش سطحی نازکی است که از رزین ساخته شده است و بر سطح جلویی دندان متصل می شود. کامپوزیت ها نسبت به لمینت سرامیکی ارزان تر هستند و جایگذاری آن ها نیازی به تراشیدن دندان ندارد (مگر در کیس های خاص). به علیت جنس کامپوزیت، مقاومت این پوشش نسبت به تغییر رنگ و شکستگی و کنده شدن، نسبت به لمینت سرامیکی کمتر است و در صورت مراقبت های بعد از جایگذاری مناسب، می توانند بین ۵ تا ۷ سال یا بیشتر عمر کنند. ظاهر کامپوزیت شبیه به دندان است و در اصلاح طرح لبخند استفاده می شود.

لمینت سرامیکی دندان چیست

چگونه می توان از لمینت سرامیکی و کامپوزیت دندان خود مراقبت کرد؟

اگرچه لمینت سرامیکی و کامپوزیت دارای مقاومت بالایی هستند، برای طول عمر بیشتر و دوام بدون تغییر و مشکل نیازمند مراقبت های خاصی هستند که پس از نصب آن ها توسط دندان پزشک به شما توضیح داده خواهد شد. این مراقبت ها در بهبود طول عمر و موفقیت روش موثرند. حتی اگر بهترین پوشش توسط دندان پزشکی با مهارت فوق العاده بر روی دندان شما نصب شود، درصورتی که از آن به خوبی مراقبت نکنید، دوام چندانی نخواهد داشت و در مدت زمان کوتاه تری نیازمند تعویض و ترمیم خواهد بود. مراقبت هایی که پس از نصب لمینت سرامیکی و کامپوزیت دندان باید انجام دهیم شامل موارد زیر است؛

رعایت بهداشت دهان و دندان

برای این که لمینت سرامیکی و کامپوزیت شما برای سال ها بدون اشکال، زیبا و سالم به نظر برسد، بهترین و اولین کاری که می توانید انجام دهید حفظ بهداشت دهان و دندان به بهترین شکل ممکن است. این کار نه تنها بر طول عمر لمینت سرامیکی و کامپوزیت دندانتان می افزاید، بلکه سلامت دهانتان را نیز حفظ می کند. اگر چه ونیرها پوسیده نمی شوند، بخش های از دندان شما در معرض پوسیدگی قرار دارند (بخش های جلویی فقط توسط ونیر پوشانیده می شوند و بخش های عقبی دندان آزادند). باید روزی ۲ بار مسواک بزنید و روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید. از این طریق بهداشت دهان و دندان خود را حفظ خواهید کرد.

مسواک نرم و خمیر دندان مناسب

هنگامی که بر روی دندان های خود لمینت سرامیکی و کامپوزیت دارید، باید اطمینان حاصل کنید که از مسواک نرم استفاده می کنید. مسواک زبر و خشن می تواند بر پولیش پوشش شما آسیب برساند، پس سعی کنید که از مسواک های زبر و محکم دوری کنید. برای خمیر دندان مناسب با دندان پزشک خود مشورت کنید و از خمیر دندان پیشنهادی ایشان استفاده کنید. برخی خمیر دندان ها محتوی موادی هستند که می تواند به ونیر شما آسیب برساند و یا از زیبایی و طول عمر آن ها بکاهد.

از ابتلا به بیماری های لثه پیشگیری کنید.

بیماری های لثه می توانند سبب التهاب لثه و عقب نشینی لثه ها شوند. عقب نشینی لثه ها می تواند بخش هایی از لمینت سرامیکی و کامپوزیت را در معرض خطر بگذارد که همه ی پوشش را دچار آسیب کند و همچنین ظاهر لبخند شما را نازیبا کند. به لثه های خود توجه داشته باشید  در صورت مشاهده مورد غیرطبیعی بالافاصله به متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید. رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند از بسیاری از بیماری های لثه پیشگیری کند.

