روکش دندان برای رفع مشکلات دندان ها

467

همان طور که می دانید، دندان ها از مهم ترین دارایی های انسان هستند. خوردن، حرف زدن و ارتباط برقرار کردن و زیایی صورت به آن ها وابسته است. پس باید با بیشترین تلاش در حفظ سلامتی آن ها بکوشیم.

در کنار سلامتی، زیبایی دندان ها نیز بسیار در بهبود کیفیت زندگی موثر است. هر فرد از داشتن لبخندی زیبا اعتماد به نفس می گیرد و می تواند عملکرد بهتری در اجتماع داشته باشد. اما اگر دندان های ما زیبا نبود چه؟ چه اقداماتی برای رفع مشکلات زیبایی دندان می توانیم انجام دهیم؟

دندان پزشکی زیبایی راه های بسیاری پیش روی مراجعه کنندگان قرار می دهد که با پیشرفت تکنولوژی ها و بالاتر رفتن اثربخشی روش ها، کمتر کسی بدون راه حلی برای رفع مشکلات ظاهری دندان هایش خواهد زیست!

یکی از روش هایی که دندان پزشکی زیبایی به متقاضیان داشتن لبخند زیبا ارائه می کند، روکش های دندانی هستند. در این مقاله با آن ها آشنا خواهید شد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

روکش دندانی یا کراون چیست؟

کراون (crown) یک روکش به شکل دندان است که بر روی دندان قرار می گیرد و به دندان کمک می کند تا اندازه، شکل، رنگ و در واقع زیبایی خود را چند برابر کند و عملکرد خود را به شکل قبل باز گرداند. وقتی که روکش روی دندان قرار می گیرد، تمام بخش قابل رویت دندان تا خط لثه را می پوشاند.

چه زمانی به روکش دندان نیاز است؟

در شرایط زیر می توان از روکش دندان استفاده کرد:

 • برای تقویت یک دندان ضعیف و همچنین محافظت از آن می توان از روکش دندان استفاده کرد. روکش دندان، از دندان هایی که ضعیف شده اند در برابر پوسیدن و شکستن محافظت می کند و همچنین بخش های یک دندان ترک خورده را کنار هم نگه می دارد.
 • در مواردی که دندان شکسته شده است و یا شدیدا آسیب دیده است (مثلا پوسیدگی) می توان از روکش برای بازگردانی عملکرد و زیبایی دندان استفاده کرد.
 • در شرایطی که دندان یک پرشدگی بزرگ دارد و بخش کمی از دندان باقی مانده است می توان از روکش برای پوشاندن آن استفاده کرد.
 • یکی دیگر از موارد استفاده ی روکش ها، در هنگام نگه داری بریج در جای خود است.
 • وقتی دندان ها بدشکل هستند و یا تغییر رنگ شدید داده اند، روکش ها این مسائل را می پوشانند.
 • روکش دندان بر روی ایمپلنت دندانی قرار می گیرد.
 • در اصلاح طرح لبخند روکش ها کاربرد بسزایی دارند.

روکش ها همچنین می توانند برای کودکان در موارد زیر استفاده شوند:

 • برای حفظ دندانی که به قدری آسیب دیده است که مشکل آن با پر کردن رفع نمی شوند (همچنین دندان نمی تواند این فرایند را تحمل کند).
 • حفظ دندان ها از پوسیدگی و خراب شدن برای کودکانی که بهداشت دندانی پر خطر دارند و نمی توانند آن را حفظ کنند.
روکش دائمی دندان

انواع روکش ها

انواع مختلفی از روکش های دائمی و موقت موجودند که از مواد مختلفی هم ساخته می شوند. روکش های دائمی می توانند از جنس استیل، تماما فلز (مثلا طلا یا دیگر انواع فلز)، ترکیب پرسلن و فلز، تماما رزین و یا تماما سرامیک باشند.

روکش دائمی دندان

روکش استیل (stainless steel)

روکش های استیل روکش های از پیش ساخته شده ای هستند که به طور موقت بر روی دندان قرار می گیرند تا از دندان آسیب دیده و یا پرشده تا هنگامی که روکش اصلی برایش ساخته می شود محافظت کنند. در کودکان معمولا از این روکش برای برخی دندان های شیری استفاده می شود. این کراون تمامی دندان را می پوشاند و از پوسیدگی بیشتر آن جلوگیری می کند. هنگامی که دندان شیری آرام آرام می افتد تا دندان دائمی به جایش رشد کند، روکش هم به شکلی کاملا طبیعی با دندان می افتد و مشکلی ایجاد نمی کند. در مجموع روکش های استیل مناسب کودکان هستند و بیشتر هم برای دندان های آن ها استفاده می شوند، زیرا نیازی به ویزیت های متعدد برای جایگذاری آن ها نیست و همچنین از نظر اقتصادی از روش های به صرفه محسوب می شوند.

