سینوس لیفت چیست و چه زمانی انجام می‌شود؟

753

یکی ازبدترین اتفاق‌هایی که روزانه تعداد زیادی از افراد را دچار مشکل می‌کند، به خطر افتادن سلامت دهان و دندان آن‌هاست و در این‌ بین از دست دادن دندان یکی از چالش‌برانگیزترین مشکلاتی است که شما ممکن است با آن روبه‌رو شوید. وقایع متفاوتی ممکن است به ازدست‌دادن دندان شما بیانجامد که از بین آن‌ها می‌توان به عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان و وقوع حادثه برای دندان‌ها اشاره کرد.

این مسئله علاوه بر اینکه بر روی ظاهر افراد تأثیرگذار است، می‌تواند آن‌ها را با مشکل‌های گوناگونی اعم از مشکل در جویدن و مواجه کند. همین عوامل موجب می‌شود افرادی که با این چالش روبه‌رو شده‌اند، به برطرف‌کردن آن اقدام کنند.

رایج‌ترین راه‌حلی که در این مواقع افراد به آن رجوع می‌کنند، استفاده از “ایمپلنت” است. اما سؤالی که اینجا مطرح می‌شود این است که آیا همه‌ی افراد می‌توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند؟ سؤال دیگری که ممکن است برای شما به وجود بیاید این موضوع است که آیا روند دریافت ایمپلنت برای همه یکسان است؟

در جواب این سؤال‌ها باید گفت که خیر، ممکن است برخی از افراد شرایط دریافت ایمپلنت دندان را نداشته باشند و از طرف دیگر روند دریافت ایمپلنت برای هر شخص بسته به شرایطی که در آن قرار دارد متفاوت است. اما چه موضوعاتی بر روی این مسئله تأثیرگذار هستند؟

از شایع‌ترین چالش‌هایی که یک فرد برای دریافت ایمپلنت با آن مواجه شود، شرایط نامناسب وضعیت استخوان‌های فک فرد ذکر شده هستند. در اینجاست که ممکن است شما اصطلاح سینوس لیفت را شنیده باشید و دندان‌پزشک این روند درمانی را به شما پیشنهاد دهد.

برای اینکه بتوانیم لیفت سینوس را به‌صورت جامع و کامل بررسی کنیم، بهتر است ابتدا توضیح مختصری راجع به ایمپلنت و سینوس را مرور کنیم. اگر شما هم از افرادی هستید که نیاز به دریافت ایمپلنت دارید و یا درباره این موضوعات کنجکاو هستید، حتماً تا انتها با ما همراه باشید.

ایمپلنت چیست؟

ساده‌ترین تعریفی که می‌توان برای ایمپلنت دندان ارائه کرد به این صورت است که اگر شما دندان خود را ازدست‌داده باشید، می‌توانید از ایمپلنت که یک‌پایه برای دندان مصنوعی است و در استخوان فک شما قرار می‌گیرد، استفاده کنید و آن را جایگزین دندان طبیعی خود کنید.

انواع مختلف ایمپلنت و روش‌های کاشت در این روش وجود دارد که روند دریافت شایع‌ترین نوع آن به این صورت است که جراح در ابتدا با بازکردن لثه شما، حفره‌ای در استخوان فک شما ایجاد کرده تا بتواند ایمپلنت دندان را در آن قرار دهد.

پس از اینکه پیچ ایمپلنت به طور قابل قبولی در موقعیت خود قرار گرفته و با استخوان فک پیوند خورده باشد و ایمنی کامل داشته باشد، دندان مصنوعی که می‌تواند از جنس‌های متفاوتی تهیه شده باشد را بر روی آن نصب می‌کند.

در اینجا باید گفت که در این روند، بسیار مهم است که استخوان فک شما این توانایی را داشته باشد که از ایمپلنت پشتیبانی کند و آن را در جای خود با استحکام کامل حمایت کند. اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که اگر استخوان فک شما شرایط لازم را نداشته باشد، آیا راه حلی برای شما در نظر گرفته شده است؟

اینجاست که احتمالاً لیفت سینوس به‌عنوان یک راه‌حل مناسب پیش روی شما قرار می‌گیرد. اما سینوس لیفت دقیقاً چه معنایی دارد؟

ایمپلنت دندان چیست

صفر تا صد ایمپلنت دندان جلو همچنین مزایا و معایب این روش را بدانید.