به طور منظم به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

با رعایت بهداشت و مراقبت دهان و دندان در منزل، به مقدار زیادی در حفظ پوشش ها و دندان هایتان کمک خواهید کرد. با استفاده از روش های درست و اجتناب کردن از عادات پرخطر می توانید سال ها زیبایی لبخند خود را حفظ کنید. اما این مراقبت ها نباید مانع مراجعه ی منظم به دندان پزشکی شود. باید به طور پیوته و در فواصل تعیین شده توسط دندان پزشک به ایشان مراجعه کنید تا سلامت دندان ها و لمینت سرامیکی و یا کامپوزیت را بررسی کنند و در صورت نیاز به رفع مشکل بپردازند. گرچه ونیرها در برابر پوسیدگی در امان اند، اما برای داشتن ونیرهای پابرجا و زیبا نیازمند دندان ها و لثه های سالم هستید. در صورتی که لمینت سرامیکی یا کامپوزیت شما نیاز به ترمیم داشته باشد دندان پزشک سریعا به آن خواهد پرداخت.

از جویدن اشیاء خودداری کنید.

هرچند لمینت سرامیکی و کامپوزیت مقاوم هستند، اما این به اندازه ی دندان های طبیعی نیست. سعی کنید که اشیاء سخت همچون یخ، ناخن های دستتان، مداد و خودکار را نجوید و به دندان نگیرید. جویدن و گاز گرفتن هر شئ سختی ممکن است به لمینت سرامیکی یا کامپوزیت شما آسیب برساند و آن را بشکند.

از دندان قروچه و فشردن فک خود به هم خودداری کید.

آیا عادت دارید که دندان قروچه کنید؟ فک خود را بیشتر از معمول به هم فشار می دهید؟ این کار را در خواب هم انجام می دهید؟ تمامی این عادات می توانند آسیب زننده باشند. توجه داشته باشید که در صورتی که لمینت سرامیکی یا کامپوزیت بر دندان های خود گذاشته اید، باید از این عادات پرهیز کنید. حتی اگر لمینت سرامیکی و کامپوزیت هم ندارید، باید از این عادات بپرهیزید چون به دندان های طبیعی نیز آسیب می رسانند. برای جلوگیری از انجام این کارها می توانید با دندان پزشک خود مشورت کنید. همچنین برای کسانی که دندان قروچه در شب می کنند، معمولا از محافظ های شبانه استفاده می شود.

از خوردن خوراکی هایی که سبب تغییر رنگ دندان می شوند، بپرهیزید.

توجه داشته باشید که پرسلن ونیر نسبت به تغییر رنگ پذیری بسیار مقاوم است و این خاصیت به علت جنس ماده ی استفاده شده در ساخت آن است. اما کامپوزیت چنین نیست و مقاومت کمتری نسبت به تغییر رنگ از خود نشان می دهد. جالب توجه است که ماده ی استفاد هشده برای چسباندن پرسلن و کامپوزیت به دندان شما نسبت به تغییر رنگ مقاوم نیست و مصرف مواد خوراکی رنگی می تواند سبب تغییر رنگ کل پوشش در کامپوزیت و اطراف و لبه ها در پرسلن ونیر شود. در هر صورت، به این نکته توجه کنید که صرف نظر از پرسلن ونیر و کامپوزیتی که بر روی دندان های شما وجود دارد، باید از خوردن زیاد مواد غذایی که رنگ دندان را تغییر می دهند پرهیز کنید. از خوردن بی ملاحظه ی خوراکی هایی همچون قهوه بپرهیزید و یا سعی کنید با نی آن ها را بنوشید. استفاده از نی برای خوردن نوشیدنی های رنگی در پیشگیری از تغییر رنگ دندان و ونیر موثر است.

سیگار کشیدن را ترک کنید!

