کامپوزیت ونیر دندان چیست | انواع کامپوزیت | عکس قبل و بعد

2,014

اگر به دنبال زیبا کردن لبخند خود هستید، راه‌های بسیاری برای بهبود زیبایی و جذابیت لبخندتان وجود دارد. ونیرها از بهترین گزینه‌های موجود هستند. از سایر روش‌های ارائه شده در دندان‌پزشکی زیبایی می‌توان به تراشیدن و شکل دادن مینای دندان (enameloplasty)، روکش‌های دندانی (dental crown) و بسیاری دیگر اشاره کرد.

ونیرها پوسته‌های نازکی هستند که بر سطح جلویی دندان‌های شما متصل می‌شوند و طرح لبخند شما را زیباتر می‌کنند. پرسلن ونیر و کامپوزیت ونیر از ونیرهای اصلی، پرمخاطب و مرسوم هستند.

همان‌طور که از اسم این ونیرها مشخص است کامپوزیت ونیر از رزین هم رنگ دندان ساخته می‌شود.

ونیرهای کامپوزیتی خوبی‌ها و کاستی‌های مخصوص خود را دارند و انتخاب روش مناسب برای شما کاملاً بستگی به شرایط دندان و لثه، معیارها و ملاک‌های شخصی و همچنین بودجه‌ی شما دارد.

اگر قصد آشنایی بیشتر با کامپوزیت ونیر را دارید و درمورد انجام مراحل کامپوزیت دندان کنجکاو هستید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

انواع کامپوزیت ونیر دندان

کامپوزیت ونیر مستقیم چیست؟

کامپوزیت ونیر مستقیم روشی است که در آن ونیر ساخته شده از جنس رزین مستقیماً به سطح جلویی دندان شما متصل می‌شود. این روش از روش‌های کم تهاجم در دندان پزشکی زیبایی است؛ همچنین آماده‌سازی دندان شما برای نصب کامپوزیت ونیر مستقیم زیاد طول نمی‌کشد.

کامپوزیت ونیر غیر مستقیم چیست؟

در واقع تفاوت اصلی کامپوزیت ونیر مستقیم و کامپوزیت ونیر غیر مستقیم در ماده‌ی سازنده آن نیست، بلکه در فرآیند نصب آن است.

آماده‌سازی دندان‌های شما برای نصب کامپوزیت در هر دو روش یکسان است، تنها مورد متفاوت این است که در کامپوزیت ونیر غیر مستقیم، ونیرها خارج از دهان شما در مطب دندان‌پزشکی و یا در آزمایشگاه ساخته می‌شوند.

تا زمانی که ونیر شما آماده می‌شود، پوشش‌های سطحی موقتی به شما داده خواهد شد تا در مراجعه بعدی ونیرهای اصلی ساخته شده با ماده‌ی خاص به سطح جلویی دندان‌هایتان متصل شوند.

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندان‌پزشکی دکتر محمد نیک‌زاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

کامپوزیت ونیرها برای چه کسانی مناسب هستند؟

کامپوزیت ونیر به عنوان روکش‌های سطحی دندان می‌توانند کاستی‌های دندان‌های شما را بپوشاند و با کم‌ترین آسیب به دندان، لبخندی زیبا، روشن و متناسب را به متقاضی هدیه کنند.

کامپوزیت ونیر فقط قسمت بیرونی دندان شما را می‌پوشاند و در حقیقت با روکش دندان (dental crown) تفاوت دارد. کراون‌ها ضخیم ترند و تمام بخش‌های دندان (بخش جلویی و سطح داخلی) را می‌پوشانند. روکش‌های دندانی همچنین نیازمند تراش دادن بیشتر دندان‌ها هستند که احتمال نیاز به تراش دندان برای ونیرهای کامپوزیتی بسیار کم است.

برای داشتن لبخندی زیبا ونیرها بهترین گزینه برای شما هستند

کامپوزیت ونیرها می‌توانند راه حلی برای رفع نواقص و نازیبایی‌های زیر باشند:

کامپوزیت ونیرهای غیر مستقیم نسبت به غیر مستقیم مقاوت بیشتری در برابر ساییدگی و شکستگی از خود نشان می دهند

از چه ونیرهایی می‌توانم استفاده کنم؟

دندان‌پزشکی زیبایی سه نوع ونیر پیش روی شما قرار داده است؛

 • کامپوزیت ونیر دایرکت (مستقیم)
 • کامپوزیت ونیر ایندایرکت (غیر مستقیم)
 • پرسلن ونیر

در این مقاله به معرفی انواع کامپوزیت ونیر می‌پردازیم و برای آشنایی با پرسلن ونیرها به لینک مراجعه کنید.

