بهترین راه حل های ترمیم دندان پوسیده جلو در سال ۱۴۰۰

76

همه ما از اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان آگاه هستیم ولی اکثراً توجه لازم را به این نکته معطوف نمی‌کنیم و بعضا آن را نادیده می‌گیریم. جالب است بدانید که بروز مشکل در سلامت دهان و دندان ما در صورت عدم رعایت بهداشت، دور از انتظار نبوده و در این شرایط طبق تحقیقات احتمال بروز چالش به صورت جدی افزایش می یابد. یکی از رایج ترین خطراتی که سلامت دندان های ما را تهدید می کند، پوسیدگی دندان می‌باشد.

طبق آمار پوسیدگی دندان رایج ترین چالش مرتبط با دندان هاست که در تمام دنیا عموم مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند. حال این پوسیدگی ممکن است در هر دندانی شکل گرفته و به مرور زمان آن را از بین ببرد. علاوه بر آسیبی که پوسیدگی به سلامت دندان وارد می کند، در بلندمدت ظاهر آن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. با این که سلامت تمام دندان ها به یک میزان دارای اهمیت است اگر این پوسیدگی در دندان های جلو فرد اتفاق بیافتد، تغییر ظاهر آن نیز کاملا نمایان بوده و چالش دیگری برای وی ایجاد خواهد کرد.

این مسئله به طور معمول اعتماد به نفس افراد را تضعیف کرده و سلامت روانی آن ها را در معرض خطر قرار می دهد. شاید بپرسید که علت پوسیدگی دندان جلو چیست و چه راهکارهایی برای رفع آن در اختیار ما قرار دارد؟ در ادامه علاوه بر پاسخ به این سوالات، راه های پیشگیری از پوسیدگی دندان جلو را نیز ذکر خواهیم کرد. پیشنهاد می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

پوسیدگی دندان چیست؟

دندان های ما به صورت روزانه در معرض مواد غذایی مختلفی بوده و این مواد غذایی در بیشتر موارد منجر به تشکیل باکتری بر روی سطح دندان های ما خواهد شد. در صورت تجمع باکتری ها به مرور بر روی سطح دندان های ما پلاک و جرم شکل گرفته و روند رشد باکتری ها سریع تر می شود. حال این باکتری ها از مواد غذایی که ما مصرف می کنیم تغذیه کرده و به رشد خود ادامه می دهند.

در طول این زمان، این باکتری با تبدیل مواد غذایی همچون مواد قندی به یک نوع اسید، باعث پوسیده شدن دندان های ما می شوند. این پوسیدگی نیز به مرور زمان پیشرفته کرده و مقدار بیشتری از دندان را از بین می برد. به همین دلیل است که کارشناسان بهداشت دهان و دندان همیشه بر روی معاینه منظم دندان ها تاکید دارند. در صورتی که شما به صورت منظم برای معاینه دندان های خود به دندان پزشک مراجعه کنید، در سریع ترین زمان ممکن این باکتری ها از بین رفته و شرایط دندان ها اصلاح می شود.

پوسیدگی دندان از لحاظ شدت، در ۵ مرحله تعریف می شود. برای این که متوجه شوید که چه درمانی برای دندان پوسیده جلو شما مناسب است، باید بدانید که شدت پوسیدگی ریشه دندان و خود دندان چقدر می‌باشد. در ادامه این ۵ مرحله را به طور خلاصه مرور خواهیم کرد.

۱.در اولین مرحله پوسیدگی دندان، باکتری ها در بیرونی ترین لایه دندان ( مینای دندان ) حضور داشته و هنوز پیشروی نکرده اند. در این مرحله این باکتری ها تلاش می کنند تا راه خود را به درون دندان باز کرده و به آن نفوذ کنند. اگر شما در این مرحله متوجه بروز پوسیدگی در دندان های خود شوید، به راحتی می توانید نسبت به درمان آن اقدام کنید.

