اطلاعات جامع و کاربردی درباره سینوس لیفت

253

یکی از بدترین اتفاق هایی که روزانه تعداد زیادی از افراد را دچار مشکل می کند، به خطر افتادن سلامت دهان و دندان آن هاست و در این بین از دست دادن دندان یکی از چالش برانگیزترین مشکلاتی است که شما ممکن است با آن روبه رو شوید. وقایع متفاوتی ممکن است به از دست دادن دندان شما بیانجامد که از بین آن ها می توان به عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان و وقوع حادثه برای دندان ها اشاره کرد. این مسئله علاوه بر اینکه بر روی ظاهر افراد تاثیرگذار است، می تواند آن ها را با مشکل های گوناگونی اعم از مشکل در جویدن و … مواجه کند. همین عوامل موجب می شود افرادی که با این چالش روبه رو شده اند، به برطرف کردن آن اقدام کنند.

رایج ترین راه حلی که در این مواقع افراد به آن رجوع می کنند، استفاده از ایمپلنت است. اما سوالی که اینجا مطرح می شود این است که آیا همه افراد می توانند از ایمپلنت استفاده کنند؟ سوال دیگری که ممکن است برای شما به وجود بیاید این موضوع است که آیا روند دریافت ایمپلنت برای همه یکسان است؟ در جواب این سوال ها باید گفت که خیر، ممکن است برخی از افراد شرایط دریافت ایمپلنت را نداشته باشند و از طرف دیگر روند دریافت ایمپلنت برای هر شخص بسته به شرایطی که در آن قرار دارد متفاوت است. اما چه موضوعاتی بر روی این مسئله تاثیرگذار هستند؟

باید گفت که از شایع ترین چالش هایی که یک فرد برای دریافت ایمپلنت با آن مواجه شود، شرایط نامناسب وضعیت استخوان های فک فرد ذکر شده می باشد. در اینجاست که ممکن است شما اصطلاح سینوس لیفت را شنیده باشید و دندان پزشک این روند درمانی را به شما پیشنهاد دهد. برای اینکه بتوانیم سینوس لیفت را به صورت جامع و کامل بررسی کنیم، بهتر است ابتدا توضیح مختصری راجع به ایمپلنت و سینوس را مرور کنیم. اگر شما هم از افرادی هستید که نیاز به دریافت ایمپلنت دارید و یا درباره این موضوعات کنجکاو هستید، حتما تا انتها با ما همراه باشید.

ایمپلنت چیست؟

ساده ترین تعریفی که می توان برای ایمپلنت ارائه کرد به این صورت است که اگر شما دندان خود را از دست داده باشید، می توانید از ایمپلنت که یک پایه برای دندان مصنوعی است و در استخوان فک شما قرار می گیرد، استفاده کنید و آن را جایگزین دندان طبیعی خود کنید. ایمپلنت انواع مختلفی دارد که روند دریافت شایع ترین نوع آن به این صورت می باشد که جراح در ابتدا با باز کردن لثه شما، حفره ای در استخوان فک شما ایجاد کرده تا بتواند ایمپلنت دندان را در آن قرار دهد و پس از اینکه به طور قابل قبولی در موقعیت خود قرار گرفته و با استخوان فک پیوند خورده باشد و ایمنی کامل داشته باشد، دندان مصنوعی که می تواند از جنس های متفاوتی تهیه شده باشد را بر روی آن نصب می کند. در اینجا باید گفت که در این روند، بسیار مهم است که استخوان فک شما این توانایی را داشته باشد که از ایمپلنت پشتیبانی کند و آن را در جای خود با استحکام کامل حمایت کند. اما سوالی که مطرح می شود این است که اگر استخوان فک شما شرایط لازم را نداشته باشد، آیا راه حلی برای شما در نظر گرفته شده است؟ اینجاست که احتمالا سینوس لیفت به عنوان یک راه حل مناسب پیش روی شما قرار می گیرد. اما سینوس لیفت دقیقا چه معنایی دارد؟

برای بررسی بیشتر ایمپلنت و جزئیات مرتبط با آن پیشنهاد می کنیم که به مقالات مرتبط رجوع کنید و از تمام جوانب، توضیحات مربوط به آن را مطالعه کنید.

ایمپلنت دندان چیست

سینوس چیست؟

سینوس ها در واقع حفره هایی هستند که با هوا پر شده اند و در قسمت های مختلفی از سر و صورت  از جمله سطح بالا و پشتی  فک بالای افراد قرار دارند. این سینوس ها دقیقا در سطح بالایی دندان های آسیای افراد قرار داشته و دربعضی موارد ممکن است حتی ریشه های دندان شخص در آن ها قرار گرفته باشد.