بررسی لمینت سرامیکی در دندان‌پزشکی زیبایی

کامپوزیت ونیرها تا چه مدتی عمر می‌کنند؟

امروزه کامپوزیت ونیرها نسبت به گذشته طول عمر بیشتری دارند. به طور متوسط یک کامپوزیت می‌تواند پنج تا هفت سال عمر کند. پس از گذشت زمان ذکر شده، نیازمند جایگزینی ونیرهای فرسوده خواهید بود.

طول عمر نسبتاً کوتاه کامپوزیت ونیر نقطه ضعفی در مقابل پرسلن ونیر است که طول عمری در حدود ده تا پانزده سال دارند.

*توجه داشته باشید که با رعایت نکات بهداشتی و مراقبت‌های ویژه از کامپوزیت ونیر خود می‌توانید طول عمر آن‌ها را افزایش دهید.

آیا می‌توان کامپوزیت ونیر را جدا کرد؟

کامپوزیت ونیرها به سادگی جدا می‌شوند و این ترمیم و تغییر آن‌ها را تسهیل می‌کند.

فرایند نصب کامپوزیت ونیر چگونه است؟

 • اولین اقدامی که دندان‌پزشک قبل از فرایند نصب کامپوزیت ونیرها انجام می‌دهد، پاک کردن دندان‌های شما و آماده کردن آن‌ها برای شروع مراحل نصب کامپوزیت است.
 • ممکن است دندان‌پزشک شما تشخیص دهد که برای نصب کامپوزیت ونیر بر روی دندان‌هایتان لازم است که لایه‌ای بسیار نازک از سطح دندان‌هایتان را بتراشد. هرچند اگر تغییر رنگ یا بدشکلی شدید نباشد، معمولاً نیازی به تراشیدن دندان‌هایتان نیست.

پس از این اقدامات، سایر مراحل نصب کامپوزیت ونیر با توجه به روش انتخابی فرد مراجعه کننده (کامپوزیت ونیر مستقیم یا کاپوزیت ونیر غیر مستقیم) تفاوت دارد؛

لازم به ذکر است که مراحل ساخت و نصب لمینت با کامپوزیت ونیر دندان متفاوت است.

ادامه‌ی مراحل نصب در کامپوزیت ونیر مستقیم:

 • پیش از نصب کامپوزیت ونیر مستقیم، دندان‌پزشک دندان شما را با اچ، برای اتصال کامپوزیت آماده می‌کند. در واقع دندان پزشک مینای دندان شما را با ماده‌ای اسیدی برای اتصال آماده می‌سازد.
 • سپس کامپوزیت با ماده‌ای خاص که نقش چسب را ایفا می‌کند به دندان شما متصل می‌شود. در نهایت پوشش‌های نازک کامپوزیت بر روی سطح خارجی دندان‌های شما قرار می‌گیرند.
 • دندان پزشک فوراً با اشعه اتصال کامپوزیت ونیر را به دندان شما استحکام بیشتر می‌بخشد. در نهایت پس از یک جلسه لبخندی رویایی خواهید داشت.

ادامه‌ی مراحل نصب در کامپوزیت ونیر غیر مستقیم:

 • پس از اینکه دندان‌های شما طبق مراحل گفته شده آماده شد، دندان‌پزشک از دندان‌های شما قالب‌گیری می‌کند.
 • کامپوزیت ونیرهای غیر مستقیم خارج از دهان شما ساخته می‌شوند. هنگامی که کامپوزیت مناسب شما ساخته شد، دندان‌پزشک با اچینگ دندان شما را آماده‌ی چسبیدن کامپوزیت می‌کند و سپس با استفاده از مواد مخصوص، کامپوزیت را به سطح خارجی دندان‌های شما متصل می‌کند. این اتصال ونیر را در جای درست خود حفظ می‌کند.
 • سپس با اشعه استحکام اتصال کامپوزیت ونیر به دندان تقویت می‌شود. پس از تکمیل نصب، دندان‌های شما پولیش می‌شوند و زیبایی لبخندتان چندین برابر می‌گردد.

بسیاری از افراد به بی‌حسی نیازی ندارند، اما اگر بیمار از درد و ناراحتی شکایت کند، بی‌حسی می‌تواند کمک کننده باشد.

رنگ کامپوزیت ونیرها

کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی دندان؟

هر دو نوع ونیر نقاط قوت و ضعف مخصوص به خود را دارند. بهتر است از هر دو اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید روش مناسب خود را پیدا کنید.

نقاط قوت کامپوزیت ونیرها

 • از نظر اقتصادی به صرفه هستند.
 • اگر از کامپوزیت ونیر مستقیم استفاده کنید، فرآیند نصب آن‌ها نیازمند زمان کوتاهی است.
 • می‌توانند بسیاری از نواقص دندانی همچون بدرنگی، بدشکلی و نازیبایی‌های دیگر را بپوشانند.

