ارتودنسی بهتر است یا لمینت و کامپوزیت ونیر؟

953

دندان‌های سالم یک نعمت فوق‌العاده است که باید در حفظ آن‌ها بکوشیم. افرادی که به هر علتی دندان‌های آن‌ها دچار مشکل شده است، با کمک‌گرفتن از علم دندان‌پزشکی و تکنولوژی‌های پیشرفته می‌توانند به بازیابی سلامت دندان‌های خود بپردازند. اما تنها سلامت دندان‌ها اهمیت دارد؟ اگر دندان‌های سالم اما نازیبا داشته باشیم چه باید بکنیم؟

امروزه قریب به تمام افراد به زیبایی دندان‌های خود اهمیت می‌دهند. همه‌ی ما دوست داریم دندان‌هایی یک‌دست، ردیف، زیبا و خوش‌رنگ داشته باشیم و تمایل داریم هنگامی که لبخند می‌زنیم، کسی در ذهن خود لبخند ما را نازیبا و بدشکل نخواند.

اگر دندان‌های ما از زیبایی کافی برخوردار نیستند و یا ظاهری بدشکل دارند، می‌توانیم با کمک‌گرفتن از دندان‌پزشکی به زیبا ساختن آن‌ها بپردازیم. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در زیبایی ظاهری دندان‌ها تأثیر دارد، کج‌ومعوج بودن و نامنظم بودن فاصله‌ی دندان‌هاست.

هنگامی که لبخند می‌زنیم و دندان‌های ما در معرض دید قرار می‌گیرند، دلمان می‌خواهد آن‌ها در ردیفی منظم باشند. اگر این‌گونه نباشد، لبخند ما جذاب نخواهد بود. همه‌ی ما می‌دانیم که لبخند زیبا در اعتمادبه‌نفس و حضور ما در جامعه تأثیر دارد.

درصورتی‌که مشکل شما نامرتب بودن دندان‌هایتان است، نگران نباشید. می‌خواهیم روش‌هایی که به شما کمک می‌کنند از شر دندان‌های نامنظم خلاص شوید را به شما معرفی کنیم و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم.

در انتهای این مقاله خواهید دانست که کدام روش برای حل مشکل شما مناسب است و توسط کدام یک می‌توانید زیبایی را به دندان‌های خود بازگردانید. با ما همراه باشید.

رفع مشکل دندان‌های نامنظم و نامرتب

همان‌طور که گفته شد، یکی از مشکلاتی که زیبایی دندان‌ها را مخدوش می‌کند، نظم نامتناسب آن‌هاست. اگر دندان‌های شما فواصل نامنظمی دارند و یا به‌خوبی روی هم قرار نمی‌گیرند می‌توانید از روش‌های درمانی دندان‌پزشکی و هم چنین روش‌های دندان‌پزشکی زیبایی بهره ببرید.

این که کدام روش را انتخاب کنید مستقیماً بستگی به شرایط دندان‌های شما و حاد بودن مشکل ترتیب آن‌ها دارد. روش‌های درمانی و زیبایی که برای رفع مشکل دندان‌های نامنظم ارائه شده است عبارت‌اند از؛

 • ارتودنسی دندان
 • لمینت سرامیکی دندان
 • کامپوزیت ونیر دندان

در ادامه به بررسی هرکدام از این روش‌ها، مزایا و معایب آن‌ها و مقایسه‌ی آن‌ها با یکدیگر می‌پردازیم.

دندان نامرتب

روش‌های زیبایی و سفید کردن دندان‌ها در دندانپزشکی زیبائی چه تفاوت‌هایی با هم دارند و کدام روش مناسب‌تر است؟

تفاوت کامپوزیت، لمینت و بلیچینگ

ارتودنسی، روشی درمانی برای حل مشکل ترتیب دندان‌ها

همان‌طور که در عبارت بالا مشاهده می‌کنید، ارتودنسی روشی درمانی است. این بدان معنی است که درواقع با استفاده از این روش سلامت دندان‌های شما حفظ می‌شود و در کنار آن، مشکل زیبایی ظاهری را نیز برطرف خواهید کرد. در واقع شما با یک تیر دو نشان می‌زنید.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی ابزاری است که از براکت‌ها و سیم‌ها تشکیل شده و به‌گونه‌ای به دندان‌های شما متصل می‌شود و دور آن‌ها قرار می‌گیرد که با اعمال نیروی فیزیکی، دندان‌های نامنظم با فاصله‌ی زیاد یا کم، جلو یا عقب را به‌جای درست خود برگرداند و آن‌ها را منظم کند.

