مهم ترین دلایل شل شدن پیچ ایمپلنت

43

از دست دادن دندان می تواند یکی از بدترین اتفاقاتی باشد که برای یک شخص اتفاق می افتد. اگر شما هم از کسانی هستید که دندان خود را از دست داده اید و به دنبال روشی مناسب برای جایگزینی دندان از دست رفته هستید، می توانید به ایمپلنت دندانی فکر کنید. ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش های جایگزینی دندان از دست رفته است. کاشت ایمپلنت از طریق ایجاد یک برش در لثه و و قرار دادن پیچ تیتانیومی که در نقش ریشه‌ی دندان است، در استخوان فک صورت می‌گیرد.

بعد از قرار گیری پیچ ایمپلنت درون استخوان فک، استخوان به دور آن رشد می کند و آن را محکم در حای خود نگه می‌دارد. هنگامی که استخوان به دور پیچ رشد کرد و ایمپلنت در جای خود حمایت شد، یک کراون و یا تاج بر روی پایه‌ی آن قرار می گیرد و دندان از دست رفته جایگزین می‌شود. یکی از مهم ترین ویژگی های ایمپلنت دندانی در استحکام آن در جایگیری است.

گاهی این پیچ در جای خود محکم نیست. دلایل بسیاری برای شل شدن پیچ ایمپلنت وجود دارد که در این مقاله به بررسی دقیق آن ها می پردازیم. اگر می‌خواهید دلیل شل شدن ایمپلنت خود را بدانید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

علائم و نشانه های پیچ ایمپلنت شل شده کدام اند؟

در صورتی که ایمپلنت دندان شما شل شود، علائم و نشانه هایی خواهد داشت که می توانید به مشکل پی ببرید. برخی از این نشانه ها در ادامه آورده شده اند.

 • دندان مصنوعی شما در جای خود لق می زند و شل است.
 • در محل ایمپلنت احساس درد می کنید.
 • لثه های شما خونریزی می کنند و این اتفاق در محل ایمپلنت می افتد.
 • رنگ محل اطراف ایمپلنت شروع به تغییر می کند.
علت شل شدن پیچ ایمپلنت

چگونه می توان شل شدن پیچ ایمپلنت را تشخیص داد؟

در صورتی که هر کدام از علائم بالا را داشتید، بالافاصله با دندان پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. یک متخصص باید محل ایمپلنت را معاینه بکند و شل شدن ریشه ی ایمپلنت را بررسی کند.

معمول‌ترین دلیل شل شدن پیچ ایمپلنت

یکی از مهم ترین و معمول ترین دلایلی که سبب ایجاد ناراحتی و شل شدن پیچ ایمپلنت در دهان می شود، جوش نخوردن استخوان به دور پیچ تیتانیومی ایمپلنت است. همان طور که گفته شد، هنگامی که پیچ ایمپلنت درون استخوان فک قرار داده می شود، استخوان به دور آن رشد می کند و آن را حمایت می کند. گاهی ممکن است چنین اتفاقی رخ ندهد و بعد از مدتی، استخوان به دور پیچ ایمپلنت ایجاد نشود. فرایند تشکیل و رشد استخوان به دور پیچ ایمپلنت استئواینتگریشن (استخوان سازی) نامیده می شود.

کسانی که از پیش استخوان کافی نداشتند، دچار این مشکل خواهند شد. همچنین کسانی که دارای بیماری های زمینه ای هستند و یا درگیر شیمی درمانی و پرتودرمانی شده اند، در این فرایند (استخوان سازی) دچار مشکل خواهند شد. از این رو پیچ ایمپلنت دندان دچار شل شدگی می شود. در این موقعیت، ایمپلنت شکست خورده است و باید خارج شود.

دلایل شل شدن ایمپلنت که کم تر شایع هستند

از دلایل دیگری که ممکن است سبب شل شدن دندان جایگزین شده در دهان شود می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • شل شدن و لق شدن پایه یا اباتمنت؛ این مورد از ساده ترین دلایل شل شدن دندان در دهان است و می توان آن را به راحتی برطرف کرد. اباتمنت در واقع پایه ای است که پیچ ایمپلنت را به دندان مصنوعی که جایگزین دندان طبیعی است، متصل می کند. گاهی این پایه در جای خود محکم نیست و روکش دندان (کراون) بر روی آن لق می زند.
 • دلیل دیگری که ممکن است سبب شل شدن دندان در دهان شود و احساس ناراحتی برای شما ایجاد کند، وارد کردن آسیب فیزیکی به کراون است. در صورتی که در کراون شکستگی و یا آسیب دیگری ایجاد شده باشد، در دهان لق می زند و این مسئله می تواند به اباتمنت و یا پیچ آسیب برساند. بنابراین سعی کنید هرچه سریع تر آن را برطرف کنید. این مشکل نیز به سادگی با جایگزین کردن و یا ترمیم کراون برطرف می شود.