روکش های فلزی (metal)

فلز استفاده شده در روکش ها شامل آلیاژهایی هستند که معمولا دارای مقادیر نسبتا بالایی از طلا و پلاتین می باشند و یا از آلیاژهایی که بیس آن ها کبالت، کروم و یا آلیاژهای نیکل کروم تشکیل شده اند. روکش های فلزی در برابر جویدن و گزیدن مقاومت بالای از خود نشان می دهند و معمولا بالاترین پایداری را در برابر پوسیدن از خود نشان می دهند. هم چنین روکش های فلزی به ندرت دچار شکستگی و یا لب پریدگی می شوند. نکات منفی آن ها رمای فلزی و همچنین گران بها بودن فلز طلای موجود در آن است. روکش های فلزی معمولا برای دندان های آسیاب دور از چشم می توانند انتخاب خوبی باشند.

روکش های ترکیب پرسلن و فلز یا PFM (Porcelain-fused-to-metal)

از انواع روکش هایی که هم رنگ دندان های طبیعی هستند می توان به روکش های pfm اشاره کرد (برخلاف روکش های فلزی). علاوه بر روکش های تماما سرامیک، روکش های pfm نیز، شبیه به دندان های طبیعی هستند. هرچند که فلز زیر پرسلن ممکن است گاهی خود را نشان دهد، بالاخص در خط نزدیک به لثه ها، که ممکن است به شکل یک خط تیره دیده شود، مخصوصا اگر لثه ها عقب نشینی کنند. مناسب ترین روکش برای دندان های مخالف، نسبت به روکش های فلزی و رزین، این روکش می باشد. توجه داشته باشید که پرسلن روکش ممکن است شکسته و یا جدا شود. این کراون ها برای دندان های جلویی و عقبی و همین طور بریج های بزرگ انتخاب خوبی هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پیشگیری از عقب نشینی لثه مقاله ی چه کسانی نیاز به جراحی پیوند لثه دارند؟ را مطالعه فرمایید.

روکش های تماما رزین

روکش های تماما رزین نسبت به سایر روکش ها ارزان قیمت تر هستند. هر چند این روکش ها نسبت به باقی روکش ها عمر کمتری دارند و نسبت به از بین رفتن و شکستن مقاومت کمتری نشان می دهند.

روکش های تماما سرامیک یا تماما پرسلن

این روکش ها بیشترین شباهت را با دندان های طبیعی دارند و می توانند بهترین انتخاب برای افرادی باشند که نسبت به فلزات حساسیت نشان می دهند. روکش های سرامیکی می توانند برای دندان های جلویی و عقبی انتخاب خوبی باشند.

روکش های موقت و دائمی

روکش های موقت معمولا در مطب دندان پزشک آماده سازی می شوند اما روکش های دائمی باید در شرایط آزمایشگاهی و با تکنیک های پیشرفته تر ساخته شوند. در واقع روکش های موقت، معمولا از اکریلیک و یا از استیل ساخته می شوند و می توانند تا زمانی که روکش های دائمی در آزمایشگاه ساخته می شوند، از دندان های شما محافظت کنند.

اقداماتی که برای نصب روکش بر روی دندان انجام می گیرد.

آماده کردن دندان برای قرار گرفتن روکش بر روی آن معمولا در طی دو مرحله و با دو مراجعه به دندان پزشک انجام می گیرد.

مراجعه اول: بررسی و آماده کردن دندان

در مراجعه اول، پیش از آن که دندان پزشک دندان شما را برای پذیرفتن روکش آماده کند، آن را به طور کامل بررسی می کند. معمولا این بررسی با گرفتن تعداد تصویر با اشعه ایکس از دندان برای بررسی ریشه و استخوان آن گرفته می شود. اگر دندان شدیدا آسیب دیده باشد و ریشه کاملا پوسیده باشد و یا دچار عفونت شده باشد، اقدامات درمانی دیگر انجام می شوند و سپس دندان برای گرفتن روکش آماده می شود.

قبل از این که ساختن روکش خاص شما آغاز شود، اقدامات دیگری صورت می گیرد. ابتدا دندان پزشک دندان و لثه شما را بی حس می کند و سپس دندانی که قرار است تحت حمایت روکش قرار بگیرد، ریشیپ و کانتور می شود (تراشیده می شود) تا فضا برای قرار گرفتن روکش روی آن ایجاد شود. مقدار تراشیدن دندان به نوع روکشی که بر روی آن قرار می گیرد، بستگی دارد. از طرف دیگر اگر بخش زیادی از دندان به علت پوسیدگی برداشته شده است، دندان پزشک با فیلینک و پر کردن دندان را برای قرار گرفتن روکش روی آن آماده می کند.

پس از شکل دادن به دندان، دندان پزشک از یک خمیر استفاده م یکند تا شکل روکشی که قرار است روس دندان قرار بگیرد را داشته باشد. هرچند گاهی این کار توسط اسکن های دیجیتال و بدون خمیر انجام می شود. این کار بسیار ضروری است زیرا روکش باید مناسب شما باشد و عمل جویدن و حرف زدن شما را مختل نکند و بالاترین کارایی و زیبایی را داشته باشد.

