کامپوزیت توکویاما یا ای پی اس؟ کدام انتخاب بهتری است؟

18

روزانه طیف گسترده­ ای از افراد با چالش­ های مرتبط با سلامت و زیبایی دندان ­های رو به ­رو بوده و برای برطرف کردن این چالش­ ها به دنبال راهکار هستند. مشکلاتی همچون پوسیدگی دندان و یا مسائل مربوط به زیبایی لبخند از مواردی هستند که سلامت جسمی و روحی اشخاص را تحت خطر قرار می دهند.

اما چه راهکارهایی را می ­توان پیش روی این افراد قرار داد تا هر چه بهتر و سریع تر سلامت خود را بازیابی کنند؟ کامپوزیت دندان را می ­توان یکی از رایج­ ترین و پرکاربردترین موادی در نظر گرفت که امروزه در دندان ­پزشکی نوین برای برطرف کردن مشکلات مرتبط با دندان­ ها، از آن استفاده می ­شود اما کامپوزیت دندان دقیقا در چه مواردی قابلیت استفاده داشته و باید دارای چه ویژگی­هایی باشد تا در بلندمدت به موفقیت دست پیدا کند؟

همزمان با رایج شدن هر چه بیشتر کامپوزیت دندان، اهمیت انتخاب نوع مناسب کامپوزیت برای هر شخص و بسته به شرایطی که افراد در آن قرار دارند، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. دو کامپوزیت توکویاما و ای پی اس از شناخته ­شده­ ترین کامپوزیت­های دندانی هستند که شما می ­توانید از آن­ ها استفاده کنید اما چه عواملی باید برای یک انتخاب هوشمندانه مورد بررسی قرار گیرد؟ اگر شما هم راجع به این موضوع در ذهن خود سوال دارید و کنجکاو هستید پیشنهاد می ­کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

کامپوزیت دندان، روشی نوین در دندان‌پزشکی زیبایی

کامپوزیت دندان را می ­توان یک نوع روکش در نظر گرفت که برای رفع چالش ­هایی همچون کج بودن جزئی، ترک خوردن، شکستگی ­های جزئی و یا تغییر رنگ و وجود لکه روی دندان­ ها مورد استفاده قرار می­ گیرد. این ماده خمیر مانند به صورت لایه­ ای روی دندان قرار گرفته و سپس با استفاده از پرتو نوری به آن فرم داده می ­شود و به استحکام دست پیدا می ­کند.

امروزه کامپوزیت دندان انواع مختلفی داشته که بسته به ویژگی ­های هر کدام، در موقعیت ­های مرتبط از آن ­ها استفاده می­ شود. به طور کلی کامپوزیت­ های دندان را می ­توان به دسته های ذیل تقسیم کرد؛

 • ماکروفیلز
 • مایکروفیلزها
 • هیبرید، مایکروهیبرید و نانوهیبریدها
 • نانو کامپوزیت­ ها
 • کامپوزیت ای پی اس ( IPS )

ویژگی­ هایی که یک کامپوزیت باید برای موفقیت بلندمدت داشته باشد سوال بعدی­ ست که در اینجا مطرح می­ شود. برای جواب به این سوال بهتر است عوامل موثر در این موفقیت را بررسی کنیم.

مقاومت و استحکام

مقاومتی که مواد کامپوزیت در مقابله با فشار نشان خواهد داد از مهم­ ترین عواملی ­ست که مخصوصا در دندان ­های خلفی ( آسیاب ) باید مورد توجه قرار گیرد.

سازگاری

سازگاری کامپوزیت با ساختار دندان از ویژگی­ هایی ­ست که باید در انتخاب کامپوزیت دندان مدنظر قرار گرفته شود.

شفافیت

میزان شفافیت هر کدام از کامپوزیت­ ها می­ تواند از عواملی محسوب شود که می ­تواند در یک انتخاب آگاهانه تاثیرگذار باشد.

