آیا ایمپلنت یک روزه امکان پذیر است؟

216

حتما نام ایمپلنت دندان را شنیده اید و با فرایند جایگذاری آن آشنا هستید. می دانید که کاشت ایمپلنت و قرار گیری دندان مصنوعی بر روی آن مدت ها طول می کشد، شاید این زمان حتی به ماه ها برسد. آیا می توان در زمانی بسیار کوتاه تر این فرایند را امکان پذیر کرد؟ آیا واقعا می توان ایمپلنت را در یک روز قرار داد؟ اگر شنیده اید که می توان در یک روز ایمپلنت را انجام داد، بهتر است با دقت این مقاله را بخوانید.

اگر می شود ایمپلنت یک روزه گذاشت، این فرایند به خوبی و با کیفیت انجام خواهد گرفت؟ مهم نیست روشی که انتخاب می کنید چه می باشد، باید همیشه به قدر کافی اطلاعات کسب کنید و درباره ی آن روش تحقیقات لازم را انجام دهید تا بهترین و مناسب ترین راه را برای خود برگزینید.

به طور معمول ایمپلنت های دندانی در دو مرحله کاشته می شوند. در مرحله ی اول ریشه ی پیچ مانند تیتانیومی در استخوان فک و در میان لثه قرار می گیرد. قبل از پا گذاشتن به مرحله ی دوم و انجام هر عمل دیگری، ابتدا باید استخوان اطراف ایمپلنت رشد کند و آن را در بر بگیرد. بعد از گذشت دوره ی هیلینگ ایمپلنت، پایه بر روی ایمپلنت نصب می شود و بر روی آن پایه کراون و یا دندان مصنوعی که شباهیت بسیاری به دندان طبیعی دارد، قرار می گیرد. نقطه ی ضعف روش سنتی و معمول کاشت ایمپلنت، این است که زمان بسیار زیادی از فرد می گیرد و هیلینگ آن بسیار طول می کشد.

در روش یک روزه ی جایگذاری ایمپلنت، که در کمتر از چند ساعت طول می کشد، دندان از دست رفته از فک بیرون آورده می شود، ایمپلنت در استخوان کاشته می شود و کراون بر روی آن قرار می گیرد و همه ی این مراحل در یک ویزیت انجام می شود. کلید موفقیت این روش، تصویربرداری کامپیوتری و تکنولوژی های پیشرفته است. هرچند فرایند در یک مراجعه صورت می پذیرد اما نیازمند بررسی های دقیق و پی در پی و برنامه ریزی دقیق است. از دهان و فک سی تی اسکن گرفته می شود و یک مدل سه بعدی از دهان و دندان فرد آماده می شود. این اقدامات به دندان پزشک اجازه می دهد تا بهترین مکان را برای ایمپلنت بیابد. دقت این روش باید بسیار بالا باشد و در انتخاب بهترین محل ایمپلنت کوچک ترین اشتباهی هم رخ ندهد.

پس جواب سوالی که در ابتدا ذهن شما را مشغول کرده بود، یک “بله” ی محکم است. ایمپلنت دندان واقعا در یک روز می تواند کاشته و آماده ی عمل شود. همچنین این فرایند بسته به دقتی که در آن گذارده می شود، می تواند روش مطمئنی باشد.

ایمپلنت دندان در یک روز؟ آیا این فرایند امکان پذیر است؟

آیا زندگی بسیار شلوغی دارید و وقت آزاد شما کم است؟ با مشکل بی دندانی مواجه شده اید و از دندان مصنوعی بیزارید؟ آیا تمایل به ایمپلنت دارید اما نمی توانید برای هیلینگ ایمپلنت صبر کنید؟ ایمپلنت های یک روزه برای شما انتخاب خوبی هستند. ایم ایمپلنت ها در یک روز کاشته می شوند و نیازی نیست برای هیلینگ آن ها صبر کنید و بعد از ماه ها و جایگذاری پایه، دندان مصنوعی جدید را جایگزین دندان از دست رفته ی خود کنید.

با تکنیک ها و تکنولوژی های پیشرفته، دندان قدیمی کشیده می شود، ایمپلنت در کانال دندان کاشته می شود و کراون بر روی آن قرار می گیرد.

فرایند جایگذاری ایمپلنت یک روزه از چند مرحله تشکیل می شود؛

مرحله ی اول

در ابتدا از فک بیمار تصاویر سه بعدی با تازه ترین و جدیدترین تکنولوژی ها گرفته می شود. این تصاویر به دندان پزشک امکان پیش بینی جراحی را می دهد و در موفقیت فرایند تاثیر مستقیم دارد. در این مرحله محل مناسب کاشت ایمپلنت انتخاب می شود.

مرحله ی دوم

در این مرحله ایمپلنت (ریشه ی تیتانیومی پیچی شکل) در محل انتخاب شده قرار می گیرد و دندان مصنوعی (کراون) نیز بر روی آن متصل می شود. بیمار در همان روز با ایمپلنت کاشته شده و دندان قرار گرفته بر روی ان به خانه باز می گردد.

