بهترین ویژگی های یک مارک خوب کامپوزیت چیست؟

22

یکی از شایع ترین مشکلاتی که در بین افراد دیده می شود، مربوط به وضعیت ظاهری دندان های آن هاست. از آن جایی که وضعیت ظاهری دندان ها و لبخند افراد عامل بسیار مهمی در مبحث زیبایی محسوب می شود، روزانه عده زیادی برای اصلاح ظاهر دندان ها و لبخند خود به دنبال یه راهکار مناسب می گردند تا لبخند خود را به ایده آل ترین حالت ممکن تغییر دهند.

یکی از راهکارهایی که رو به روی این افراد قرار دارد، استفاده از کامپوزیت دندان است. نام کامپوزیت دندان از رایج ترین نام هایی است که امروزه برای برطرف کردن چالش های مرتبط با دهان و دندان شنیده می شود. وسعت استفاده از کامپوزیت دندان باعث شده که نام آن برای کمتر کسی ناآشنا به نظر برسد. اما کامپوزیت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟ یک کامپوزیت باید دارای چه ویژگی هایی باشد تا افراد پس از استفاده از آن به نتیجه مطلوب دست پبدا کنند؟  قبل از رسیدن به ویژگی های یک کامپوزیت دندان خوب، بهتر است بیشتر با این روش و کاربردهای آن آشنا شویم. اگر در این باره کنجکاو هستید، پیشنهاد می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

کامپوزیت دندان را بهتر بشناسیم؟

کامپوزیت دندان یک ماده با رنگ شبیه به دندان است که در ترمیم دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به صورت یک لایه روی دندان قرار گرفته و با فراهم کردن استحکام می تواند از دندان طبیعی فرد محافظت کند. در مواردی همچون پوسیدگی، کج بودن جزئی، شکستگی، ترک خوردگی، تغییر رنگ و ایجاد لکه روی دندان، کامپوزیت یک گزینه مناسب برای برطرف کردن چالش های به وجود آمده محسوب می شود.

باید گفت که در طی سالیان گذشته انواع مختلفی از کامپوزیت دندان در اختیار افرادی که قصد استفاده از آن را دارند قرار گرفته است که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های خاص خود می باشند و شما می توانید بسته به نیاز خود و شرایطی که در آن قرار دارید از بین آن ها بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. اما مهم ترین سوالی که در ذهن افراد وجود دارد این است که یک کامپوزیت خوب باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

کامپوزیت دندان

ویژگی های مهم و تعیین‌کننده‌ی کیفیت کامپوزیت دندان

عوامل متعددی در کیفیت یک کامپوزیت دندان نقش دارد که در اینجا سعی می کنیم موارد مهم را مرور کنیم.

استحکام و مقاومت

از آن جایی که موقعیت کامپوزیت در دهان به گونه‌ایست که در معرض فشار و سایش زیادی قرار دارد، باید جنس آن به صورتی باشد که استحکام و مقاومت مورد نظر ما را تامین کرده و در بلندمدت دچار مشکل نشود. میزان استحکام هر نوع از کامپوزیت ها بسته به مواد پایه ای که در تهیه آن استفاده شده است به طور کامل متغیر است و بازه گسترده ای را در بر می گیرد. در مراحل ابتدایی تولید هر کامپوزیت، میزان این استحکام به دقت مورد بررسی قرار گرفته و اطلاعات مرتبط با آن در قالب یک جدول فراهم شده تا افرادی که قصد انتخاب کامپوزیت دارند با آگاهی کامل آن را انتخاب کنند.

زیبایی

یکی دیگر از عوامل میانی که در انتخاب کامپوزیت دندان بسیار مهم است، ظاهر و زیبایی آن به شمار می آید. فارغ از این که تعداد زیادی از افراد برای اصلاح ظاهر دندان ها و لبخند خود از کامپوزیت دندان استفاده می کنند باید گفت که این عامل تاثیر به سزایی در انتخاب افرادی که در روندهای درمانی از کامپوزیت استفاده می کنند، دارد.

در واقع می توان گفت استحکام و زیبایی کامپوزیت از مهم ترین مشخصاتی محسوب می شوند که مدنظر افراد برای انتخاب یک کامپوزیت خوب قرار دارد و کامپوزیتی که شرایط خوبی از این دو منظر داشته باشد به یک گزینه مناسب برای این افراد تبدیل خواهد شد.

هزینه

میزان هزینه ای که برای استفاده از کامپوزیت دندان مورد نیاز است یک عامل بسیار موثر برای انتخاب آن توسط افراد به شمار می رود. امروزه هر یک از انواع کامپوزیت های موجود بسته به نوع و کیفیت مواد مصرفی قیمت متفاوتی دارد اما اختلاف در هزینه به این عامل محدود نمی شود. عوامل متعددی می تواند بر میزان هزینه ای که برای کامپوزیت دندان باید صرف شود تاثیرگذار است که در این جا سعی می کنیم از موارد مهم نام ببریم.