در شرایطی که دندان های شما در موقعیت خود قرار داشته باشند، اندازه این سینوس ها ثابت می مانند، اما اگر شما دندان خود را از دست بدهید این سینوس ها شروع به رشد کرده و به مرور استخوان های موجود را از بین می برند که سرعت این روند نسبت به شرایطی که هر شخص در آن قرار دارد، می تواند متفاوت باشد. در نتیجه با گذشت زمان استخوان فک شما شروع به تحلیل رفتن می کند و از بین می رود. البته باید اضافه کرد که از دست دادن دندان به تنهایی نیز باعث تحلیل رفتن استخوان فک می شود و زمانی که این دو عامل در کنار هم قرار می گیرند، در واقع استخوان فک شما توانایی حمایت از ایمپلنت را نداشته و نمی تواند از آن پشتیبانی کند.

در این جاست که شما باید از روندی به نام سینوس لیفت استفاده کنید، تا با تقویت استخوان فک خود، شرایط مورد نیاز قرار گرفتن ایمپلنت در آن را فراهم کنید. در ادامه به بررسی دقیق روند سینوس لیفت خواهیم پرداخت.

سینوس دندان چیست

سینوس لیفت چیست؟

سینوس لیفت یک نوع جراحی محسوب می شود که در مواقعی که شما میزان کافی استخوان فک را برای نصب ایمپلنت نداشته باشید، جراح از آن برای برطرف کردن این ضعف، استفاده می کند. نام دیگری که ممکن است با آن روبه رو شوید پیوند سینوس است که در واقع نشان می دهد در این روند جراح اقدام به پیوند استخوان می کند و با تقویت استخوان فک شما، شرایط پشتیبانی از ایمپلنت را فراهم می کند. سینوس لیفت ممکن است با روش های مختلفی انجام شود که در ادامه راجع به آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد. هدف اصلی سینوس لیفت این است که فضای خالی مناسبی برای دریافت استخوان جدید ایجاد شود که این هدف با برداشتن سینوس و پیوند استخوان در آن ناحیه به دست می آید. عوامل مختلفی می توانند به این امر منجر شوند که اشخاص از استخوان فک کافی برای دریافت ایمپلنت برخوردار نباشند که در این بین می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم؛

عواملی که صلاحیت فرد را برای دریافت ایمپلنت رد می کند و یا این فرایند را دچار مشکل می سازد

 • نقص مادرزادی
 • سرطان
 • متغیرهای طبیعی همچون بیش از اندازه بزرگ بودن حفره سینوس یا بسیار نازک بودن استخوان فک
 • بیماری های پریودنتال (برای اطلاعات بیشتر به مقالات مرتبط مراجعه کنید)

البته باید دوباره اشاره کنیم که استخوان فک، با از دست دادن دندان، به خودی خود تحلیل می رود و به مرور نازک تر می شود. طبق نتایجی که در انجمن جهانی بازبخشی سلامت دهان (Foundation of oral rehabilitation) به دست آمده است، به طور معمول زمانی که استخوان فک شما در قسمت پشتی  کمتر از چهار تا شش میلی متر ارتفاع داشته باشد، متخصصان روند سینوس لیفت را به شما پیشنهاد می دهند. در کلینیک دندان پزشکی دکتر نیکزاد میتوانید بهترین سینوس لیفت را داشته باشید.

سینوس لیفت چیست

آماده سازی

روند دریافت ایمپلنت مراحل مختلفی دارد که قدم به قدم تا دریافت دندان جایگزین انجام می شود . سینوس لیفت در این مراحل، ابتدایی ترین قدم به شمار می رود و قبل از دریافت ایمپلنت انجام می پذیرد. اگر بخواهیم این مراحل را به طور خلاصه مرور کنیم، قدم های ذیل جزئیات آن به شمار می آیند.

 • در اولین جلسه ابتدا شما نظرات خود را راجع به روندی که برای دریافت ایمپلنت در ذهن دارید، با پزشک خود در میان می گذارید.
 • سپس پزشک، دندان یا دندان ها، لثه و شرایط کلی سلامت دهان شما را معاینه می کند.
 • در مرحله بعد نیاز است که برای بررسی دقیق شرایط استخوان فک، عکس ایکس ری تهیه کنید تا به طور دقیق وضعیت آن بررسی شود.
 • در اینجا اگر شما به سینوس لیفت نیاز داشته باشید، جراح این روند را اجرا خواهد کرد.
 • بعد از سینوس لیفت، جراح نگه دارنده ایمپلنت ( abutment ) را در استخوان فک شما قرار خواهد داد.
 • نهایتا ایمپلنت دندانی در مکان مورد نظر نصب خواهد شد تا بعد از آن، روند دریافت دندان جایگزین آغاز شود.

مدت زمانی که ممکن است این مراحل به طول می انجامد، کاملا وابسته به شرایط سلامت دهان شما دارد و برای هر شخص متفاوت است. از آنجایی که دریافت ایمپلنت یکی از پر هزینه ترین روندهای مرتبط محسوب می شود، پیشنهاد می کنیم با دقت کامل این مراحل را طی کنید تا در نهایت بهترین نتیجه حاصل شود.

