چه زمانی ارتودنسی بهتر است و چه زمانی لمینت سرامیکی و یا کامپوزیت ونیر؟

70

دندان های سالم یک نعمت فوق العاده است که باید در حفظ آن ها بکوشیم. افرادی که به هر علتی دندان های آن ها دچار مشکل شده است، با کمک گرفتن از علم دندان پزشکی و تکنولوژی های پیشرفته می توانند به بازیابی سلامت دندان های خود بپردازند. اما تنها سلامت دندان ها اهمیت دارد؟ اگر دندان های سالم اما نازیبا داشته باشیم چه باید بکنیم؟

امروزه قریب به تمام افرادی به زیبایی دندان های خود اهمیت می دهند. همه ی ما دوست داریم دندان هایی یک دست، ردیف، زیبا و خوش رنگ داشته باشیم و تمایل داریم هنگامی که لبخند می زنیم، کسی در ذهن خود لبخند ما را نازیبا و بدشکل نخواند. اگر دندان های ما از زیبایی کافی برخوردار نیستند و یا ظاهری بدشکل دارند، می توانیم با کمک گرفتن از دندان پزشکی به زیبا ساختن آن ها بپردازیم.

یکی از مهم ترین مشکلاتی که در زیبایی ظاهری دندان ها تاثیر دارد، کج و معوج بودن و نامنظم بودن فاصله ی دندان هاست. هنگامی که لبخند می زنیم و دندان های ما در معرض دید قرار می گیرند، دلمان می خواهد آن ها در ردیفی منظم باشند. اگر این گونه نباشد، لبخند ما جذاب نخواهد بود. همه ی ما می دانیم که لبخند زیبا در اعتماد به نفس و حضور ما در جامعه تاثیر دارد.

در صورتی که مشکل شما نامرتب بودن دندان هایتان است، نگران نباشید. می خواهیم روش هایی که به شما کمک می کنند از شر دندان های نامنظم خلاص شوید را به شما معرفی کنیم و آن ها را با یکدیگر مقایسه کنیم. در انتهای این مقاله خواهید دانست که کدام روش برای حل مشکل شما مناسب است و توسط کدام یک می توانید زیبایی را به دندان های خود بازگردانید. با ما همراه باشید.

رفع مشکل دندان های نامنظم و نامرتب

همان طور که گفته شد، یکی از مشکلاتی که زیبایی دندان ها را مخدوش می کند، نظم نامتناسب آن هاست. اگر دندان های شما فواصل نامنظمی دارند و یا به خوبی روی هم قرار نمی گیرند می توانید از روش های درمانی دندان پزشکی و هم چنین روش های دندان پزشکی زیبایی بهره ببرید. این که کدام روش را انتخاب کنید مستقیما بستگی به شرایط دندان های شما و حاد بودن مشکل ترتیب آن ها دارد. روش های درمانی و زیبایی که برای رفع مشکل دندان های نامنظم ارائه شده است عبارت اند از؛

 • ارتودنسی دندان
 • لمینت سرامیکی دندان
 • کامپوزیت ونیر دندان

در ادامه به بررسی هر کدام از این روش ها، مزایا و معایب آن ها و مقایسه ی آن ها با یکدیگر می پردازیم.

دندان نامرتب

ارتودنسی، روشی درمانی برای حل مشکل ترتیب دندان ها

همان طور که در عبارت بالا مشاهده می کنید، ارتودنسی روشی درمانی است. این بدان معنی است که درواقع با استفاده از این روش سلامت دندان های شما حفظ می شود و در کنار آن، مشکل زیبایی ظاهری را نیز برطرف خواهید کرد. در واقع شما با یک تیر دو نشان می زنید.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی ابزاری است که از براکت ها و سیم ها تشکیل شده و به گونه ای به دندان های شما متصل می شود و دور آن ها قرار می گیرد که با اعمال نیروی فیزیکی، دندان های نامنظم با فاصله ی زیاد یا کم، جلو یا عقب را به جای درست خود برگرداند و آن ها را منظم کند. بیشتر افرادی که از بریس ها و ارتودنسی دندان استفاده می برند، نوجوانان و مراجعه کنندگان در سنین پایین هستند، اما بالغین نیز می توانند از این روش منفعت ببرند و دندان های خود را منظم کنند. هدف ارتودنسی این است که دندن ها و فک شما را منظم و مرتب کند و لبخندی زیبا به شما دهد و عملکرد گاز گرفتن و جویدن شما را اصلاح کند تا دندان ها به درستی بر روی هم قرار بگیرند.