مرحله ی سوم

مرحله ی سوم مرحله ی مراقبت از ایمپلنت های کاشته شده است. باید طبق توصیه های بهداشتی از دندان جدید خود مراقبت کنید.

توضیحات اتصال و کاشت ایمپلنت دندان

نقاط ضعف و قوت ایمپلنت های یک روزه

بیمارانی که یک یا چند دندان خود را از دست می دهند، تمایل دارند هرچه زودتر دندان از دست رفته را جایگزین کنند. تقاضای افراد برای ایمپلنت های یک روزه، روز به روز در حال افزایش است.

نقاط قوت ایمپلنت یک روزه کدام اند؟

میزان موفقیت ایمپلنت یک روزه، روز به روز در حال افزایش است. طبق نتیجه ی به دست آمده از مطالعات متعدد انجام شده، تفاوت موفقیت روش ایمپلنت سنتی و ایمپلنت یک روزه تفاوت چشمگیری نداشته است. این روش رضایت بیمار را بر می انگیزد زیرا در یک ویزیت، هم ایمپلنت کاشته می شود و هم بیمار دندانش را خواهد داشت. این روش برای بیمارانی که نمی توانند در زمانی طولانی بی دندان بمانند و در جامعه حضور پررنگی دارند، بسیار پیشنهاد می شود. از فوایدی که این روش دارد عبارت اند از؛

 • ترمیم به سرعت رخ می دهد و بیمار مطب را با دهانی پر از دندان ترک می کند.
 • ایمپلنت مستقیما به استخوان متصل می شود و محل اتصال بهترین محل ممکن است. (محلی که انتخاب می شود بر اساس اسکن ها و تصاویر یه بعدی است.
 • بافت و لثه بهتر ترمیم می شود و معمولا عقب نشینی نمی کند.
 • مراحل جراحی کمتر است و آسیب کمتری به بیمار می رسد. سرعت انجام مراحل به بیمار اطمینان خاطر و آرامش خیال می دهد.

نقاط ضعف ایمپلنت یک روزه کدام اند؟

 • هرچند در این مورد مطالعات کافی و تحقیقات لازم به عمل نیامده است، اما معمولا ایمپلنت های یک روزه نسبت به ایمپلنت های سنتی بیشتر در خطر شکست قرار دارند.
 • ایمپلنت های یک روزه نسبت به ایمپلنت های سنتی در خطر بیشتری نسبت به از دست رفتن استخوان و تحلیل رفتن استخوان می باشند.
 • ورم و ناراحتی و معذب بودن بعد از جراحی کاشت ایمپلنت یک روزه نسبت به ایمپلنت سنتی بسیار بیشتر است.
 • مراجعه ای که در آن ایمپلنت یک روزه کاشته می شود، طولانی تر از کاشت ایمپلنت به شکل سنتی است.
جراحی ایمپلنت دندان

چه کسی کاندید خوبی برای کاشت ایمپلنت یک روزه است؟

شما می توانید کاندید مناسبی برای ایمپلنت یک روزه باشید، در صورتی که دارای شرایط زیر باشید؛

 • فرد باید استخوان فک خوبی داشته باشد و این استخوان از طول و عرض خوبی برخوردار باشد.
 • اگر یک یا بیش از یک دندان خراب شده و از دست رفته داشته باشید.
 • کسانی که تمایل دارند در کوتاه ترین زمان ممکن دندان از دست رفته ی خود را باز گردانند و زیبایی آن را بهبود بخشند.
 • افرادی می توانند از این روش استفاده کنند که مشکلات بهداشتی جدی ندارند و توصیه های بهداشتی دهان و دندان را رعایت می کنند.
 • افرادی که فک خود را بر روی هم فشار نمی دهند و از دندان قروچه آسیب نمی بینند.
 • افرادی که از بیماری های زمینه ای که هیلینگ ایمپلنت را تحت تاثیر قرار می دهد رنج نمی برند.
 • فردی که سیگار مصرف نمی کند و یا پیش از انجام فرایند ترک می کند.

چه کسی کاندید مناسبی برای ایمپلنت یک روزه نیست؟

اگر فرد دارای شرایط زیر باشد نمی تواند از این روش استفاده کند؛

 • فردی که مبتلا به بیماری های لثه باشد.
 • فردی که از بهداشت فردی مناسبی برخوردار نیست و دهان و دندان های خود را شست و شو نمی دهد.
 • اگر فرد از سیگار و تنباکو مصرف می کند.
 • فردی که به بیماری های خودایمنی مبتلاست.
 • فردی که از بیماری های مزمن رنج می برد.
 • کسی که بوکسیسم دارد و دندان قروچه می کند. حتی ممکن است در خواب هم این کار را انجام دهد.

