چه زمانی به اوردنچر نیاز داریم؟

333

در سال هایی نه چندان دور، از دست دادن یک یا چندین دندان طبیعی از اتفاقات اجتناب ناپذیر پا به سن گذاشتن و پیر شدن محسوب می شد. راه حل این مشکل اساسا همان رای بود که احتمالا بیشتر پدربزرگ ها و مادربزرگان شما پیموده اند. یک سری پروتز متحرک یا به زبان خودشان “یک دست دندان مصنوعی”!

اما در سال های اخیر، تکنولوژی های پیشرفته تر درهای بهتری را به روی متقاضیان گشوده است. یکی از بهترین روش هایی که امروزه برای بیماران مقدور است، ایمپلنت های دندانی است. دو روش از بهترین روش های ارائه شده برای رفع و درمان بی دندانی implant-supported overdentures (اوردنچرهای متکی بر ایمپلنت متحرک) و fixed (non-removable) dentures (دنچرهای ثابت) است.

ایمپلنت دندانی یک ریشه ی مصنوعی و یک دندان مصنوعی دارد که در فک شما کاشته می شود. خود ایمپلنت معمولا از جنس تیتانیوم است که در فک شما، طی یک جراجی ایمپلنت دندانی قرار داده می شود. ایمپلنت ها لنگرگاه محکمی برای حمایت از دندان های جایگزین فراهم می کنند.

یک ایمپلنت به همراه یک تاج دندانی بر روی آن جایگزین یک دندان می شود. همچنین یک یا دو ایمپلنت می توانند همچون بریج های سنتی، بیش از یک دندان از دندان های مجاور را حمایت کنند. همچنین می توان از تعدادی ایمپلنت برای جایگزینی یک ردیف کامل (ردیف بالا یا پایین) دندان استفاده کرد (همان کاری که دندان های مصنوعی سنتی انجام می دادند). اما یک دنیا تفاوت بین پروتزهای متحرک قدیمی (دست دندان های معمول پدربزرگ ها و مادربزرگ ها) و دندان های جایگزین متکی بر ایمپلنت وجود دارد.

اوردنچر چیست؟

همان طور که از اسم اوردنچر مشخص است، ساختاری است که بر روی یک ساختار حمایت کننده می نشیند. این ساختار حمایت کننده می تواند دندان طبیعی و یا بیشتر و معمول تر، ایمپلنت های کاشته شده باشد. در فک فوقانی، ساختار حمایت کننده برای یک overdenture به طور کلی یک قاب فلزی (فریم) است که توسط سه یا چند ایمپلنت مهیا می شود. معمولا برای فک پایین وجود دو ایمپلنت و عدم وجود فریم کافی است.

از وجه تمایز اوردنچر و دنچرهای سنتی این است که اوردنچر توسط ایمپلنت دندان پشتیبانی و حمایت می شود. این در حالی است که دنچر سنتی به علت ساکشنی که در اثر نزدیکی و فیت بودن زیاد آن با لثه ایجاد می شود در جای خود نگه داشته می شود. پس اتصال و نگه داری اوردنچر بسیار بهتر و قابل اعتمادتر از دنچرهای سنتی می باشد. در عین حال اوردنچر قابلیت جدا شدن برای تمیز کردن و یا تعمیر شدن را دارد.

توجه داشته باشید که سه دلیل وجود دارد که ما ترجیح می دهیم به جای پروتز ثابت روی ایمپلنت به سمت اوردنچر برویم:

  1. میزان استخوان کافی در فک بیمار موجود نباشد.
  2. امکان پیوند استخوان برای بیمار وجود نداشته باشد (چه از لحاظ سنی و یا سیستمی و نتوانیم جراحی وسیعی را به بیمار تحمیل کنیم.)
  3. از لحاظ هزینه بیمار توانایی گذاشتن ۱۴ ایمپلنت را نداشته باشد.
اوردنچر دندان چیست

اوردنچر چه مزایایی دارد؟

استفاده از اوردنچر مزایایی بی نظیری دارد که تعدادی از آن ها شامل مورد زیر هستند.

از نظر زیبایی شناسی اثربخشی بهتری نسبت به دنچر دارند.

این روش سبب حفظ استخوان های می شود و همان طور که می دانید استخوان های فک در شکل دادن به صورت نقش اساسی ایفا می کنند. در روش های سنتی استخوان فک تحلیل می رود و فرم صورت از حال عادی خود خارج می شود و بیمار پیرتر از سن خود به نظر می رسد. اما با ایمپلنت هایی که تکیه ی اوردنچر هستند، استخوان به شکل قبل باقی می ماند و همچنین فرم صورت مثل قبل حفظ می شود.