۲. در مرحله بعدی باکتری ها به بیرونی ترین لایه دندان نفوذ کرده و وارد دندان می‌شوند. زمانی که باکتری ها به درون دندان راه پیدا می کنند، به مرور علائم پوسیدگی دندان نمایان خواهد شد. این نکته به این دلیل است که این باکتری ها پس از ورود به محیط داخلی دندان و گذشتن از مینای آن، باعث ایجاد حفره های کوچکی در دندان شده که باید به وسیله پر کردن دندان، مورد درمان قرار بگیرند.

۳. مرحله سوم زمانی فرا می‌رسد که باکتری ها راه خود را برای ورود به عاج دندان باز می کنند. عاج دندان که در زیر مینا قرار دارد، کمی از مینای دندان نرم تر بوده که باعث آسیب پذیری بیشتر آن در برابر باکتری ها می شود. در این مرحله نرخ رشد باکتری ها و پوسیدگی دندان افزایش پیدا خواهد کرد. از آن جایی که در عاج دندان کانال هایی برای ارتباط با عصب دندان تعبیه شده است، ممکن است حساسیت دندان های شما در این مرحله آغاز شود. این حساسیت زمان مصرف مواد غذایی سرد و یا گرم بیشتر نمایان خواهد بود.

4 سطح از شروع پوسیدگی دندان‌ها-ابتدا در مینای دندان سپس عاج دندان-پوسیدگی به پالپ دندان رسیده و در مرحله اخردندان دچار آبسه میشود

۴. پس از این که پوسیدگی عاج دندان اتفاق افتاد، نوبت پالپ دندان فرا می رسد. پالپ که داخلی ترین بخش دندان محسوب می شود، حاوی عصب و مویرگ خونی بوده که برای سلامت دندان ما حائز اهمیت بسیاری می باشند. زمانی که پوسیدگی پالپ دندان اتفاق می افتد، شما احتمالا آزرده خواهید شد. این احساس ناراحتی گاهی اوقات با درد و ورم همراه خواهد بود. از جایی که لایه های بیرونی دندان توان جا به جایی بر اثر این تورم را ندارند، این فشار به عصب ها وارد خواهد شد که در نهایت باعث ایجاد درد در ناحیه مورد نظر می شود.

۵. مرحله آخر پوسیدگی دندان زمانی است که دندان دچار آبسه شده است. وقتی باکتری ها به پالپ دندان می رسند، به مرور عفونت ایجاد کرده و باعث التهاب شدید دندان می شوند. این امر در نهایت به آبسه کردن دندان منجر خواهد شد. آبسه دندان بسیار دردناک بوده و این درد صرفا به دندان محدود نمی شود. درد ناشی از آبسه دندان گاها تمام فک را درگیر کرده و لحظات سختی را برای فرد رقم می زند. از علائم دیگر آبسه دندان می توانیم به ورم لثه، ورم فک یا صورت، تب و … اشاره کنیم. در صورتی که در این مرحله برای درمان دندان اقدامی صورت نپذیرد، عفونت به استخوان فک راه پیدا کرده و این قسمت را نیز درگیر می کند. البته این پیشرفت به همینجا محدود نشده و ممکن است دیگر استخوان های صورت و گردن نیز به این عفونت آلوده شوند.

حالا که با مراحل پوسیدگی دندان جلو بیشتر آشنا شدیم، راه حل های ترمیم دندان پوسیده جلو را مرور خواهیم کرد.

درد فک و صورت بر ار پوسیدگی دندان و التهاب

راه حل های ترمیم دندان پوسیده جلو

نسبت به میزان پیشرفته بودن پوسیدگی، روش ترمیم دندان جلو نیز متفاوت خواهد بود. زیرا در هر کدام از مراحل پوسیدگی دندان، یک قسمت جدید دندان با باکتری ها درگیر شده و آسیب می بیند. در نتیجه درمان و ترمیم دندان نیز باید نسبت به میزان این آسیب ها در نظر گرفته شده باشد. قبل از توضیحات دقیق، روش های درمان پوسیدگی را به طور کلی ذکر خواهیم کرد.

