بهترین روش های جایگزینی دندان های از دست رفته

435

حتی یک دندان از دست رفته می تواند ظاهر لبخند شما را فاجعه آمیز کند. دلیل از دست رفتن آن دندان هر چه که می خواهد باشد، از بیماری های لثه گرفته تا تصادف، پوسیدگی شدید دندان، شرایط ژنتیکی و هر دلیل و مسئله ی دیگری، نبودن دندان مشکلات زیادی را برای فرد رقم می زند. صرف نظر از دلیلی که دندان از دست رفته است، نبود دندان می تواند تاثیر منفی بر نظم سایر دندان های شما بگذارد و موجب پیش آمدن مشکلات و مسائل متعدد جدید شود. در صورتی می توان از این مشکلات پیشگیری کرد که دندان از دست رفته با روش های متعددی که علم دندان پزشکی و روش های نوین و تکنولوژی های پیشرفته معرفی می کنند، جایگزین شود.

گاهی اوقات ما قدر دندان های خود را نمی دانیم تا نبود آن ها را احساس کنیم. متاسفانه حقیقت تلخی که وجود دارد این است که دندان های ما تا ابد سالم نمی مانند و همیشگی نیستند. متاسفانه فقدان یک دندان مفرد هم می تواند بر سلامت دهان و دندان و زیبایی و اعتماد به نفس شما تاثیر مخربی بگذارد. حتی اگر دندان از دست رفته از دندان های ردیف جلویی که در دید هستند، نباشد، باز هم مشکلات زیادی به بار خواهد آورد. این تاثیرات منفی شامل به هم ریختن لبخند، ایجاد مشکل در جویدن و صحبت کردن، پیوستگی و یک دستی استخوان فک و شیفت کردن و تمایل پیدا کردن باقی دندان ها به سوی فضای باز ایجاد شده در اثر نبود آن دندان است. خوشختانه راه های زیادی برای جایگزینی دندان از دست رفته و بازگرداندن توانایی های مختل شده و زیبایی مکدر شده وجود دارد که در این مقاله به آشنایی با آن ها می پردازیم.

برای پر کردن جای خالی دندان از دست رفته معمولا ۳ راه حل توسط دندان پزشکان ارائه می شود. این روش ها شامل ایمپلنت، بریج های ثابت و دندان مصنوعی یا پروتز مصنوعی جزئی متحرک هستند. انتخاب هر کدام از این روش ها به شرایط بیمار و تشخیص دندان پزشک بستگی دارد. در نهایت باید کاندید مناسبی برای روشی که ترجیح شما بر آن است باشید تا بتوانید از آن روش با بالاترین احتمال موفقیت استفاده کنید.

ایمپلنت دندان یکی از بهترین راه های جایگزینی دندان از دست رفته

بسیاری از دندان پزشکان از ایمپلنت برای جایگزینی یک دندان از دست رفته، چند دندان از دست رفته و یا حتی برای افرادی که تمام دندان هایشان را از دست داده اند، استفاده می کنند.

 ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت ها، ریشه های پیچ شکلی هستند که در فک بالا و پایین کاشته می شوند و تکیه گاه محکمی برای نشستن دندان های جدید مهیا می کنند. ایمپلنت ها از تیتانیوم که فلزی سبک وزن و مقاوم است (و سایر موادی که بدن انسان نسبت به آن ها واکنش نشان نمی دهد) ساخته شده اند.

 چه کسانی کاندید مناسبی برای ایمپلنت هستند؟

بسیاری از بیماران خواستار این روش هستند، زیرا به اندازه ی کافی قابل اعتماد و مقاوم است تا بتواند جایگزین مناسب و رضایت بخشی برای دندان از دست رفته باشد. هر چند، همه افراد نمیتوانند کاندیدای مناسب برای ایمپلنت دندان باشند. از آن جایی که کاشت ایمپلنت نیازمند جراحی است، بیمار باید؛

 • شرایط جسمی مناسبی داشته باشد.
 • بیمار باید دارای استخوان فک کافی برای کاشت ایمپلنت باشد، در غیر این صورت توانایی و شرایط پیوند استخوان را داشته باشد.
 • بیماران باید بهداشت دهانی خود را رعایت کنند و در مراجعات متعدد به دندان پزشک خود مراجعه کنند.

بیماری های مزمنی همچون لوکمی و دیابت ممکن است روند بهبودی را کند کنند. افرادی با این شرایط کاندید های ایده آلی برای ایمپلنت نیستند. استفاده از تنباکو نیز در کاهش سرعت بهبودی پس از جراحی موثر است.

کاندیدای مناسب ایمپلنت دندان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته

فرایند کاشت ایمپلنت و جایگزینی دندان با آن چگونه است؟

انواع مختلف ایمپلنت وجود دارد و درمان ممکن است تا چند ماه طول بکشد. انتخاب برنامه ی درمانی شما توسط دندان پزشک صورت می گیرد و قطعا بهترین برنامه برای شماست. فرایند کاشت ایمپلنت شامل ۳ مرحله ی کلی است؛

 1. جایگذاری ایمپلنت

دندان پزشک با جراحی ایمپلنت را در فک شما جای می دهد. پس از جراحی ممکن است شکایاتی نظیر ورم، درد و حساسیت در مح جراحی حس کنید، به همین دلیل معمولا مسکن ها پس از جراحی تجویز می شوند تا این مسائل را برطرف کنند. ممکن است دندان پزشک به شما توصیه کند که تا مدت کوتاهی پس از جراحی از مواد غذایی آبکی و بدون نیاز به جویدن زیاد تغذیه کنید.