از نظر سلامتی عملکرد بهتری دارند.

اوردنچر متکی بر ایمپلنت سلامت دهان و دندان را بهتر حفظ می کنند و دلیل اصلی آن حفظ استخوان هاست. نتیجه ی عملکرد بهتر دندان و استخوان، بهتر خوردن است و تغذیه ی متناسب سبب بهبود سلامت بدن می شود. در واقع ساختار استخوان توسط ایمپلنت تقویت خواهد شد و این روش بر بهداشت دهان و دندان بیمار تاثیر می گذارد.

روشی است که نظر افراد را به خود جلب کرده است.

بیشتر افرادی که این روش را به عنوان برطرف کننده ی بی دندانی خود انتخاب کرده اند از نتیجه آن راضی هستند و آن را به سایر افراد پیشنهاد می کنند.

عملکرد بهتری دارند.

افرادی که از اوردنچر استفاده می کنند محدودیتی در جویدن و صحبت کردن ندارند و عملکرد این روش بسیار به دندان های طبیعی نزدیک است. در این روش توانایی جویدن بیمار تا حد زیادی و بالای ۹۰ درصد بازخواهد گشت.

راحت هستند.

اوردنچرها بسیار راحت هستند و اصلا ایجاد درد نمی کنند و این مسئله بسیار حائز اهمیت است. آسیب به لثه ها کاهش پیدا می کند.

جای گیری آن ها مناسب است.

اوردنچرها جایگیری بسیار متناسب و راحتی دارند و درآوردن آن ها برای تمیز کردن یا تعمیر کردن بسیار ساده و راحت است.

قابل اعتماد هستند.

این روش امتحان شده است و نتایج بسیار خوبی به دست داده است. با گذر زمان قابلیت و کیفیت خود را حفظ می کند و نیازی نیست نگران تعویض آن ها باشید!

در نهایت، اوردنچر یکی از بهترین روش های رفع بی دندانی است.

اوردنچر دندان

آیا اوردنچر معایبی هم دارد؟

اوردنچر ها نیازمند جراحی هستند و همچنین هزینه ی استفاده از آن ها نسبت به دندان مصنوعی سنتی بیشتر است. همچنین پروسه ی جایگذاری ایمپلنت ها و نصب اوردنچر بر روی آن ها نیازمند زمان است.

در مورد کاشت ایمپلنت دندان بیشتر بخوانید.

اوردنچرهای متکی بر ایمپلنت جایگزین دندان های مصنوعی سنتی!

درحالی که دندان های مصنوعی سنتی همچنان استفاده می شوند و کاربرد دارند، نکات منفی بسیار زیادی هم دارند. باید به یاد داشته باشیم که دندان مصنوعی سنتی نیازمند عادت کردن به سبک زندگی مخصوص به خود است. مواردی که باید در این سبک زندگی به آن ها توجه کرد عبارتند از:

  • دندان های مصنوعی سنتی باید روزانه در آورده شوند و با دقت شست و شو داده شوند تا باعث مشکلات بهداشتی دهان و دندان نشده و بوی بد دهان را ایجاد نکنند.
  • گاهی باعث دشواری هایی در صحبت کردن و خوردن می شوند، مخصوصا اگر مواد غذایی خاصی مطرح باشند.
  • با مرور زمان، استفاده کنندگان دندان های مصنوعی سنتی با مشکل تحلیل استخوان های فک رو به رو می شوند. این مسئله جایگیری و متناسب بودن دندان مصنوعی را دچار مشکل می کند و بیمار باید دندان های خود را مجددا تنظیم و یا حتی تعویض کند.
  • تحلیل استخوان های فک همچنین باعث پیرتر نشان دادن بیمار و به هم ریختگی صورت می شود.

اخیرا محبوبیت اوردنچرهای متکی بر ایمپلنت بسیار افزایش یافته است و دلیل آن مزایای غیر قابل انکاری است که نسبت به دندان های مصنوعی سنتی دارند.