پولیش­ پذیری

این نکته که مواد مورد استفاده در کامپوزیت به چه میزانی قابلیت پولیش شدن را دارند از مهم ­ترین ویژگی ­هایی ­ست که باید از یک کامپوزیت خوب انتظار داشت. اگر ظاهر دندان برای شما اهمیت زیادی را داراست بهتر است قبل از انتخاب این ویژگی را به دقت مورد بررسی قرار داده تا در بلندمدت کامپوزیت دندان شما کمترین میزان تغییر رنگ را داشته باشد. آیا می‌دانید پالیش کامپوزیت چیست؟

هزینه

هزینه­ ای که افراد برای کامپوزیت دندان خود مدنظر دارند از تاثیرگذارترین شاخص­ هایی ­ست که می تواند در انتخاب شما نقش داشته باشد. کامپوزیت­ های دندانی از لحاظ هزینه ­ای بازه گسترده ای را شامل می ­شوند و این موضوع تاثیر شایانی در انتخاب افراد می­ گذارد.

کامپوزیت ونیر دندان

کامپوزیت ونیر و دانستنی های جامع در مورد آن

کامپوزیت ای پی اس ( IPS )

این نوع کامپوزیت یکی از پرمصرف­ ترین کامپوزیت­ های موجود در بازار به شمار می­آید که این رواج را می ­توانیم نتیجه ویژگی­ های منحصر­ به ­فرد این نوع از کامپوزیت در نظر بگیریم. در طول سالیان گذشته این نوع از کامپوزیت به یکی از دسته­ های مهم در بین انواع مختلف کامپوزیت­ های دندانی تبدیل شده است و به میزان زیادی توسط افراد و دندان ­پزشک­ ها مورد استفاده قرار می­ گیرد.

مهم­ ترین ویژگی این کامپوزیت شکل ظاهری زیبای آن در کنار استحکام قابل قبول محسوب می­ شود. با استفاده از ذرات سرامیکی در این محصول سعی شده است که ظاهری زیبا برای مصرف­ کننده به ارمغان آمده و افراد این قابلیت را در اختیار داشته باشند تا در مواردی که از ظاهر دندان­ های خود رضایت کافی ندارند با استفاده از این نوع کامپوزیت به لبخند ایده ­آل خود دست پیدا کنند.

ساختار این کامپوزیت به نوعی طراحی شده که فارغ از ظاهر سرامیکی و درخشندگی بالای آن، در مقابل فشار و سایش مقاومت بسیار خوبی را نشان دهد. ریشه اهمیت این مسئله را می ­توان این نکته در نظر گرفت که در گذشته بیشتر افراد بسته به موقعیت دندان یا دندان ­های خود می ­بایست از بین استحکام و ظاهر زیبا یک مورد را انتخاب می ­کردند. به گونه ­ای که برای دندان­ های آسیاب یا خلفی، استحکام و برای دندان­ های جلویی یا قوامی ظاهر زیبا مورد توجه قرار می­ گرفت اما امروزه شما می­ توانید چه برای دندان­ های خلفی و چه برای دندان ­های قوامی از کامپوزیت ای پی اس استفاده کنید.

این نوع از کامپوزیت برای شباهت هر چه بیشتر به دندان طبیعی، بازه­ ی گسترده­ ای از رنگ­ ها و سایه ها را داراست و این موضوع به طبیعی ­تر شدن هر چه بیشتر این نوع کامپوزیت منجر می­ شود. مقاومت­ پذیری این کامپوزیت در برابر رنگ­ گیری از دیگر شاخص­ هایی ­ست که این نوع کامپوزیت را به یک انتخاب قابل ­قبول برای افراد تبدیل می ­کند.

به طور معمول افرادی که قصد استفاده از این نوع کامپوزیت را برای اصلاح طرح لبخند خود دارند، باید همچون دیگر کامپوزیت­ ها برای ۸ تا ۱۰ دندان خود در هر ردیف بالا و پایین از کامپوزیت استفاده کنند. طول عمر مفید کامپوزیت­ های معمولی در صورت مراقبت صحیح بین ۳ تا ۵ سال تخمین زده می‌شود که این رقم در کامپوزیت ای پی اس به ۶ سال رسانده شده است که در نوع خود قابل توجه است. البته نباید فراموش کنیم که نوع مراقبت افراد از کامپوزیت­ های دندانی خود، تاثیر بسیار زیادی در این طول عمر مفید داراست و آن را تحت تاثیر قرار می­ دهد.