نقاط ضعف کامپوزیت ونیرها

 • مواد استفاده شده در این ونیرها کیفیت کمتری نسبت به پرسلن دارد، بنابراین احتمال شکستگی آن‌ها نسبت به پرسلن ونیر بیشتر است.
 • ماندگاری آن‌ها نسبت به پرسلن ونیرها کمتر است و باید در زمان نزدیکتری نسبت به پوشش‌های سطحی سرامیکی اصلاح شوند.

درصورتی‌که از لبخند خود رضایت ندارید و به به دنبال روشی برای زیباتر کردن لبخندتان هستید، مقاله اصلاح طرح لبخند در کلینیک تخصصی دندان‌پزشکی دکتر نیکزاد را مطالعه کنید و بهترین تصمیم را بگیرید.

نقاط قوت لمینت دندان سرامیکی

 • به علت جنس مواد سازنده آن‌ها، طول عمر بلندتری نسبت به کامپوزیت ونیرها دارند.
 • متناسب هر شخص ساخته می‌شوند.
 • ظاهر طبیعی‌تری نسبت به کامپوزیت دارند.
 • دندان‌هایی که تغییر رنگ شدیدی داشتند یا بدشکل ترند، به این روش نسبت به کامپوزیت پاسخ بهتری می‌دهند.

نقاط ضعف لمینت سرامیکی دندان

 • گران‌ترین انواع ونیرها هستند.
 • فرایند نصب ونیرهای سرامیکی نیازمند بیش از یک مراجعه است.
 • ممکن است پوشش‌های سطحی سرامیکی از روی دندان بیفتند و نیاز به اتصال مجدد داشته باشند.

چگونه از کامپوزیت ونیر خود مراقبت کنم؟

یک دلیل اساسی برای این که لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت هزینه‌ی بیشتری دارد، مقاومت و ماندگاری بالاتر این ونیر است.

کامپوزیت ونیرها ممکن است راحت‌تر شکسته (پریدگی گوشه‌ها و لبه‌ها) شوند و یا رنگشان تغییر کند. اما می‌توانید با رعایت توصیه‌های مراقبتی این احتمال را کاهش داده و از لبخند جذابتان مراقبت کنید.

اگر از کامپوزیت ونیر بر روی دندان‌هایتان استفاده می‌کنید یا قصد دارید استفاده کنید حتماً برایتان مفید خواهد بود دلیل زرد شدن کامپوزیت دندان و راه‌های جلوگیری از زرد شدن و نحوه سفید کردن کامپوزیت‌ ونیر را بدانید. در ادامه از این روش‌ها برای مراقبت از زیبایی لبخندتان استفاده کنید:

 • از دندان قروچه و فشردن بیش از حد دندان‌ها به هم خودداری کنید.

کامپوزیت ونیرهای شما نیازمند توجه بیشتری هستند. اگر عادت دارید که در خواب دندان‌های خود را به هم بفشارید و یا دندان قروچه کنید، این را با دندان‌پزشک خود در میان بگذارید و با مشورت با ایشان از محافظ‌ دندان شبانه استفاده کنید.

 • از آن‌ها همچون دندان‌های طبیعی خود مراقبت کنید.

حداقل دوبار مسواک زدن در روز و استفاده از نخ دندان به روش صحیح می‌تواند کمک کننده باشد. اگر طرز صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را نمی‌دانید، حتماً از دندان پزشک معالج خود سؤال کنید. مراقبت نکردن از دندان‌های ونیر دار، علاوه بر آسیب به دندان‌ها و پوشش سطحی، سلامت لثه‌ها را هم تهدید می کند.

 • از خمیردندان مناسب استفاده کنید.

برخی خمیردندان‌ها محتوی موادی هستند که می‌توانند به دندان و ونیر شما آسیب جدی وارد کنند و به مرور زمان از طول عمر و ماندگاری ونیرها بکاهند. برای یافتن بهترین خمیردندان، از دندان‌پزشک خود سؤال کنید. با ویژگی‌های خمیر دندان و نخ‌ دندان مناسب کامپوزیت ونیر آشنا شوید.

 • از گاز زدن به اشیاء و خوراکی‌های سخت خودداری کنید.

خوراکی‌های سختی همچون هویج‌های نارسیده، سیب‌های نارسیده و سفت، چیپس‌های ضخیم و خشک و قطعات گوشتی که محتوی استخوان هستند می‌توانند تهدید جدی برای ونیرهای زیبایتان باشند.

 • از خوردن بیش از حد مواد غذایی اسیدی و شکردار خودداری کنید.