بیشتر افرادی که از بریس‌ها و ارتودنسی دندان استفاده می‌برند، نوجوانان و مراجعه‌کنندگان در سنین پایین هستند، اما بالغین نیز می‌توانند از این روش منفعت ببرند و دندان‌های خود را منظم کنند.

ارتودنسی یک روش درمانی است. هدف ارتودنسی این است که دندان‌ها و فک شما را منظم و مرتب کند و لبخندی زیبا به شما دهد و عملکرد گازگرفتن و جویدن شما را اصلاح کند تا دندان‌ها به‌درستی بر روی هم قرار بگیرند.

برای ایرادات و فواصل اندک در نظم و ترتیب دندان‌ها می‌توان از بریس‌های نامرئی و ساده و متحرک استفاده کرد. در این صورت بالغینی که از داشتن ارتودنسی بر روی دندان‌های خود خجالت می‌کشند از این روش لذت خواهند برد.

اما درصورتی‌که مشکلات نظم دندان‌ها جدی‌تر باشد، باید از بریس‌های فیکس و ثابت استفاده شود. با پیشرفت علم و تکنولوژی‌های دندان‌پزشکی، ارتودنسی‌ها نسبت به قبل ساده‌تر و قابل‌تحمل‌تر شده‌اند و بیماران مثل گذشته به‌سختی و مشقت نمی‌افتند.

ارتودنسی دندان

ارتودنسی در چه مواردی کاربرد دارد؟

ارتودنسی معمولاً برای درمان مشکلات زیر به کار می‌رود؛

 • دندان‌هایی که نزدیک به هم هستند و روی‌هم افتاده‌اند.
 • درمان دندان‌هایی که بین آن‌ها فاصله‌های زیادی وجود دارد. ارتودنسی یکی از روش‌های بستن فاصله بین دندان‌هاست.
 • اور بایت؛ شرایطی که در آن دندان‌هایی جلویی فک بالا بیش از اندازه جلوتر و پایین‌تر از فک پایین قرار می‌گیرند و در واقع فک بالا جلوتر به نظر می‌رسد.
 • آندر بایت؛ شرایطی که در آن دندان‌های پایینی جلوتر از دندان‌های بالایی قرار می‌گیرند و به نظر می‌رسد فک پایین جلوتر از فک بالا قرار دارد.
 • هر مشکل دیگری در دندان‌ها و فک که سبب روی‌هم قرارگرفتن نامتناسب دندان‌ها می‌شود.

ارتودنسی نه‌تنها بر زیبایی دندان‌های شما تأثیر می‌گذارد و باعث بهبود لبخند شما می‌شود، بلکه در نهایت سلامت دندان‌های شما را ارتقا می‌دهد و عملکرد جویدن، صحبت‌کردن و گزیدن شما را بهتر می‌کند.

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندان‌پزشکی دکتر محمد نیک‌زاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

ارتودنسی برای چه گروه سنی مناسب است؟

معمولاً ارتودنسی برای سنین ۱۳ تا ۱۸ سال کاربرد زیادی دارد اما این بدان معنی نیست که بزرگسالان نمی‌توانند از آن بهره ببرند. تنها فرقی که بریس‌ها برای بالغین نسبت به نوجوانان دارند این است که احتمالاً باید زمان طولانی‌تری سیم‌ها را بر دندان‌های خود داشته باشند.

زیرا استخوان بزرگ‌سالان رشد خود را کرده است و مثل جوان‌ترها در سن رشد نیستند؛ بنابراین زمان طولانی‌تری برای اصلاح نظم و ترتیب دندان‌ها در فک نیاز است.

ارتودنسی نامرئی

باندینگ دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر، روش‌هایی برای اصلاح دندان‌های نامنظم

لمینت سرامیکی نوعی ونیر است که از روش‌های ارائه شده در دندان‌پزشکی زیبایی است. کامپوزیت نیز نوع دیگری ونیر است که نسبت به لمینت سرامیکی دندان از کیفیت و دوام کمتری برخوردار است. در ادامه به طور مختصر با این ونیرها آشنا می‌شویم.

لمینت سرامیکی چیست؟

لمینت سرامیکی یا ونیر پرسلن، یک پوشش نازک سطحی ساخته شده از پرسلن یا سرامیک است که بر روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد. این ونیر سطح بیرونی دندان‌های شما را می‌پوشاند.