اسکن ها و تصاویر و یا قالب ساخته شده برای روکش شما به آزمایشگاه فرستاده می شود تا روکش شما ساخته شود. معمولا این پروسه ۲ تا ۳ هفته طول می کشد. اگر جنس روکش ساخته شده برای شما از پرسلن باشد، با نظر شما و البته انتخاب دندان پزشک، رنگ مناسب روکش انتخاب خواهد شد. دندان پزشک بررسی می کند که رنگ انتخاب شده با دندان های کناری یکی باشد. تا زمانی که روکش شما آماده می شود و در مراجعه اول، دندان پزشک از یک روکش موقت برای محافظت از دندان شما استفاده می کند. این روکش های معمولا از اکریلیک ساخته شده و با چسب بر روی دندان ثابت می شوند.

مراجعه دوم: قرار دادن روکش دائمی بر روی دندان

در مراجعه دوم، دندان پزشک روکش موقت شما را بر می دارد و روکش دائمی را با دنداهایتان مطابقت می دهد. در صورت مناسب بودن روکش ساخته شده، یک بی حسی موضعی داده می شود و روکش دائمی بر روی دندان شما می چسبد.

فواید روکش دندان

چگونه از روکش موقت خود مراقبت کنم؟

از آن جا که روکش های موقتی برای چند روز بر روی دندان شما می مانند تا روکش دائمی و اصلی شما آماده شود، بهتر است مراقبت های زیر را انجام دهید:

 • از خوردن مواد غذایی چسبنده (مثل کارامل) و جویدنی (مثل آدامس) خودداری کنید. ممکن است به روکش چسبیده و آن را از دندان جدا کنند.
 • از سمتی از دهان خود که در آن روکش موقت موجود است کمتر استفاده کنید. لقمه های غذا را به سمت دیگر دهانتان هدایت کنید.
 • از جویدن غذاهای سخت مثل برخی میوه ها و سبزیجات خودداری کنید، ممکن از باعث شکستگی و جداشدگی روکش شوند.
 • نخ دندان را از لای دندانی که روکش دارد به سمت بالا و محکم نکشید، تنها از لای دندان آن را سر دهید.

کلینیک تخصصی دندان پزشکی دکتر نیک زاد، با بهترین و مدرن ترین روش های اصلاح طرح لبخند ، زیبایی را به چهره ی شما باز میگرداند. روش های متنوعی برای این کار وجود دارد که انتخاب آن ها به شرایط شما بستگی دارد.

روکش های دندانی چه مشکلاتی ممکن است ایجاد کنند؟

حساسیت

بعد از فرایند جایگذاری روکش ممکن اصلا دندان شما برای مدت کوتاهی حساس بماند. اگر دندانی که روکش شده است عصب دارد، ممکن است نسبت به سرما و گرما اندکی حساس تر باشید. ممکن است دندان پزشک شما به شما توصیه کند از خمیردندان مناسب دندان های حساس استفاده کنید. اگر درد و حساسیت دندان برای مدت طولانی ادامه پیدا کرد به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

پریدگی گوشه های روکش

اگر روکش شما از جنس تماما پرسلن و یا pfm باشد، ممکن است دچار تراش خوردگی و خراش شود. اگر اسیب به روکش اندک باشد می توان از اندکی رزین برای تصحیح آن استفاده کرد، در صورتی که اسیب عمیق باشد، روکش باید جایگزین شود.

شل بودن روکش

گاهی چسب استفاده شده در زیر روکش از بین می رود و این مسئله نه تنها باعث شل شدن روکش می شود، بلکه به باکتری ها و سایر میکروب ها اجازه می دهد به زیر روکش رفته و در آنجا تکثیر شوند و ایجاد عفونت کنند. زمانی که روکش شل و یا لق می شود، به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

افتادن و جداشدن روکش

گاهی روکش به دلایل مختلف اعم از پوسیده شدن و از بین رفتن دندان زیر روکش و یا از بین رفتن چسب روکش ممکن است از روی دندان جدا شود. اگر روکش جدا شد، آن را تمیز کرده و همچنین دندان خود را نیز بشویید و به دندان پزشک خود مراجعه کنید. می توانید تا زمانی که دکتر شما به شما وقت می دهد آن را با چسب های موجود در داروخانه ها که مخصوص اتصال موقتی روکش به دندان هستند، روکش را بر روی دندان خود نگه دارید. دندان پزشک شما تصمیم می گیرد که می توان از روکش قبلی استفاده کرد و یا یک روکش جدید مورد نیاز است.

دیده شدن یک خط تیره در نزدیکی خط لثه بر روی روکش

اگر از روکش pfm استفاده می کنید، دیدن این خط طبیعی است. این خط تیره نمایانگر فلز به کار برده شده در زیر پرسلن است. اگر از نظر زیبایی با ان مشکل دارید، دندان پزشک شما آن را با روکش تماما پرسلن و یا تماما رزین عوض می کند.

منبع: webmd

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.