 1. مرحله ی بهبودی

چیزی که باعث استحکام ایمپلنت می شود، رشد استخوان به دور آن است که ایمپلنت را در جای خود محکم حفظ می کند. این مرحله زمان بر است و بیمار باید تا زمانی که استخوان به طور کامل بهبود می باید صبور باشد. تا زمانی که ایمپلنت به اندازه کافی محکم نشده است، دندان جایگزین نمی تواند بر روی آن سوار شود.

 1. جایگزینی دندان و قرار گرفتن پروتز بر روی ایمپلنت

یک تاج دندانی، بریج های دندانی و یا دندان مصنوعی متناسب با دهان شما در آزمایشگاه ساخته می شوند و روی ایمپلنت قرار می گیرند. ساخته شدن این پروتزها معمولا نیازمند زمان است. گاهی اوقات در صورت لزوم به بیمار (تا آماده شدن پروتزهای دائمی) یکسری کراون موقت داده می شود تا برای خوردن و حرف زدن مشکل نداشته باشد.

فواید ایمپلنت چیست؟

 • بسیار شبیه دندان واقعی است.
 • دندان های کناری در جایگذاری آسیبی نمی بینند.
 • میتوانند تا سال ها دوام بیاورند.
 • از تحلیل استخوان فک و به هم ریختگی صورت جلوگیری می کنند.

نقاط ضعف ایمپلنت کدامند؟

 • برای همه مناسب نیستند، زیرا نیازمند جراحی هستند.
 • کاشت و جایگذاری دندان جدید زمان بر است.
 • نسبت به سایر روش ها گران تر است.
بریج دندان راهکاری برای جایگزینی دندان های از دست رفته

بریج ثابت به عنوان دندان جایگزین

بریج های ثابت در مواردی استفاده می شوند که یک یا چند دندان از دست رفته باشند. یک بریج ثابت در محل خود چسبانیده می شود و تنها دندان پزشک می تواند آن را از محل خود جدا کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بریج های دندانی مقاله بریج دندان چیست و چه زمانی مورد استفاده قرار میگیرد را در سایت دکتر محمد نیک زاد بخوانید.

فرایند اتصال بریج چگونه است؟

جایگذاری بریج معمولا نیازمند بیش از یک مراجعه است. در مراجعه اول دندان پزشک دندان های اطراف فضای خالی را آماده می کند. سپس از یک قالب از دهان و دندان های شما تهیه می شود تا به آزمایشگاه فرستاده شود و بریج دندان توسط متخصصان و از موادی چون فلز، سرامیک و یا ترکیبی از آن ها ساخته می شود. در مراجعه بعدی بریج به دندان های آماده شده متصل می شود.

همچنان در صورت نیاز، تا زمانی که بریج دائمی شما آماده می شود، دندان پزشک ممکن است برای محافظت از دندان های در معرض شما از یک بریج موقتی استفاده کند.

وقتی دندان پزشک شما از بریج صحبت می کند، ممکن است دو اصطلاح به گوش شما بخورد؛ پونتیک و کراون!

پونتیک یک دندان مصنوعی است که جایگزین دندان از دست رفته شما می شود. کروان یک پوشش است که بر روی دندان متصل می نشیند.

فواید بریج ثابت چیست؟

 • همانند دندان های طبیعی به نظر می رسند، عمل می کنند و حس می شوند.
 • نیازی به درآوردن جهت شست شو نیست.
 • نسبت به ایمپلنت ها ارزان ترند.

نقاط ضعف بریج ثابت کدامند؟

 • نسبت به بریج های متحرک گران تر هستند.
 • بر دندان های کنار بریج اثر می گذارند زیرا به آن ها متصل می شوند.
 • ممکن است نیازمند تلاش بیشتری برای تمیزکردن زیر پوتنیک باشد.
مقایسه ایمپلنت و بریج دندان

پروتزهای مصنوعی جزئی و کلی متحرک راهکاری کارآمد برای دندان از دست رفته

همان طور که از اسم آن پیداست، دندان های مصنوعی متحرک را می توان به سادگی از دهان خارجی کرد و آن ها را شست و شو داد.

دندان های مصنوعی یا پروتزهای مصنوعی جزئی متحرک

دندان های مصنوعی جزئی متحرک معمولا از چند دندان جایگزین تشکیل شده اند که بر روی یک قطعه ی پلاستیکی صورتی رنگ می نشینند. دندان های مصنوعی جزئی معمولا شبیه یک کلیپ هستند که بر دندان های واقعی شما قفل می شوند. همچنین ممکن است که دندان پزشکتان به شما پیشنهاد دهد بر روی دندان های طبیعی خود که بین دندان های مصنوعی قرار می گیرند روکش بگذارید تا هم از آن ها محافظت کند و هم ظاهر دندان های مصنوعی جزئی را بهبود بخشد.