چرا اوردنچرهای متکی بر ایمپلنت می توانند جایگزین خوبی برای دست دندان های سنتی باشند؟

  • به طور چشمگیری از تحلیل رفتن استخوان فک جلوگیری می کنند.
  • برای تکلم و خوردن مشکل خاصی ایجاد نمی کنند.
  • به جوان سازی ظاهر فرد کمک شایانی می کنند.
اوردنچر بر پایه ایمپلنت

آیا کاندید خوبی برای اوردنچر هستم؟

اگر از دنچرهای سنتی استفاده کرده باشید می دانید چه دردسرهایی دارند، درد و آسیب لثه ها، جابجایی و تحرک بی جای آن ها، درد هنگام جویدن بالاخص جویدن غذاهای سفت و محکم و سایر مشکلاتی که مصرف کنندگان آن ها روزانه با آن مواجه می شوند. با استفاده از ایمپلنت ها، می توان دنچر را با ثبات تر و با عملکرد بهتری تجربه کرد.

چیزی که برای اوردنچر لازم است، مینیمم مقدار استخوان است که بتوان از ان ها در فرایند کاشت ایمپلنت استفاده کرد. این مقدار مینیمم از بیمار به بیمار فرق می کند و روش هایی همچون پیوند استخوان برای برطرف کردن این مشکل در افرادی که از استخوان فک مناسب برای کاشت ایمپلنت محروم هستند، استفاده کرد.

در افرادی که به دلیل تصادف یا حوادثی که موجب آسیب به فک و دندانشان شده و یا به دلیل افزایش سن و پوسیدگی، تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده اند و دچار مشکل در غذا خوردن، صحبت کردن و حتی نقص زیبایی شده اند، اوردنچر میتواند راه حل مناسبی باشد.

در فک پایینی معمولا ایمپلنت ها در بخش قدامی فک، به دلایل اناتومیکی کاشته می شوند. علاوه بر کاشت ایمپلنت یکسری فرایندهای پیش از جایگذاری انجام می شوند که در موفقیت عملکرد اوردنچر تاثیر دارند.

در نهایت افرادی که تعدادی از دندان هایشان (یا همه آن ها) را از دست داده اند اما نمی خواهند دندان مصنوعی بگذارند به این دلیل که دندان مصنوعی برایشان راحت نیست یا در دهانشان جا به جا میشود و از طرفی دندان های دیگرشان به اندازه کافی مقاوم نیست که بتوان از پروتز ثابت مانند بریج استفاده کرد، می توانند از این درمان استفاده کنند.

آنچه که باید درباره فرآیند جایگذاری اوردنچر بدانیم!

کاشت ایمپلنت ها

همانطور که قبلا گفته شد، اوردنچر، دنچری است که بر روی ایمپلنت سوار می شود. پس اولین مرحله کاشت ایمپلنت های دندانی است. تعداد ایمپلنت هایی که باید کاشته شود به شرایط بیمار و فک بالا و پایین بستگی دارد. معمولا تعداد ایمپلنت لازم برای فک پایین، حداقل دو عدد و حداکثر چهار عدد و برای فک پایین از حداقل چهار عدد آغاز می شود. تشخیص تعداد ایمپلنت ها توسط دندان پزشک شما تعیین می شود.

سپس به استخوان زمان داده می شود تا اطراف ایمپلنت را بگیرد و آن را محکم کند. وقتی استخوان بهبود یافت و پس از مشخص کردن جای دقیق ایمپلنت ها پروتزهای دندانی بر آن اساس ساخته می شود و پس از ساخته شدن به ایمپلنت متصل می شوند.

آماده سازی اوردنچر مخصوص بیمار

با بررسی محل قرارگیری ایمپلنت ها و شرایط دهان بیمار، اوردنچرهای مخصوص اون ساخته می شوند و پس از آماده شدن برای سوار شدن بر روی ایمپلنت قرار می گیرند. این اوردنچرهای ساخته شده کاملا شبیه دندان های طبیعی هستند.

اتصال اوردنچر بر روی ایمپلنت ها

پس از ساخت اوردنچر مخصوص بیمار، بر روی ایمپلنت ها متصل می شوند تا از لغزش های احتمالی و جداشدگی اوردنچر جلوگیری کنند.

آیا همه ی این کارها در یک روز انجام می شوند؟

خیر. ایمپلنت ها باید به خوبی در جای خود فیکس شوند و سپس اوردنچیر بر روی آن ها قرار گیرد. در صورتی که در زمانی کمی پس از جایگذاری ایمپلنت ها اوردنچر سوار شود، احتمال شکست روش بسیار بالا می رود.

مراقبت های پس از کاشت ایمپلنت ها چه هستند؟

مراقبت های جراحی ایمپلنت برای اوردنچر مشابه کاشت ایمپلنت معمولی است. ۳ تا ۴ روز درد پس از جراحی معمولی است و ممکن است داروهای ضد میکروب یا شستشوی ضد میکروبی تجویز و یا توصیه شود.

منبع: deardoctor

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.