سینوس چیست؟

سینوس‌ها در واقع حفره‌هایی هستند که با هوا پر شده‌اند و در قسمت‌های مختلفی از سروصورت از جمله سطح بالا و پشتی فک بالای افراد قرار دارند. این سینوس‌ها دقیقاً در سطح بالایی دندان‌های آسیای افراد قرار داشته و در بعضی موارد ممکن است حتی ریشه‌های دندان شخص در آن‌ها قرار گرفته باشد.

در شرایطی که دندان‌های شما در موقعیت خود قرار داشته باشند، اندازه این سینوس‌ها ثابت می‌مانند، اما اگر شما دندان خود را از دست بدهید این سینوس‌ها شروع به رشد کرده و به‌مرور استخوان‌های موجود را از بین می‌برند که سرعت این روند نسبت به شرایطی که هر شخص در آن قرار دارد، می‌تواند متفاوت باشد.

در نتیجه با گذشت زمان استخوان فک شما شروع به تحلیل رفتن می‌کند و از بین می‌رود. البته باید اضافه کرد که ازدست‌دادن دندان به‌تنهایی نیز باعث تحلیل رفتن استخوان فک می‌شود و زمانی که این دو عامل در کنار هم قرار می‌گیرند، در واقع استخوان فک شما توانایی حمایت از ایمپلنت را نداشته و نمی‌تواند از آن پشتیبانی کند.

در این جاست که شما باید از روندی به نام سینوس لیفت استفاده کنید، تا با تقویت استخوان فک خود، شرایط موردنیاز قرارگرفتن ایمپلنت در آن را فراهم کنید. در ادامه به بررسی دقیق روند لیفت سینوس خواهیم پرداخت.

سینوس دندان چیست

جراحی سینوس لیفت چیست؟

سینوس لیفت یک نوع جراحی محسوب می‌شود که در مواقعی که شما میزان کافی استخوان فک را برای نصب ایمپلنت نداشته باشید، متخصص ایمپلنت از آن برای برطرف‌کردن این ضعف، استفاده می‌کند.

نام دیگری که ممکن است با آن روبه‌رو شوید پیوند سینوس است که در واقع نشان می‌دهد در این روند جراح اقدام به پیوند استخوان می‌کند و با تقویت استخوان فک شما، شرایط پشتیبانی از ایمپلنت را فراهم می‌کند.

سینوس لیفت ممکن است با روش‌های مختلفی انجام شود که در ادامه راجع به آن‌ها بیشتر توضیح خواهیم داد. هدف اصلی لیفت سینوس این است که فضای خالی مناسبی برای دریافت استخوان جدید ایجاد شود که این هدف با برداشتن سینوس و پیوند استخوان فک در آن ناحیه به دست می‌آید.

عوامل مختلفی می‌توانند به این امر منجر شوند که اشخاص از استخوان فک کافی برای دریافت ایمپلنت برخوردار نباشند که دراین‌بین می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم؛

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندان‌پزشکی دکتر محمد نیک‌زاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

جراحی سینوس لیفت

عواملی که صلاحیت فرد را برای دریافت ایمپلنت رد می‌کند و یا این فرایند را دچار مشکل می‌سازد

 • نقص مادرزادی
 • سرطان
 • متغیرهای طبیعی همچون بیش از اندازه بزرگ بودن حفره سینوس یا بسیار نازک بودن استخوان فک
 • بیماری‌های پریودنتال (برای اطلاعات بیشتر به مقالات مرتبط مراجعه کنید)

البته باید دوباره اشاره کنیم که استخوان فک، با ازدست‌دادن دندان، به‌خودی‌خود تحلیل می‌رود و به‌مرور نازک‌تر می‌شود.

طبق نتایجی که در انجمن جهانی باز بخشی سلامت دهان (Foundation of oral rehabilitation) به‌دست‌آمده است، به طور معمول زمانی که استخوان فک شما در قسمت پشتی کمتر از چهار تا شش میلی‌متر ارتفاع داشته باشد، متخصصان روند سینوس لیفت را به شما پیشنهاد می‌دهند. در کلینیک دندان پزشکی دکتر نیکزاد می‌توانید بهترین سینوس لیفت را داشته باشید.