کامپوزیت ای پی اس

برای آشنایی بیشتر با رنگ ونیرها میتوانید مقاله‌ی انواع رنگ های ونیر دندان  مطالعه فرمایید.

کامپوزیت توکویاما ( Tokuyama Composite )

این نوع از کامپوزیت دندانی که ساخت کشور ژاپن می ­باشد یکی از بهترین و کامل ­ترین نوع­ های کامپوزیت محسوب می­ شود که در نوع خود ویژگی­ های بسیار قابل ­توجهی را دارا می­ باشد. پولیش پذیری بسیار بالا و مقاومت زیاد از مشخصه­ هایی ­ست که این کامپوزیت را به یک انتخاب هوشمندانه تبدیل می ­کند. ترکیب این دو ویژگی باعث شده است که این نوع از کامپوزیت چه در دندان ­های خلفی ( آسیاب ) و چه دندان ­های قوامی ( جلویی ) مورد استفاده قرار گیرد. سازگاری حداکثری این محصول باعث شده است که استفاده از آن در مقابله با پوسیدگی دندان و برای ترمیم آن، یک انتخاب مطمئن به شمار آید. از ویژگی ­های کامپوزیت توکویاما می ­توانیم به موارد ذیل اشاره کنیم.

 • نصب سریع روی دندان ­ها با استفاده از نور هالوژن (۱۰ ثانیه)
 • حفظ درخشندگی بالا که باعث می ­شود در بلندمدت این کامپوزیت درخشندگی و شفافیت خود را از دست ندهد.
 • قابلیت پولیش ­پذیری بسیار زیاد
 • مقاومت بالا در برابر سایش
 • وجود سایش کمتر در مقابل دندان های سمت مخالف
 • انقباض پایین
 • بازه بسیار گسترده تطبیق ­پذیری سایه ( Chameleon effect )
 • عمر مفید بالا

یکی از جدیدترین فناوری­ هایی که در این نوع از کامپوزیت مورد استفاده قرار گرفته شده است و در لیست بالا به آن اشاره کردیم، (Chameleon effect ) و یا تکنولوژی اثر آفتاب­ پرست به شمار می ­آید که اشاره به قابلیت تغییر سایه و رنگ در یک بازه بسیار گسترده برای شباهت و تطابق هر چه بیشتر ظاهر کامپوزیت به محیط اطراف آن و دیگر دندان­های طبیعی فرد دارد.

کامپوزیت توکویاما

روند انجام کامپوزیت دندان

با وجود اینکه مراحل دقیق روند کامپوزیت دندان بسته به علت استفاده از آن ( ترمیم یا زیبایی ) می ­تواند متغیر باشد، سعی می­ کنیم در ادامه مراحل میانی این روند را با یکدیگر مرور کنیم.

 • در مرحله اول بعد از معاینه توسط دندان­ پزشک و بررسی شرایط و سلامت دهان و دندان شما، با توجه به نظر تخصصی دندان ­پزشک و نظر شخصی فرد، نوع مواد مورد استفاده انتخاب شده و مراحل روند انجام آن به شما توضیح داده خواهد شد.
 • دندان شخص قبل از شروع باید به دقت تمیز شده که تا حد ممکن عاری از هر نوع رطوبت، بزاق و یا خون باشد و کامپوزیت هر چه بهتر روی آن قرار گیرد.
 • سپس سطح دندان شما با استفاده از موادی مخصوص برای قرار دادن کامپوزیت روی آن آماده می ­شود.
 • در مرحله بعد دندان ­پزشک چسب مخصوص کامپوزیت را بر روی سطح دندان کشیده و کامپوزیت را بر روی آن قرار می ­دهد.
 • در مرحله نهایی دندان ­پزشک با استفاده از پرتو نوری به فعال کردن ساختار موارد اقدام کرده و به شکل­ دهی آن می ­پردازد تا کامپوزیت کاملا به شکل دلخواه درآمده و با استحکام حداکثری در موقعیت خود قرار گیرد.