برای این که بر روی دندان‌های شما قرار گیرد، لازم است بخش اندکی از مینای دندان‌های شما تراشیده شود و سپس این ونیر بر روی دندان متصل شود. برای آشنایی بیشتر با این مرحله مقاله مراحل ساخت لمینت دندان  بر روی دندان‌هایتان را مطالعه کنید.

*ذکر این نکته بسیار پر اهمیت است که بدانیم: لمینت سرامیکی از پرمخاطب‌ترین و پرکاربردترین روش‌های ارائه شده در دندان‌پزشکی زیبایی است.

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر نوع دیگری پوشش سطحی نازک است که از رزین ساخته شده و به‌صورت لایه، لایه بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و سطح بیرونی آن‌ها می‌پوشاند. کامپوزیت ونیر همچون لمینت سرامیکی، یک ردیف دندان منظم در ظاهر لبخند شما نمایان می‌کند.

پیشنهاد میکنیم مقاله فرایند مراحل نصب کامپوزیت دندان را مرحله به مرحله را در وب‌سایت دکتر محمد نیک‌زاد مطالعه کنید و با این روش در دندان‌پزشکی زیبایی بیشتر آشنا شوید.

لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر در چه مواردی کاربرد دارند؟

لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر روش درمانی نیستند، بنابراین تنها می‌توانند اشکالات ظاهری دندان‌های شما را بپوشانند و توانایی برطرف‌کردن و درمان کردن این ایرادات را ندارند؛ بنابراین زمانی می‌توانید کاندید مناسبی برای این ونیرها باشید که از دندان‌هایی سالم برخوردار باشید.

اگر دندان‌های شما مشکل جدی سلامتی داشته باشند، مثل پوسیدگی ریشه دندان باید ابتدا آن‌ها را برطرف کرده و سپس به سراغ روش‌های موجود در دندان‌پزشکی زیبایی بروید، وگرنه با شکست مواجه خواهند شد. اما قبل از اقدام انتخاب این روش‌‌ها چه اقداماتی باید انجام شود؟

در همین راستا توصیه می‌کنیم مقاله قبل از اقدام به اصلاح طرح لبخند از چه اقداماتی را باید انجام دهیم و لازم است از چه روش‌های درمانی استفاده کرد را مطالعه کنید تا قبل از پرداخت هزینه‌‌های گزاف از لبخند زیبای خود بیشتر لذت ببرید.

لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر می‌توانند به شما کمک کند اگر دارای شرایط زیر باشید؛

 • درصورتی‌که دندان‌های بدرنگی دارید که با روش‌های دیگر مثل بلیچینگ دندان و وایتنینگ به حالت طبیعی بازنمی‌گردند و رنگ آن‌ها به‌صورت دائمی تغییر کرده است.
 • درصورتی‌که دندان‌های شما نامنظم باشد و ترتیب مناسبی نداشته باشید می‌توانید با لمینت سرامیکی و یا کامپوزیت این اشکال را بپوشانید. توجه داشته باشید که دندان‌ها نباید زیاد روی‌هم افتاده و یا خیلی از هم دور باشند.
 • درصورتی‌که دندان‌های شما لب‌پریده شده‌اند
 • برای ترمیم دندان شکسته 
 • درصورتی‌که دندان‌های شما کوتاه و بلند باشند و شکل آن‌ها بد و نامتناسب باشد.
 • دندان‌هایی که سطح ناصاف دارند و یا لبه‌های آن‌ها نامتناسب است نیز می‌توانند توسط این ونیرها زیبا شوند.

همان‌طور که می‌بینید، این ونیرها بسیاری از اشکالات ظاهری دندان‌های شما را می‌پوشانند اما آن‌ها را برطرف نمی‌کنند.

اگر لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر خود را بردارید، دندان‌های شما به شکل نازیبای قبل سر جای خود قرار گرفته‌اند و هیچ تغییری نکرده‌اند. برخلاف ارتودنسی که به‌محض نتیجه گرفتن از این روش، دندان‌ها تا مادامی که به آن‌ها نیروی دیگری وارد نشود، سر جای خود منظم می‌نشینند.

لمینت سرامیکی و کامپوزیت

مقایسه‌ی ارتودنسی و لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

هرکدام این روش‌ها می‌توانند جوابگوی قشر خاصی از مراجعه‌کنندگان باشند.