عادت کردن به دندان های مصنوعی جزئی متحرک زمان بر است

درآوردن و جایگذاری دوباره ی دندان های مصنوعی متحرک نیازمند تمرین است. در ابتدا، وجود دندان مصنوعی جزئی در دهان ممکن است ناراحت کننده و متفاوت به نظر برسد اما کم کم به آن عادت خواهید کرد. هیچ گاه با فشار دندان ها به هم سعی نکنید دندان مصنوعی جزئی را بر سر جایش برگردانید. این کار ممکن است باعث کج شدن یا شکستن گیره ها شود. این دندان های مصنوعی نباید بیست و چهار ساعت شبانه روز در دهان شما باشند، ممکن است دندان پزشک به شما توصیه کند شب ها آن را از دهان خارج کنید. معمولا مراجعات بعدی برای بررسی فشار دندان مصنوعی و جای زخم و یا التهاب نیاز است. در نهایت دندان مصنوعی به طور متناسب جای خواهد گرفت.

هنگامی که دندان های از دست رفته جایگزین میشوند، خوردن و صحبت کردن برای شما دلپذیرتر خواهد شد. از آن جایی که دندان از دست رفته کار را برای صحبت و خوردن دشوار می کند، جایگزینی آن با دندان مصنوعی جزئی بسیار آرامش بخش است.

با گذر زمان و پیر شدن، فرم دهان نیز دچار تغییر خواهد شد و دندان مصنوعی جزئی دیگر متناسب نخواهد بود و نیازمند تعویض و یا تغییر است. یا این که ممکن است دندان مصنوعی دچار شکستگی، شل شدگی دندان ها و یا لب پر شدگی شود. در بیشتر اوقات دندان مصنوعی قابلیت تعمیر دارند، اگر تعمیر امکان پذیر نباشد، آن ها را تعویض می کنند.

فواید دندان مصنوعی جزئی متحرک

 • معمولا از دو روش دیگر، ایمپنت و بریج های ثابت ارزان تر و مقرون به صرفه تر هستند.
 • تعمیر آن ها نسبت به بریج های فیکس معمولا آسان تر است.

نقاط ضعف دندان مصنوعی جزئی متحرک

 • نسبت به سایر روش ها از ثبات کم تری برخوردارند.
 • می توانند بشکنند و یا حتی گم شوند.
 • می توانند ایجاد ناراحتی کنند.
 • برخی افراد از بیرون آوردن آن ها در شب و برای شست و شو شرمنده می شوند و با آن ها احساس راحتی و اعتماد به نفس نمی کنند.
 • ممکن است سریع تر از روش های دیگر نیازمند جایگزینی و تعمیر شوند.

دندان های مصنوعی کلی یا پروتزهای مصنوعی متحرک

این روش در واقع روش قدیمی پدربزرگ ها و مادربزرگ هایمان است. دندان مصنوعی سنتی کامل همان دست دندان های کاملی هستند که بر روی لثه قرار می گیرند و به راحتی قابلیت درآوردن و مجددا در جای خود قرار گرفتن را دارند. دندان مصنوعی کامل از یک لثه ی اکریلیک و دندان های صدفی شکلی که بر روی آن ها قرار گرفته اند تشکیل شده اند.

به راستی؛ برای افراد سالخورده ایمپلنت انتخاب بهتری است یا پروتز دندان؟

فواید دست دندان

 • نسبت به روش های دیگر ارزان هستند و از نظر اقتضادی مقرون به صرفه اند.
 • به سادگی از دهان خارج می شوند و می توان برای شست و شو آن ها کاملا تمیز کرد.

نقاط ضعف دست دندان

 • با تغییر شکل استخوان به سادگی جایگری شان دچار مشکل می شود.
 • نمی توان غذاهای خیلی سخت و یا خیلی چسبنده را با آن ها جوید.
 • هنگام خواب باید از دهان خارج شوند.
 • جلوی روند تحلیل استخوان های فک را نمی گیرند. (برخلاف ایمپلنت)

در نهایت کدام روش را برگزینم؟

در نهایت برای انتخاب بهترین روش جایگزین کردن دندان از دست رفته، همه ی راه ها را به دقت بررسی و مطالعه کنید و همچنین با دندان پزشک خود مشورت کنید.

این که کدام روش مناسب پر کردن جای خالی دندان شماست، تصمیم بسیار مهمی است. ممکن است برای بررسی های لازم توسط دندان پزشک خود به سایر متخصصین ارجاع داده شوید. همچنین قبل از انتخاب بهترین روش معاینات کاملی از شما به عمل خواهد آمد. هر سوالی که برای شما پیش آمد با دندان پزشک خود و سایر متخصصین و مشارورین در میان بگذارید تا بهترین تصمیم و بهترین نتیجه به عمل آید.

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر محمد نیکزاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

منبع: healthline

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.