  • وضعیت ظاهری و میزان آسیب دیدگی دندان
  • موقعیت و تعداد دندان ها
  • دستمزد دندان پزشک که بر اساس مهارت و تجربه متغیر می باشد.
  • موقعیت جغرافیایی
  • عکس برداری های مورد نیاز در طول انجام روند

پیشنهاد می کنیم با تحقیق و مشورت با دندان پزشک خود از با کیفیت بودن مواد مصرفی در کامپوزیت مدنظر خود اطمینان حاصل کنید.

تطبیق پذیری رنگ

هر کدام از کامپوزیت های دندانی که امروزه در دسترس شماست، طیف رنگی مشخصی را پوشش می دهد. این موضوع که کامپوزیت مورد استفاده با دندان های طبیعی مطابقت داشته باشد از تاثیرگذارترین عوامل در انتخاب یک کامپوزیت مناسب به حساب می آید. بهتر است قبل از انتخاب کامپوزیت از تطبیق آن با دندان های طبیعی تان مطمئن شوید.

پولیش پذیری

به طور معمول ممکن است رنگ کامپوزیت دندان به مرور تغییر کرده و رنگ ابتدایی خود را از دست بدهد. در این مواقع اصولا دندان پزشک به شما پولیش را پیشنهاد داده تا کامپوزیت بتواند وضعیت ظاهری خود را بازیابی کند. اگر میزان پولیش پذیری کامپوزیتی که از آن استفاده شده در رده قابل قبولی باشد، رنگ کامپوزیت دندان شما کاملا اصلاح خواهد شد. البته باید اضافه کنیم که تغییر رنگ کامپوزیت به طور مستقیم از چگونگی مراقبت های فرد تاثیرپذیر بوده و شما می توانید با مراقبت صحیح از کامپوزیت دندان خود، این مشکل را به حداقل برسانید. قبل از انتخاب حتما نظر دندان پزشک خود را نسبت به میزان پولیش پذیری کامپوزیت های پیشنهادی جویا شوید.

سازگاری

یکی دیگر از ویژگی هایی که یک کامپوزیت خوب باید دارا باشد، سازگاری بالای آن محسوب می شود. این موضوع که مواد مصرفی در کامپوزیت تا چه حد با دندان ها سازگاری دارد از عوامل بسیار تاثیرگذار در موفقیت نهایی یک کامپوزیت دندان خوب به شمار می آید. نظر دندان پزشک شما می تواند در این زمینه کمک شایان توجهی به شما کند.

مهارت دندان پزشک

با اینکه این عامل را نمی توان در دسته ویژگی های یک کامپوزیت خوب قرار داد اما تاثیر آن در موفقیت آمیز بودن دریافت کامپوزیت دندان را نمی توان نادیده گرفت. تجربه و مهارت دندان پزشک یه شاخص بسیار موثر در موفقیت نهایی دریافت کامپوزیت می باشد و شما می توانید با تحقیق کردن و بررسی کارنامه دندان پزشک ها، از مهارت فرد موردنظر خود اطمینان حاصل کنید.

ویژگی های کامپوزیت دندان

انواع کامپوزیت دندان

همانطور که اشاره کردیم امروزه کامپوزیت های دندانی مختلفی در دسترس شما قرار دارد که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند. بهتر است ویژگی های چند دسته کلی را در بین کامپوزیت های دندانی که شما می توانید از آن ها استفاده کنید، بررسی کنیم.

ماکروفیلزها

این دسته از کامپوزیت ها اولین دسته ای محسوب می شود که به بازار دندان پزشکی معرفی شده است. ابعاد این نوع از کامپوزیت در بازه ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر بوده و استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. اما ضعف آن را می توانیم عامل زیبایی شناسی آن در نظر بگیریم. از دیگر نقاط ضعف این نوع از کامپوزیت می توانیم به قابلیت پولیش پذیری پایین آن اشاره کنیم. البته امروزه از ماکروفیلزها به ندرت استفاده شده و مصرف آن رواج زیادی ندارد.

میکروفیلزها

این نوع از کامپوزیت در اواخر دهه ۷۰ میلادی به بازار معرفی شد. در این مدل سعی شده تا قابلیت پولیش پذیری نسبت به نوع قبلی افزایش پیدا کرده و معیارهای زیبایی شناسی نیز در این نوع از کامپوزیت بیشتر مدنظر قرار گرفته شده است. البته کاهش استحکام در این مدل به این امر منجر شده که از آن در دندان های خلفی ( آسیاب) استفاده نشود و برای این ناحیه مناسب نباشد.

هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبریدها

می توان تجمیع استحکام ماکروفیلزها و قابلیت پولیش پذیری میکروفیلزها را هدف تولید کامپوزیت های هیبریدی دانست. این نوع از کامپوزیت با افزایش استحکام و مقاومت در کنار ظاهر زیبا و پولیش پذیری مناسب به یکی از رایج ترین نوع های کامپوزیت دندانی تبدیل شده است که امروزه به طور گسترده ای از آن استفاده می شود و به یک انتخاب مناسب برای مصرف کنندگان تبدیل شده است.