این موارد از مشکلات ساده و سطحی شل شدن دندان در دهان هستند. شل شدن پیچ ایمپلنت جدی تر از این موارد است و می تواند باعث مخاطرات دیگری شود. بنابراین نیازمند پیگیری سریع می باشد.

ایمپلنتایمپلنتعلت باز شدن پیچ ایمپلنت علت باز شدن پیچ ایمپلنت

دلایل شل شدن پیچ ایمپلنت

عواملی که می تواند سبب شل شدن پیچ ایمپلنت شود، زیاد نیستند اما می توانند مشکلات جدی برای فرد ایجاد کنند.

عفونت

عفونت در محل ایمپلنت کاشته شده، پری ایمپلنتیتیس نامیده می شود که به معنی عفونت در محل و اطراف پیچ ایمپلنت است. در صورتی که در محل ایمپلنت میکروب ها شروع به رشد و تکثیر کنند، استحکام ایمپلنت دچار مشکل می شود و پیچ در دهان شل می شود.

علائم ایجاد عفونت در محل ایمپلنت

در صورتی که علائم زیر را داشته باشد، احتمال ابتلا به عفونت در محل ایمپلنت برای شما وجود دارد؛

 • درد در محل ایمپلنت: در صورتی که با زبان زدن و خوردن مواد غذایی به محل ایمپلنت احساس درد بکند، باید به عفونت محل عفونت شک کنید. این درد در ابتدا به شکل تندرنس (درد در صورت لمس) احساس می شود و گاهی نیز بدون لمس نیز وجود دارد.
 • خونریزی در محل ایمپلنت: گاهی در محل ایمپلنت کاشته شده، با زبان زدن و یا لمس هر چیزی در دهان، محل ایمپلنت شروع به خونریزی می کند. البته در روزهای اول بعد از انجام فرایند کاشت ایمپلنت، خونریزی طبیعی است.
 • تغییر رنگ لثه در محل کاشت ایمپلنت: اگر محل کاشت ایمپلنت دچار عفونت شود، معمولا لثه در آن نقطه دچار تغییر رنگ می شود. لثه ی سالم به طور طبیعی صورتی است، اما در اثر رشد میکروب ها در محل کاشت ایمپلنت، ممکن است رنگ لثه به خاکستری تغییر پیدا کند.
 • بوی غیرطبیعی دهان: هنگامی که میکروب ها در محل ایمپلنت کلونیزه می شوند، بوی بدی از محل کاشت ایمپلنت ساتع می شود. این بوی نامطبوع به علت چرک ها و ترشحات میکروب هاست.
 • تب: کسی که دچار عفونت در محل کاشت ایمپلنت می شود، تب خواهد داشت. تب از اولین نشانه های عفونت و مبارزه ی بدن با میکروب ها است.
 • بی اشتهایی و بی حالی: اگر عفونت درمان نشده باقی بماند و به دندان پزشک مراجعه نکنید، دچار بی اشتهایی و بی حالی خواهید شد. این ها علائم عفونت هستند.
 • احساس گزگز در لثه و محل ایمپلنت: در صورت عفونت و آسیب به عصب ممکن است دچار گزگز و بی حسی در لثه شوید.

بیماری های التهابی لثه

گاهی فرد دچار بیماری های التهابی لثه می شود. این بیماری ایجاد خونریزی، درد و تورم می کند. در صورتی که لثه دچار مشکل شود، ممکن است به استخوان نیز آسیب برساند. بیماری لثه از بیماری های مهم مشکل ساز است. سلامت دندان ها به سلامت لثه و استخوان وابسته است. اگر هر کدام از این موارد با مشکل مواجه شوند، در دراز مدت دیگری را مختل می کنند. در صورتی که بیماری التهابی لثه را درمان نکنید، به استخوان آسیب می رساند و باعث تحلیل و یا عفونت در استخوان و در نتیجه شل شدن پیچ ایمپلنت در محل خود شود.

عفونت محل ایمپلنت

چگونه از شل شدن پیچ ایمپلنت پیشگیری کنیم؟

اقداماتی وجود دارند که با انجام دادن آن ها می توانید از شل شدن پیچ ایمپلنت خود تا حد امکان پیشگیری کنید. برخی از این فعالیت‌ها عبارت اند از؛