روند سینوس لیفت

سینوس لیفت با روش های مختلفی انجام می پذیرد که نوع آن به شرایط استخوان فک شما در آن زمان، نوع پیوند استخوانی که جراح در نظر دارد و نوع ایمپلنتی که قرار است در آینده دریافت کنید، بستگی دارد. در ادامه به برخی از مراحل میانی سینوس لیفت اشاره خواهیم کرد.

 • اصولا در ابتدا شما بی حس کننده موضعی دریافت خواهید کرد تا در طول روند پیوند استخوان کمترین درد را تجربه کنید.
 • جراح پس از شناسایی دقیق نقطه مورد نظر، در ناحیه پشتی بافت لثه برش ایجاد کرده تا استخوان فک نمایان شود.
 • در ادامه جراحی با مراقبت از غشاهای سینوسی قسمتی از استخوان را برش می دهد.
 • سپس جراح قسمت بریده شده را تا داخل حفره های سینوسی بالا برده و غشاها را بلند می کند.
 • در این جا مواد پیوند استخوان در ناحیه جدید برداشته شده اعمال می شود. استخوان جایگزین این امکان را دارد که از قسمت دیگری برداشته شده و یا از مواد استخوان مصنوعی تهیه شده باشد. این موضوع قبل از شروع روند توسط پزشک با شما مطرح می شود و قبل از تصمیم گیری پزشک نظر شما را جویا خواهد شد.
 • در نهایت قسمت برش داده شده لثه با بخیه بسته خواهد شد.

بعد از اتمام جراحی، پزشک برای بهبود هر چه سریع تر به شما توصیه هایی خواهد کرد تا بهترین نتیجه در سریع ترین زمان ممکن حاصل شود.

روند سینوس لیفت چیست

ریکاوری پس از سینوس لیفت

از شایع ترین عوارضی که احتمالا بعد از جراحی برای شما پیش خواهد آمد می توان به ورم کردن ناحیه مورد نظر و خونریزی آن اشاره کرد. در اکثر موارد ناراحتی های بعد از سینوس لیفت بعد از چند روز از بین خواهد رفت و شما می توانید به روند طبیعی روزانه خود بازگردید. پزشک شما حتما بعد از جراحی، شرایطی را با شما در میان می گذارد که در صورت مواجه شدن با آن‌ها برای معاینه به او مراجعه کنید تا از وجود آمدن هر گونه خلل در موفقیت آمیز بودن روند سینوس لیفت جلوگیری شود و پزشک بتواند تمام مراحل بازیابی سلامت شما را زیر نظر داشته باشد. به طور کلی احتمالا پزشک توصیه های زیر را به شما خواهد کرد.

 • استفاده از آنتی ‌بیوتیک در صورت نیاز برای جلوگیری از عفونت
 • جلوگیری از دمیدن شدیدن بینی و یا عطسه شدید به دلیل تغییر احتمالی موقعیت استخوان پیوندی
 • عدم استفاده از مسواک برای یک زمان مشخص برای جلوگیری از خونریزی
 • استفاده از قرص های مسکن برای از بین بردن درد احتمالی
 • عدم استفاده از نی برای نوشیدن مایعات
 • عدم استفاده از دخانیات به دلیل طولانی کردن روند بهبودی

به طور معمول شما بعد از یک هفته به پزشک خود مراجعه خواهید کرد تا شما را معاینه کند. در این فاصله اگر درد بیش از حد معمولی را تجربه می کردید که تحمل آن دشوار بود حتما موضوع را با پزشک خود در میان گذاشته و نظر او را جویا شوید. از دیگر مسائلی که در صورت رو به رو شدن با آن ها باید حتما به پزشک خود مراجعه کنید می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • افزایش درد و یا ورم بعد از گذشت دو تا سه روز
 • ثابت ماندن یا افزایش خونریزی بعد از دو تا سه روز
 • احساس جا به جایی یا خارج شدن مواد پیوندی بعد از مواردی همچون عطسه شدید
 • علائم عفونت مثل ورم زیاد، تب کردن و یا بوی شدید نامطبوع در محل جراحی

با توجه به آمار، بین چهار تا دوازده ماه زمان برای بهبودی و تکمیل روند تقویت استخوان فک زمان نیاز خواهد بود تا بتوانید به صورت ایمن ایمپلنت خود را دریافت کنید. البته ممکن است جراح همزمان با سینوس لیفتینگ، ایمپلنت را نیز نصب کند که این مسئله کاملا به شرایطی که فرد در آن قرار دارد بستگی دارد. در نهایت فراموش نکنید که سینوس لیفت شرایط را برای موفقیت کامل دریافت ایمپلنت شما فراهم می کند و با استفاده از آن شما به بهترین نتیجه دست پیدا خواهید کرد. ممنون که تا انتها با ما همراه بودید. برای شما روزهایی پر از لبخند و سلامتی را آرزومندیم.

منبع: Perio.org

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.