ایمپلنت یک روزه به چه مراقبت هایی نیاز دارد؟

توجه داشته باشید که ایمپلنت یک روزه نیازمند مراقبت و در نظر گرفتن توصیه های بهداشتی است. افرادی که ایمپلنت می کارند نگران سلامت و طول عمر ایمپلنت خود هستند، با رعایت نکات زیر می توانند از آن ها به خوبی مراقبت کنند؛

 • به طور منظم به دندان پزشک خود مراجعه کنید. این کار هم به منظور چک آپ های مداوم و بررسی وضعیت کلی دهان و دندان شما ضروری است، هم در صورت نیاز شست و شوی حرفه ای برای شما انجام خواهد شد. اگر مشکلی وجود داشته باشد که شما تا کنون متوجه آن نشده اید، با بررسی های دقیق دندان پزشک آن را تشخیص داده و برطرف می کند تا مشکلات پیشرونده به وجود نیاید.
 • مصرف سیگار را متوقف کنید. در صورتی که از سیگار مصرف نکنید، سلامت دندان های شما و به طور کلی سلامت جسمی شما حفظ خواهد شد.
 • از خوردن مواد غذایی سفت و سخت بپرهیزید.
مسواک زدن و مراقبت از دندان

رژیم غذایی بعد از کاشت ایمپلنت یک روزه

مواد غذایی که می توانم روز بعد از جراحی ایمپلنت یک روزه بخورم!

بعد از انجام جراحی باید تا ۲۴ ساعت از مواد غذایی نرم استفاده کنید. می توانید از مواد غذایی پیشنهادی زیر استفاده کنید؛

 • اسموتی میوه: اسموتی انتخاب بسیار عاقلانه و مناسبی است. اسموتی شامل ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز است و به علت نرم بودن به ایمپلنت آسیبی نمی رساند. همچنین خنک بودن اسموتی سبب آرامش نسبی و کاهش درد جراحی می شود.
 • سوپ های سرد: مصرف مواد غذایی داغ در روز اول ممنوع است. می توانید از سوپ های سرد استفاده کنید که هم نرم هستند و هم اینکه دمای پایینی دارند و مشکلی در محل جراحی ایجاد نمی کنند.

مواد غذایی که بهتر است تا یک هفته بعد از جراحی نخورم!

بهتر است تا حداقل یک هفته از خوردن مواد غذایی زیر بپرهیزید؛

 • مواد غذایی سفت؛ خوردن مواد غذایی سفت مثل سبزیجات نپخته و استیک می توانند آسیب رسان باشند.
 • مواد غذایی خشک و ترد؛ پاپ کورن و چیپس و امثال این مواد که شکننده و ترد هستند می توانند محل جراحی را تحریک کنند.
 • مواد غذایی چسبنده؛ بهتر است از مواد غذایی که به دندان ها می چسبند، همچون آدامس و آب نبات های آدامسی بپرهیزید.
 • مواد غذایی تند؛ از خوردن فلفل های تند و سالسا بپرهیزید و سعی کنید تا هفته ی اول مصرف این مواد را محدود کنید.
 • مواد غذایی اسیدی؛ از مصرف میوه ها و خوراکی هایی که اسیدی هستند مثل پرتقال و گوجه فرنگی در روزهای اول جراحی بپرهیزید.
 • نوشیدنی ها و مواد غذایی بسیار داغ؛ از خوردن چای و قهوه، سوپ و مواد غذای داغ بپرهیزید.

در هفته های بعد از جراحی مصرف چه مواد غذایی مناسب است؟

به مرور زمان و با بهبود محل جراحی می توانید به تدریج مواد غذایی سخت تر را به رژیم خوراکی خود بیفزایید. توصیه ی دندان پزشک شما معمولا مواد غذایی غنی از پروتئین و مواد معدنی می باشد که به هیلینگ ایمپلنت کمک می کند. برخی از این مواد عبارت اند از؛

 • تخم مرغ و انواع املت ها؛ تخم مرغ را راحت می توان جوید و در ماده ای است که غنی از پروتئین می باشد. می توانید تخم مرغ ها را با انواع سبزیجات و مواد غذایی دیگر مخلوط کنید و املت های متنوعی از آن ها بسازید.
 • سیب زمینی؛ یکی از نقاط ضعف خوردن مواد غذایی نرم، محدودیت آن ها در تنوع است. سیب زمینی ها یکی از موادی هستند که می توان به شکل های مختلفی آن ها را آماده کرد و غذاهای متنوعی با آن ها ترتیب داد.
 • مرغ و ماهی و گوشت چرخ کرده؛ در صورتی که گیاهخوار نباشید، بهتر است به آرامی گوشت را به رژیم غذایی خود برگردانید.
 • شیر، پنیر، ماست؛ لبنیات سرشار از کلسیم و ویتامین ها و پروتئین هستند و در روند بهبودی جراحی به شما کمک شایانی می کنند.

شما در کلینیک دندان پزشکی دکتر نیکزاد می توانید ایمپلنت دندان خود را در بالاترین کیفیت انجام دهید.

منبع : blog.ddslab

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.