سینوس لیفت چیست

مراحل آماده‌سازی برای جراحی لیفت سینوس

روند دریافت ایمپلنت مراحل مختلفی دارد که قدم‌به‌قدم تا دریافت دندان جایگزین انجام می‌شود. سینوس لیفت در این مراحل، ابتدایی‌ترین قدم به شمار می‌رود و قبل از دریافت ایمپلنت انجام می‌پذیرد.

اگر بخواهیم این مراحل کاشت ایمپلنت دندان را به طور خلاصه مرور کنیم، قدم‌های ذیل جزئیات آن به شمار می‌آیند.

 • در اولین جلسه ابتدا شما نظرات خود را راجع به روندی که برای دریافت ایمپلنت در ذهن دارید، با پزشک خود در میان می‌گذارید.
 • سپس پزشک، دندان یا دندان‌ها، لثه و شرایط کلی سلامت دهان شما را معاینه می‌کند.
 • در مرحله بعد نیاز است که برای بررسی دقیق شرایط استخوان فک، عکس ایکس ری تهیه کنید تا به طور دقیق وضعیت آن بررسی شود.
 • در اینجا اگر شما به سینوس لیفت نیاز داشته باشید، جراح این روند را اجرا خواهد کرد.
 • بعد از سینوس لیفت، جراح نگه دارنده ایمپلنت (abutment) را در استخوان فک شما قرار خواهد داد.
 • نهایتاً ایمپلنت دندانی در مکان موردنظر نصب خواهد شد تا بعد از آن، قالب‌گیری ایمپلنت و روند دریافت دندان جایگزین آغاز شود.

مدت زمانی که ممکن است این مراحل به طول بی‌انجامد، کاملاً وابسته به شرایط سلامت دهان شما دارد و برای هر شخص متفاوت است. ازآنجایی‌که دریافت ایمپلنت یکی از پرهزینه‌ترین روندهای مرتبط محسوب می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم بادقت کامل این مراحل را طی کنید تا در نهایت بهترین نتیجه حاصل شود.

جراحی لیفت سینوس

آیا ایمپلنت دندان در یک روز امکان پذیر است؟

روند جراحی سینوس لیفت

جراحی لیفت سینوس با روش‌های مختلفی انجام می‌پذیرد که نوع آن به شرایط استخوان فک شما در آن زمان، نوع پیوند استخوانی که جراح در نظر دارد و نوع ایمپلنتی که قرار است در آینده دریافت کنید، بستگی دارد.

در ادامه به برخی از مراحل میانی سینوس لیفت اشاره خواهیم کرد.

 • اصولاً در ابتدا شما بی‌حس‌کننده موضعی دریافت خواهید کرد تا در طول روند پیوند استخوان کمترین درد را تجربه کنید.
 • جراح پس از شناسایی دقیق نقطه موردنظر، در ناحیه پشتی بافت لثه برش ایجاد کرده تا استخوان فک نمایان شود.
 • در ادامه جراح با مراقبت از غشاهای سینوسی قسمتی از استخوان را برش می‌دهد.
 • سپس جراح قسمت بریده شده را تا داخل حفره‌های سینوسی بالا برده و غشاها را بلند می‌کند.
 • در این جا مواد پیوند استخوان در ناحیه جدید برداشته شده اعمال می‌شود. استخوان جایگزین این امکان را دارد که از قسمت دیگری برداشته شده و یا از مواد استخوان مصنوعی تهیه شده باشد. این موضوع قبل از شروع روند توسط پزشک با شما مطرح می‌شود و قبل از تصمیم‌گیری پزشک نظر شما را جویا خواهد شد.
 • در نهایت قسمت برش داده شده لثه با بخیه بسته خواهد شد.

بعد از اتمام جراحی، پزشک برای بهبود هر چه سریع‌تر به شما توصیه‌هایی خواهد کرد تا بهترین نتیجه در سریع‌ترین زمان ممکن حاصل شود.

روند سینوس لیفت چیست

مواردی که به زود جوش خوردن ایمپلنت دندان بعد از جراحی کمک می‌کند را بدانید.

ریکاوری پس از سینوس لیفت

از شایع‌ترین عوارضی که احتمالاً بعد از جراحی برای شما پیش خواهد آمد می‌توان به ورم کردن ناحیه موردنظر و خونریزی آن اشاره کرد. در اکثر موارد ناراحتی‌های بعد از سینوس لیفت بعد از چند روز از بین خواهد رفت و شما می‌توانید به روند طبیعی روزانه خود بازگردید.