برای ایرادات و فواصل اندک در نظم و ترتیب دندان ها می توان از بریس های نامرئی و ساده و متحرک استفاده کرد. در این صورت بالغینی که از داشتن ارتودنسی بر روی دندان های خود خجالت می کشند از این روش لذت خواهند برد. اما در صورتی که مشکلات نظم دندان ها جدی تر باشد، باید از بریس های فیکس و ثابت استفاده شود. با پیشرفت علم و تکنولوژی های دندان پزشکی، ارتودنسی ها نسبت به قبل ساده تر و قابل تحمل تر شده اند و بیماران مثل گذشته به سختی و مشقت نمی افتند.

ارتودنسی در چه مواردی کاربرد دارد؟

ارتودنسی معمولا برای درمان مشکلات زیر به کار می رود؛

 • دندان هایی که نزدیک به هم هستند و روی هم افتاده اند.
 • دندان هایی که بین آن ها فاصله های زیادی وجود دارد.
 • اور بایت؛ شرایطی که در آن دندان هایی جلویی فک بالا بیش از اندازه جلوتر و پایین تر از فک پایین قرار می گیرند و در وافع فک بالا جلوتر به نظر می رسد.
 • آندر بایت؛ شرایطی که در آن دندان های پایینی جلوتر از دندان های بالایی قرار می گیرند و به نظر می رسد فک پایین جلوتر از فک بالا قرار دارد.
 • هر مشکل دیگری در دندان ها و فک که سبب روی هم قرار گرفتن نامتناسب دندان ها می شود.

ارتودنسی نه تنها بر زیبایی دندان های شما تاثیر می گذارد و باعث بهبود لبخند شما می شود، بلکه در نهایت سلامت دندان های شما را ارتقا می دهد و عملکرد جویدن، صحبت کردن و گزیدن شما را بهتر می کند.

ارتودنسی برای چه گروه سنی مناسب است؟

معمولا ارتودنسی برای سنین ۱۳ تا ۱۸ سال کاربرد زیادی دارد اما این بدان معنی نیست که بزرگسالان نمی توانند از آن بهره ببرند. تنها فرقی که بریس ها برای بالغین نسبت به نوجوانان دارند این است که احتمالا باید زمان طولانی تری سیم ها را بر دندان های خود داشته باشند. زیرا استخوان بزرگ سالان رشد خود را کرده است و مثل جوان تر ها در سن رشد نیستند. بنابراین زمان طولانی تری برای اصلاح نظم و ترتیب دندان ها در فک نیاز است.

ارتودنسی دندان

لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر، روش هایی برای اصلاح دندان های نامنظم

لمینت سرامیکی نوعی ونیر است که از روش های ارائه شده در دندان پزشکی زیبایی می باشد. کامپوزیت نیز نوع دیگری ونیر است که نسبت به لمینت سرامیکی از کیفیت و دوام کمتری برخوردار است. در ادامه به طور مختصر با این ونیرها آشنا می شویم.

لمینت سرامیکی چیست؟

لمینت سرامیکی یا ونیر پرسلن، یک پوشش نازک سطحی ساخته شده از پرسلن یا سرامیک است که بر روی دندان های شما قرار می گیرد. این ونیر سطح بیرونی دندان های شما را می پوشاند. برای این که بر روی دندان های شما قرار گیرد، لازم است بخش اندکی از مینای دندان های شما تراشیده شود و سپس این ونیر بر روی دندان متصل شود. لمینت سرامیکی از پرمخاطب ترین و پرکاربردترین روش های ارائه شده در دندان پزشکی زیبایی می باشد.

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر نوع دیگری پوشش سطحی نازک است که از رزین ساخته شده و به صورت لایه لایه بر روی دندان ها قرار می گیرد و سطح بیرونی آن ها می پوشاند. کامپوزیت ونیر همچون لمینت سرامیکی، یک ردیف دندان منظم در ظاهر لبخند شما نمایان می کند.

کامپوزیت ونیر

لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر در چه مواردی کاربرد دارند؟

لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر روش درمانی نیستند، بنابراین تنها می توانند اشکالات ظاهری دندان های شما را بپوشانند و توانایی برطرف کردن و درمان کردن این ایرادات را ندارند. بنابراین زمانی می توانید کاندید مناسبی برای این ونیرها باشید که از دندان هایی سالم برخوردار باشید. اگر دندان های شما مشکل جدی سلامتی داشته باشند، باید ابتدا آن ها را برطرف کرده و سپس به سراغ روش های موجود در دندان پزشکی زیبایی بروید، وگرنه با شکست مواجه خواهند شد. لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر می توانند به شما کمک کند اگر دارای شرایط زیر باشید؛

 • در صورتی که دندان های بدرنگی دارید که با روش های دیگر مثل بلیچینگ دندان و وایتنینگ به حالت طبیعی باز نمی گردند و رنگ آن ها به صورت دائمی تغییر کرده است.
 • در صورتی که دندان های شما نامنظم باشد و ترتیب مناسبی نداشته باشید می توانید با لمینت سرامیکی و یا کامپوزیت این اشکال را بپوشانید. توجه داشته باشید که دندان ها نباید زیاد روی هم افتاده و یا خیلی از هم دور باشند.
 • در صورتی که دندان های شما لب پریده و یا شکسته شده باشند.
 • در صورتی که دندان های شما کوتاه و بلند باشند و شکل آن ها بد و نامتناسب باشد.
 • دندان هایی که سطح ناصاف دارند و یا لبه های آن ها نامتناسب است نیز می توانند توسط این ونیرها زیبا شوند.