نانو کامپوزیت ها

نانو کامپوزیت ها جدیدترین نسل کامپوزیت است که به بازار معرفی شده و در دسترس عموم قرار گرفته است. در تولید این محصول سعی شده با استفاده از ذرات کوچک نانو یک ساختار قدرتمند بزرگتر ساخته شود تا نسبت به نسل های گذشته کامپوزیت های دندانی، استحکام بیشتری در ساختار آن وجود داشته باشد. همچنین ساختار نانو کامپوزیت ها به گونه ای طراحی شده که مقاومت آن در برابر سایش افزایش پیدا کرده و در کنار پولیش پذیری خوبی را نیز دارا باشد.

نانو کامپوزیت ها

اگر می‌خواهید کامپوزیت آی پی اس را بشناسید، مقاله‌ی کامپوزیت ونیر چه تفاوتی با آی پی اس دارد؟ را مطالعه فرمایید.

روند دریافت کامپوزیت دندان

دندان پزشک پس از معاینه و بررسی شرایط دهان و دندان های شما، روند انجام کامپوزیت را با شما مرور خواهد کرد و در مرحله بعد سطح دندان های شما تمیز کرده تا آماده دریافت کامپوزیت باشد.

در مرحله بعد ممکن است دندان پزشک یک لایه نازک از سطح دندان شما را بتراشد تا سطح آن برای قرار گرفتن کامپوزیت مناسب باشد و کامپوزیت به خوبی روی آن قرار گیرد. البته ممکن است در صورت جزئی بودن تغییرات لازم در دندان شما، دندان پزشک نیازی به تراشیدن سطح دندان شما نداشته باشد.

سپس چسب مخصوص کامپوزیت روی سطح دندان شما قرار خواهد گرفت تا کامپوزیت رزین به دندان شما متصل شود. بعد از قرار گرفتن یک لایه بسیار نازک کامپوزیت روی دندان، دندان پزشک به آن فرم مناسب را خواهد داد تا در نهایت با استفاده از پرتو سطح کامپوزیت محکم شود. پس از اتمام روند قرار گرفتن کامپوزیت روی دندان و شکل دهی مناسب به آن، شما می توانید در کنار دندان پزشک خود رنگ و سایه ای که برای کامپوزیت دندان خود مدنظر دارید را انتخاب کنید.

دندان پزشک شما این قابلیت را در اختیار دارد تا با ترکیب کردن سایه های مختلف کامپوزیت رنگ ایده آل شما را به دست آورده تا ظاهر کامپوزیت کاملا طبیعی باشد. اکثر افراد در طول روند دریافت کامپوزیت دندان به بی حس کننده نیازی ندارند اما در صورت استفاده دندان پزشک از بی حس کننده موضعی، بعد از گذشت چند ساعت و بی اثر شدن داروی استفاده شده، شما می توانید به روند طبیعی زندگی و کار خود بازگردید.

طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر مفید کامپوزیت ها نسبت گذشته افزایش قابل توجهی داشته و امروزه این طول عمر ما بین ۵ تا ۷ سال تخمین زده می شود. بعد از گذشت این مدت زمان شما می توانید آن را ترمیم و یا تعویض کنید. البته نباید فراموش کرد که فارغ از نوع و کیفیت کامپوزیتی که از آن استفاده کرده اید، نوع مراقبت شما تاثیر مستقیمی در طول عمر مفید آن دارد. شما می توانید با رعایت کامل بهداشت دهان و دندان خود عمر مفید کامپوزیت دندان خود را به صورت قابل توجهی افزایش دهید. رعایت رژیم غذایی مناسب و عدم استفاده افراطی از مواد غذایی سفت و سخت نیز از دیگر عواملی محسوب می شود که میتواند طول عمر کامپوزیت شما را تغییر دهد. نکته دیگری که در اینجا باید به آن اشاره کنیم، تغییر رنگ کامپوزیت است. مصرف مواد غذایی رنگی می تواند رنگ کامپوزیت شما را از حالت اصلی خود تغییر دهد در نتیجه پیشنهاد می کنیم در مصرف این گونه مواد غذایی، به خصوص در روزهای ابتدایی پس از دریافت کامپوزیت دقت کافی را داشته باشید. در مقاله‌ی نکاتی که باید بعد از لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دندان رعایت کنیم میتوانید با روش های مراقبت از کامپوزیت بیشتر آشنا شوید.

در نهایت باید گفت که اگر از ظاهر دندان ها و لبخند خودتان رضایت ندارید و این موضوع بر روی اعتماد به نفس و سلامت روحی شما تاثیر منفی می گذارد، استفاده از کامپوزیت دندان برای شما یک راهکار نیمه دائم بسیار مناسب محسوب می شود. از آن جایی که این روند درمانی هزینه تقریب بالایی را شامل می شود، حتما قبل از هرگونه تصمیم گیری با بررسی دقیق گزینه ها و مزایا و معایب هر کدام از آن ها، شانس بروز هرگونه مشکل را به حداقل ممکن برسانید. از این که تا انتها با ما همراه بودید سپاسگذاریم و برای شما سلامتی و روزهای پر از لبخند را آرزومندیم.

منبع: healthline

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.