مزایای ارتودنسی

 • ارتودنسی روشی است که در آن علاوه بر درمان دندان‌ها، به زیبایی آن‌ها نیز رسیدگی می‌شود.
 • ارتودنسی به دندان‌های شما آسیبی نمی‌رساند و نیازی به تراشیدن و یا آماده‌سازی آن‌ها نیست.
 • ارتودنسی می‌تواند مشکلات بزرگی همچون اوربایت و آندربایت را که در روش‌های دیگر دندان‌پزشکی زیبایی قابل پوشانیدن نیستند، اصلاح و درمان کند.
 • بعد از نتیجه‌گیری این روش، عملکرد صحبت‌کردن، جویدن و زیبایی ظاهری دندان‌ها بهبود می‌یابد.
ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان یا کامپوزیت ونیر؟

خمیر دندان و نخ دندان مناسب کامپوزیت چه ویژه‌گی‌هایی باید داشته باشد؟

معایب ارتودنسی

همچون بسیاری از روش‌های دیگر دندان‌پزشکی، در کنار ویژگی‌های مثبت یک روش، ویژگی‌های منفی نیز وجود دارند؛

 • این روش، یک روش زمان بر است و حداقل به ۸ ماه تا دو سال ادامه‌ی درمان نیاز است.
 • مدتی ظاهر دندان‌ها تحت‌تأثیر بریس‌ها و براکت‌ها قرار می‌گیرد که ممکن است در اعتمادبه‌نفس فرد تأثیر بگذارد.
 • شستشوی دندان‌ها با وجود بریس‌ها اندکی مشکل می‌شود و باید دقت ویژه‌ای در رعایت بهداشت با ارتودنسی داشت.
 • ممکن است در ابتدای روش، بیمار احساس ناراحتی و درد بکند. اما به‌مرور این حالت بهبود می‌یابد.

لمینت روی دندان‌های کج امکان‌پذیر است؟

نحوه صحیح نخ دندان کشیدن دندان ارتودنسی شده

مزایای لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

 • لمینت سرامیکی در دو جلسه و کامپوزیت ونیر در یک یا دو جلسه به نتیجه می‌رسد و بیمار بلافاصله لبخند زیبا و دندان‌های مرتب خود را به دست خواهد آورد.
 • علاوه بر نامنظم بودن، مشکلات ظاهری دیگر همچون بدرنگی و بدشکلی را نیز برطرف می‌کنند.
 • در اعتمادبه‌نفس فرد تأثیر بسزایی دارند و لبخند او را براق و دل‌نشین می‌کنند.
 • روش‌هایی کم تهاجم محسوب می‌شوند و نیاز به دست‌کاری بیش از حد دندان نیست.
 • بیمار می‌تواند از میان انواع رنگ‌ کامپوزیت ونیر و مدل‌های مختلف لمینت سرامیکی دندان، طرح موردنظر خود را انتخاب کند.
 • روشی بدون درد است و احساس ناراحتی برای بیمار ندارد.
شست و شوی صحیح ارتودنسی دندان

با دلایل تغییر رنگ دندان‌ها آشنا شوید چگونه دندان‌های زرد و قهوه‌ای را سفید کنیم؟

معایب لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

 • روش‌های زیبایی هستند و اشکالات ظاهری دندان‌های شما را درمان نمی‌کنند.
 • برای دندان‌هایی که فواصل آن‌ها زیاد از هم و یا بسیار کم است قابل‌استفاده نیستند.
 • به‌سلامت دندان‌ها کمکی نمی‌کنند و صرفاً روش زیبایی محسوب می‌شوند.
 • روش‌هایی گران و دائمی هستند. درصورتی‌که خراب شوند، بشکنند و یا ترک بردارند، باید آن‌ها را جایگزین کنید.
 • در صورت جای‌گذاری نامناسب توسط دندان‌پزشکی که تجربه و مهارت کافی ندارد، می‌توانند ایجاد بیماری‌های پریودنتال کنند.

در نهایت باید بدانید که اگر قصد درمان بی‌نظمی‌های دندان‌هایتان را دارید و اشکال ترتیب آن‌ها بسیار ماژور و جدی است، ارتودنسی بهترین روش است.

اما اگر تمایل به نتیجه‌گیری سریع برای دندان‌های با اشکال در ترتیب در حد متوسط دارید، می‌توانید از لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندان‌پزشکی دکتر محمد نیک‌زاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

منبع: albertchowdds

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.