  • فلوراید درمانی
  • پر کردن دندان
  • استفاده از روکش دندان
  • عصب کشی دندان
  • ایمپلنت دندان

تقریبا هر کدام از این راهکارهای درمانی برای یک مرحله از پوسیدگی دندان مناسب بوده و می توان برای رفع پوسیدگی و بازیابی عملکرد دندان از آن استفاده کرد. در ادامه این قسمت توضیح مختصری راجع به هر کدام از این روش های درمانی خواهیم داد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بازسازی دندان و تفاوت آن با روکش دندان را مطالعه کنید

فلوراید درمانی

اگر پوسیدگی دندان در مرحله اولیه بوده و به سرعت تشخیص داده شده باشد، شما می توانید با فلوراید درمانی برای رفع این پوسیدگی اقدام کنید. این فلوراید درمانی به طور معمول در مطب دندان پزشک صورت گرفته و به صورت ژل بر روی دندان های مورد نظر اعمال می شود. هدف از انجام فلوراید درمانی، جلوگیری از نفوذ باکتری ها به مینای دندان می باشد.

پر کردن دندان

اگر باکتری ها به مینای دندان شما نفوذ پیدا کرده باشند، دندان پزشک احتمالا گزینه پر کردن دندان را به شما پیشنهاد خواهد داد. در این صورت به هیچ عنوان نگران ظاهر دندان جلو خود نباشید. تعداد زیادی از افراد تصور می کنند که پر کردن دندان صرفا با یک ماده نقره ای رنگ انجام گرفته و باعث ایجاد یک ظاهر ناخوشایند می‌شود.

باید بگوییم که این مسئله حقیقت نداشته و امروزه از موادی که به رنگ دندان افراد می باشد نیز برای پر کردن دندان ها استفاده می شود. شما می توانید از بین این مواد بسته به هزینه ای که در نظر گرفته اید، برای درمان خود یکی را برگزینید.

قبل و بعد از درمان دندان‌‌های جلویی پوسیده

روکش دندان

در صورتی که پوسیدگی به عاج دندان رسیده باشد، بهترین گزینه برای شما طی کردن مراحل روکش‌های دندان است. در طول این درمان قسمت های آلوده شده توسط دندان پزشک تراشیده شده و از دندان سالم باقی مانده جدا می‌شوند. پس از این که این قسمت ها حذف شدند، از دندان طبیعی باقی مانده قالب گیری شده تا روند ساخت روکش برای آن آغاز شود.

زمانی که روکش دندان آماده شد، بر روی دندان باقی مانده شما قرار خواهد گرفت تا از آن در برابر خطرات احتمالی محافظت به عمل آید. روکش دندان عملکرد دندان شما را به طور کامل بازیابی کرده و ظاهری مشابه با دیگر دندان های شما خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: مارک خوب ایمپلنت چیست؟ 

عصب کشی دندان

اگر پوسیدگی از عاج گذشته و به پالپ دندان رسیده باشد، عصب های دندان شما نیز با باکتری ها درگیر خواهند شد. در نتیجه مشکل دیگر صرفا ساختار دندان نبوده و در صورتی که برای این عصب ها راهکاری در نظر گرفته نشود، فرد درد زیادی را تجربه خواهد کرد.

در روند عصب کشی دندان، دندان پزشک قسمتی از پالپ را که آلوده شده جدا کرده و پس از بین بردن عفونت دندان را اصطلاحا پلمپ می کند تا از نفوذ هر گونه باکتری و یا دیگر آلودگی ها جلوگیری به عمل آید. پس از این که روند عصب کشی با موفقیت به اتمام رسید، باید مراحل ساخت روکش آغاز شده تا بر روی دندان طبیعی شما قرار گیرد.