با وجود این که همه ی ما می دانیم سیگار کشیدن عادت پر خطری است و ممکن است در ا ایجاد سرطان های متعدد کند، این بار بهتر است این را هم بدانیم که مصرف سیگار و سایر دخانیات برای ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی هم خطرناک و آسیب رساننده است. مصرف سیگار سبب تغییر رنگ پوشش ها می شود. اگر می خواهید از ثابت ماندن رنگ و سلامت کامپوزیت و لمینت سرامیکی خود مطمئن شوید، از مصرف سیگار اجتناب کنید.

مراقبت های بعد از لمینت سرامیکی

از مصرف زیاد الکل بپرهیزید.

زیاده روی در مصرف نوشیدنی های الکلی بر اتصال لمینت سرامیکی و کامپوزیت به دندان شما اثر منفی می گذارد. این به معنی آن نیست که پوشش شل می شود، بلکه به معنی آن است که محل اتصال در معرض خراب شدن و تغییر رنگ قرار خواهد گرفت. توجه کنید که الکل فقط در نوشیدنی ها یافت نمی شود، بلکه ممکن است در خمیر دندان و یا دهان شویه ها هم موجود باشد! پس بهتر است قبل از خرید هر محصولی مواد تشکیل دهنده ی آن را به دقت بررسی کنید، زیرا آن هم می تواند همانند نوشیدنی های الکلی مخرب باشد.

در صورت نیاز از محافظ هان دندان استفاده کنید!

آیا ورزش های پرخطر برای دهان و دندان مثل بوکس، کشتی، تکواندو و امثال این فعالیت ها را انجام می دهید؟ از محافظ های دندان استفاده کنید. از هر خطر احتمالی باید بپرهیزید.

در نهایت توجه داشته باشید که لمینت سرامیکی و کامپوزیت نیازمند مراقبت هستند. هر چه بیشتر به مرقبت از آن ها بپردازید، بیشتر عمر می کنند و زیباتر و سالم تر باقی می مانند. در حفظ سلامت دندان ها و ونیرهای خود کوشا باشید و لبخند زیبای خود را در امان نگه دارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. نازی می گوید

  سلام آقای دکتر من دندونم سیاه شده بود بعد سه تاشو کامپوزیت کردم ،الان اون یک دونه رنگش فرق داره ،چکار باید کرد؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   به پزشک تون مراجعه کنید شاید اون یکی هم نیاز یه کامپوزیت داشته باشه تا یکدست شوند

 2. مهین لاجوردی می گوید

  سلام جناب دکترنیکزاد من دو روزه کامپوزیت کردم ،میخواستم بدونم تا چند وقت نباید چیزای رنگی خورد

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام. معمولا حدود ۷۲ ساعت

 3. کمیل می گوید

  سلام آقای دکترمن میخوام کامپوزیت انجام بدم میشه بدون اینکه دندون تراش دادکامپوزیت کرد؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام در خیلی از موارد بله
   ولی برخی موارد نمیشه و ترش مختصری نیاز داره
   لطفا ویزیت شوید تا از راهنمایی دقیق تری برخوردار شوید

 4. جوادیان می گوید

  سلام جناب دکتر عزیز من تقریبا ۱ ماهه کامپوزیت زدم یه اسم خمیر دندون عالی میشه بگید بهم ممنون میشم

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   لطفا درخواست خمیر دندانهایی بشه که میزان مواد ساینده ی کمتری دارن. برنش مهم نیست. به داروخانه های معتبر بگید براتون تهیه کنن

 5. غزل می گوید

  سلام وقت بخیر دندانهای من نیاز به ارتودنسی داره میتونم به جای ارتودنسی ، کامپوزیت کنم؟؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام ..بستگی داره به میزان درگیری و علت خواست شما به کامپوزیت و حتما باید ویزیت بشه.
   ویزیت ومشاوره با معرفی از طریق سایت رایگان است🌷✌🏼

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.