مراقبت­ های پس از جایگذاری

 • مهم­ ترین نکته ای که پس از اتمام روند کامپوزیت دندان باید مدنظر خود قرار داشته باشید، عدم استفاده از مواد غذایی رنگی ( خوراکی و نوشیدنی ) همچون قهوه، سس، زردچوبه و … تا چهل و هشت ساعت می­ باشد تا امکان تغییر رنگ کامپوزیت به حداقل ممکن برسد.
 • عدم استفاده از دخانیات و تنباکو
 • عدم مصرف مواد غذایی سفت مثل سیب و آجیل
 • رعایت کامل بهداشت دهان و دندان و دو بار استفاده منظم از مسواک، دهان­شویه و نخ دندان در طول شبانه ­روز
 • مراجعه منظم به دندان ­پزشک برای معاینه و بررسی شرایط و سلامت دهان و دندان ­ها

به طور معمول و در صورت نیاز پس از اتمام روند، دندان پزشک برای شما مسکن مناسب تجویز کرده تا هر گونه تجربه ناخوشایند جلوگیری شود.

مراقبت از کامپوزیت دندان

هزینه انجام کامپوزیت دندان

مسئله میزان هزینه­ ها را می­ توان از مهم­ ترین شاخص­ هایی در نظر گرفت که در تصمیم ­گیری افراد تاثیرگذار می ­باشد. با وجود اینکه کامپوزیت­ های دندانی بازه قیمتی گسترده ­ای در بر می­ گیرند در ادامه سعی می­ کنیم عوامل مهمی که در نوسان هزینه ­ها موثر هستند را نام برده و بررسی کنیم.

مهم­ ترین عاملی که در میزان هزینه شما برای کامپوزیت دندان تاثیر می ­گذارد، نوع مواد مصرفی به شمار می­ آید. هر نوع از کامپوزیت­ هایی که امروزه مورد استفاده قرار می ­گیرد بسته به کیفیت و ویژگی ­های خود قیمت متفاوتی داشته که شما می­ توانید بعد از مشورت با دندان ­پزشک خود بهترین انتخاب را نسبت به نیاز خود داشته باشید.

 • تعداد و موقعیت دندان ­هایی که به کامپوزیت نیاز دارند.
 • شکل ظاهری دندان و میزان آسیب­ دیدگی دندان یا دندان­ ها
 • تجربه و مهارت دندان ­پزشک و تجهیزاتی که در طول روند از آن­ ها استفاده می ­شود.
 • نوع و تعداد عکس­ برداری ­هایی که در طول روند مورد نیاز قرار می ­گیرد.
 • موقعیت مکانی

در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم که زیبایی یک امر کاملا منطبق با سلیقه محسوب شده و نمی توان هیچ معیار مشخصی برای آن در نظر گرفت. لبخند هر شخص کاملا منحصر به فرد بوده و در نوع خود زیباست. با این وجود اگر از ظاهر دندان ­ها و لبخند خود راضی نیستید، کامپوزیت دندان از بهترین راهکار­هایی به شمار می  رود که می­ توانید با استفاده از آن به لبخند ایده ­آل خود دست پیدا کنید.

در ادامه نباید فراموش کرد که بهترین انتخاب برای هر فرد منحصر به نیاز و شرایطی که در آن قرار دارد کاملا متفاوت است و به هیچ عنوان یک گزینه برای همه افراد مناسب­ ترین گزینه به شمار نمی ­آید. در این روند مشورت با دندان ­پزشک می­ تواند کمک شایان توجهی به شما داشته باشد. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید سپاسگذاریم و برای شما سلامتی و روزهایی پر از لبخند را آرزومندیم.

منبع: speareducation

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.