پزشک شما حتماً بعد از جراحی، شرایطی را با شما در میان می‌گذارد که در صورت مواجه شدن با آن‌ها برای معاینه به او مراجعه کنید تا از وجود آمدن هرگونه خلل در موفقیت‌آمیز بودن روند لیفت سینوس جلوگیری شود و پزشک بتواند تمام مراحل بازیابی سلامت شما را زیر نظر داشته باشد.

به‌طورکلی احتمالاً پزشک توصیه‌های زیر را به شما خواهد کرد.

 • استفاده از آنتی‌بیوتیک در صورت نیاز برای جلوگیری از عفونت
 • جلوگیری از دمیدن شدید بینی و یا عطسه شدید به دلیل تغییر احتمالی موقعیت استخوان پیوندی
 • عدم استفاده از مسواک برای یک‌زمان مشخص برای جلوگیری از خونریزی
 • استفاده از قرص‌های مسکن برای ازبین‌بردن درد احتمالی
 • عدم استفاده از نی برای نوشیدن مایعات
 • عدم استفاده از دخانیات به دلیل طولانی کردن روند بهبودی
جراحی سینوس لیفت

به طور معمول شما بعد از یک هفته به پزشک خود مراجعه خواهید کرد تا شما را معاینه کند. در این فاصله اگر درد بیش از حد معمولی را تجربه می‌کردید که تحمل آن دشوار بود حتماً موضوع را با پزشک خود در میان گذاشته و نظر او را جویا شوید.

از دیگر مسائلی که در صورت روبه‌رو شدن با آن‌ها باید حتماً به پزشک خود مراجعه کنید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • افزایش درد و یا ورم بعد از گذشت دو تا سه روز
 • ثابت ماندن یا افزایش خونریزی بعد از دو تا سه روز
 • احساس جابه‌جایی یا خارج‌شدن مواد پیوندی بعد از مواردی همچون عطسه شدید
 • علائم عفونت مثل ورم زیاد، تب کردن و یا بوی شدید نامطبوع در محل جراحی

باتوجه‌به آمار، بین چهار تا دوازده ماه زمان برای بهبودی و تکمیل روند تقویت استخوان فک زمان نیاز خواهد بود تا بتوانید به‌صورت ایمن ایمپلنت خود را دریافت کنید.

البته ممکن است جراح هم‌زمان با سینوس لیفتینگ، ایمپلنت را نیز نصب کند که این مسئله کاملاً به شرایطی که فرد در آن قرار دارد بستگی دارد. در نهایت فراموش نکنید که سینوس لیفت شرایط را برای موفقیت کامل دریافت ایمپلنت شما فراهم می‌کند و با استفاده از آن شما به بهترین نتیجه دست پیدا خواهید کرد. راه‌های مراقبت بعد از ایمپلنت دندان را بدانید تا از خطر شکست و پس زدن ایمپلنت در امان باشید.

ممنون که تا انتها با ما همراه بودید. برای شما روزهایی پر از لبخند و سلامتی را آرزومندیم.

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندان‌پزشکی دکتر محمد نیک‌زاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

منبع: healthline

ممکن است شما دوست داشته باشید
5 نظرات
 1. ارسلان می گوید

  سلام
  میخوام بدونم تا چه مدت بعد از سینوس لیفت باز نباید سیگار کشید؟

 2. هدا می گوید

  با سلام. عمل سینوس و ایمپلنت دندان آسیاب بالا انجام دادم. حدود یه هفته بعد تا الان ک ۴ ماه میگذره دائم دهنم پر خونه و الان چند هفتس داخل بینیم هم خون لخته هست ممکنه برای سینوس یا ایمپلنت مشکلی پیش اومده باشه؟

 3. رزاقی می گوید

  سلام وقتتون بخیر من سینوس لیفت انجام دادم بعد ۵ ساعت دوباره خونریزی شروع شد آیا خطرناکه؟

 4. منوچهری می گوید

  سلام. میخواستم بدونم لیفت سینوس روی تنفس هم تاثیر داره. احساس می‌کنم تنفسم بهتر شده

 5. غلامی می گوید

  سلام من جراحی سینوس انجام دادم و ایمپلنت کردم الان نه روزه میگذره از جراحی وقتی اب تو دهنم میچرخونم از بینیم اب میاد طبیعیه ؟باید چیکار کنم؟؟

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.