همان طور که می بینید، این ونیرها بسیاری از اشکالات ظاهری دندان های شما را می پوشانند اما آن ها را برطرف نمی کنند. اگر لمینت سرامیکی و یا کامپوزیت ونیر خود را بردارید، دندان های شما به شکل نازیبای قبل سرجای خود قرار گرفته اند و هیچ تغییری نکرده اند. برخلاف ارتودنسی که به محض نتیجه گرفتن از این روش، دندان ها تا مادامی که به آن ها نیروی دیگری وارد نشود، سرجای خود منظم می نشینند.

لمینت سرامیکی و کامپوزیت

مقایسه ی ارتودنسی و لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

هر کدام این روش ها می توانند جوابگوی قشر خاصی از مراجعه کنندگان باشند.

مزایای ارتودنسی

 • ارتودنسی روشی است که در آن علاوه بر درمان دندان ها، به زیبایی آن ها نیز رسیدگی می شود.
 • ارتودنسی به دندان های شما آسیبی نمی رساند و نیازی به تراشیدن و یا آماده سازی آن ها نیست.
 • ارتودنسی می تواند مشکلات بزرگی همچون اوربایت و آندربایت را که در روش های دیگر دندان پزشکی زیبایی قابل پوشانیدن نیستند، اصلاح و درمان کند.
 • بعد از نتیجه گیری این روش، عملکرد صحبت کردن، جویدن و زیبایی ظاهری دندان ها بهبود می یابد.

معایب ارتودنسی

همچون بسیاری از روش های دیگر دندان پزشکی، در کنار ویژگی های مثبت یک روش، ویژگی های منفی نیز وجود دارند؛

 • این روش، یک روش زمان بر است و حداقل به ۸ ماه تا دو سال ادامه ی درمان نیاز است.
 • مدتی ظاهر دندان ها تحت تاثیر بریس ها و براکت ها قرار می گیرد که ممکن است در اعتماد به نفس فرد تاثیر بگذارد.
 • شستشوی دندان ها با وجود بریس ها اندکی مشکل می شود و باید دقت ویژه ای در رعایت بهداشت با ارتودنسی داشت.
 • مکن است در ابتدای روش، بیمار احساس ناراحتی و درد بکند. اما به مرور این حالت بهبود می یابد.

مزایای لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

 • لمینت سرامیکی در دو جلسه و کامپوزیت ونیر در یک یا دو جلسه به نتیجه می رسد و بیمار بلافاصله لبخند زیبا و دندان های مرتب خود را به دست خواهد آورد.
 • علاوه بر نامنظم بودن، مشکلات ظاهری دیگر همچون بدرنگی و بدشکلی را نیز برطرف می کنند.
 • در اعتماد به نفس فرد تاثیر بسزایی دارند و لبخند او را براق و دل نشین می کنند.
 • روش هایی کم تهاجم محسوب می شوند و نیاز به دست کاری بیش از حد دندان نیست.
 • بیمار می تواند از میان رنگ ها و مدل های مختلف، طرح مورد نظر خود را انتخاب کند.
 • روشی بدون درد است و احساس ناراحتی برای بیمار ندارد.

معایب لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

 • روش های زیبایی هستند و اشکالات ظاهری دندان های شما را درمان نمی کنند.
 • برای دندان هایی که فواصل آن ها زیاد از هم و یا بسیار کم است قابل استفاده نیستند.
 • به سلامت دندان ها کمکی نمی کنند و صرفا روش زیبایی محسوب می شوند.
 • روش هایی گران هستند و دائمی می باشند. در صورتی که خراب شوند، بشکنند و یا ترک بردارند، باید آن ها را جایگزین کنید.
 • در صورت جایگذاری نامناسب توسط دندان پزشکی که تجربه و مهارت کافی ندارد، می توانند ایجاد بیماری های پریودنتال کنند.

در نهایت باید بدانید که اگر قصد درمان بی نظمی های دندان هایتان را دارید و اشکال ترتیب آن ها بسیار ماژور و جدی است، ارتودنسی بهترین روش است، اما اگر تمایل به نتیجه گیری سریع برای دندان های با اشکال در ترتیب در حد متوسط دارید، می توانید از لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر استفاده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.