 • هنگامی که ایمپلنت کاشته شده‌ی شما به خوبی به استخوان اتصال پیدا کرد و پایه و کراون بر روی آن قرار گرفت، باید نکاتی را رعایت کنید. یکی از این نکات، عدم مصرف مواد غذایی سخت و محکم است. باید از جویدن اشیاء سخت مثل مداد با دندان ها خودداری کنید. همچنین از شکستن آجیل های سخت و محکم با دندان بپرهیزید. با اینکه ایمپلنت تا حد زیادی به دندان های طبیعی شما و استحکام آن ها شباهت دارد، اما باید از شکستن مواد غذایی سخت با این دندان به تازگی کاشته شده بپرهیزید.
 • یکی از مهم ترین فاکتورها در نگهداری از ایمپلنت، رعایت بهداشت فردی مناسب است. توجه داشته باشید که بهداشت دهان و دندان در حفظ سلامت دندان ها، لثه ها و هر آنچه که برای زیبایی و یا درمان در دهان شما جای گرفته است، ضروری است. حداقل روزی دوبار مسواک بزنید و روزی یک بار نخ دندان بکشید. این موارد از رشد و تجمع میکروب ها جلوگیری می کند. بنابراین سلامت دندان های شما و پایداری ایمپلنت دندانی حفظ می شود.
 • به طور پیوسته به دندان پزشکی مراجعه کنید. سالی دو بار مراجعه به دندان پزشکی از ضروریات است. حتی اگر بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت می کنید، باز هم ممکن است مشکلاتی در حال وقوع باشند که شما از آن ها بی خبر باشید. بنابراین معاینه ی یک متخصص در فاصله های زمانی ۶ ماهه می تواند معجزه آسا باشد و از پیش آمدن مشکلات جدی پیشگیری کند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که ایمپلنت های دندانی از موفق ترین روش های جایگزینی دندان از دست رفته هستند. ۹۵% موفقیت در کاشت ایمپلنت آن را به یکی از بهترین انتخاب های جایگزینی دندان از دست رفته تبدیل کرده است. اما برای رسانیدن آن ۵% به صفر و یا نزدیک به صفر، لازم است نکات ذکر شده را رعایت کنید.

درمان شل شدن پیچ ایمپلنت

درمان ایمپلنت شل شده

وقتی ایمپلنت در دهان شما لق می زند و احساس می کنید که دندان مصنوعی شل شده است، باید به دندان پزشکی مراجعه کنید. دندان پزشک در ابتدا به خوبی شما را معاینه می کند و در خواست رادیوگرافی و تصاویر لازم را می کند. بعد از تشخیص دلیل شل شدن پیچ ایمپلنت، به درمان آن می پردازد. درمان های معمولی که برای ایمپلنت شل شده ارائه می شود می تواند شامل مواردی باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

 • اولین و ابتدایی ترین قدمی که برای درمان ایمپلنت شل شده برداشته می شود، خارج کردن پیچ ایمپلنت و پایه و دندان متصل به آن است. این کار به منظور جلوگیری از آسیب بیشتر رسیدن به بافت های مجاور محل کاشت ایمپلنت است. در این مورد به هیچ عنوان نباید درمان های انتظاری را به کار برد. در واقع برای رفع این مشکل دندان پزشک “صبر نمی کند تا ببیند اوضاع ایمپلنت چه طور پیش خواهد رفت”.
 • خارج کردن ایمپلنت و درجه ی سختی این فرایند بستگی به میزان شل شدن پیچ ایمپلنت دارد. همچنین این که به چه علتی ایمپلنت شل شده است، در نحوه ی خارج کردن آن موثر است.
 • بعد از خارج کردن ایمپلنت برای رفع درد بیمار داروهای مسکن تجویز می شوند. اگر درد قابل تحمل باشد، مسکن های بدون نیاز به نسخه توصیه می شوند.
 • توضیحات لازم درباره ی علت خارج کردن ایمپلنت و روند درمان به ایشان داده می شود. همچنین علت شکست فرایند به طور کامل به بیمار توضیح داده می شود.
 • برنامه ی درمانی مجددی برای بیمار تعیین می شود تا ایمپلنت جدید کاشته شود و موارد لازم برای افزایش درصد موفقیت کاشت ایمپلنت بعدی رعایت می شوند. مثلا اگر نیاز به پیوند استخوان فک باشد، به بیمار توضیح داده می شود.
 • گاهی ممکن است دندان پزشک شما را به پزشکان دیگری ارجاع دهد تا عوامل ایجاد کننده ی شکست ایمپلنت برطرف شوند.

ایمپلنت روشی است که معمولا شکست در آن بسیار کم است. شکست ایمپلنت بیشتر برای کسانی اتفاق می افتد که کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت نبوده اند. این افراد ممکن است دارای شرایط زیر باشند؛

 • بهداشت دهان و دندان خوبی ندارند.
 • استخوان فک کافی برای کاشت ایمپلنت ندارند و از پیوند استخوان نیز برای آن ها استفاده نشده است.
 • افرادی که درگیر بیماری هایی چون دیابت، سرطان و بیماری های خودایمنی هستند.
 • کسانی که تحت درمان با شیمی درمانی و یا پرتودرمانی قرار گرفته اند.
 • کسانی که داروهای تضعیف کننده ی سیستم ایمنی مصرف می کنند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.