ایمپلنت

زمانی که پوسیدگی دندان به آبسه کردن دندان منجر شود، دو گزینه پیش روی دندان پزشک شما قرار دارد. اگر مشکل دندان با عصب کشی و روکش برطرف شود، دندان پزشک این روش را در پیش خواهد گرفت. اما در صورتی که میزان آسیب به دندان بیش از حد باشد، راهی به جز کشیدن دندان وجود نخواهد داشت. در این حالت دندان شما تخلیه شده تا از پیشروی عفونت به دیگر قسمت ها جلوگیری به عمل آید. در ادامه اطلاعات درباره کاشت ایمپلنت برای دندان‌ها را به طور خلاصه مرور می کنیم.

در صورتی که قصد استفاده از ایمپلنت را برای جایگزینی دندان پوسیده جلو خود داشته باشید، حتما قبل از کشیدن و تخلیه دندان، دندان پزشک خود را از این تصمیم آگاه کنید. در این صورت پس از کشیدن دندان و به صورت متوالی، ایمپلنت جایگذاری شده و مراحل آن آغاز می شود. اگر از قبل دندان خود را کشیده اید باید به طور معمول چند ماه صبر کنید تا شرایط برای قرار گرفتن ایمپلنت فراهم شود.

روند نصب ایمپلنت به این صورت است که با ایجاد یک شکاف در لثه، ایمپلنت که شبیه به یک پیچ بوده و معمولا از جنس تیتانیوم تهیه شده است، درون لثه قرار گرفته تا پیوند مناسبی با استخوان فک شما برقرار کند. این قسمت در آینده نقش ریشه دندان جایگزین شما را ایفا خواهد کرد. پس از جای گذاری ایمپلنت، لثه به وسیله بخیه بسته شده و روند ادغام استخوانی آغاز می شود. شما باید ببین دو تا ۶ ماه برای پیوند ایمپلنت و استخوان فک صبر کرده تا ادغام استخوانی به طور کامل شکل گیرد.

پس از این مرحله ساخت دندان جایگزین شما آغاز شده و پس از آماده شدن بر روی ایمپلنت قرار خواهد گرفت. عملکرد ایمپلنت تقریبا با دندان طبیعی یکسان بوده و استحکام بسیار بالایی دارد. باید بگوئیم  روش‌های کاشت ایمپلنت دندان متفاوت است دارد و شما می‌توانید با مشاوره از دندانپزشک خود بهترین روش را انتخاب کنبد

محل قرارگیری پیچ ایمپلنت در لثه برای پر کردن جای خالی دندان جلویی

پیشگیری از پوسیدگی دندان

در این قسمت نکاتی را که با رعایت آن ها می توانید از پوسیدگی دندان جلو خود جلوگیری کنید، ذکر خواهیم کرد.

  • مراجعه منظم به دندان پزشک برای معاینه
  • استفاده از مسواک، نخ دندان و دهان شویه
  • مصرف کمتر قند و شیرینی  و مواد غذایی ناسالم
  • نوشیدن آب سالم ( ترجیحا آب حاوی فلوراید )

به صورت کلی مهم ترین راهکار پیشگیری نسبت به پوسیدگی دندان و دیگر آسیب های مرتبط، رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان بوده و اگر این نکته را همیشه مدنظر داشته باشید، درصد بروز خطرات احتمالی به طور چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد.

فراموش نکنید که قبل از تصمیم گیری تمام گزینه های موجود را بررسی کرده و عجولانه تصمیم نگیرید. همچنین در انتخاب دندان پزشک خود نیز سهل انگاری نکنید و فردی با مهارت و حرفه ای را برای این امر در نظر بگیرید. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله معیار هایی که باید در انتخاب یک دندانپزشک خوب در نظر بگیرم را مطالعه کنید از این که تا انتها با ما همراه بودید سپاسگذاریم و برای شما روزهایی پر از لبخند و سلامتی را آرزو می کنیم.

منبع: healthline

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.