این مورد نه تنها برای پوشش‌های سطحی، بلکه برای سلامت دندان‌های طبیعی‌تان هم ضروری است.

 • از زیاده روی در مصرف الکل بپرهیزید.

الکل از استحکام اتصال ونیر با دندان می‌کاهد. این مسئله، محل اتصال ونیر و دندان را در معرض آسیب و رنگ گرفتگی قرار می‌دهد.

 • از مسواک مناسب استفاده کنید.

برای انتخاب مسواک مناسب، از دندان‌پزشک خود کمک بگیرید.

 • به طور منظم به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.

دو دلیل برای انجام این کار وجود دارد. اولاً، دندان‌پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا از ابتلا به عفونت و التهاب لثه که سبب به خطر افتادن سلامت شما و همچنین ونیرها می‌شود جلوگیری کنید.

دوماً، دندان‌پزشک می‌تواند مشکلاتی همچون شکستگی، ترک و شل شدن اتصال ونیر با دندان را پیش از آن که پیشرفت کنند و پرخطر شوند تشخیص دهد و شما را در جریان بگذارد.

در نهایت، به خاطر داشته باشید که کامپوزیت ونیرها همچون اکثر روش‌ها، تا ابد دوام نمی‌آورند. باید آن‌ها را پس از گذر زمان مشخص جایگزین کنید. دندان‌پزشک می‌تواند زمان تعویض کامپوزیت ونیر شما را تشخیص دهد و یا در صورت لزوم روش‌های دیگر را به شما معرفی کند.

تاکید می‌کنیم که اگر به دنبال افزایش زیبایی و جذابیت و اصلاح طرح لبخند خود هستید، می‌خواهید اعتماد به نفس خود را در اجتماع بالا ببرید و حضوری زیباتر و تاثیرگذارتر در اجتماع داشته باشید، شکی نیست که ونیرها از بهترین و کارآمدترین روش‌های موجود در دنیا هستند.

هرچند، برای افزایش کارایی آن‌ها و بهبود اثربخشی آن‌ها در ایجاد یک تصویر زیبا از لبخندتان، تنها برآمدن از پس هزینه‌های اقتصادی آن ملاک نیست! باید در حفظ سلامتی و زیبایی آن‌ها کوشید و توصیه‌های بهداشتی و مراقبتی را به طور کامل رعایت کرد.

در ادامه نمونه‌کارهایی از دکترمحمد نیکزاد را مشاهده می‌کنید.

عکس واقعی قبل و بعد از کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر دندان
کامپوزیت ونیر چیست
روکش کامپوزیت دندان
ونیر کامپوزیت فک پایین بیمار
کامپوزیت ونیر
کامپوزیت ونیر

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندان‌پزشکی دکتر محمد نیک‌زاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

منبع:healthline

ممکن است شما دوست داشته باشید
12 نظرات
 1. ولیپور می گوید

  کامپوزیت ونیر تا دائمی هست؟ یا باید تعویض بشه؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   خیر
   حداکثر ۵ تا ۷ سال

 2. محمدرضا می گوید

  سلام. امکان پر کردن فاصله دندان با کامپوزیت وجود داره؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   بله خیلی هم زیبا میشه

 3. طوبا می گوید

  آیا کامپوزیت دندان ضرر داره ؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   اگه استاندارد کار بشه و بهداشت کامل رعایت بشه و لثه ی بیمار تحت کنترل دوره ای باشه خیر

 4. دنا می گوید

  خمیردندان مناسب برای کامپوزیت چی معرفی می کنین؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   خمیر دندان های نرمال که میزان مواد ساینده (abrasive) کمتری داشته باشند.
   برای این منظور خمیر دندان های سفید کننده توصیه نمی شود.
   برای حفظ شفافیت کامپوزیت می توانید پس از زدن مسواک با استفاده از گاز یا پنبه ای آغشته به آب آن ها را مرطوب کنید

 5. هانیه می گوید

  سلام آقای دکتر. در کلینیک شما کامپوزیت دندان اقساطی انجام می شود؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   در شرایط خاص می توانید تا ۲/۳ مبلغ را به صورت چک پرداخت نمایید.

 6. Nazanin می گوید

  سلام وقت بخیر آقای دکتر
  اگر بخواهیم کامپوزیت رو برای همیشه برداریم دندانها حالت نرمال دارن یا آسیب دیده هستند؟

 7. عباس می گوید

  سلام
  اقای دکتر من برای دندان قروچه نایت گارد گرفتم بعد از کامپوزیت ولی مدتی میشه که ازش استفاده نکردم میتونم باز هم ازش استفاده کنم بعد از این مدت؟ یا باید یه محافظ شبانه دیگه بگیرم که کامپوزیتم اسیب نبینه؟

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.